Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by maria-8 View Post
    Ο κυριος αυτος και ο συλλογος γιατι δεν κανει κατι για τους ελληνες αστεγους και μενει παρατηρητης?
    τους μαζεψε η εκκλησια απ οτι ακουσα...οσους μπορουσε

    Comment


      #32
      Originally posted by maria-8 View Post
      Αν θυμαμαι καλα που διαβασα την ιστορια σου, εισαι νοσηλευτης ετσι?
      Προσπαθησες να ξεκινησεις κι απο αλλα επαγγελματα με λιγοτερες απαιτησεις και εφαγες πορτα?
      Η εψαχνες κατευθειαν για νοσηλευτης?
      εψαξα πολλες και διαφορες δουλειες...απο το να κουβαλαω βαλιτσες στο αρλαντα
      απο ταχυδρομος...απο κουριερ με μηχανη και ποδηλατο, οδηγος, στεντα, προσωπικος βοηθος...
      99% δεν πηρα ουτε μια θετικη απαντηση..μονο ενα σκηνικο εκατσε με ενα παιδι μου εγινα προσωπικος βοηθος του..
      ασε απο δουλειες νοσηλευτη και νοσοκομου...πρεπει να στειλα πανω απο 350 βιογραφικα...να πηγα σε πανω απο 15 συνεντευξεις
      και μου κατσανε 2 δουλειες...και αυτες σαν timvikarie

      Comment


        #33
        δυστυχως και η τυχη παιζει ρολο!
        Τωρα πως εισαι? Σε τι φαση?
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          #34
          Προετοιμασια?

          Προκειμενου να ξεκινησεις για μεταναστευση θελει καμποση προετοιμασια και σιγουρα ενημερωση απο διαφορετικες μεριες προκειμενου να δεις τα πραγματα λιγο σφαιρικα... παρολο που δεν μου πολυαρεσει να σχολιαζω δεν το βρισκω και πολυ φρονιμο να ξεκινησεις χωρις καποια χρηματα στην τσεπη "για το αγνωστο με βαρκα την ελπιδα".... μεχρι να βρεις μια προχειρη δουλεια θα πρεπει να εξασφαλισεις ενα μερος να μεινεις και καποια χρηματα για διατροφη, μετακινηση , τα απαραιτητα τελος παντων...

          Στην Σουηδια τουλαχιστον ,αν και το εχουν ξαναπει αρκετοι, πρεπει να υπολογισεις οτι τον μισθο του τρεχοντος μηνα δεν θα τον παρεις στο τελος του τρεχοντος μηνα αλλα του επομενου!
          Εαν για παραδειγμα ψαχνεις για δουλεια ενα μηνα και βρισκεις καποια στο τελος του πρωτου μηνα που βρισκεσαι εδω.
          Για τον δευτερο μηνα λοιπον που δουλευεις θα πληρωθεις στο τελος του τριτου!!
          Αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανονισεις την πορεια σου για την διαβιωση σου στην Σουηδια για 3 τουλαχιστον μηνες, ακομα και εαν δουλευεις τον δευτερο και τον τριτο μηνα.
          Για να φτασεις να μενεις κατω απο γεφυρα πρεπει να μην εκτιμησες τα πραγματα καθολου σωστα και να μην ειχες και βοηθεια απο δικους σου ανθρωπους στην Ελλαδα για να σε βοηθησουν τουλαχιστον να επιστρεψεις....

          Αυτο που εχω ξαναπει ειναι οτι προσωπικα ερχομενη εδω αναθεωρησα καποια πραγματα γιατι απλα δεν ειχα ενημερωθει σωστα ή πληρως.
          Για καποια απο αυτα ήδη γραφω προκειμενου οσοι ανεβουν απο εδω και περα να εχουν μια καλυτερη εικονα απο αυτη που ειχα εγω...

          Αυτο που εκανα και σιγουρα με βοηθησε αρκετα ειναι να μπω στα σαιτ των υπηρεσιων τους , να τα μεταφρασω στα αγγλικα γιατι η μεταφραση στα ελληνικα χανει αρκετα, και να καταλαβω λιγο πολυ πως γινονται καποιες διαδικασιες. Τα υπολοιπα τα βρισκεις στην πορεια ρωτωντας και επιβεβαιωνοντας γιατι παντα υπαρχει η πιθανοτητα καποιος που ρωτας να μην ειναι πληρως ή ακομα και σωστα ενημερωμενος!

          Την πρωτη και την δευτερη εβδομαδα που ημουνα εδω εβρισκα μονιμως κλειστες πορτες και επεφτα σε ενα φαυλο κυκλο : "Δουλειες εχουμε αλλα προσωπικο αριθμο δεν σου δινουμε" μου ελεγαν και μιλαω για προχειρες δουλειες και οχι πανω στο επαγγελμα.
          Δουλειες κατα κυριο λογο καθαριοτητας, σε καποιες μαλιστα δεν σε επαιρναν αν δεν μπορουσες να μιλησεις σουηδικα, ευτυχως αυτο τον σκοπελο τον ειχα περασει... αφου στα βασικα μπορουσα να συννενοηθω...

          Και το χειροτερο ειναι οτι πρεπει πραγματικα να "κοντρολαρεις" το ποσες ωρες θα δουλευεις καθε μερα γιατι θα πρεπει να προχωρας και στο θεμα γλωσσα και οχι μονο στο θεμα επιβιωση.... και δεν θα πω με τι ορεξη να διαβασεις, θα πω με τι κουραγιο εαν καθε μερα εισαι πιθανοτατα σε καποια χειρωνακτικη εργασια για 6, 8 ή και περισσοτερες ωρες... και δεν θα εχεις μονο την δουλεια θα πρεπει απο οσο βλεπω τωρα να καταναλωνεις και καποιο χρονο για να ψαχνεις διαφορα σαιτ της χωρας στην οποια βρισκεσαι... και βεβαια να ξεκουραζεσαι...

          Ας διαβαζουμε τι δυσκολιες αντιμετωπισαν οι προηγουμενοι απο εμας και ας υπολογισουμε σωστα το κατα ποσο ειμαστε ετοιμοι για μεταναστευση σε μια χωρα γιατι τα πραγματα φαινεται να δυσκολευουν μερα με την μερα...
          Και δεν τα λεω αυτα για να αποθαρρυνω τον κοσμο να ανεβει, αντιθετα! Θελω να ανεβει οσο γινεται πιο προετοιμασμενος να αντιμετωπισει αρκετες δυσκολιες και να ειναι ετοιμος να τις ξεπερασει!!

          Comment


            #35
            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post

            Για να φτασεις να μενεις κατω απο γεφυρα πρεπει να μην εκτιμησες τα πραγματα καθολου σωστα και να μην ειχες και βοηθεια απο δικους σου ανθρωπους στην Ελλαδα για να σε βοηθησουν τουλαχιστον να επιστρεψεις....
            Απο ότι με έχουν πληροφορήσει, σε περίπτωση που μείνεις απο λεφτά και δεν μπορείς να επιστρέψεις πίσω στην Ελλάδα, η πρεσβεία δίνει αυτή την δυνατότητα, να σου βγάλει εισιτήριο επιστροφής, στο οποίο στο χρεώνει μέσω της εφορίας στην Ελλάδα. Στο βγάζει δηλαδή εδώ και σε υποχρεώνει να το πληρώσεις Ελλάδα.

            Τώρα που θα βρείς τα χρήματα στην Ελλάδα να το ξεπληρώσεις αν τα έχεις πουλήσει όλα να έρθεις εδώ... ??? Αυτό είναι άλλο ερώτημα.

            Σπύρος

            Comment


              #36
              Originally posted by maria-8 View Post
              Ο κυριος αυτος και ο συλλογος γιατι δεν κανει κατι για τους ελληνες αστεγους και μενει παρατηρητης?
              Εδώ δεν κάνει τίποτα η Εκκλησία, πως θα κάνουν οι σύλλογοι που δεν έχουν χρήματα;
              Οι σύλλογοι έχουν γίνει ως κέντρα συνάντησης Ελλήνων της παροικίας για να υπάρχει ένας σύνδεσμος με την Ελλάδα. Κι όσοι προσφέρουν ότι μπορούν το κάνουν εθελοντικά και με σπατάλη του προσωπικού κι ελεύθερου χρόνου τους. Δεν είναι υποχρέωσή τους.

              Επίσης ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω...
              Το 2006 οι άστεγοι στην Αθήνα ήταν 11.000.

              kathimerini.gr | Εντεκα χιλιάδες σκιές στη λαμπερή Αθήνα

              kathimerini.gr | «Δεν θέλω λύπηση, θέλω μόνιμη δουλειά»

              Κι από ότι ακούω αυξάνονται με ραγδαίους ρυθμούς.

              19.000.000 οι πεινασμένοι στην Ευρώπη και στα 3.000.000 υπολογίζονται οι άστεγοι.

              ΤΟ ΒΗΜΑ - Στα 19 εκατομμύρια έφτασαν οι πεινασμένοι στην Ευρώπη - πολιτική

              in.gr - Δεν γνωρίζουμε τον αριθμό των αστέγων στην Ευρώπη, ομολογεί η Κομισιόν - Ειδήσεις - Κόσμος


              Όσοι γράφουν εδώ μέσα, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έχουμε κάνει κάτι για όλους αυτούς; Ή απλά κάνουμε κριτική εκ του ασφαλούς στους άλλους;

              Comment


                #37
                Σε έχουν πληροφορήσει λάθος!
                Ποτέ η ελληνική πρεσβεία δεν το έχει κάνει, και όχι μόνο στη Σουηδία.

                Originally posted by skonto View Post
                Απο ότι με έχουν πληροφορήσει, σε περίπτωση που μείνεις απο λεφτά και δεν μπορείς να επιστρέψεις πίσω στην Ελλάδα, η πρεσβεία δίνει αυτή την δυνατότητα, να σου βγάλει εισιτήριο επιστροφής, στο οποίο στο χρεώνει μέσω της εφορίας στην Ελλάδα. Στο βγάζει δηλαδή εδώ και σε υποχρεώνει να το πληρώσεις Ελλάδα.

                Τώρα που θα βρείς τα χρήματα στην Ελλάδα να το ξεπληρώσεις αν τα έχεις πουλήσει όλα να έρθεις εδώ... ??? Αυτό είναι άλλο ερώτημα.

                Σπύρος

                Comment


                  #38
                  Η εκκλησία δεν μαζεύει άστεγους αν και μπορεί (έχει πολλούς οικονομικούς πόρους.
                  Το ότι το άκουσες δεν σημαίνει ότι το έκανε. Που τους έβαλε; Στον Άη Γιώργη;
                  Originally posted by saetron View Post
                  τους μαζεψε η εκκλησια απ οτι ακουσα...οσους μπορουσε

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Odysseas View Post
                    Εδώ δεν κάνει τίποτα η Εκκλησία, πως θα κάνουν οι σύλλογοι που δεν έχουν χρήματα;
                    Οι σύλλογοι έχουν γίνει ως κέντρα συνάντησης Ελλήνων της παροικίας για να υπάρχει ένας σύνδεσμος με την Ελλάδα. Κι όσοι προσφέρουν ότι μπορούν το κάνουν εθελοντικά και με σπατάλη του προσωπικού κι ελεύθερου χρόνου τους. Δεν είναι υποχρέωσή τους.

                    Επίσης ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω...
                    Το 2006 οι άστεγοι στην Αθήνα ήταν 11.000.

                    kathimerini.gr | Εντεκα χιλιάδες σκιές στη λαμπερή Αθήνα

                    kathimerini.gr | «Δεν θέλω λύπηση, θέλω μόνιμη δουλειά»

                    Κι από ότι ακούω αυξάνονται με ραγδαίους ρυθμούς.

                    19.000.000 οι πεινασμένοι στην Ευρώπη και στα 3.000.000 υπολογίζονται οι άστεγοι.

                    ΤΟ ΒΗΜΑ - Στα 19 εκατομμύρια έφτασαν οι πεινασμένοι στην Ευρώπη - πολιτική

                    in.gr - Δεν γνωρίζουμε τον αριθμό των αστέγων στην Ευρώπη, ομολογεί η Κομισιόν - Ειδήσεις - Κόσμος


                    Όσοι γράφουν εδώ μέσα, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, έχουμε κάνει κάτι για όλους αυτούς; Ή απλά κάνουμε κριτική εκ του ασφαλούς στους άλλους;
                    Εγω προσωπικα δεν εχω βρεθει εκτος Ελλαδας και να χρειαζεται ενας συμπατριωτης μου βοηθεια ,εντος Ελλαδος ειναι υποχρεωμενο το κρατος ,οχι δεν εχω βοηθησει καποιον αστεγο υπο την εννοια να του προσφερω στεγη ,αλλα εχω βοηθησει κοσμο με αλλο τροπο.
                    Επειδη ολοι σκεφτομαστε οτι δεν εχουμε ελευθερο χρονο και δεν ειναι υποχρεωση μας για αυτο εφτασε η Ελλαδα σε αυτα τα χαλια,γιατι ολοι κοιταμε τον εαυτουλη μας.
                    Ασφαλως και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος τυπικα αλλα ισως εχει υποχρεωση απεναντι στη συνειδηση του να βοηθησει απο ανθρωπια.
                    Ο συλλογος δεν ειναι 1 ανθρωπος μονος του, ειναι τοσα μελη ,τοσα ατομα,ολοι μαζι μπορουν,ολοι μαζι μπορουμε παιδια.
                    Παλια γιατι μπορουσε ο κοσμος ?
                    Που ηταν και χειροτερα τα πραγματα παγκοσμιος?
                    Τωρα εχουμε οικονομικη κριση ,ναι,αλλα εχουμε και τεχνολογια,εχουμε επικοινωνιακα μεσα και πολλα αλλα που διευκολυνουν τη ζωη μας.
                    Αλλα καπου μεσα σε ολα αυτα χασαμε το πιο σημαντικο.
                    Μακαρι να φτασω στο σημειο που θα μπορω να βοηθησω εναν συμπατριωτη μου και θα το κανω με μεγαλη χαρα,γιατι η ηθικη ικανοποιηση δεν πληρωνεται με τιποτα.
                    Αν αγαπουσαμε λιγο παραπανω το ανθρωπινο ειδος δε θα υπηρχε κανενας αστεγος.
                    ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΝΗΒΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ!

                    Υ.Γ.κι αν ξαναδειτε αστεγο Ελληνα ευχαριστως να προσφερω τον οβολο μου για το εισιτηριο της επιστροφης η οτι αλλο .
                    Με φιλικη διαθεση
                    Μαρια .
                    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                    Comment


                      #40
                      [QUOTE=maria-8;48827]
                      Επειδη ολοι σκεφτομαστε οτι δεν εχουμε ελευθερο χρονο και δεν ειναι υποχρεωση μας για αυτο εφτασε η Ελλαδα σε αυτα τα χαλια,γιατι ολοι κοιταμε τον εαυτουλη μας.
                      Ασφαλως και κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος τυπικα αλλα ισως εχει υποχρεωση απεναντι στη συνειδηση του να βοηθησει απο ανθρωπια.


                      Το ακριβώς αντίθετο έγραψα, ότι προς τιμήν τους κάποιοι άνθρωποι βοηθάνε...Μάλλον παρερμήνεψες τα γραφόμενά μου.

                      Μακάρι να ήταν τόσο απλό το πρόβλημα, ότι κοιτάμε τον εαυτούλη μας...θα το είχαμε λύσει προ πολλού.

                      Κι επίσης οι γενικεύσεις δεν οδηγούν πουθενά. Ξέρω πάρα πολλούς Έλληνες που δεν κοιτάνε μόνο τον εαυτούλη τους. Πώς γίνεται αυτό; Μάλλον ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα...

                      Comment


                        #41
                        Πιθανον να τα παρερμηνευσα,γιατι αλλο καταλαβα :S
                        Κι εγω ξερω πολλους Ελληνες που δεν κοιτανε μονο τον εαυτουλη τους και χαιρομαι και συγκινουμαι, και σημερα ενας Ελληνας με συγκινησε παρα πολυ ειδικα.
                        Kι εγω αρνουμαι να πιστεψω οτι το ελληνικο φιλοτιμο εχει χαθει.
                        Ας κρατησουμε σε αυτη τη παρεα (που ειναι και μεγαλη) την αλληλεγγυη και την αλληλοβοηθεια, οπου μπορω να βοηθησω,το ξαναλεω, μη διστασετε ,θα κανω οτι καλυτερο μπορω


                        Y.Γ εχω διαβασει την προσπαθεια που κανετε εσεις προσωπικα κ.Οδυσσεα και σας εκτιμω ιδιαιτερα
                        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                        Comment


                          #42
                          Προσωπικές απόψεις, συμβουλές , σκέψεις.

                          Καλημέρα σας. Βρισκομαι και εγω στη Σουηδια και δεν θα ηθελα να φλυαρισω με κουραστικες χιλιοειπωμενες λεπτομερειες. Ειμαι αρχιτεκτονας και ηρθα για να βρω δουλεια πανω στο επαγγελμά μου. Μετα απο 3 μηνη ερευνα και μετακινησεις απο τη Στοκχολμη στο Γκετεμποργκ και χαρις στην πολυτιμη φιλοξενια φιλων οι οποιοι μου προσφεραν λιγο απο τον προσωπικο τους χωρο και πολυ απο τον προσωπικο τους χρονο, τελικα η αποστολη εξετελεσθη.
                          Πιανοντας μια δουλεια που δεν ειναι του αντικειμενου μου..(σε γραφειο διερμηνεων, να αρχειαθετω στον υπολογιστη καποια στοιχεια) και με την ευγενικη συνδρομη του εργοδοτη μου, πηρα τους «αριθμους» και ενα συμπαθητικο χαρτζηλικι. Εκανα καποια interviews meαρχιτεκτονικα γραφεια... (4 για την ακριβεια) τα οποια προεκυψαν μετα απο την επιμονη αποστολη ανω των 130 αιτησεων και βιογραφικων, καθως και αρκετα καλου Portfolio (10 ετων απο εργασια στην Ελλαδα). Τα βιογραφικα τα εστειλα χωρις να κοιταξω πολη, βορρα , νοτο ή χωρα. Εστειλα και στη Νορβηγία και στη Δανία και στη Φιλανδια. Δεν γνωριζω Σουηδικά μαθαίνω εδώ και 3 μηνες. Μιλάω αρκετά καλά αγγλικά ομως. Ετσι λοιπον μετα απο την τελευταια συνατηση που ειχα με γραφειο που με καλεσε στο Λούλεο (Luleå) με προσελαβαν στα γραφεια τους στο Piteå (Πίτεο) αυτές τις μέρες περιμένω νέα τους απο την έρευνα που κάνουν να μου βρουν σπίτι. Μερικες συμβουλες συμπερασματα απο την περιπέτειά μου. Ειναι προσωπικές απόψεις και μπορεί να σας φανούν χρήσιμες.
                          1) Ειμαστε μεταναστες. Σαν μεταναστες λοιπον (επαγγελματικοι, οικονομικοι κλπ) αλλά μεταναστες (αρα υπάρχει κάποια ανάγκη που μας έφερε εδω). Αυτη ειναι οικονομικη, επαγγελματικη ή ακομα και προσωπικη γιατι μας αρέσει η Σουηδία ας πουμε .Συνεπώς ειμαστε διατεθειμένοι να κανουμε τα πάντα (ο καθένας ας βάλει τα προσωπικά του όριά του σε αυτό) η να επιμείνουμε να κάνουμε τη δουλειά στη οποία έχουμε ειδικευτεί αλλα σε οποιοδήποτε μέρος της Σουηδίας. Αλήθεια αν κοιτάξουμε και ας μαθουμε κατι απο τους μετανάστες στη χώρα μας, ποιοί έχουν βρεί καλύτερες συνθήκες?. Αυτοί που πήγαν σε κάποιο νησί η χωριό, ή αυτοι που ήρθαν στην Αθήνα?
                          2) Ειμαστε ξένοι και ως ξένοι καλό είναι να είμαστε προτοιμασμένοι για το άγνωστο. Εάν η πρώτη επαφή μας με τους εργοδότες ειναι το βιογραφικό, ας κάνουμε ένα κόπο να μελετήσουμε καλά πως γράφεται ένα σωστό βιογραφικο στη Σουηδία. Το google ευτυχώς θα σας προσφέρει άπειρες πληροφορίες για κάθε περίπτωση. Προσοχή στην πρώτη εντύπωση πρέπει να ειναι σαφής και συγκροτημένη. Πως θα θέλαμε εμείς να μας παρουσιαστεί για πρώτη φορά ο υποψήφιος εργαζόμενος – μετανάστης στο μαγαζί μας? Είμαστε υπέροχος λαός και αυτό θα δεν θα πρέπει να χάνεται στις λεπτομέρειες.
                          3) Προσωπικά δεν έιχα κάνει Σουηδικά πριν έρθω, η συμβουλή μου είναι οτι είναι απαραίτητο να γνωρίζεις την γλώσσα για να βρείς δουλειά. Εγώ σίγουρα ήμουν τυχερή, αλλα όποιος έχει τη δυνατότητα να το κάνει ας κάνει ένα σουπερ εντατικο κυκλο σουηδικων πριν έρθει θα τον βοηθησει απιστευτα.
                          4) Το πρωτο που θα κανει κάποιος οταν λάβει το βιογραφικο σας ειναι αυτο που κάνουμε ολοι μας πλέον με τους γνωστους ...τους Googlαρουμε και τους εντοπίζουμε στο Facebook. Δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να το σκεφτούμε αυτο. Προσοχή λοιπόν τι ποστάρουμε και τι λέμε δημοσίως.
                          5) Παααντα τηλεφωνο μετά απο την αποστολή βιογραφικού. Εάν πάλι είμαστε στην Ελλάδα καλό είναι να λέμε συγκεκριμένα πότε θα είμαστε στη Σουηδία...Κανείς δεν θα σας καλέσει απο ελλάδα για interview , τα έχουμε ξαναπεί αυτα.
                          6) Πολλοι έλληνες εδω εργάζονται σε συνεργεία καθαρισμού. Θα πει κάποιος γιατι να κάνω τον καθαριστη στη Σουηδία, αυτο μπορώ να το κάνω και στη Ελλάδα. Αυτό θα σας το απαντήσουν καλύτερα τα ίδια τα παιδιά εγω δεν είμαι αρμόδια...απλα εδω καμιά δουλειά δεν θεωρείται « κάπως» οχι γιατι ειμαστε ξενοι μεταξυ αγνωστων αλλα γιατι πραγματικα οι συνθηκες σε ολα τα επαγγελματα ειναι καλες, ο κοσμος δεν εχει τετοιες προκαταληψεις και το μεροκάματο ανθρωπινο.
                          7) Εαν το Α και το Ω για σας είναι ο καιρός δεν θα βρείτε εδώ αυτο που σας ταιριάζει. Προσωπικά δεν το βάζω πρωτο στη λιστα μου σαν κριτηριο, έχω άλλες προτεραιότητες. Ωστοσο το αναφέρω.
                          8) Οι Ελληνες της σουηδίας δραστηριοποιούνται σε διάφορους τομείς και πολλές φορές θα διευκολύνουν τους συμπατριωτες μας και αλλες θα τους εκμεταλλευτουν. Εχω βαρεθει να ακουω για ιστοριες εκμεταλλευσης αλλα δεν πιστευω οτι ειναι η πλειοψηφια αυτη. Εχω γνωρίσει εδω ανθρώπους τίμιους που αγαπάνε τη χώρα που τους φιλοξενεί και που έχουν πετύχει στον τομέα τους. Εξαιρετικά παραδείγματα Ελληνων του εξωτερικου.

                          ‘Οπως και να χει προσοχη και ας προσπαθήσουμε να αφομοιωθούμε με τη χώρα που μας φιλοξενει. Οι ανθρωποι εχουν καλη θεληση στη Σουηδία, προσωπικα έχω μονο καλα λογια να πω και πάντα χαίρονται να βοηθήσουν και να σε δουν να πετυχαινεις στη χωρα τους.
                          Οι παραπάνω απόψεις είναι προσωπικές, δεν θα απαντησω σε οποιοδήποτε σχόλιο και ευχαριστώ το patriotaki για τη φιλοξενία του.

                          Καλή τύχη σε όλους, οργάνωση, συγκροτημένη σκέψη και όρεξη για δουλειά
                          Ρ.

                          Comment


                            #43
                            Nομιζω η G. Ren τα κάλυψε ολα με μια αμεροληπτη και ειλικρινη οπτικη γωνια για κάποιον που σκεφτεται να μετακινηθει στη Σουηδία.
                            Καλη τυχη και σε σενα G.Ren.

                            Comment


                              #44
                              .....Εκανα καποια interviews meαρχιτεκτονικα γραφεια... (4 για την ακριβεια) τα οποια προεκυψαν μετα απο την επιμονη αποστολη ανω των 130 αιτησεων και βιογραφικων, καθως και αρκετα καλου Portfolio (10 ετων απο εργασια στην Ελλαδα). Τα βιογραφικα τα εστειλα χωρις να κοιταξω πολη, βορρα , νοτο ή χωρα. Εστειλα και στη Νορβηγία και στη Δανία και στη Φιλανδια.......
                              Αγαπητή G.Ren, πρώτα να σου ευχηθώ να σου πάνε όλα καλά, όπως και σε όλους τους άλλους. Το επάγγελμα μου είναι διακοσμητής με 15 χρόνια εμπειρία και δικό μου γραφείο και σκέπτομαι να στείλω βιογραφικό όπως ακριβώς το έκανες και εσύ.
                              Έχω όμως ένα πρόβλημα. δεν ξέρω που να βρω τα mail των εκεί γραφείων. Πες μου σε παρακαλώ πως βρήκες τα mail τους ή και όποιος άλλος ξέρει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Καλή τύχη σε όλους και ένα τεράστιο ευχαριστώ στα παιδιά που με κόπο βοηθάτε.

                              Comment


                                #45
                                Συγχαρητήρια

                                Μπράβο G.Ren .. Σου εύχομαι τα καλύτερα. Σε γνωρίζω απο την αρχή που ήρθες και ξέρω τον αγώνα που έχεις κάνει μέχρι σήμερα.

                                Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να δικαιωθείς για αυτό που πάλεψες.

                                Σου εύχομαι να βρείς και κάπου να μείνεις και να μπείς στη ρουτίνα .

                                Πάντα φίλος σου

                                Σπύρος

                                Comment

                                Working...
                                X