Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    και εις ανωτερα saetron
    χρησιμη πληροφορια για οποιον ενδιαφερεται για αυτον τον κλαδο ,σ'ευχαριστουμε,μακαρι να σου πανε ολα καλα ,εχεις κανει πολυ κοπο!!
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #62
      Προσοχή !!!

      Σχετική πάντα, μιάς και θα λέγαμε μικρό το κακό. Βέβαια αυτά πρέπει να τα σκοτώνει κανείς όταν είναι μικρά, γιατί αμα μεγαλώσουν σ' έφαγαν.

      in.gr - Αντιβασιλικά κάλπικα νομίσματα κυκλοφορούν στη Σουηδία - Ειδήσεις - Κόσμος

      Σπύρος

      Comment


        #63
        Originally posted by skonto View Post
        Σχετική πάντα, μιάς και θα λέγαμε μικρό το κακό. Βέβαια αυτά πρέπει να τα σκοτώνει κανείς όταν είναι μικρά, γιατί αμα μεγαλώσουν σ' έφαγαν.

        in.gr - Αντιβασιλικά κάλπικα νομίσματα κυκλοφορούν στη Σουηδία - Ειδήσεις - Κόσμος

        Σπύρος

        Καλή τρολιά...
        "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

        Comment


          #64
          να'μαι πάλι...
          πφφφφ..... έχω απογοητευτεί λίγο...
          πριν από λίγες μέρες ορκίστηκα και πήρα το πτυχίο μου, που από ότι έχω καταλάβει τσάμπα το πήρα, αφού δεν έχει καμία αξία έξω.. :( οι γνώσεις μου είναι πολύ λίγες σε σχέση με αυτά που ξέρουν ακόμα και οι πιο άσχετοι έξω στο αντικείμενο(υπερβάλω λίγο λόγο απελπισίας, αλλά εν μέρη είναι αλήθεια)... και με αυτά που διάβασα για τους άστεγους, αγχώθηκα ακόμα πιο πολύ. το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να φάω τα λίγα λεφτά που έχω στην άκρη και να μην έχω κάνει τίποτα..

          Όσο αφορά τα πράγματα στην Ελλάδα, μας βλέπω να τις κάνουμε πάλι τις μ@@@ες μας την Κυριακή στις εκλογές και με βλέπω να παίρνω Κυριακή βράδυ 1 βαλιτσούλα και το πρώτο αεροπλάνο για πάνω μπας και προλάβω τίποτα.
          Έχω αρχίσει και διαβάζω αρκετά την γλώσσα.Μπορώ και λέω κάποια πολύ βασικά, τουλάχιστον να μπορώ να επικοινωνώ, μπας και μπορέσω να πιάσω καμία δουλειά του στυλ σερβιτόρα ή πωλήτρια μέχρι να αρχίσω το μεταπτυχιακό μου και να μπορέσω να ασχοληθώ με το αντικείμενό μου.

          Υπάρχει κάποια σελίδα με κάποια τεστάκια να δω πως τα πάω και πως είναι οι εξετάσεις στο περίπου??

          Σήμερα πήγα και μετέτρεψα και κάτι χρήματα σε σουηδικές κορόνες και να πάρω και 1 βεβαίωση για αυτά (αν και δεν είναι το ποσό που χρειάζεται , αλλά ας υπάρχει).
          Επειδή παλιότερα και 1 άλλη κοπέλα είχε πάει για βεβαίωση και της πήραν χρήματα, είναι σε ποιον θα πέσεις. Εγώ πήγα στην εθνική. Με ανέλαβε 1 κοπέλα η οποία ότι την ρώταγα δεν ήξερε να μου πει τίποτα και χαζογέλαγε. Αν μπορώ να σηκώνω από έξω, αν μπορώ να έχω κάρτα, αν μπορούν να μου δώσουν μεταφρασμένη βεβαίωση(μου είπε ότι δεν γίνετε και της λέω ¨αν δεν γίνετε πως το ζητάνε από το εξωτερικό???¨) και αφού την έπρηξα φώναξε τον δίπλα και σώθηκα!!!
          Ο άνθρωπος μου έλυσε κάθε απορία και έκατσε και μου έφτιαξε 1 βεβαίωση με το λεξικό στο χέρι (τόσο εξυπηρετικός) με το ποσό και όλες τις πληροφορίες.. Έτσι έκανα την δουλειά μου...
          Το θέμα είναι ότι μάλλον πρέπει να ανέβω πάνω για να βρω δουλειά γιατί μέσω ιντερνετ δεν είχα καμία εξέλιξη και ότι ακόμα και να μην θέλουν να σας εξυπηρετήσουν στις δημόσιες υπηρεσίες γιατί βαριούνται, πιέστε όσο δεν πάει, όλο και κάποιος θα βρεθεί να σας βοηθήσει..



          ++ βρήκα αυτό για την περιοχή που μας είπα πιο πριν η φίλη μας (για όσους ενδιαφέρονται) http://www.greataupair.com/Housekeep...ten-Sweden.htm καλά, αν πω στην μητέρα μου ότι θα πάω για οικιακή βοηθός, θα γελάει μέχρι αύριο.. θα μου πει "εδώ δεν μαζεύεις το κρεβάτι σου και θα πας αλλού??" χαχαχαχαχα (για να το ελαφρίνουμε λιγάκι)

          Comment


            #65
            Υπάρχει κάποια σελίδα με κάποια τεστάκια να δω πως τα πάω και πως είναι οι εξετάσεις στο περίπου??


            Digitala spret - Lnkar fr SFI - Svenska fr invandrare - Sprkvningar och grammatik

            Comment


              #66
              καλησπερα σε ολους...παω μαλμε τελη αυγουστου αρχικα για σπουδες που εννοειται πως θα συνδυασω με δουλεια...αυτο τουλαχιστο θελω...οσο αφορα τη βεβαιωση απο ελληνικη τραπεζα προκειομενου να διαπιστωθει το ποσο και να παρω τον προσωπικο αριθμο την ζηταω απο την εθνικη τραπεζα που εχω λογαριασμο και τη δινουν γραμμενη στα αγγλικα??τον πρωτο καιρο οι νεοαφιχθεντες πως κανετε τις συναλλαγες σας??απο ποια τραπεζα?με ποια χρεωση??
              επισης εκτος απο τα σαιτ στο ιντερνετ υπαρχει σε βιβλιο καποια. μεθοδος εκμαθησης της σουηδικης. εστω και στα αγγλικα??εκανα μια συντομη ερευνα αλλα δε βρηκα κατι...
              ευχαριστω εκ των προτερων και συγχωρεστε με για τις πολλες ερωτησεις μου
              καλο βραδυ σε ολους και καλη δυναμη...

              Comment


                #67
                Originally posted by eleni22 View Post
                Υπάρχει κάποια σελίδα με κάποια τεστάκια να δω πως τα πάω και πως είναι οι εξετάσεις στο περίπου??
                Swedish Language Proficiency Test

                Comment


                  #68
                  Originally posted by adddd View Post
                  καλησπερα σε ολους...παω μαλμε τελη αυγουστου αρχικα για σπουδες που εννοειται πως θα συνδυασω με δουλεια...αυτο τουλαχιστο θελω...οσο αφορα τη βεβαιωση απο ελληνικη τραπεζα προκειομενου να διαπιστωθει το ποσο και να παρω τον προσωπικο αριθμο την ζηταω απο την εθνικη τραπεζα που εχω λογαριασμο και τη δινουν γραμμενη στα αγγλικα??τον πρωτο καιρο οι νεοαφιχθεντες πως κανετε τις συναλλαγες σας??απο ποια τραπεζα?με ποια χρεωση??
                  επισης εκτος απο τα σαιτ στο ιντερνετ υπαρχει σε βιβλιο καποια. μεθοδος εκμαθησης της σουηδικης. εστω και στα αγγλικα??εκανα μια συντομη ερευνα αλλα δε βρηκα κατι...
                  ευχαριστω εκ των προτερων και συγχωρεστε με για τις πολλες ερωτησεις μου
                  καλο βραδυ σε ολους και καλη δυναμη...
                  καλημερα adddd,

                  Να διευκρινισω κατι : Την βεβαιωση απο μια τραπεζα για το ποσο των καταθεσεων που εχεις στην Ελλαδα την παιρνεις στα αγγλικα απο την τραπεζα στην οποια εχεις λογαριασμο....
                  Γενικα η Εθνικη Τραπεζα δινει τετοιες βεβαιωσεις αλλα ισως χρειαστει να επιμεινεις... κανονικα δινουν και οι υπολοιπες , μαλιστα καποιες το εχουν αναγαγει σε επιστημη και πληρωνεις κιολος για να σου πουνε οτι "κρατανε τα χρηματα σου"... Στην Εθνικη νομιζω παλι οτι δεν χρεωνεσαι, πηγαινε για καλο και κακο ομως κατευθειαν στον διευθυντη.

                  Γενικα το το οτι εχεις χρηματα το δειχνεις στην εφορια-skatteverket προκειμενου να εξασφαλισεις την διαβιωση σου εδω και πιθανοτατα οχι για να παρεις τον προσωπικο αριθμο (απο οσο βεβαια καταλαβα...) ισως παιξει ρολο στο να στο δωσουν το νουμερο απο την στιγμη που εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να ζησεις για τους πρωτους μηνες, οχι οτι ειναι προαπαιτουμενο...

                  Νομιζω οτι για τους φοιτητες ισχυουν λιγο διαφορετικοι οροι για να παρεις personnummer οταν ανεβαινεις γενικα για σπουδες και οχι κυριως για εργασια... ψαξτο αρκετα.

                  Οσον αφορα τις υπολοιπες ερωτησεις :" τον πρωτο καιρο οι νεοαφιχθεντες πως κανετε τις συναλλαγες σας??απο ποια τραπεζα?με ποια χρεωση??
                  επισης εκτος απο τα σαιτ στο ιντερνετ υπαρχει σε βιβλιο καποια. μεθοδος εκμαθησης της σουηδικης. εστω και στα αγγλικα?? "


                  οι απαντησεις βρισκονται ολες εδω μεσα και τις εχουν γραψει αρκετα ατομα κατα καιρους και με πολλες μαλιστα διευκρινησεις , οποτε.... καλο διαβασμα.

                  Ελενη

                  Comment


                    #69
                    όσο αφορά την βεβαίωση, είναι σε ποιόν θα πέσεις και αν θα θέλει να σε βοηθήσει.
                    Εμένα μου έλεγε η μια "δεν ξέρω αν γίνετε στα Αγγλικά...Δεν νομίζω ότι μπορώ..." και αφού την έπρηξα, φώναξε τον δίπλα ο οποίος είχε ήδη κάνει 1 βεβαίωση για 1 άλλη κοπέλα από το 2009 που έλεγε όμως ότι έχει όλο το ποσό που χρειάζεται για τα δίδακτρα (Αμερική).
                    Αυτό το πήρε και το τροποποίησε με τα στοιχεία μου, αριθμό λογαριασμού και ποσό και 1 φωτοτυπία από το βιβλιάριο. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο 1 ήθελε να βοηθήσει και να κάνει την δουλειά του, ενώ η άλλη χαζογέλαγε...
                    απλά θέλει πίεση..Τώρα έχω 2 κιόλας για ασφάλεια..
                    και αν σας ζητάνε χρήματα, απλά αλλάξτε τράπεζα.. πραγματικά, δεν αξίζει..

                    Comment


                      #70
                      neometanastria

                      Nεομεταναστρια ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...ειδικη ρυθμιση για φοιτητες δεν υπαρχει...απλα συμφωνα με το πανεπ.σου ζητανε γυρω στα 750το μηνα...απλα νομιζα πως 15000 ειναι αρκετα για να σου δωσουν τον αριθμο...ευχαριστω και παλι..

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by adddd View Post
                        Nεομεταναστρια ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...ειδικη ρυθμιση για φοιτητες δεν υπαρχει...απλα συμφωνα με το πανεπ.σου ζητανε γυρω στα 750το μηνα...απλα νομιζα πως 15000 ειναι αρκετα για να σου δωσουν τον αριθμο...ευχαριστω και παλι..
                        και παλι το τονιζω οτι μπορει η κατασταση για τους φοιτητες να ειναι αλλη , απο οτι καταλαβα πλεον ομως 15.000 ευρω ,ευρωπαικη καρτα ασθενειας και διαβατηριο δεν αρκουν απο μονα τους για να παρεις αριθμο, θελουνε να καταθεσεις και συμβολαιο εργασιας απο καποιον εργοδοτη και να ειναι και αρκετες ωρες δηλ 5-6 ωρες ημερησιως....
                        Γενικα θελουνε να εξασφαλισουνε οτι τα χρηματα που εχεις σου αρκουνε για να ζησεις... πχ. αν εχεις ακινητα στο ονομα σου και εξασφαλιζεις εστω και ετσι καποιο μηνιαιο εισοδημα για να ζησεις τους αρκει, αν παιρνεις επιδομα ανεργιας οπως επαιρνα εγω απο μονο του δεν αρκει για να ζησω... και παλι να ξερεις οτι η αξιολογηση που γινεται εξαρταται απο τον υπαλληλο οποτε...

                        Comment


                          #72
                          Νέα αλλαγή

                          Δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα ( δηλαδή ακόμα αλλού ισχύει και αλλού όχι ), ότι για να φέρει κάποιος την οικογένειά του εδώ, αν ζεί μόνο ο ίδιος, ισχύει ότι : τα παιδιά μπορούν να πάρουν personnummer και άδεια παραμονής μέσω αυτού που ζεί εδώ και ΔΟΥΛΕΥΕΙ εδώ αποδεδειγμένα με κατώτατο όριο τις 10.000 κορώνες. Ο σύντροφος όμως που θα έρθει πρέπει για να πάρει και ο ίδιος τα ίδια ( personnummer και άδεια παραμονής ) να δουλεύει και ο ίδιος με όριο τις 6.000 κορώνες ή ο ένας εκ των δύο με όριο τις 16.000 κορώνες.

                          Τα ποσά αυτά πρέπει να είναι καθαρά ( μετά φόρων ).

                          Τα παιδιά εξαιρούνται όπως είπα πιο πρίν πιθανόν επειδή ενισχύονται με επίδομα απο το κράτος... δεν ξέρω για ποιο άλλο λόγο.

                          Δεν ξέρω για την πιθανότητα - δυνατότητα, αν κάποιος έχει αποδεδειγμένα έσοδα απο Ελλάδα, αν μπορεί να πάρει αυτά τα χαρτιά, αν δεν δουλεύει εδώ. Π.χ. η σύζυγος να έχει ενοίκια απο Ελλάδα που να καλύπτουν αυτό το ποσό των περίπου 680 ευρώ ( 6.000 κορώνες ) και ο σύζυγος να δουλεύει παίρνοντας 14.500 κορώνες μικτά, περίπου 10.000 καθαρά.

                          Comment


                            #73
                            ισχύει αυτό για τα σπίτια που νοικιάζονται?? ότι αν έχεις κάποιο σπίτι στο όνομά σου και παίρνεις το ενοίκιο έχεις πλεονέκτημα?? γιατί τώρα με τα νεα μέτρα οι δικοί μου , μου μεταβίβασαν ένα διαμέρισμα που είχαμε...
                            πως θα τους το δείξω όμως αυτό??τι χαρτιά μπορεί να χρειάζονται???

                            Comment


                              #74
                              Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα ενοικιαστήριο συμβόλαιο, που μάλλον θα πρέπει να είναι μεταφρασμένο στα Αγγλικά, και επικυρωμένο απο δικηγόρο και απο τα ΚΕΠ.

                              Εφ΄όσον είναι νόμιμο έσοδο, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το δεχθούν.
                              Ίσως αν φαίνονταν και μερικές πληρωμές διαμέσω τράπεζας, γινόταν ακόμα πιο "επίσημο". Να φαινόταν δηλαδή μια φυσιολογική ροή πληρωμών. Τώρα αν τα δίνεις αυτά τα χρήματα στη μητέρα σου που τυχόν θα φαινόταν ενοικιαστής και στα έδινε πάλι πίσω αλλά μέσω τράπεζας ( Ελληνικό δαιμόνιο ) δεν θα ήταν και τόσο εύκολο να αποδειχθεί το παιχνιδάκι. Και λέμε ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Δεν κάνουμε κανα κακό. Ένα νουμεράκι 4 ψηφία ζητάμε.

                              Σπύρος

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by skonto View Post
                                Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ένα ενοικιαστήριο συμβόλαιο, που μάλλον θα πρέπει να είναι μεταφρασμένο στα Αγγλικά, και επικυρωμένο απο δικηγόρο και απο τα ΚΕΠ.

                                Εφ΄όσον είναι νόμιμο έσοδο, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το δεχθούν.
                                Ίσως αν φαίνονταν και μερικές πληρωμές διαμέσω τράπεζας, γινόταν ακόμα πιο "επίσημο". Να φαινόταν δηλαδή μια φυσιολογική ροή πληρωμών. Τώρα αν τα δίνεις αυτά τα χρήματα στη μητέρα σου που τυχόν θα φαινόταν ενοικιαστής και στα έδινε πάλι πίσω αλλά μέσω τράπεζας ( Ελληνικό δαιμόνιο ) δεν θα ήταν και τόσο εύκολο να αποδειχθεί το παιχνιδάκι. Και λέμε ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Δεν κάνουμε κανα κακό. Ένα νουμεράκι 4 ψηφία ζητάμε.

                                Σπύρος
                                Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό αλλα κ έτσι να είναι φαντάζομαι οτι πρέπει να είναι ενα ποσό ανάλογο με τα σουηδικά δεδομένα γιατί αν, ας πούμε, το νοίκι είναι 400 ευρω δε θα το θεωρήσουν ικανοποιητικό ποσό για να εξασφαλίσει τη διαβίωση σου.
                                Άσε που απ'οτι καταλαβαίνω αυτούς τους καίει να πληρώνεις φόρο στο σουηδικό κράτος.

                                Comment

                                Working...
                                X