Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 79
    και επίσης εδώ στη Γερμανία δεν υπάρχει κάποια κοινότητα Ελλήνων πλέον για να απευθυνθείς για βοήθεια!! Η κλασική Ελληνική κουλτούρα και τρόπος εργασίας αλα δημόσιος υπάλληλος υπάρχει, όπου υπάρχει και Ελληνική Δημόσια είτε Ιδιωτική Υπηρεσία ακόμα και στο εξωτερικό. Εδώ τα προξενεία που για μένα είναι απαραίτητα να υπάρχουν, κλείνουν ένα-ένα... Οπότε μαντέψτε πόσο μπορούμε να αλληλοβοηθούμε εμείς οι Έλληνες μετανάστες. Βαριούνται να σε εξηπηρετήσουν. Κανονικά όμως!!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο raniakap Εμφάνιση μηνυμάτων
    αχαχαχα!! αυτό που λέω δεν το λέω έτσι! είχα κάνει μια συζήτηση με τον καθηγητή μου στα αγγλικά όμως και μου είπε ότι τα σεμινάρια αυτά είναι πολύ αργά για μένα αν θέλω να πάω για σπουδές και ότι όλοι αυτοί εκεί΄πέρα θέλουν να μάθουν τα πολύ βασικά. Σκέψου ότι είμαι εδώ 6 μήνες σχεδόν και ότι όλοι αυτοί είναι πάνω από χρόνο και δεν ξέρουν καν να συνεννοούνται ενώ εγώ έμαθα ήδη μόνη μου τα βασικά;;; αυτό δεν με καθηστά οτιδήποτε άλλο παρά αληθοφανή και ρεαλίστρια!! σωστά;; :/
    Σε αυτό έχεις δίκιο ότι πάνε άργα και σου μαθαίνουν τα βασικά εκεί. Μην ξεχάς ποιός είναι ο σκοπός του. Σχολείο για μετανάστες για να μάθουν τα βασικά στην καθημερινή ζωή για να μπορείς να αντιλαμβάνεσαι κάτι. Ο σκοπός του δεν είναι να σε μάθει την γλώσσα για να σπουδάσεις (επίπεδο C1, DSH). Αν ήθελες να κάνεις αυτό σε λάθος μέρος πάς. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για να σπουδάσεις σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Αίτηση στην UNi-assist κτλ) και μαθήματα στα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων. Επίσης όλο κρίνονται απο το πόσο θα μελλετήσεις εσύ και μόνο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aspateo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εμένα ο άντρας μου ξεκινάει την Δευτέρα με 1,20 την ώρα! Πολλά είναι;;; Τίποτα! Εγώ εδώ, στην Αθήνα, πληρώνω 20!!! Τι να λέμε; Εξάλλου, τι είναι πλέον δωρεάν; Και γιατί άλλωστε να είναι; Γνώση προσφέρεται... Για κανένα ζευγαράκι Louboutin ή κανένα Chanel γυαλικό, όμως, δεν θα γκρινιάζαμε...

άλλο 1,20 την ώρα και άλλο όλα αυτά που προανέφερα.. Μάλλον δεν διάβασες καλά τι έγραψα. 180 ευρώ το μήνα συν μεταφορικά, συν τα βιβλία, συν 150 ευρώ κάθε εξέταση με μηνιαίο μισθό 300 ευρώ. Δεν θα αρνηθώ ότι μου αρέσει και ο Louboutin Και η Chanel απλά δυστυχώς στη ζωή μου δεν ήμουν τόσο άνετα οικονομικά για να έχω τέτοιες πολυτέλειες!! Και αν τα είχα όλα αυτά δεν θα βρισκόμουν σε αυτό το φόρουμ να καταθέτω μια τέτοια "άσχημη" προς εμένα εμπειρία που τυχαίνει να βιώνω αυτή τη στιγμή. Η γνώση είναι ανεκτίμητη όπως και να έχει άλλα μάλλον πιάνεις άλλο θέμα.. Εδώ μιλάω για αλληλεγγύη. Ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν άπειρη θέληση για γνώση αλλά δυστυχώς πλέον κοστίζει πολύ. Γιαυτό ακριβώς ζήτησα "βοήθεια"... Αν υπάρχει κάποιος να ξέρει να μου πει που μπορώ να απευθυνθώ κάπου πιο οικονομικά. ΌΧΙ ΤΖΑΜΠΑ απαραίτητα. Απλά θα μπρορούσε να ήταν. Δεν είναι απίθανο. Όπως υπάρχουν και υποτροφίες και άλλα πολλά. Όλα κάτω από προυποθέσεις πάντα!!

Αν ήθελες να κάνεις αυτό σε λάθος μέρος πάς. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για να σπουδάσεις σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Αίτηση στην UNi-assist κτλ) και μαθήματα στα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων. Επίσης όλο κρίνονται απο το πόσο θα μελλετήσεις εσύ και μόνο.[/QUOTE]

Στην Ελλάδα δεν είχα περάσει σε κάποια σχολή γιατί δεν είχα λεφτά για φροντηστήρια και είχα πολλά κενά στα μαθήματα λόγο του ότι για 2 χρόνιά είχα αφήσει το σχολείο. Απευθύνθηκα ήδη εδώ στο Πανεπιστήμιο της Κολωνίας και μου είπαν ότι πρέπει να έχω το Απολυτήριο μου μεταφρασμένο, να έχω σε όλα τα μαθήματα των Πανελληνίων που έγραψα, πάνω από 10 και να ξέρω απαραίτητα Γερμανικά και Αγγλικά. Αγγλικά ξέρω αρκετά καλά, καθώς με την κυρία που με εξυπηρέτησε στα Αγγλικά κάναμε αυτή τη συζήτηση αλλά πρέπει να μάθω τη γλώσσα!! ΠΟΥ ΟΜΩΣΣΣΣ;;;;;!!!! και για 6 μηνες που είμαι εδώ και συννενοούμαι ήδη αυτό λέει πολλά για το πόσο μελετάω. Δεν έχω και άλλη επιλογή. Πρέπει να μάθω αυτή τη γλώσσα οπωσδήποτε!!!

τα έχω ήδη ολα αυτά που ζητούν, εκτός γνώση της Γερμανικής!!

Αν ήθελες να κάνεις αυτό σε λάθος μέρος πάς. Υπάρχουν άλλες διαδικασίες για να σπουδάσεις σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Αίτηση στην UNi-assist κτλ) και μαθήματα στα αντίστοιχα τμήματα των πανεπιστημίων. Επίσης όλο κρίνονται απο το πόσο θα μελλετήσεις εσύ και μόνο.

Στην Ελλάδα δεν είχα περάσει σε κάποια σχολή γιατί δεν είχα λεφτά για φροντηστήρια και είχα πολλά κενά στα μαθήματα λόγο του ότι για 2 χρόνιά είχα αφήσει το σχολείο. Απευθύνθηκα ήδη εδώ στο Πανεπιστήμιο της Κολωνίας και μου είπαν ότι πρέπει να έχω το Απολυτήριο μου μεταφρασμένο, να έχω σε όλα τα μαθήματα των Πανελληνίων που έγραψα, πάνω από 10 και να ξέρω απαραίτητα Γερμανικά και Αγγλικά. Αγγλικά ξέρω αρκετά καλά, καθώς με την κυρία που με εξυπηρέτησε στα Αγγλικά κάναμε αυτή τη συζήτηση αλλά πρέπει να μάθω τη γλώσσα!! ΠΟΥ ΟΜΩΣΣΣΣ;;;;;!!!! και για 6 μηνες που είμαι εδώ και συννενοούμαι ήδη αυτό λέει πολλά για το πόσο μελετάω. Δεν έχω και άλλη επιλογή. Πρέπει να μάθω αυτή τη γλώσσα οπωσδήποτε!!!
    Αυτά που σου είπαν στο πανεπιστήμιο της Κολωνίας ισχύουν. Το για να έχεις πάνω απο το 10 στα μαθήματα σου δεν ξέρω, λογικό είναι για να μπείς να κάνεις κάποιο μπάτσελορ. Τέλος πάντων δεν είμαι ο κατάλληλότερος για να σου απαντήσω τι βαθμούς θα έπρεπε να έχεις. Για την διαδικασία για τις σπουδές αν θές δές εδώ

Startseite :: uni-assist e.V.

και για την εκμάθηνση της γλώσσας για σπουδές (σου δίνω link απο το δικό μου πανεπιστήμιο αλλά λογικά όλα θα το έχουν)

BERGISCHE UNIVERSITT WUPPERTAL - German language courses

Βαθμούς πάνω από 10 έχω σε όλα αυτά τα μαθήματα. ΄Γενικά όλα τα έχω αυτά που θέλουν εκτός από το να ξέρω Γερμανικα΄. Όσο για το τελευταίο link Που μου έστειλες, αυτό νομιζώ αφορά μόνο φοιτητές οι οποίοι ήδη έχουν κάποιο πτυχίο ή έχουν περάσει με εξετάσεις και χαρτιά από τη χώρα τους σε κάποιο Πανεπιστήμιο. Μου είπαν από εκεί πως δεν μπορούν να με αναλλάβουν. Μου είπαν πως αυτά τα τμήματα αφορούν καθαρά φοιτητές από το εξωτερικό που ήδη σπουδάζουν στο Πανεπιστήμιο.

Ευχαριστώ πάντως για την διαδικασία που υποβλήθηκες!! ;)

Banned
    Ίσως τα μαθήματα αυτά κοστίζουν τόσο γιατί είναι πολλές οι ώρες. Όταν κοιτάζαμε τα vhs στην Νυρεμβέργη, τόσο έβγαιναν και σε μας, ή μάλλον 170 ευρώ. Μετά ψάξαμε σε κάποια πιο κοντινή κωμόπολη, και βρήκαμε τα vhs στο Roth με 1,20 την ώρα, 6 ώρες την εβδομάδα. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι ο άντρας μου έχει minijob, μάλλον όχι γιατί στην επίσημη ιστοσελίδα, πάλι 1,20 λέει... Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βρεις κάποιον δάσκαλο για ιδιαίτερα, να κάνεις λιγότερες ώρες, μέσω skype. Πολλοί το κάνουν. Αν κοστίζει η ώρα 15 ευρώ π.χ, επί 2 ώρες την εβδομάδα, βγαίνουν 120 ευρώ τον μήνα. Ψάξε την λύση skype, πιστεύω κάτι θα βρεις.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aspateo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως τα μαθήματα αυτά κοστίζουν τόσο γιατί είναι πολλές οι ώρες. Όταν κοιτάζαμε τα vhs στην Νυρεμβέργη, τόσο έβγαιναν και σε μας, ή μάλλον 170 ευρώ. Μετά ψάξαμε σε κάποια πιο κοντινή κωμόπολη, και βρήκαμε τα vhs στο Roth με 1,20 την ώρα, 6 ώρες την εβδομάδα. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι ο άντρας μου έχει minijob, μάλλον όχι γιατί στην επίσημη ιστοσελίδα, πάλι 1,20 λέει... Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις, είναι να βρεις κάποιον δάσκαλο για ιδιαίτερα, να κάνεις λιγότερες ώρες, μέσω skype. Πολλοί το κάνουν. Αν κοστίζει η ώρα 15 ευρώ π.χ, επί 2 ώρες την εβδομάδα, βγαίνουν 120 ευρώ τον μήνα. Ψάξε την λύση skype, πιστεύω κάτι θα βρεις.
    Δεν το έχω ακούσει καθόλου αλλά θα το ψάξω να δω τι μπορεί να γίνει! Πάντως γενικά πιστεύω πως κάτι θα υπάρχει που ακόμα δεν το έχω βρει. Σίγουρα κάπου θα βρω κάτι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!

Banned
    Δεν το έχω ακούσει καθόλου αλλά θα το ψάξω να δω τι μπορεί να γίνει! Πάντως γενικά πιστεύω πως κάτι θα υπάρχει που ακόμα δεν το έχω βρει. Σίγουρα κάπου θα βρω κάτι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!!
    Δεν κάνει τίποτα! Είχε γίνει προσφορά από καθηγητή στον άντρα μου, 15 ευρώ μέσω skype, μιας όμως και υπήρχε η δυνατότητα των vhs, τα προτιμήσαμε. Ξεκίνησε χτες με 1 ευρώ, τελικά, κι όχι 1,20!

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Είμαι στην φάση του Ψαξίματος!!!
    Από McTsiap in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 26.03.2014, 15:32
  2. Θέλω να τα πω...!!!
    Από jimathens in forum Κουβεντούλα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.11.2013, 23:40
  3. είμαι Βρυξέλλες αναζητώ δωμάτιο η συγκάτοικο.
    Από pn1978 in forum Μετανάστευση στην Ευρώπη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.08.2013, 18:04
  4. ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ?
    Από ευανθια in forum Διάφορα Θέματα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.09.2012, 07:30

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like