Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Ωραία, μάλλον θα ψάξω για κανένα ΚΕΚ που αναλαμβάνει την εκπαίδευση για να κάνω τη διαδικασία...έτσι και αλλιώς στην τύχη θα βρώ ένα που απλά είναι εύκολα προσβάσιμο. Ευχαριστώ για τις πολύτιμες οι πληροφορίες σου.

    Comment


      #62
      Παιδιά έκανα τη σχετική αίτηση, αλλά κοιτάζοντας τις κανονικές χρεώσεις VHS καθώς και την ποιότητα/ποσότητα σπουδαστών σε σχέση με ιδιωτικό φροντιστήριο δεν βλέπω να υπάρχει διαφορά στο κόστος. Π.χ ZENTRUM F. Όποιος έχει ασχοληθεί επι του θέματος ας μας πει τη γνώμη του

      Comment


        #63
        Originally posted by turms View Post
        για να μην ανοιγω αλλο θεμα, με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα οτι περασα τις εξετασεις για το TestDaf και με πολυ καλυτερη βαθμολογια απο οτι πιστευα

        συνχαρητηρια...ποσο καιρο εκανες μαθημα???τι εξετασεις εδωσες???που εκανες αιτηση???αυτά.ευχαριστω εκ των προτερων

        Comment


          #64
          Originally posted by Chrisgr View Post
          για να τελειωνουμε αυτο ειναι επισημο και επιβεβαιωμένο απο εμένα που εκανα αιτηση για επιδότηση των Γερμανικών μαθημάτων.
          Ισχύουν τα εξής :

          Αυτα ειναι απο το Migration μέσα πριν απο 1 εβδομάδα..τα μεταφράζω και τα παραδίδω..

          Τι είναι το σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης

          Το σεμινάριο κοινωνικής ενσωμάτωσης αποτελείται από .....
          Επειδη και η ομοσπονδιακη υπηρεσια μεταναστευσης και προσφυγων της Γερμανίας ,εχει κανει μια ....πανομοιοτυπη -λέξη προς λέξη - , μεταφραση με την δικη σου...

          βαζω και το λινκ με την μεταφραση του Γερμανικου κρατους....

          Σεμινάριο Κοινωνικής Ενσωμάτωσης

          Και για να εχουν οι αναγνωστες ,προσβαση και στην ...επισημη μεταφραση ...

          και γιατι στην σελιδα 2 ,εχει μια προταση στην αρχη ,που δεν την ..μετεφρασες....το οτι δλδ ''η συμμετοχη στην τελικη εξεταση ειναι δωρεαν''.... και ακριβως πιο κατω ,εχει μια ενοτητα ,την

          '' Προτερηματα απο μια συμμετοχη στο σεμιναριο κοινωνικης ενσωματωσης'' ,

          που δεν την ...μετεφρασες κι αυτην... οπως και στο τελος της σελιδας 4 και στην 5 ,στην ενοτητα

          ''Τί άλλο πρεπει να γνωριζετε '' ,

          εχει καποιες χρησιμες πληροφοριες...τις οποιες , οπως βλεπω ,δεν ...μετεφρασες κι αυτες...παρά μόνο τις 2 τελευταιες σειρες...

          Θεωρησα λοιπον ,οτι θα επρεπε οι ενδιαφερομενοι ,να εχουν και το ολο κειμενο και
          της ...επισημης μεταφρασης... που κυκλοφορησε τον Ιουνη του 2012....οπως αλλωστε φαινεται και στην επισημη μεταφραση...
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #65
            αυτος ο chris gr πριν 2 χρονια ηταν τελειως αρνητικος σε πιθανη μου αποπειρα μεταναστευσης στην γερμανια.
            Μαζι με κατι αλλους σοφους κοντεψαν να με κανουν να μην το αποπειραθω
            Η blacktulip με ενθαρυνε,και σε συνδιασμο με την απελπισια στην οποια βουλιαζαμε καθε μερα και πιο βαθια,τελικα ηρθα.
            Ολα καλα,παιδια στο σχολειο,συζηγος επισης(ΤΖΑΜΠΑ,ΔΩΡΕΑΝ,ΚΟΥΤΡΑ,ΚΟΣΤΕΝΛΟΣ)
            Πληρωνουμε και τους ελληνικους τους τζερεμεδες.
            τσους

            Comment


              #66
              καλησπερα σας πατριωτακια,σε μια εβδομαδα ξεκιναω κι εγω να βρω μια καλυτερη τυχη στην γερμανια και θελω να κανω μια ερωτηση που δεν εχω βρει ηδη.υπαρχει καποιος που να εχει παρακολουθησει το vhs ?πως ηταν η εμπειρια του?πως ειναι να μαθαινεις γερμανικα μιλωντας μονο γερμανικα και πως γινεται αυτο?μεχρι ποιο επιπεδο φτασατε?υπαρχει κατι αντιστοιχο με το vhs ?ευχαριστω!

              Comment


                #67
                καλησπερα και παλι!λοιπον βρηκα ενα θεμα με περισσοτερες λεπτομεριες για το vhs



                υπαρχει κανεις που να εχει εμπειρια απο Goethe ή Deutsch Akademie να μας πει περισσοτερες λεπτομεριες και εντυπωσεις?

                Comment


                  #68
                  Goethe ή Deutsch Akademie ειναι εξωφρενικα τα ποσα που ζητανε, και σιγουρα για αρχαριους βαθυτερα νερα και ποιο αργη προοδος. Σαν επιπεδο πολυ ανωτερο απο του VHS παντως. Κανω αυτη τη στιγμη μαθηματα, ειμαι στον 5ο απο τους 6 κυκλους και υστερα δινω πιστοποιηση. Σαν εμπειρια και μονο αξιζει τον κοπο διοτι η τριβη με τη γλωσσα ειναι πολυ απαραιτητη. Απο εκει και περα διδασκεσαι βασικες γραμματικες γνωσεις, κι οσο μονος σου μελετας τοσο εξελισσεσαι. Φυσικα ειναι και στον καθε ανθρωπο χωριστα διαφορετικη η ικανοτητα να αφομιωνει νεεες γνωσεις αλλα 100% θα βελτιωθει η ικανοτητα ομιλιας του. Προσωπικα εχω ωφεληθει πολυ, αν και δεν εχω ελευθερο χρονο να μελεταω στο σπιτι λογω πολλων ωρων εργασιας, αλλα πραγματικα δε το μετανοιωνω. Για παραπανω πληροφοριες μπορεις να δεις κι εδω: BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Integrationskurse

                  Comment


                    #69
                    [QUOTE=Elina ;87802]καλησπερα και παλι!λοιπον βρηκα ενα θεμα με περισσοτερες λεπτομεριες για το vhs



                    υπαρχει κανεις που να εχει εμπειρια απο Goethe ή Deutsch Akademie να μας πει περισσοτερες λεπτομεριες και εντυπωσεις?[/QUO
                    Γεια σου Ελίνα ! δεν έχω παρακολουθήσει μαθήματα στο VHS αλλά έκανα και 'γω τα λεγόμενα Intergration Kurs μέσω Diakonie , εν ολίγοις και αυτά κρατικά....Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο πρωτελευταίο επίπεδο, αλλά κάνω μαθήματα σε τύπου "φροντιστήριο" με λίγο τσουχτερές τιμές ...θα σε συμβούλευα , αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις να μάθεις την γλώσσα σε ιδιωτικά τύπου ιδρύματα , το επίπεδο είναι ανώτερο...αν το γνώριζα από την αρχή θα έκανα το ίδιο !! Γράψε σε ποια πόλη θα μείνεις , μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε πιο λεπτομερώς . Ωστόσο , αν δεν έχεις την δυνατότητα να αποπληρώσεις τα εν λόγο μαθήματα , το Vhs και το οποιοδήποτε άλλο κρατικό πρόγραμμα μπορεί να σου δώσει τις βάσεις που χρειάζεσαι ! Η εκμάθηση της γερμανικής στα γερμανικά είναι μια πολλή καλή ευκαιρία για να εξασκήσεις την γλώσσα και μην σε αγχώνει καθόλου..οι καθηγητές έχουν εμπειρία και προσπαθούν να μιλάνε κατανοητά ώστε να κυλάει ομαλά το μάθημα !

                    Comment


                      #70
                      σας ευχαριστω.συγνωμη δεν συστηθηκα! http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...BA%CF%89-6793/
                      εσυ DiD666 BAMF παρακολουθεις ή vhs? ;ή ειναι το ιδιο? ποσα ατομα ειστε στην ταξη? υπαρχει κανενα βοηθημα στα εισητηρια των τρενων-λεωφορειων?ειναι αληθεια οτι επιστρεφονται τα χρηματα αν περασεις με επιτυχια?σε ποσο καιρο εφτασες στο 6ο επιπεδο?

                      Γεια σου AthinaSis,θα ειμαι στο nidderau κοντα στην φρανκφουρτη.ποσο πληρωνεις για το φροντιστηριο,ποσα ατομα ειστε στην ταξη και ποσο γρηγορα περνασ τα επιπεδα ?επισης ποσα μαθηματα την εβδομαδα κανεις και ποσες ωρες?μπορεις να με βοηθησεις να βρω κατι αντιστοιχο στην περιοχη μου κοντα?

                      ο πρωτος στοχος μου ειναι η γλωσσα γιατι ξερω χωρις να μιλαω δεν θα βρω δουλεια οποτε χρειαζομαι να βρω εναν αποτελεσματικο τροπο που να μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα.απλως το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να συγκεντρωθω με πολλα ατομα,ευχαριστω και παλι,ελπιζω να βρω την καλυτερη δυνατη λυση!

                      Comment


                        #71
                        Δεν ξερω τον διαχωρισμο BAMF και VHS. Αλλα και τα δυο γινονται με διδασκαλια ιδιωτων, και τη συμμετοχη του κρατους στα διδακτρα. Ειμαστε 16 ατομα και βρισκομαι στον 5ο κυκλο. Τα μαθηματα ξεκινησαν περυσι τον Σεπτεμβριο του `14 και θα τελειωσουν φετος, τελος Αυγουστου. Εχε υποψην σου παντως, πως στα μαθηματα δεν ερχονται ολοι καθημερινα, καθως πολλοι δουλευουν οποτε παντα ειναι λιγοτερα τα ατομα απο την πραγματικη δυναμη.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Elina :) View Post
                          σας ευχαριστω.συγνωμη δεν συστηθηκα! http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%...BA%CF%89-6793/
                          εσυ DiD666 BAMF παρακολουθεις ή vhs? ;ή ειναι το ιδιο? ποσα ατομα ειστε στην ταξη? υπαρχει κανενα βοηθημα στα εισητηρια των τρενων-λεωφορειων?ειναι αληθεια οτι επιστρεφονται τα χρηματα αν περασεις με επιτυχια?σε ποσο καιρο εφτασες στο 6ο επιπεδο?

                          Γεια σου AthinaSis,θα ειμαι στο nidderau κοντα στην φρανκφουρτη.ποσο πληρωνεις για το φροντιστηριο,ποσα ατομα ειστε στην ταξη και ποσο γρηγορα περνασ τα επιπεδα ?επισης ποσα μαθηματα την εβδομαδα κανεις και ποσες ωρες?μπορεις να με βοηθησεις να βρω κατι αντιστοιχο στην περιοχη μου κοντα?

                          ο πρωτος στοχος μου ειναι η γλωσσα γιατι ξερω χωρις να μιλαω δεν θα βρω δουλεια οποτε χρειαζομαι να βρω εναν αποτελεσματικο τροπο που να μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα.απλως το προβλημα μου ειναι οτι δεν μπορω να συγκεντρωθω με πολλα ατομα,ευχαριστω και παλι,ελπιζω να βρω την καλυτερη δυνατη λυση!
                          γεια σου και πάλι Ελίνα ! Στο φροντιστήριο (pdl ονομάζεται το συγκεκριμένο) έκανα το Β2,1 / 6 βδομάδες / 5 ώρες την ημέρα μάθημα από Δευτέρα μέχρι Παρασκεύη...πλήρωσα 440Ε !+ 2μήνες μεταφορικά γύρω στα 160Ε , στην τάξη είμασταν 15 περίπου άτομα , τώρα κάνω το Β2,2 και τα δίδιακτρα είναι το ίδιο 440Ε +μεταφορικά . Το συγκεκριμένο φροντιστήριο είναι το πιο οικονομικό που υπάρχει εδώ τριγύρω . Οι ώρες που κάνω είναι 9-14 αλλά έχει και απογευματινά μαθήματα τα οποία είναι γύρω στα 50Ε φθηνότερα . Σε κατατάσσουν αυτοί σε τμήματα ανάλογα με ένα τεστ που θα γράψεις (Einstufung Test) . Στο κρατικό πρόγραμμα που έκανα το Β1 επίπεδο είμασταν καμια 15αρια άτομα πάλι ...η καθηγήτρια μας ήταν πολύ καλή , αλλά το επίπεδο ήταν ανομοιογενές στην τάξη , αυτό ήταν το δικό μου πρόβλημα...γιατί στα κρατικά συμμετέχουν και άτομα τα οποία δεν ενδιαφέρονται να μάθουν..και η καθηγήτρια δεν μπορεί να παραδίδει αρκετή ύλη αν δεν συμμετέχουν ή δεν καταλαβαίνουν όλοι ...η διάρκεια αυτών των μαθημάτων ήταν 6 μήνες\ 4 ώρες την ημέρα\Δευτ-Παρ.\ 120Ε τον μήνα και μόλις πετύχεις στις εξετάσεις επιστρέφονται περίπου τα μισά λεφτά . Η τύχη παίζει μεγάλο ρόλο ....και τα κρατικά είναι καλά , αν σου τύχουν καλοί συμμαθητές και πάνω απ' ΄όλα καλοί καθηγητές ! Θα κοιτάξω για φροντιστήρια στην περιοχή σου και θα σου στείλω !

                          Comment


                            #73
                            καλησπερα! υπαρχει καποιος που να κανει μαθηματα γερμανικων στο VHS να μου πει
                            ποσο πληρωνει,
                            αν ειναι αληθεια οτι επιστεφονται τα χρηματα σε περιπτωση επιτυχιας στις εξετασεις και
                            αν υπαρχει βοηθεια με τα εισητηρια?

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Elina :) View Post
                              καλησπερα! υπαρχει καποιος που να κανει μαθηματα γερμανικων στο VHS να μου πει
                              ποσο πληρωνει,
                              αν ειναι αληθεια οτι επιστεφονται τα χρηματα σε περιπτωση επιτυχιας στις εξετασεις και
                              αν υπαρχει βοηθεια με τα εισητηρια?
                              Επειδή το έψαξα πάρα πολύ θα σου πω...
                              Εμείς που είμαστε Κολωνία και έχουμε Köln-Pass λόγω χαμηλού ετήσιου εισοδήματος στα VHS είναι εντελώς δωρεάν αν κάνεις αίτηση μέσω BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite και παρακολουθήσεις μαθήματα πρωινά ή μεσημεριανά. Στα βραδινά μετά τις 18.00 πληρώνεις 120,00€ το μήνα. Μεταφορικά σου καλύπτουν εάν είναι η απόσταση που είναι το σχολείο ειναι μεγαλύτερη των 3χιλιομέτρων από το σπίτι σου.
                              Από το bamf όμως σου στέλνουν μία μεγάλη λίστα με συμβεβλημένα σχολεία που μπορείς να βρεις και κάποιο μετά τις 18,00 -όπως εγώ λόγω του ότι δουλεύω- και να είναι δωρεάν.

                              Μπορείς να ρωτήσεις στα αγγλικά στο BAMF - Bundesamt für Migration und Flüchtlinge - Startseite για την περιοχή σου και πώς μπορούν να σου καλύψουν έξοδα μαθημάτων. Είναι πολύ φιλικοί και απαντούν αμέσως!

                              Καλή επιτυχία!

                              Comment


                                #75
                                Καλημέρα,

                                Εγώ χωρίς αιτηση στον BAMF αλλά με απευθείας επικοινωνία με το VHS της περιοχής μου (Burgdorf) είχα κάνει μαθήματα με κόστος 260€ την κάθε ενότητα (περίπου 4 μήνες, 2 φορες την εβδομάδα από 2,5 ώρες , απογευματα).
                                Τα μαθήματα βοήθησαν λίγο αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησαν, σε ιδιωτικά τμήματα που έκανα ήταν καλύτερα αλλά και το κόστος ανάλογα μεγαλύτερο.

                                Comment

                                Working...
                                X