Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by paravatis View Post
    καλησπερα .σχετικα με τις αποριες σου εγω δουλευω σαν οδηγος εδω εναμιση χρονο.Π.Ε.Ι δεν εχω βγαλει ακομα.την καρτα ταχογραφου την εβγαλα εδω και κοστισε περιπου 45 ευρω εκδοθηκε σε μια εβδομαδα.γερμανικα ακομα ΔΕΝ ξερω αλλα προσπαθω καθε μερα να μαθω.με βοηθουν πολυ τα αγγλικα.εχει δουλειες αρκετες τα χρηματα ειναι απο 1800 εως 2200 αναλογα αν εισαι παντρεμενος.οσο για τους δρομους δεν τιθεται θεμα γιατι ολοι δουλευουν με navi.οσο για το τελευταιο ερωτημα σου αυτο εξαρταται απ την εταιρεια αλλα συνηθως ολη την εβδομαδα εισαι στον δρομο.τηρουν πολυ τα 9ωρα και τα προστιμα ειναι πολυ βαρια.για οτι αλλο θες εδω ειμαι.
    1800 με 2200 καθαρα?εσυ την δουλεια την βρηκες απο γνωστο?ευχαριστω

    Comment


      καλησπέρα. σκέφτομαι να βγάλω το επαγγελματικό δίπλωμα τώρα. δουλειές όμως βρε παιδιά υπάρχουν πάνω? γιατί έχει και 1000 ευρώ.
      Ευχαριστώ

      Comment


        Originally posted by leonidas1973 View Post
        1800 με 2200 καθαρα?εσυ την δουλεια την βρηκες απο γνωστο?ευχαριστω
        ναι καθαρα.οχι κανεναν δεν εχω εδω με ψαξιμο

        Comment


          Originally posted by paravatis View Post
          καλησπερα .σχετικα με τις αποριες σου εγω δουλευω σαν οδηγος εδω εναμιση χρονο.Π.Ε.Ι δεν εχω βγαλει ακομα.την καρτα ταχογραφου την εβγαλα εδω και κοστισε περιπου 45 ευρω εκδοθηκε σε μια εβδομαδα.γερμανικα ακομα ΔΕΝ ξερω αλλα προσπαθω καθε μερα να μαθω.με βοηθουν πολυ τα αγγλικα.εχει δουλειες αρκετες τα χρηματα ειναι απο 1800 εως 2200 αναλογα αν εισαι παντρεμενος.οσο για τους δρομους δεν τιθεται θεμα γιατι ολοι δουλευουν με navi.οσο για το τελευταιο ερωτημα σου αυτο εξαρταται απ την εταιρεια αλλα συνηθως ολη την εβδομαδα εισαι στον δρομο.τηρουν πολυ τα 9ωρα και τα προστιμα ειναι πολυ βαρια.για οτι αλλο θες εδω ειμαι.
          1800 με 2200 αν γνωριζεις γερμανικα και φυσικα οχι σε ολες της περιοχες της γερμανιας...

          Comment


            Καλησπερα σε ολους,μηπως ξερει κανενας αν η κατρα ψηφιακου τακογραφου για φορτηγα αν βγει στην ελλαδα αν ισχυει και στην γερμανια.Ευχαριστω συνεχειστε την καλη δουλεια που κανετε ολοι μας βοηθατε παρα πολυ.

            Comment


              YME.gr

              Η καρτα ισχυει σε ολη την ευρωπη, απλα στην Γερμανια νομιζω οτι στοιχιζει λιγοτερα χρηματα για να την βγάλεις

              Comment




                δες κι εδω ειναι οι τιμες στην γερμανια

                Comment


                  φιλε Χρηστο καλησπερα θα σου προτεινα να μην βγαλεις καρτα ταχογραφου στην Ελλαδα αλλα στην Γερμανια.Κοστιζει 45 ευρω.Καλη συνεχεια

                  Comment


                    Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες.

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Γιώργος και είναι η δεύτερη φορά που γράφω στο forum. Είμαι 31 ετών και αρραβωνιασμένος. Η αρραβωνιαστικιά μου είναι 28 πτυχιούχος Τεχνολογίας πετρελαίου και φυσικού αερίου και τον Νοέμβριο του 2013 θα πάρει και το πτυχίο μηχανολόγου. Τα πράγματα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Καβάλα που ζούμε είναι πάρα πολύ δύσκολα και είμαστε εδώ και 2 χρόνια άνεργοι και οι δύο. Εγώ κάνω που και που κάποια μεροκάματα και η αρραβωνιαστικιά μου κάνει 3 μεροκάματα την εβδομάδα σαν πωλήτρια ανασφάλιστη. Εδώ και αρκετό καιρό συζητάμε για Γερμανία.
                      Ο Θείος της αρραβωνιαστικιάς μου μένει στο Ancbach (αν το γράφω σωστά), κοντά στην Νιρεμβέργη, εδώ και 30 χρόνια. Έχουμε άριστες σχέσεις και ξέρω πως αν ανέβουμε θα κάνει οτι καλύτερο για να μας βοηθήσει.
                      Η σκέψη μας είναι η εξής:
                      Εγώ τον Μαϊο θα πιάσω δουλεία σεζόν σε ένα ξενοδοχείο αν όλα πανε καλά (να επισημάνω ότι εγώ δεν έχω κανένα πτυχίο, στο ξενοδοχείο θα δουλέψω σε όποιο πόστο με βάλουνε, πιθανόν σερβιτόρος), έτσι ώστε να μαζέψω κάποια λεφτά και να έρθω Γερμανία για λίγες μέρες να δω τι ακριβώς γίνεται και τον τρόπο ζωής διότι εγώ δε έχω πάει ποτέ μου Γερμανία και είμαι λίγο δυσπιστός στο θέμα της μετανάστευσης σε αντίθεση με την αρραβωνιαστικιά μου που έχει παει και θέλει να πάμε.
                      Είμαι άνθρωπος που δεν φοβάται την δουλειά, έχω κάνει πολλά επαγγέλματα στη ζωή μου ( σερβιτόρος, μπάρμαν πωλητής σε φούρνο, εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, φωτογράφος, ελαιοχρωματιστής και θερμομόνωσης.).
                      Θεωρείται πως θα είναι εύκολο να βρούμε δουλειά κοντά στην Νυρεμβέργη ή στην Στουτγκάρδη που είναι κοντά στον συγγενή μας; Για να έχουμε και μια βοήθεια κοντά μας αν χρειαστεί.
                      Συγνώμη για τα πολλά μου λόγια αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.
                      Σας ευχαριστώ!!!!

                      Comment


                        Βασικα καλο θα ηταν να μας πεις αν μιλατε την Γερμανικη γλωσσα που ειναι το Α και το Ω .. η εστω ενας απο τους 2.Αφιερωσε λιγο χρονο να δεις και μονος σου στο φορουμ εντυπωσεις παιδιων που πηγανε προσφατα... παιδια που πηγαν χωρις γλωσσα παιδια με γλωσσα... και να βγαλεις και μονος σου καποια συμπερασματα.Το οτι εχετε καποιον εκει και εφοσων ειναι ατομο της εμπιστοσυνης σας ειναι καλο.Βεβαια απο οσο καταλαβα ειναι καποιο μακρινο σχεδιο το να μετακομισετε γερμανια μιας και λες οτι εχεις σκοπο να δουλεψεις και του χρονου σαιζον στην Καβαλα οποτε φανταζομαι του χρονου τετοιο καιρο θα σκεφτεστε να ανεβειτε.Τα πραγματα ομως σε ενα χρονο αλλαζουν .. οποτε καλο θα ειναι να παρετε μια εικονα γενικη απο το φορουμ μιας και πολλα παιδια εχουν γραψει αναλογες απαντησεις εμπειριες κτλ κτλ.Αφιερωστε λιγο χρονο.Ψαξτην και λιγο μονος δηλαδη και μην κρεμεσαι απο μια απαντηση ΑΑΑ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΠΑΣ... η ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΠΑΣ... ο καθενας ειναι ξεχωριστη περιπτωση.Γενικα ισχυει οτι ειναι μια χωρα που εχει δουλειες αρκει να ξερεις πως και απο που θα ξεκινησεις και μην μας χυμα στο κυμα... μειωνεις τις πιθανοτητες αποτυχιας.
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις. Έτσι όπως κατάλαβες είναι τα πράγματα, σε ένα χρόνο απο τώρα λέμε να πάμε, γιατί το Α και το Ω είναι τα γερμανικά όπως είπες και γι'αυτό είπαμε με το νέο έτος να ξεκινήσουμε γερμανικά μιας και κανένας απο τους 2 μας δεν ξέρει.
                          Εγώ θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος που μετανάστευσε στην Νιρεμβέργη ή κοντά σε αυτή για να μου πει τις εντυπώσεις του, αν βρήκε σχετικά εύκολα δουλεία, γιατί αλλιώς είναι να τα μάθω απο τον συγγενή μου που είναι ήδη 30 χρόνια Γερμανία και αλλιώς απο έναν Έλληνα που μόλις μετανάστευσε.
                          Το σίγουρο είναι πως όταν ανέβουμε πάνω , για ένα διάστημα θα μας φιλοξενήσει ο συγγενής μας, Αλλά για μένα καλύτερό θα ήταν να έχω και κάποιες προτάσεις για δουλειά, που ίσως μου βρει αυτός, για να ανέβω. Όχι οτι αυτές οι δουλειές θα είναι σίγουρες , όμως θα είναι άλλη η ψυχολογία μας.
                          Σε ευχαριστώ θερμά που απάντησες,
                          Φιλικούς χαιρετισμούς, Γιώργος Καραμανώλης

                          Comment


                            kalispera file m giwrgo!kontoxwrianoi vlepw egw eimai apo drama. eimai 25 xronon k eimai sto crailscheim misi wra apo tin niremvrergi k mia wra k kati apo stuttgart!. eimai edw 8 mines k tous 7 douleuw se mia galaktoviomixania meso grafeiou. omos apo tou xronou logika tha eimai monimos. aa k ksekinisa xwris glwssa. poli liga katalavaina enw twra kanena prolima stin douleia m.
                            edw opos eida exei para polles douleies arki na ksereis tin glwssa i toulaxiston agglika. tin prwti evdomada p irtha mas eixan parei posa til. apo grafeia p eixame kanei etiseis alla molis akougan oti den kserw tin glwssa k oute agglika aa ok euxaristoume bb.
                            paw sxoleio edw mathainw tin glwssa alla einai duskola an tin mathaineis apo germanida daskala k den ksereis k agglika! an ksekinisete apo ellada tha einai poli kalutera k meta edw na graftite sto VHS gia na anevenete epipedo. oti theleis pes an kserw kati tha s pw!
                            egw emena me ta ksaderfia m alla exw traviksei polla apo auta k edw k 2 evdomades eimai se diko m spiti k noikiazw. ola pernoun siga siga ton dromo tous. stis 19 erxomai k me adeia EPITELOUS!! ola kala!

                            Comment


                              Katarxas euxaristw polu pou mou apanthses!
                              Kanonika den tha me peiraze to oti edw exw to germaniko mou epitheto , eimai omws eguos kai tha meinw na gennhsw edw kai meta tha epistrepsw sthn ellada! Kapou ekei arxizei o provlhmatismos mou o opois einai o ekshs : an meinw kai gennhsw edw me to germaniko mou epitheto kai epistrepsw sthn ellada opou zw me to ellhniko mou epitheto pws tha mporw na apodeixw oti to paidi einai diko mou sta xartia panta ennow h' px pws tha mporwsw na to grapsw sto sxoleio an parousiastw me thn ellhnikh mou tautothta!
                              An exeis kapoia apanthsh gia ton provlhmatismo mou esu h' kapoios allos tha me voithousate paraaaa polu

                              sas euxaristw

                              Comment


                                Originally posted by andreass87 View Post
                                kalispera file m giwrgo!kontoxwrianoi vlepw egw eimai apo drama. eimai 25 xronon k eimai sto crailscheim misi wra apo tin niremvrergi k mia wra k kati apo stuttgart!. eimai edw 8 mines k tous 7 douleuw se mia galaktoviomixania meso grafeiou. omos apo tou xronou logika tha eimai monimos. aa k ksekinisa xwris glwssa. poli liga katalavaina enw twra kanena prolima stin douleia m.
                                edw opos eida exei para polles douleies arki na ksereis tin glwssa i toulaxiston agglika. tin prwti evdomada p irtha mas eixan parei posa til. apo grafeia p eixame kanei etiseis alla molis akougan oti den kserw tin glwssa k oute agglika aa ok euxaristoume bb.
                                paw sxoleio edw mathainw tin glwssa alla einai duskola an tin mathaineis apo germanida daskala k den ksereis k agglika! an ksekinisete apo ellada tha einai poli kalutera k meta edw na graftite sto VHS gia na anevenete epipedo. oti theleis pes an kserw kati tha s pw!
                                egw emena me ta ksaderfia m alla exw traviksei polla apo auta k edw k 2 evdomades eimai se diko m spiti k noikiazw. ola pernoun siga siga ton dromo tous. stis 19 erxomai k me adeia EPITELOUS!! ola kala!
                                geia sou andrea.boreisse parakalo na mou peis ta grafeia me ta opoia sznergastikes kai exeis aythn th douleia??tha to ektimousa poli

                                Comment

                                Working...
                                X