Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Για εκμαθηση των γερμανικων τι θα προτεινατε?..Να αγορασω βιβλια μονος μου για αρχη (αυτα της linguaphone?..μου φανηκαν αρκετα ακριβα γυρω στα 380 ευρω με 30 μαθηματα και 8 cd) ή να κανω με καθηγητη ιδιαιτερα?..

    Τωρα θα ξεκινησω και δεν ξερω ποια μεθοδο να ακολουθησω, ευχαριστω εκ των προτερων.

    Comment


      #62
      Για αρχή ρίξε μια ματιά στο www.livemocha.com που είναι δωρεάν και μέσω internet
      Αν μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα πριν πας πάνω φυσικά και είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις

      Comment


        #63
        Originally posted by northeagle View Post
        Για εκμαθηση των γερμανικων τι θα προτεινατε?..Να αγορασω βιβλια μονος μου για αρχη (αυτα της linguaphone?..μου φανηκαν αρκετα ακριβα γυρω στα 380 ευρω με 30 μαθηματα και 8 cd) ή να κανω με καθηγητη ιδιαιτερα?..

        Τωρα θα ξεκινησω και δεν ξερω ποια μεθοδο να ακολουθησω, ευχαριστω εκ των προτερων.
        DW και πάλι DW. Δωρεάν και πολύ φοβερό πρόγραμμα και πολύ καλύτερο απο την linguaphone (τσάμπα λεφτά γιατί τα έδωσα). Πάρε και ένα καλό βιβλίο γραμματικής με λεξιλόγιο (θα βρείς πολλά αν πας σε κεντρικά βιβλιοπωλεία) και δεν θές τίποτα άλλο, πίστεψε με. Πάρε το link

        Deutsche Welle

        Φτιάξε ένα λογαριασμό και μετά όποτε και να το κλείνεις όταν θα ξαναμπαίνεις θα σε βγάζει εκεί που το άφησες. Τέλειο .- (τελεία + παύλα)
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #64
          Σας ευχαριστω αδερφια Dealer kai kosofos! Ειμαι στην αρχη και εχω πελαγωσει λιγο-αγγλικα μονο ξερω (εχω και master απο UK, ειχα παει για ενα χρονο manchester) και γενικα ξεκιναω απο το μηδεν...

          Σας ευχαριστω.

          Comment


            #65
            Και εγώ στην ίδια φάση είμαι μη νομίζεις! Έχει λίγες μέρες που ψευτοάρχισα τα μαθήματα
            Όλα καλά θα πάνε

            Comment


              #66
              σχετικά με την ευρωπαίκη κάρτα ασφάλισης

              Καλησπέρα παιδιά, επειδή ετοιμάζομαι κι εγω με τον αντρα μου να ανέβουμε Γερμανία κατά τον Σεπτέμβρη έχουμε κάνει εδω και ενα μήνα αίτηση για κάρτα ασφάλισης κι ενω μας είχαν πει περίπου σε ενα μήνα θα είναι έτοιμη,σήμερα μάθαμε οτι μάλλον θα φύγουμε χωρις την κάρτα γιατί πολυ απλά το πιο πιθανό είναι να μην έχει βγει μέχρι τότε ισως και καθόλου!!!!!!!
              Δεν λειτουργεί τιποτα πια σε αυτο το κράτος?
              Τι κάνουμε σε αυτη την περίπτωση μέχρι να βρει κάποια δουλειά ο αντρας μου θα είμαστε ανασφάλιστοι?
              Και κάτι ακόμα να ρωτήσω επειδή θα νοικιάσουμε σπιτι πρέπει να δηλωθούμε ως μόνιμοι κάτοικοι? H υπάλληλος του ΙΚΑ είπε οτι αν δηλωθούμε πλέον δεν θα ισχύει η κάρτα ασφάλισης...
              Αληθευει αυτό?
              Συγνωμη για το κατεβατό παιδιά

              Comment


                #67
                Originally posted by Keysersoze View Post
                Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πράγματα της Φρανκφούρτης που θα έπρεπε να γνωρίζω?
                Όπως, η τάδε περιοχή είναι απ'τις πιο καλές χωρίς να κοστίζει μία περιουσία ή σ'εκείνη την περιοχή μην κυκλοφορείς μετά τις 23.00.
                Εξαρτάται σε τι είδους περιοχή θέλεις να μείνεις.Αν θέλεις να μείνεις σε κάποια αστική περιοχή ή κάπου πιο "επαρχιακά". Το Hanau ας πούμε είναι μια πόλη 10 λεπτά απο τη Φρανκφούρτη, πόλη με εργοστάσια, εταιρίες κλπ, που προσωπικά την βρίσκω από αδιάφορη εως άσχημη. 10 λεπτά μακριά από το Hanau (3 στάσεις με το τρένο) είναι μια περιοχή που προσωπικά την έχω ερωτευτεί! Λέγεται Seligenstadt, είναι μια κωμόπολη χτισμένη στις όχθες του Main, κυριολεκτικά Αm Main δηλαδή Μέσα στο πράσινο, πανέμορφη, που σου επιτρέπει να έχεις χαλαρούς ρυθμούς ζωής κ ταυτόχρονα την δυνατότητα να μην πληξεις ποτέ ή να μην νιώσεις αποκομμένος ή οτι σου λείπει κάτι, καθώς σε 15 λεπτά με το αυτοκίνητο ή σε 35-40' με το τρένο μπορείς να είσαι στην Φρανκφούρτη! Αφού βρίσκεσαι σε περίοδο αναζήτησης δε χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά κ εκει!
                Όσο για τη Φρανκφούρτη, έχω ακούσει ότι έχει την φήμη της όχι κ τόσο ασφαλούς πόλης σε σχέση με άλλες Γερμανικές, ωστόσο εγώ έχω βρεθεί πολλές φορές εκεί, έχω βγει βράδυ κλπ, έχω περάσει ακόμα κ από τα θεωρητικά κακόφημα μέρη της, τα οποία -ζώντας από τότε που γεννήθηκα στην Αθήνα- προσωπικά μου φάνηκαν "νηπιαγωγείο'' σε σχέση με την ανασφάλεια που νιώθεις κάνοντας μια νυχτερινή βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Ποτέ δεν ένιωσα στην Φρανκφούρτη ανασφάλεια.
                Ελπίζω να σου έδωσα μια πρώτη (μικρή) εικόνα, κ εδώ είμαστε να τα ξαναλέμε!

                Comment


                  #68
                  Καλημέρα, απ'την εταιρεία στην Γερμανία μου ζητήσανε το Ε104.
                  Δυστυχώς τα ΚΕΠ δεν έχουνε ιδέα τι είναι αυτό και πρέπει να τους το μάθουν οι πολίτες.
                  Προφανώς υποθέτω δεν είναι για τον ΟΓΑ, αλλά για οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα, σωστά? Εγώ που είμαι μηχανικός θα απευθυνθώ στο ΤΕΕ δηλαδη.
                  Υπάρχει πεδίο για συμπλήρωση με διεύθυνση κατοικίας στο εξωτερικό.
                  Ανεβαίνω πάνω για να ψάξω για σπίτι, οπότε δεν έχω να δηλώσω εκεί κάτι. Θα υπάρξει πρόβλημα? Για να σας προλάβω, δεν έχω κάποιον πάνω για να δηλώσω την κατοικία του.

                  Comment


                    #69
                    θελω τη βοηθεια σας

                    καταρχας καλημερα σε ολους και μπραβο σας γιατι ειληκρινα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.ειμαι νεο μελος αλλα σας παρακολουθω 6 μηνες τωρα.θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει οτιδηποτε πληροφοριες εχει για το aachen οπου και θα παμε με τον αντρα μου για δουλεια.ευχαριστω.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by milu
                      Ξέχασα, μπορείτε να πάρετε την προαιρετική (Freiwillig) ασφάλιση από την ΑΟΚ.

                      Milu σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου!
                      Αυτη τη Freiwillig που μπορω να τη βγάλω και για ποσο καιρό ισχύει?

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by Keysersoze View Post
                        Καλημέρα, απ'την εταιρεία στην Γερμανία μου ζητήσανε το Ε104.
                        Δυστυχώς τα ΚΕΠ δεν έχουνε ιδέα τι είναι αυτό και πρέπει να τους το μάθουν οι πολίτες.
                        Προφανώς υποθέτω δεν είναι για τον ΟΓΑ, αλλά για οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα, σωστά? Εγώ που είμαι μηχανικός θα απευθυνθώ στο ΤΕΕ δηλαδη.
                        Υπάρχει πεδίο για συμπλήρωση με διεύθυνση κατοικίας στο εξωτερικό.
                        Ανεβαίνω πάνω για να ψάξω για σπίτι, οπότε δεν έχω να δηλώσω εκεί κάτι. Θα υπάρξει πρόβλημα? Για να σας προλάβω, δεν έχω κάποιον πάνω για να δηλώσω την κατοικία του.
                        το Ε104 ειναι βεβαιωση χρονουν ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ασφαλισης...προσεχε μην τα μπερδεψεις γιατι και εγω στην αρχη ειχα χασει την μπαλα.
                        μου το εδωσε και μενα το ταμειο στο οποιο ασφαλιζομουνα για υγειονομικη περιθαλψη.
                        Σε σενα προφανως στο ΤΕΕ..αλλα ρωτα για να βγαλεις ακρη.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by mary_v View Post
                          Milu σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου!
                          Αυτη τη Freiwillig που μπορω να τη βγάλω και για ποσο καιρό ισχύει?
                          προφανως για οσο πληρωνεις εσυ.
                          Το κανονιζεις εσυ με την ΑΟΚ

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by turms View Post
                            προφανως για οσο πληρωνεις εσυ.
                            Το κανονιζεις εσυ με την ΑΟΚ
                            turms ευχαριστώ για την πληροφορια αλλά η ΑΟΚ τι ακριβως είναι?
                            μπορώ να μάθω πληροφορίες απο κάπου για το κόστος της κάρτας?

                            Comment


                              #74
                              η ΑΟΚ ειναι ας πουμε ασφαλιση υγειονομικης περιθαλψης. Η πιο γνωστη στην Γερμανια
                              Ας πουμε ενα Ταμειο Υγειονομικης Ασφαλισης και Περιθαλψης.
                              Βαλε στο google AOK και το ονομα της πολης που θα πας
                              πχ AOK Stuttgart
                              και σου βγαζει αντιστοιχα λινκ....ισως να στειλεις κανα μαιλ.
                              ΠΧ αυτο ειναι για το κρατιδιο του B-wuerttemberg
                              AOK Baden-W

                              Comment


                                #75
                                ok θα το τσεκαρω. Σ ευχαριστω πολυ!

                                Comment

                                Working...
                                X