Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by turms View Post
    πιθανως με το Β2 εχεις ελπιδες.
    Στα γερμανικα που κανω για Β1 εινια μηχανικοι που δουλευουν ηδη...
    για το οτι δεν μπορουν να βρουν δουλειες τι να σου πω....δουλειες υπαρχουν. Τωρα δεν μπορουν ή μηπως δεν θελουν;;;;

    Παντως το κλιμα για τους Ελληνες δεν νομιζω οτι εχει τιποτα ιδιαιτερο. Και εγω ανησυχουσα στην αρχη αλλα προς το παρον δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα.
    μ επιπεδο Β1 βρισκεις τιποτα φιλε;;;

    και εννοειται οτι ακομα και να βρεις δουλεια δουλευεις για Β2+

    Comment


      #92
      Originally posted by Apisteftos View Post
      χειροτερεύει λογικό είναι με την ύφεση....6,8 η ανεργία το άκουσα σήμερα στο DW
      Το διαβασα και εγω, 6,8 ανεργια...Δηλαδη εμεις εχουμε περιπου τριπλασια ανεργια εσδω στο ελλαντα.

      6,8 δεν ειχαμε εδω ουτε την περιοδο των ολυμπιακων το 2004 θυμαμαι-γυρω στο 7-8% ειχαμε..

      Καλη συνεχεια σε ολους.

      Comment


        #93
        Originally posted by V_For_Vendeta View Post
        εαν εχεις εργασιακη εμπειρια και πτυχιο ΑΕΙ τοτε μπορεις να διεκδικησεις κατι

        αλλιως ειναι δυσκολα

        δεν αρκει μονο η γνωση γερμανικων..ακομα και C2 να εχεις

        οσον αφορα αυτα περι μεταναστευσης μηχανικων γερμανων ισχυει..αλλα σ ειπαν γιατι;;;

        γιατι οι μηχανικοι εκει δεν θελουν να δουλευουν για 3000-4000 τον μηνα..αλλα για 6000+ ..και πανε ελβετια

        γενικα ομως οι γερμανοι δεν μεταναστευουν..
        Όχι δυστυχώς έχω μικρή εργασιακή εμπειρία συνολικά 6 μηνών αλλά και πάλι τι εμπειρία μηχανικού. Θέση μηχανικού ψάχνεις στην Ελλάδα και καταλήγεις ηλεκτρολόγος ή οτιδήποτε άλλο. Δίνουν 3000 - 4000€ και δεν τα δέχονται;;; Με αυτή την κρίση πρέπει να είσαι βλάκας.

        Comment


          #94
          Φιλε μου τα πάντα είναι σχετικά. επειδή στην ελλάδα δεν μας μάθαν να σεβομάστε αυτό που κάνουμε τελειώνοντας το πολυτεχνείο να παρακαλάμε για δουλειά με 800 ευρώ 80 ωρες τη βδομάδα δεν σημαίνει ότι έξω ισχύει το ιδιο. ελπίζω δηλάδη. Αν σε μια χώρα οι μηχανικοι δουλευουν με 3000 και 4000 είναι στη φύση του ανθρώπου να ζητάει το κάτι παραπάνω

          Comment


            #95
            Σωστός κακώς βεβαίως που δεν το πήρα απόφαση νωρίς να πάω να σπουδάσω κατ' ευθείαν στο εξωτερικό αν και εδώ βέβαια έχουμε τα θετικά μας αλλά στην Αγορά Εργασίας είμαστε πάτος αλλά τι λέω τώρα μιλάω με το μεγαθήριο την Γερμανία που έχει πόσα νόμπελ φυσικής και η Ελλάδα έχει μηδέν. Σημείωση: Ακόμη και το Πακιστάν έχει βραβείο.

            Βραβείο Νόμπελ Φυσικής - Βικιπαίδεια

            Comment


              #96
              Η πιστοποιηση που δινεις στη γερμανια (και κατα τη γνωμη μου εαν γνωριζεις ηδη γερμανικα επιπεδου Β1 με Β2, ειναι καλυτερο να δινεται εκει) ειναι πιο ευκολη για τους αλλοδαπους γιατι γινεται ενδοφροντηστιριακα, δεν εχει αυστηρους ορους και επιτηρησεις, το λεω απο προσωπικη εμπειρια, στο φροντηστηριο μου οταν ημουν επιπεδο Β1 εδωσα και την πιστοποιηση μαζι και δεν ητανε καθολου δυσκολο. Αυτό με την προυποθεση οτι το φροντηστηριο ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος. Επίσης ακομα καλυτερη περιπτωση ειναι τα τμημα γερμανικων για λλοδαπους που γινονται στα παντεπιστημια , ειναι και πιο φθηνα και εχεις μια εγκυρη πιστοποιηση.
              Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

              Comment


                #97
                Ευχαριστώ πολύ.
                Originally posted by milu
                Mε πτυχίο των αγγλικών εννοείς της γλώσσας ή το επάγγελμά σου?
                Αν και αναζητουνται πάντα ικανά στελέχη στην κατασκευή, οικοδομική βιομηχανία κλπ., Χωρίς κάποια γερμανικά, φίλους και γνωστούς δεν θα είναι εύκολο.
                Πάρε κάποιο χρόνο και διαβασε το φόρουμ, θα βρεις πολλες απαντησης και ιδεες για της αναγγες που ισος δεν της σκευτικες ακομη.

                Comment


                  #98
                  Γερμανια

                  Καλησπερα σε ολους!!!
                  Πριν απο 3 μέρες, εφυγε φιλος μου στην Φρανκφουρτη για εργασια....
                  Σκεφτομαι να ανεβω και εγω καποια στιγμη (αφου κανω καποια μαθηματα Γερμανικων,διοτι δεν ξερω ουτε καλημερα να πω).
                  Ειμαι Πτυχιουχος Ηλεκτρολογος Εγκαταστασεων και επισης εχω πτυχιο Μultimedia/Γραφιστας Εντυπων.
                  Ειχα μαγαζι ψηφιακων εκτυπωσεων και δουλευω σε επιγραφες - ψηφιακες εκτυπωσεις.

                  Η ερωτηση μου ειναι αν θα βρω, σχετικα ευκολα μια δουλεια πανω στα επαγγελματα που ξερω.
                  Επισης θελω να ρωτησω εαν και ποσο εφικτο ειναι να ανοιξεις μια μικρομεσαια επιχειρηση.

                  Comment


                    #99
                    Μια ερώτηση υπάρχουν στην Γερμανία κέντρα φιλοξενίας απόρων Ευρωπαίων;; Κυρίως αυτοί που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά.

                    Comment


                      ΑΣΧΕΤΗ ΣΕ Ο,ΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ -ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΡΙΑ!:-)

                      Καλησπέρα!Ύστερα από μία μικρή έρευνα σε ό,τι αφορά τη ζωή στη Γερμανία,κατέληξα εδώ!Η ιστορία εν συντομία έχει ως εξής:Είμαι μία εκ των πολλών, άνεργη(τουλάχιστον στα χαρτιά, γιατί τα τελευταία χρόνια παραδίδω κατ΄οίκον μαθήματα αλλά ως γνωστόν η δουλειά μου δεν αποδεικνύεται καθώς δεν υπάρχει ασφάλιση), 26χρονη Φιλόλογος που αποφάσισε μετά από πολύ ώριμη σκέψη να πάει να βρει τη τύχη της στη Γερμανία και συγκεκριμένα στη Νυρεμβέργη!Εκεί ζει μόνιμα ο θείος μου, που είναι ενεργός μέλος της ελληνικής κοινότητας και καταξιωμένος τα τελευταία χρόνια στη δουλειά του και το σημαντικότερο, διαθέσιμος να με βοηθήσει σε αυτό το νέο μου ξεκίνημα, μιας και θα με φιλοξενήσει εως ότου βρω σπίτι και δουλειά!Όσον αφορά στη δουλειά ήδη έχει βρει κάποιες από γνωστούς του και μένει απλά να πάω για να δούμε τι μέλλει γενέσθαι!Γνωρίζω πως δεν έχω να χάσω κάτι,θα κάνω ο,τι είναι δυνατόν για να πάνε καλά τα πράγματα αλλά σε περίπτωση που κάτι δε κάτσει θα το ξεπεράσω!Γνωρίζω πως είναι αδύνατον να εργαστώ στο τομέα των σπουδών μου σε κάποιο ελληνικό φροντιστήριο δεδομένου οτι δε μιλάω ΓΡΙ Γερμανικά, αλλά δεν σνομπάρω επαγγέλματα,θα ξεκινήσω πάλι από το μηδέν, αυτή είναι άλλωστε και μια γοητεία και πρόκληση της ζωής!Το θέμα λοιπόν είναι οτι έχω ΑΠΟΡΙΕΣ!!Ας ξεκινήσω λοιπόν!
                      1)ΓΛΩΣΣΑ:Έχω μάθει οτι το κράτος παρέχει 6 μηνη δωρεάν εκμάθηση της γερμανικής?Ισχύει?Αν όχι ποιες είναι οι επιλογές μου?Και για να μη σας παιδεύω να σας αναφέρω οτι η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι στα καλύτερα της!Το κράτος τι προσφέρει?Διάβασα σε κάποιες από τις συζητήσεις σας οτι μαθήματα παραδίδονται και στα πανεπιστήμια.Με ποιες προυποθέσεις?Παρέχεται πιστοποίηση?
                      2)ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΤΥΧΙΟ:Να μεταφράσω το πτυχίο μου στο τμήμα μεταφράσεων του Υπ.Εξωτερικών ή είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει και εκεί?Ισχύει το ίδιο και για τα πτυχία ξένων γλωσσών?Έχω πτυχίο Αγγλικών και Ιταλικών!
                      3)ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ: Θα έχω φυσικά το θείο μου σε αυτές τις διαδικασίες αλλά γενικά γνωρίζει κάποιος να μ πει κάποια πράγματα σχετικά με το κόστος ζωής στη Νυρεμβέργη?
                      4)ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΜΟΓΕΝΩΝ-EΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: Κατά πάσα πιθανότητα θα εργαστώ σε κάποια καφετέρια ή ελληνικό εστιατόριο εως ότου αποκτήσω -αν τα αποκτήσω -τα φόντα να διεκδικήσω κάτι περισσότερο.Διάβασα σε διάφορα sites οτι οι Έλληνες ομογενείς βοηθούν όσο μπορούν τους νεοαφιχθέντες Έλληνες, αλλά οτι στα ελληνικά πχ εστιατόρια επικρατεί άσχημο κλίμα που αγγίζει τα όρια της εκμετάλλευσης για τους υπαλλήλους.Ποια η γνώμη σας?Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο?
                      5)ΜΙΣΘΟΙ-ΑΣΦΑΛΙΣΗ:Σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι μισθοί στη Γερμανία, πχ για έναν σερβιτόρο και γενικά σε δουλειές που μπορούν να καλυφθούν από άτομα που πάνε βρισκόμενοι στην ίδια ''φάση'' μ'εμένα?Στις δουλειές παρέχεται ασφάλιση και αν ναι υπό ποιες προυποθέσεις?
                      6)ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΛΗΣ: Η Νυρεμβέργη θεωρείται γενικά, μια ασφαλής πόλη σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει.Το θέμα είναι οτι δεν έχω μείνει ποτέ μόνη μου,σπούδασα στη πόλη μου οπότε δεν έχω ανάλογη εμπειρία, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι το οποίο με ψιλοτρομοκρατεί!!!Υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει να έχω στα υπόψιν μου,πλην των απρόβλεπτων -μη ελεγχόμενων παραγόντων(βλ σεισμούς!)???χαχα!
                      7)ΣΠΟΥΔΕΣ-ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ!:Είναι κάτι που επίσης θα ήθελα να κάνω αν μου δινόταν η ευκαιρία,ένα μεταπτυχιακό αλλά δε το βλέπω πιθανό δεδομένου οτι δε μιλάω τη γλώσσα και επίσης λόγω αδυναμίας της οικογένειας μου να με στηρίξει οικονομικά θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω οπότε υποθέτω δε μπορούν να συνδυαστούν!Αλλά από περιέργεια,ποια είναι τα κριτήρια για να γίνεις δεκτός σε κάποιο πανεπιστήμιο?Υπάρχουν δίδακτρα??
                      8)ΤΕΛΟΣ!!!Σας κούρασα και με συγχωρείτε αλλά κάθε νέο ξεκίνημα συνοδεύεται από πολλές απορίες που πρέπει να λυθούν!Είμαι σίγουρη οτι έχω ξεχάσει πολλά από όσα σκέφτομαι τόσες μέρες αλλά θα επανέλθω δριμύτερη!Αυτά!Ελπίζω να μπει κάποιος στη διαδικασία να μου δώσει τα φώτα του!Από τη μία βλέποντας τόσα πολλά άρθρα από παλιούς και νέους μετανάστες θλίβομαι,θλίβομαι γιατί είμαι σίγουρη πως όλοι αγαπάμε αυτή τη χώρα και πως όλοι με βαριά καρδιά την αποχωριζόμαστε.Αλλά από την άλλη χαίρομαι,γιατί είναι σημαντικό να μην επαναπαύομαστε στην ανέχεια και τη μιζέρια.Καλώς η κάκως υπό το καθεστώς των 2 αυτών ζει πλέον η χώρα.Όλοι μας πρέπει να διεκδικούμε το κάτι καλύτερο, ανεξάρτητα του πως έρχονται τα πράγματα!Γιατί όπως έχει πει και ο Μπουσκάλια: ''Ο άνθρωπος που δε ρισκάρει τίποτε, δεν κάνει τίποτε, δεν είναι τίποτε και δε γίνεται τίποτε. Μπορεί να αποφεύγει τον πόνο και τη λύπη όμως δε μπορεί να μάθει και να νιώσει και ν'αλλάξει και ν'αναπτυχθεί και να αγαπήσει και να ζήσει. Δεμένος με τις βεβαιότητες του, είναι ένας σκλάβος. Έχει παραιτηθεί από την ελευθερία του. Μόνο ο ανθρωπος που ρισκάρει είναι πραγματικά ελεύθερος''
                      Eύχομαι λοιπόν σε όλους σας είτε έχετε βρει το δρόμο σας, είτε τον ψάχνετε όπως ακριβώς και εγώ απλά να μην σταματάτε, να μην επαναπαύεστε,να μην απογοητεύεστε..
                      Και παραφράζοντας το υπέροχο τραγούδι του Παπάζογλου εύχομαι σε όσους ετοιμάζονται να φύγουν για τα ''ξένα''
                      ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΚΟ!!!!τουλάχιστον θα έχουμε πάει!Καλό βράδυ!

                      Comment


                        Φευγω και γω για Μοναχο.
                        Λοιπον εκανα υπερεντατικα γερμανικα εδω ελλάδα και θα δωσω για το Β1.Αυτο μέτρησε πολύ στην συνέντευξη.Η συνέντευξη έγινε στα αγγλικα και γερμανικά.
                        Πληροφορική έχω τελειώσει και βρήκα στο αντικειμενό μου ακριβώς.
                        Την δουλεια την βρήκα μέσω των γνωστών Job search engines.Στάθηκα τυχερός γιατι για πολύ καιρο έστελνα και μου έλεγαν δεν ειχα προυπηρεσία.αλλά τελικα όλα πήγαν καλά.
                        Οποιαδήποτε πληροφορία βοήθεια για Μοναχο για σπίτι δεκτή.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι!!

                        Comment


                          Originally posted by tzina87 View Post
                          ...2)ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΤΥΧΙΟ:Να μεταφράσω το πτυχίο μου στο τμήμα μεταφράσεων του Υπ.Εξωτερικών ή είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει και εκεί?Ισχύει το ίδιο και για τα πτυχία ξένων γλωσσών?Έχω πτυχίο Αγγλικών και Ιταλικών!...
                          Είναι μια διαδικασία που ήδη έκανα και έχω να σου πω ότι είναι πολύ φθηνότερο να το κάνεις στην Ελλάδα. Στη μεταφραστική υπηρεσία του Υπ. Εξωτερικών κοστίζει 8,50€ η σελίδα και 0,50€ το κάθε αντίγραφο. Στη Γερμανία θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω. Επειδή χρειάστηκε να μεταφράσω και διάφορα άλλα έγγραφα (βεβαίωση βαθμολογίας, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, βεβαιώσεις προϋπηρεσίας κλπ) έδωσα ΜΟΝΟ για μεταφράσεις περίπου 160€. Αν το άφηνα για να το κάνω εκεί θα ήθελα πάνω από 700€.
                          Φυσικά, ότι έγγραφο καταθέτεις εκεί θα τους το δίνεις σε φωτοτυπία και θα κρατάς τα πρωτότυπα.
                          Originally posted by tzina87 View Post
                          ...Και παραφράζοντας το υπέροχο τραγούδι του Παπάζογλου εύχομαι σε όσους ετοιμάζονται να φύγουν για τα ''ξένα''
                          ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΚΟ!!!!τουλάχιστον θα έχουμε πάει!Καλό βράδυ!
                          Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έχω τρία πολύ μικρά παιδιά και διακινδυνεύω πολύ περισσότερα από εσένα. Πιστεύω όμως ότι αυτά που έχω να κερδίσω είναι πολύ περισσότερα απ' όσα έχω να χάσω αν δε "μου κάτσει" το project "Γερμανία".

                          Καλή δύναμη και πολλές επιτυχίες να έχεις.

                          Comment


                            Originally posted by tzina87 View Post
                            1)ΓΛΩΣΣΑ:Έχω μάθει οτι το κράτος παρέχει 6 μηνη δωρεάν εκμάθηση της γερμανικής?Ισχύει?Αν όχι ποιες είναι οι επιλογές μου?Και για να μη σας παιδεύω να σας αναφέρω οτι η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι στα καλύτερα της!Το κράτος τι προσφέρει?Διάβασα σε κάποιες από τις συζητήσεις σας οτι μαθήματα παραδίδονται και στα πανεπιστήμια.Με ποιες προυποθέσεις?Παρέχεται πιστοποίηση?
                            2)ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΤΥΧΙΟ:Να μεταφράσω το πτυχίο μου στο τμήμα μεταφράσεων του Υπ.Εξωτερικών ή είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει και εκεί?Ισχύει το ίδιο και για τα πτυχία ξένων γλωσσών?Έχω πτυχίο Αγγλικών και Ιταλικών!
                            3)ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ: Θα έχω φυσικά το θείο μου σε αυτές τις διαδικασίες αλλά γενικά γνωρίζει κάποιος να μ πει κάποια πράγματα σχετικά με το κόστος ζωής στη Νυρεμβέργη?
                            4)ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΜΟΓΕΝΩΝ-EΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: Κατά πάσα πιθανότητα θα εργαστώ σε κάποια καφετέρια ή ελληνικό εστιατόριο εως ότου αποκτήσω -αν τα αποκτήσω -τα φόντα να διεκδικήσω κάτι περισσότερο.Διάβασα σε διάφορα sites οτι οι Έλληνες ομογενείς βοηθούν όσο μπορούν τους νεοαφιχθέντες Έλληνες, αλλά οτι στα ελληνικά πχ εστιατόρια επικρατεί άσχημο κλίμα που αγγίζει τα όρια της εκμετάλλευσης για τους υπαλλήλους.Ποια η γνώμη σας?Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο?
                            5)ΜΙΣΘΟΙ-ΑΣΦΑΛΙΣΗ:Σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι μισθοί στη Γερμανία, πχ για έναν σερβιτόρο και γενικά σε δουλειές που μπορούν να καλυφθούν από άτομα που πάνε βρισκόμενοι στην ίδια ''φάση'' μ'εμένα?Στις δουλειές παρέχεται ασφάλιση και αν ναι υπό ποιες προυποθέσεις?
                            6)ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΛΗΣ: Η Νυρεμβέργη θεωρείται γενικά, μια ασφαλής πόλη σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει.Το θέμα είναι οτι δεν έχω μείνει ποτέ μόνη μου,σπούδασα στη πόλη μου οπότε δεν έχω ανάλογη εμπειρία, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι το οποίο με ψιλοτρομοκρατεί!!!Υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει να έχω στα υπόψιν μου,πλην των απρόβλεπτων -μη ελεγχόμενων παραγόντων(βλ σεισμούς!)???χαχα!
                            7)ΣΠΟΥΔΕΣ-ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ!:Είναι κάτι που επίσης θα ήθελα να κάνω αν μου δινόταν η ευκαιρία,ένα μεταπτυχιακό αλλά δε το βλέπω πιθανό δεδομένου οτι δε μιλάω τη γλώσσα και επίσης λόγω αδυναμίας της οικογένειας μου να με στηρίξει οικονομικά θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω οπότε υποθέτω δε μπορούν να συνδυαστούν!Αλλά από περιέργεια,ποια είναι τα κριτήρια για να γίνεις δεκτός σε κάποιο πανεπιστήμιο?Υπάρχουν δίδακτρα??
                            Καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum,
                            Αν ψάξεις μέσα στο forum θα βρείς πολλές πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να δώσω σύντομες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.
                            1) ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα δεν υπάρχουν πουθενά, εκτός αν έχεις πάρει κάποια υποτροφία ή έχεις εργαστεί στην Γερμανία για ένα διάστημα μεγαλύτερο του χρόνου και σε στέλνουν απο τον "ΟΑΕΔ-Arbeitsamt". Μαθήματα μπορείς να παρακολουθήσεις στα κρατικά Volksschule (~€250/μήνα ή €1,7/ώρα), σε ιδιωτικά φροντιστήρια και σε Πανεπιστήμια. Για το τελευταίο μιάς και αναφέρεις ότι είναι μέσα στα πλάνα σου να κάνεις κάποιες σπουδές (7) είναι η καλύτερη περίπτωση. Θα ψάξεις στο site του Πανεπιστημίου της περιοχής σου και θα βρείς πληροφορίες και πότε είναι η περίοδος δηλώσεων (απ ότι ξέρω η επόμενη είναι μέχρι Ιανουάριο). Το ξαναλέω όπως και σε άλλο Post ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΚΑΝ. Επίσης μετά την εκμάθηνση της γλώσσας μπορείς να κάνεις αίτηση σε όποιο Πανεπιστήμιο θέλεις. ΔΕΝ ΥΠΑΧΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ. Στην περίπτωση σου θα μπορούσες να δηλώσεις να κάνεις Germanistik πρέπει αυτό που θές να κάνεις να είναι παρεμφερές με τον προηγούμενο τίτλο σπουδών. Σου δίνω κάποια site αλλά ψάξε και λίγο στο google

                            - http://www.sz.uni-erlangen.de/abteil...oreignstudents
                            - International PhD-Students: Language courses

                            ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στην Γερμανία πρέπει να είσαι υποχρεωτικά ασφαλισμένος, αν δεν μπορείς να έχεις την Ε111 απο το ΙΚΑ δηλ. δεν έχεις ασφάλεια-βιβλίαριο στην Ελλάδα πρέπει να κάνεις εδώ ασφάλιση. Τους πρώτους 3 μήνες βέβαια μπορείς να το παίξεις τουρίστας αλλά αν σου τύχει κάτι τα πληρώνεις απο την τσέπη σου στο Νοσοκομείο (Καλά όχι πως θα έπερνες τίποτα απο το ΙΚΑ αλλά αυτό είναι το τυπικό). Για αυτό αν δεν έχεις βρεί εργασία σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να κάνεις ιδωτική ασφάλεια που είναι πολλά κάθε μήνα >€250. Αν έχεις δηλώθεί σαν φοιτητής ή μαθαίνεις την γλώσσα στο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ δηλαδή έχεις αριθμό μητρώου σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ βγάζεις ασφάλεια με €75/μήναν που σε καλύπτει για τα πάντα. Ιδιώτες και δημόσιο! Αν έχεις βρεί εργασία και σε ασφαλίζουν σε αυτό το διάστημα είσαι μια χαρά!

                            Επίσης παντού δίνουν τίτλους για την εκάθηνση της γλώσσας Α1,Α2,Β1,C1 αλλά πίστεψε με δεν θα σου χρειαστείς αυτά τα χαρτιά εδώ. Σε όλες τις δουλειές δεν ρωτάν για αυτά αλλά αν μιλάς και το βλέπουν σε μια συνέντευξη. Το 99% των Γερμανών δεν τα γνωρίζουν αυτά τα επίπεδα!

                            2) Το πτυχίο σου μπορέις να το μεταφράσεις στο ΥΠΕΞ (πολύ ταλαιπωρία) ή ακόμα και εδώ σε εξουσιοδοτημένο δικηγόρο ή μεταφραστή.

                            3) Για σπίτι μια επιλογή είναι να κοιτάς εδώ Immobilien, Wohnungen und H και θα δείς και που είναι οι τιμές!

                            4) Περί ορέξεως .....εκεί θα φανούν και η "καλές" γνωριμίες του Θείου σου και πόσο θέλουν να τον βοηθήσουν αυτόν και εσένα

                            5) Ο χαμηλότερος μισθός καθαρά είναι ~€1200 (8ωρο). Αν πάς απο εταιρία δανεισμού απο ~€900-1000. Υπάρχουν πολλά minijob (~12 ώρες/ εβδομάδα) μέχρι ~€400 αλλά εδώ δεν έχεις ΑΣΦΑΛΕΙΑ!

                            6) Πάντως Ελλάδα δεν είναι

                            7) Στο απάντησα το (1)

                            Καλή δύναμη!
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              Ψάχνοντας κάποιες αγγελίες εργασίας σχετικές με το επάγγελμα του οδηγού είδα ότι, μεταξύ άλλων, ζητάνε και τα εξής:
                              α) aktueller Auszug aus dem Verkehrszentralregister και
                              β) ein aktuelles polizeiliches Fuehrungszeugnis.
                              Γνωρίζετε τι είναι αυτά τα έγγραφα και από πού μπορώ να τα προμηθευτώ;

                              Comment


                                Βρηκα δυο καλα σπιτια αλλα οι ιδοκτητες βρίσκονται εκτος Μονάχου για δουλειές.Μου έστειλαν φωτογραφίες και μου είπαν οτι θα μου στείλουν το συμβόλαιο και μετα θα στείλω τα λεφτά και μετα θα μου στείλουν τα κλειδία.
                                Η τιμή τους ειναι στα 300 euro και περιλμβάνουν τα πάντα πλην του ενός τι πληρώνεις το internet.Επιπλωμένα.Νοικιάζουν ουσιαστικά το διμαερισμά τους.Δεν ξερω τι να κάνω μήπως πρόκειται για απάτη.Αλλα΄μέσα στο συμβόλαιο θα αναφέρουν τα πάντα.έχετε παρόμοια εμπειρία?

                                Comment

                                Working...
                                X