Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 93
    Δυστυχώς δεν απαντάνε ούτε στο τηλ ούτε στο mail

Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια, θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος. Μιας που σκεφτομαι να μετακομισω στη Νυρεμβεργη της Γερμανιας και εχω τελειωσει Ηλεκτρολογος Εγκαταστασεων στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ κι εχω παρει μια βεβαιωση επαγγελματικης καταρτισης με europass. Θα ηθελα να μαθω αν αναγνωριζεται στη Γερμανια? Και ποια θα ηταν η θεση μου-μισθος εκει?

κανεις δεν ξερει ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steliosespe Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανεις δεν ξερει ?
    http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/
    Εδώ έχεις διαβάσει ?
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Kαλησπέρα.Εχω ένα πτυχίο απο το ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ. Εψαξα στο Αnabin Informationssystem zur Anerkennung ausl τον τίτλο του πτυχίου μου και δεν υπάρχει στην λίστα.Αυτό σημαίνει οτι δεν αναγνωρίζεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

kalispera ego exo apo to tei kozanis kai apo oti rotisa xtes sto FH Dortmund mou eipan oti de xreiazetai efoson eimaste stin EU ,giati xreiazesai anagnorisi

Κ εγώ έτσι νόμιζα...αλλά τα Τ.Ε.Ι. δεν αναγνωριζονται όλα και όχι όλα σαν Fachhochschule.Εψαξα και στη λίστα που ανέφερα παρααπάνω.Δεν ξέρω τελικά πια τι ισχύει.Εχω καταλαβει παντως οτι όποια πτυχία ανήκουν σε αυτήν την λιστα απο ττην σελιδα Αnabin Informationssystem zur Anerkennung ausl αναγνωρίζονται.Οσα δεν ανήκουν τι γίνεται??

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ εγώ έτσι νόμιζα...αλλά τα Τ.Ε.Ι. δεν αναγνωριζονται όλα και όχι όλα σαν Fachhochschule.Εψαξα και στη λίστα που ανέφερα παρααπάνω.Δεν ξέρω τελικά πια τι ισχύει.Εχω καταλαβει παντως οτι όποια πτυχία ανήκουν σε αυτήν την λιστα απο ττην σελιδα Αnabin Informationssystem zur Anerkennung ausl αναγνωρίζονται.Οσα δεν ανήκουν τι γίνεται??

Παιδιά όλα τα ΤΕΙ που προαναφέρθηκαν είναι στην λίστα Anabin με Status H+. Αυτό σημαίνει ότι το ΤΕΙ βασικά αναγνωρίζεται από την Γερμανία και όσοι έχουν πτυχίο από το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα μπορούν να το καταθέσουν για να εξεταστεί από από τις γερμανικές υπηρεσίες. Αν το θεωρήσουν ισότιμο τότε σου το αναγνωρίζουν. Αν όχι, τότε ίσως να σου ζητήσουν κάποια επιπλέον μαθήματα (για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω ακριβώς).
    Αυτό (για να μην παρεξηγούμαστε) δεν συμβαίνει μόνο στην Γερμανία. Το ίδιο κάνει και η Ελλάδα. Έχω μια γνωστή Ελληνίδα που σπούδασε στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου και (πριν από περίπου δέκα χρόνια) πήρε πτυχίο "Φιλοσοφίας, Παιδοψυχολογίας" –από το αντίστοιχο γερμανικό τμήμα βέβαια– και η Ελλάδα δεν της το αναγνωρίζει. Της ζητάνε να δώσει εξετάσεις σε 5 επιπλέον μαθήματα για να της το αναγνωρίσουν. Το λέω για να μην αρχίσουμε να βρίζουμε τους Γερμανούς πάλι...

Eδω μπορει να εχεις παρει πτυχιο απο το Harvard και στην Ελλαδα να μην αναγωνριστει και να μπλεξεις με ΔΟΑΤΑΠ (πρωην ΔΙΚΑΤΣΑ) κλπ....

ΥΓ καλα , οχι οτι υπαρχει και μεγαλο ενδεχομενο αν τελειωσεις το Harvard να επιστρεψεις πισω αλλα να χαμε να λεγαμε.....

να ρωτησω κατι ..ο αδερφος μου εχει πτυχιο δευτεροβάθμιας Τ.Ε.Ε ( Τεχνικό λυκειο ) Ηλεκτρολόγου ..αυτα τα "πτυχια" μετρανε στην Ελλάδα "καπως" ... βασικα τπτ δεν ειναι αλλα οκ ...εδω μετραει ? γιατι και εδω εχουν berufsschule . Και για τα Ι.Ε.Κ αν ξερει κανεις αν γινετε τιποτα...
    Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αναγνώριση Πτυχίου Μηχανικού στον Καναδά
    Από jsab114 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.12.2014, 16:43
  2. Χρόνος επεξεργασίας : Αναγνώριση επαγγέλματος / προϋπηρεσίας
    Από Agoriani in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14.12.2014, 00:15
  3. Βιβλιοθηκονομος (ΑΤΕΙ) Χρειαζεται αναγνωριση το πτυχιο?
    Από something in forum Εκπαίδευση και Σπουδές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.01.2014, 18:19

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like