Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 93

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Ένα σημαντικό νέο είναι ότι ο χρόνος αναγνώρισης των πτυχίων στη Γερμανία έχει μειωθεί σε περίπου δύο μήνες. Πρόκειται για έναν καινούριο ομοσπονδιακό νόμο του οποίου η ισχύς τέθηκε σε εφαρμογή από την 1η Απριλίου 2012. Πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι για τους Γερμανούς όλα τα πτυχία της ελληνικής ανώτατης εκπαίδευσης αναγνωρίζονται, έχουν αξία και μελλοντική προοπτική.
    Η επίσημη ιστοσελίδα του γερμανικού κράτους για τη διαδικασία είναι η παρακάτω εξής:

Home

Η παραπάνω ιστοσελίδα είναι σχετικά καινούρια αλλά έχει και αγγλική έκδοση. Υπάρχει ακόμη η δυνατότητα για κάθε ενδιαφερόμενο να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το υπουργείο στο παρακάτω τηλέφωνο 0049-3018-15-1111 (αγγλική γλώσσα).
    Μια ακόμα ενδιαφέρουσα επίσημη σελίδα είναι η εξής:

Netzwerk IQ - Anerkennung von im Ausland erworbenen Berufsqualifikationen

Η αντιμετώπιση προς τους Έλληνες από τους εργοδότες.

Η πολιτική δεν έχει θέση στην εργασία. Η αντίληψη ότι υπάρχει προκατάληψη από τους Γερμανούς εργοδότες απέναντι στους Έλληνες είναι εσφαλμένη. Αντιθέτως, σύμφωνα με αρκετές κρατικές εκθέσεις, αλλά και με βάση την αντίληψη που κυριαρχεί στην αγορά εδώ και πολλές δεκαετίες, το κύρος του Έλληνα εργαζόμενου είναι πολύ ψηλά σε σχέση με άλλες ομάδες μεταναστών. Απ' όλες τις εθνικότητες μεταναστών οι Έλληνες παρουσιάζονται οι περισσότερο μορφωμένοι, ενώ χαρακτηρίζονται ως τίμιοι, εργατικοί και αξιόπιστοι στη δουλειά τους.

Αναγνωρίζονται και τα πτυχία ΤΕΙ? Οποιος ξέρει ας μας πει τι ακριβώς διαδικασία έχει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναγνωρίζονται και τα πτυχία ΤΕΙ? Οποιος ξέρει ας μας πει τι ακριβώς διαδικασία έχει.
    Θα κοιτάξεις στην database του Anabin Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausl να δείς αν το πτυχίο σου είναι μέσα και μετά όλη η διαδικασία είναι γραμμένη εδώ Zeugnisbewertungen: St.

Παιδια εχω πάρει τη μετάφραση απο το πτυχίο μου (πολυτεχνειου). Τι διαδικασια πρέπει να κάνω στη γερμανια?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georget Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εχω πάρει τη μετάφραση απο το πτυχίο μου (πολυτεχνειου). Τι διαδικασια πρέπει να κάνω στη γερμανια?
    Κοίτα λίγο παρα πάνω Ακόμα κάτι άλλο δεν είναι απαραίτητη αυτή η αναγνώρηση για κάποια επαγγέλματα. Προτού ξοδεύετε χρήματα κοιτάξτε στην αγορά εργασίας αν μπορείτε να βρείτε κάτι με απλή μετάφραση του πτυχίου. Στην ΕΕ είμαστε...., με την αναγνώρηση του πτυχίου δεν θα κερδίσεις πολλά περισσότερα στην αγορά εργασίας

Αυτό φανταζόμουν και γκαι αν κοιταξα καλά τις σελιδες δεν χρειάζεται αναγνώριση το πτυχίο μου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kosofos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κοιτάξεις στην database του Anabin Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausl να δείς αν το πτυχίο σου είναι μέσα και μετά όλη η διαδικασία είναι γραμμένη εδώ Zeugnisbewertungen: St.
    πολύ καλή ιστοσελίδα! ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!!

Ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά φίλε kosofos, είσαι πάντα εδώ και μας βοηθάς όλους άμμεσα!!!
    Δυστιχός δεν ξέρω γερμανικά για να δω τα site,έχω την εντύπωση οτι με μια απλή μετάφραση είναι οκ εφόσον ενα ελληνικό ΤΕΙ αναγνωρίζεται στην Ευρώπη. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη...ευχαριστώ και πάλι φίλε μου

Καλημερα σε ολους

εδω -> http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%...F5%F3%E7-2955/

κατω που φραφει

Σπουδές στην Γερμανία και μεταπτυχιακά

Εργασία

θα βρειτε εκτος αλλα και αυτο -> Ένα παράδειγμα πως να εξερευνήσετε το επάγγελμα σας και να οδηγηθείτε με αναφορά σε συγκεκριμένα δικαιολογητικά για την αίτηση αναγνώρισης.

υπομονη επιμονη και καλη τυχη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο milu Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπομονη επιμονη και καλη τυχη
    Είναι το μόνο όπλο για να τα καταφέρεις

Και να κάνω μια γενική τοποθέτηση για τα Μεταπτυχιακά! Οι σπουδές είναι πραγματικά πάρα πολύ δύσκολες, καμία σχέση με όσα έχουμε δεί σε Ελληνικά Πανεπιστήμια. Η εισαγωγή και μόνο είναι μια επιτυχία αλλά μετά ξεκινάει ο αγώνας, αλλά πιστέψτε με αν αγωνιστείτε σε αυτό το διάστημα οι κόποι σας δεν θα πάνε χαμένοι, και στο εργασιακό και στο προσωπικό μιάς και έχεις αναπτύξει γνώσεις που μπορείς να νοιώθεις σίγουρας μετά και να "πουλάς" τον ευατό σου καλύτερα. Σε πολλά κρατίδια χρεώνουν κάπου ~€500-600/εξάμηνο όπως γράφει ο μεγάλος milu αλλά υπάρχουν και κρατίδια που δεν χρεώνουν τίποτα όπως η NRW εδώ (Βόρεια Ρηνανία - Βεστφαλία). Και το έχω ξαναπεί είμαι περίφανος που είμαι απο την Ελλάδα και θα δείτε πώς θα το νοιώσετε όταν θα βγείτε έξω αλλά μόνο για την Ιστορία μας, όχι για την σημερινή κατάντια μας. Γνώμη μου ιστορική μετά την Τουρκοκρατία σταματήσαμε να είμαστε Έλληνες αλλά Γρεκοί. Μας μπαστάρδεψαν...αλλά όπου και να πάτε να μην ξεχνάτε τις ρίζες σας. Να νοιώθετε περίφανοι! Εγώ όμως το λέω και το ξαναλέω, ότι ευχαριστώ την Γερμανία που μου επιτρέπει τουλάχιστον να ονειρεύομαι για να τα καταφέρω !

Καλή Δύναμη!

@Νικολα δούλεψε το google translator παράγραφο παράγραφο με copy-paste βοηθάει!

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Αναγνώριση Πτυχίου Μηχανικού στον Καναδά
    Από jsab114 in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.12.2014, 17:43
  2. Χρόνος επεξεργασίας : Αναγνώριση επαγγέλματος / προϋπηρεσίας
    Από Agoriani in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 14.12.2014, 01:15
  3. Βιβλιοθηκονομος (ΑΤΕΙ) Χρειαζεται αναγνωριση το πτυχιο?
    Από something in forum Εκπαίδευση και Σπουδές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.01.2014, 19:19

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like