Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σας πατριωτακια...
    Θα ηθελα να δωσω πληροφοριες για την δικη μου περιπτωση..
    Ως αποφοιτη Φυσικης αγωγης κ αθλητισμου (γυμναστρια) πηγα στο Regierungspräsidium για να ρωτησω πως μπορω να δουλεψω σε σχολεια...
    Μου εξηγησανε οτι σε ιδιωτικα σχολεια,που ειναι το 30% μπορω κανονικα με την μια ειδικοτητα, αθλητισμο, που εχω.
    Αλλα για δημοσια σχολεια(70%) χρειαζεται να σουδασω μια 2 ειδικοτητα,πχ. γερμανικη ή αγγλικη γλωσσα,μαθηματικα,βιολογια,ψυχολογια...οτι θελω, για 3 εξαμηνα σε οποιο πανεπιστημιο με βολευει απο θεμα αποστασης, δεν χρειαζεται να δωσω εξετασεις αλλα μονο παρουσιες και αλλον 1 χρονο πρακτικη σε σχολεια....μου ειπαν οτι και εκει δυσκολα βρισκεις θεση..
    Αυτη τη στιγμη μαθαινω την γλωσσα στο επιπεδο Β2 ,χρειαζομαι αψογα γερμανικα...και δεν ξερω ακομα,μπορω να το σκεφτω μεχρι Γεναρη,ωστε να ετοιμασουν την αιτηση μου για σπουδες και να ξεκινησω το ζυγο εξαμηνο του Απριλιου .....
    Αυτη τη στιγμη σκεφτομαι μονο την επιβιωση μου!

    Comment


      #17

      Το πρωτο link θα μου χρειαστει για να επικοινωνησω αλλα τα επομενα τρια link ειναι διαφορετικη περιπτωση γιατι αποτι καταλαβα μιλαει για πτυχιο ΤΕΕ (τεχνικο επαγγελματικο λυκειο) και ανοικει στη δευτεροβαθμια εκαπιδευση που απο εκει βγαινεις βοηθος. Το δικο μου πτυχιο ειναι ΤΕΙ τριτοβαθμιας εκπαιδευσης με ειδικοτητα βρεφονηπιοκομου οχι βοηθου βρεφονηπιοκομου.
      Απλα αποτι καταλαβα δεν υπαρχει αντιστοιχη ειδικοτητα στη γερμανια?και τι γινεται σαυτη τη περιπτωση? Ξερω ομως πως και στην Γερμανια οσες δουλευουν σε παιδικους σταθμους-νηπιαγωγεια εχουν σπουδασει σε Τεχνικες σχολες 3 ετων με 1 χρονο πρακτικη ,κατι αντιστοιχο στην δικη μου σχολη που ειναι επισης Τεχνολογικη 3,5 ετων+μισο χρονο πρακτικη!!Μου εχουν πει οτι το επαγγελμα μου εδω μεταφρασζεται σαν Erzieherin..ομως θα επικοινωνησω με το Regierungspräsidium και ισως με κατατοπισουν...ελπιζω θετικα..

      Comment


        #18
        katerfit
        Να σε ρωτησω κατι;  Αυτες τις πληροφοριες δεν μπορουσες να τις παρεις απο την arbeitsamt; και σε βοηθαν τοσο, ωστε να σου 
        κανουν την αιτηση  για το πανεπιστημιο ;
        Τελος με το επιπεδο γλωσσας που εχεις δεν μπορει η arbeitsamt  να σου βρει καποια δουλεια περαν της ειδικοτητας σου προσωρινα τουλαχιστον;

        Comment


          #19
          υπομονή και επιμονή αδέρφια, και εγώ με δύο γερμανικά διπλώματα! και άριστα γερμανικά, προσπαθούσα να βρω πάνω από ένα εξάμηνο την κατάλληλη εργασία στον τομέα μου!

          Comment


            #20
            ευχαριστω ΜΙΛΟΥ!
            Μακαρι να ηξερα οτι αν αφιερωσω 2,5 ακομα χρονια απο την ζωη μου σπουδαζοντας,θα εχω μια θεση σε δημοσιο σχολειο... 8 χρονια εχασα στην Ελλαδα με 3 επιτυχιες στις εξατασεις Ασεπ (δηλ πανω απο την βαση),(ανα δυο χρονια,με πολυ διαβασμα) κ μολις 2 χρονια ωρομισθια....και τωρα τι;;; Θα ειμαι 45...
            Αυτο που θελω τωρα ειναι να μαθω καλα την γλωσσα και να αρχισω να ρωταω συναδερφους,απο την πηγη θα μαθω πολλα...
            εχω υπομονη κ επιμονη αλλα να αξιζει,οχι αλλα χαμενα χρονια....
            Και προσωπικη ζωη; Οικογενεια; ολα αυτα στην ακρη την τελευταια δεκαετια, δυστυχως, για χαρη της επαγγελματικης αναζητησης !!!

            Comment


              #21
              Katerfit,

              κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για τίποτα, αυτό λέγετε βιοπάλη για όσους δεν γεννήθηκαν με χρυσά κουτάλια και οχι μονο. Πολλή από μας, και ας υπάρχει θέση εργασίας, δεν γνωρίζουμε τι μας ξημερωμένη αύριο. Στο μικρο χρονικό διάστημα που εργάζομαι απολύθηκαν συνεργάτες γιατί έχασε η εταιρία μία μεγάλη παραγγελία. Άλλη φύγαν από μόνοι τους γιατί δεν άντεχαν την ποίηση. Τι να πεις.

              Μην αρχίσω και πολιτικά. Ο πληθωρισμός θα αυξηθεί και η με φροντίδα αποταμιευθείσες συντάξεις μας θα λιώσουν σαν χιόνι στον ήλιο και, για όσο χρόνο διαρκέσει η ευπορία και ο πληθωρισμός, θα αντιμετωπίζουμε μεγάλες δυσκολίες.
              Ναι μια καλή ώρα ίσως να μειωθεί το άγχος και η ταλαιπωρία σε αυτό το υπαρξιακό ερώτημα που μας απασχολεί.
              Μελλοντικά, όχι μόνο επιμονή και υπομονή, αλά συνιστώ να έχετε ακεραιότητα, θάρρος, εντιμότητα, συμπόνια, ευγένεια και σύνεση. Αν χάσουμε και αυτά θα μας απομείνουν μόνο τα ρούχα..
              Κάτι ακόμα. Μόλις πρόσφατα ανέβηκε ένα ζευγάρι, μετριόφρων και ειλικρινής, εργάζονται μεν πολλές ώρες σαν σερβιτόροι, άλλα με τον μισθό τους και φιλοδώρημα βγάζουν τρελά λεφτά.
              Τι να πεις.

              Comment


                #22
                Αναγνώριση πτυχίου στη Γερμανία!

                Καλησπέρα,είμαι ηλεκτρολόγος τεχνολογικής εκπαίδευσης (ΤΕΙ) και σκέφτομαι σοβαρά να πάω για εργασία στη Γερμανία. Γνωρίζει κάποιος να μ'ενημερώσει σχετικά με τι ισχύει για την αναγνώριση του πτυχίου μου?
                Εδώ και 1 χρόνο κάνω μαθήματα γερμανικών και προβληματίζομαι κατά πόσο θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις...

                Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                Comment


                  #23
                  Αναγνωρίζονται κανονικότατα τα πτυχία απο τα ελληνικά ΤΕΙ στη Γερμανία απ΄όσο ξέρω. Ψάξε εδώ Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: Institutionen να βρεις την αντιστοιχία του δικού σου πτυχίου με τα γερμανικά. Ωστόσο δεν ξέρω αν είναι 100% ενημερωμένη αυτή η βάση δεδομένων, γιατί στη δική μου σχολή (ΤΕΙ Πειραιά) βρίσκει όλα σχεδόν τα τμήματα εκτός από το δικό μου (λογιστική), ενώ βρίσκει τα αντίστοιχα τμήματα λογιστικής από πολύ μικρότερα ΤΕΙ. Δε μου φαίνεται πολύ λογικό. Ωστόσο μπορείς να πάρεις μια γενική ιδέα. Κ προσπάθησε να ανεβάσεις όσο περισσότερο μπορείς το επίπεδο των γερμανικών σου. Όσοι βρίσκονται ήδη εκεί επιμένουν ότι η καλή γνώση της γλώσσας είναι η μισή δουλειά (κ βάλε...)

                  Comment


                    #24
                    Epanerxome sto thema anagnorisi titlon spoudon stin Germania (Zeugnisbewertungen: Ständige Konferenz der Kultusminister der Länder in der Bundesrepublik Deutschland (KMK)). Ekana tin diadikasia gia tin gynaika mou kai telika itan pio eukolo apo oti nomiza. Steilame ta xartia pou zitane metefrasmena kai epikiromena kai meta apo 1 mina mas irthe o logariasmos gia na plirosoume ta 100 euro kai meta apo 2 evdomades mas steilan tin anagnorisi tou ptyxiou tis, poy to anagnorizoun san bachelor psychologias. Me ta germanika ta paei mia xara pire to c1 proxthes kai tha dosei gia DSH me ton kenourgio xrono gia tin periptosi peretero spoudon ston tomea tis. Auto pou den ksero tora einai pos na kinithoume me auto to xarti. na pame ston Arbeitsamt (ZiB) na koitasoume gia pithanes ergasies, Ausbildung etc tha voithisei ayto. to exei kanei kapoios? euxaristo!
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #25
                      Γεια σου kosofos!
                      Εκανα την αναγνωριση,και πολυ πιο γρηγορα και ανεξοδα...
                      1) Την μια μερα πηγα και εδειξα ολα τα χαρτια,εβγαλαν τα παντα φωτοτυπιες ....
                      2) Μετα μια εβδομαδα πηγα με ενα χαρτι ακομα,αφου το μετεφρασα,που εγραφε οτι ημουν, πριν ανεβω Γερμανια, ανεργη, για ενα χρονο στην Ελλαδα με συγκεκριμενες ημερομηνιες ( το ειχα ζητησει την τελευταια μερα απο τον ελληνικο Οαεδ ,πριν ταξιδεψω...). Ετσι δεν πληρωσα τα 100 ευρω!
                      Μεσα σε 10 λεπτα μου ετοιμασαν και εδωσαν την αναγνωριση ...
                      απο κει και περα γραφτηκα στο Arbeitsamt, καταθετοντας παλι ολα τα χαρτια, μου κανανε προφιλ-καρτελα.... και ολες τις θεσεις εργασιας, στις οποιες εστειλα βιογραφικα ,τις βρηκα απο την σελιδα τους...
                      Αυτο το χαρτι αναγνωριζει τις σπουδες στο πανεπιστημιο μου και εχω δικαιωμα να εργαστω στον τομεα-επαγγελμα που αναγραφεται.... μαζι με το μεταφρασμενο πτυχιο-δινεις και αυτο σε μια εναρξη εργασιας

                      Comment


                        #26
                        Να προσθεσω οτι εγω πηγα στο Regierungspräsidium Stuttgart ( Vaihingen).

                        Comment


                          #27
                          katerfit μπορείς να δώσεις περαιτέρω λεπτομέρειες για το χαρτί που πήρες απο τον ΟΑΕΔ;Γιατί ανεβαίνω σε 2 εβδομάδες Στουτγκάρδη και απο τον ΟΑΕΔ μου λένε δεν χρειάζομαι κανένα χαρτί.

                          Comment


                            #28
                            Αλκηστη γεια σου....
                            ημουν πανω απο ενα χρονο ανεργη, κ ανανεωνα την καρτα ανεργιας καθε μηνα..... οποτε τελευταια μερα πριν φυγω ζητησα απο τον Οαεδ μια βεβαιωση που να γραφει απο ποτε μεχρι ποτε ημουν ανεργη...τους ειπα οτι μεταναστευω και οτι ισως χρειαστει καπου μεχρι να βρω δουλεια- το ταμειο ανεργιας μου ειχε ηδη τελειωσει - και μου το εδωσαν...στην επαρχια ειναι πιο ευκολο,οι ανθρωποι με γνωριζανε..
                            πιο αναλυτικα δεν μπορω να σου εξηγησω :-)
                            παρε μαζι σου ο,τι χαρτι μπορει να σου χρειαστει-και οτι απορια εχεις στειλε μου αν θελεις μνμ επειδη δεν παρακολουθω το φορουμ συχνα....ετοιμασου να μαθεις πολλα γραγειοκρατικα εδω,ειναι ολα διαφορετικα!... μετα απο μηνες ακομα μαθαινω

                            Comment


                              #29
                              Καλημερα σας χρειαζομαι την βοηθεια σας για οποιον γνωριζει παρακαλω απαντηστε μου. Ψαχνω εδω και καποιο καιρο να βρω αν αναγνωριζεται το διπλωμα μου στην Γερμανια. Εχω τελειωσει Τεχνολογος ακτινολογος σε ΙΕΚ (ΔΕ).Μπορει καποιος να μου πει αν αναγνωριζεται και πως????? Δεν γνωριζω γερμανικα και δεν μπορω να δω στο anabin που μου ειπαν .
                              Μπετυ tsoutsielis@yahoo.gr Σας ευχαριστω

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by betty View Post
                                Καλημερα σας χρειαζομαι την βοηθεια σας για οποιον γνωριζει παρακαλω απαντηστε μου. Ψαχνω εδω και καποιο καιρο να βρω αν αναγνωριζεται το διπλωμα μου στην Γερμανια. Εχω τελειωσει Τεχνολογος ακτινολογος σε ΙΕΚ (ΔΕ).Μπορει καποιος να μου πει αν αναγνωριζεται και πως????? Δεν γνωριζω γερμανικα και δεν μπορω να δω στο anabin που μου ειπαν .
                                Μπετυ tsoutsielis@yahoo.gr Σας ευχαριστω

                                Giasou betty,
                                To IEK apotelei idiotiko ekpeudeutirio kai den yparxei episimi anagnorisi. To mono pou mporeis na kaneis einai na to exeis metefrasmeno kai apo ekei kai pera einai thema ergodoti. Psaxto gia Ausbildung an se endiaferei.
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X