Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Μετάφραση πτυχίων στα Γερμανικά

    Ξέρει κανείς να με πει τα πτυχία πως τα μεταφράζουμε στα Γερμανικά και να είναι πιστοποιημένα?
    Πτυχίο απολυτήριο λυκείου
    ΟΑΕΔ
    ΕΠΑΛ-τέχνης
    Τα πάω να μου τα μεταφράση ένας και μετά σε δήμο,ΚΕΠ?

    Comment


      #32
      Originally posted by Cj Georgio View Post
      Ξέρει κανείς να με πει τα πτυχία πως τα μεταφράζουμε στα Γερμανικά και να είναι πιστοποιημένα?
      Πτυχίο απολυτήριο λυκείου
      ΟΑΕΔ
      ΕΠΑΛ-τέχνης
      Τα πάω να μου τα μεταφράση ένας και μετά σε δήμο,ΚΕΠ?

      Στα έχει ζητήσει κάποιος επικυρωμένα αυτά που αναφέρεις? Συνήθως στα παραπάνω μια απλη μετάφραση (ΥΠΕΞ, Πρεσβεία, δικηγόρος που κάνει αυτή την δουλειά) και απλή φωτοτυπία μετά δουλεύει. Μην χαλάς χρόνο και χρήμα αν δεν στο έχουν ζητήσει.
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #33
        Γνωριζει καποιος να πει τι μπορω να κανω με ενα πτυχιο που εχω απο ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (οχι αναγνωρισμενο ως ΙΕΚ )
        Εκανα 2 χρονια σπουδες,ως ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ (KINDERPFLEGERIN ) σε μια ιδιωτικη σχολη Θεσσαλονικης με την επωνυμια ''Ε.Κ.Ε.Σ.'' ,ηταν στην ΤΣΙΜΙΣΚΗ 40 , αλλα τωρα δεν υπαρχει ! Και εκτος αυτου δεν εχω αναλυτικη βαθμολογια, περασαν 20 χρονια απο τοτε !!!

        Μετεφρασα το πτυχιο σε δικηγορο, πηγα και σε μια ZEITARBEITFIRMA που εχει πολλες αγγελιες στο ARBEITSAGENTUR και μου ειπαν οτι μονο με .....STAATLICHES ANNERKANT DIPLOM..... θα μπορουσαν να με προσλαβουν, το επαγγλμα εχει πολυ ζητηση ...

        Στην τελικη, το μονο που μου μενει να κανω ειναι να παω αυτοπροσωπως σε παιδικους σταθμους να δινω βιογραφικα ,,,, μηπως και εχω τυχη ?????????
        Τι ατυχια, εχω αναγνωρισμενο διπλωμα γυμναστριας απο το REGIERUNGPRASIDIUM ----βρισκω μονο mini-job KAI το επαγγελμα της KINDERPFLEGERIN δεν ξερω πως να το αναγνωρισω και εχει πολλες θεσεις πληρους απασχολησης !!!!!!!!!!!!!!

        ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ;

        Comment


          #34
          Kalhspera!
          Tha hthela na kanw mia erwthsh.Ti ginete me to Tei Peiraia pou den einai sthn parapanw vash?Afto shmainei oti den einai anagnwismeno sthn Germania?kai an nai poia h diadikasia pou prepei na akolouthisie kapoios?Sygnwmh gia ton kategismo twn erwthsewn alla eimai kainoyrgia sthn Germania kai den serw kala Germanika.
          Sas efxaristw ek twn proterwn!

          Comment


            #35
            Eviko sou apantisa k se p.m. To Tei Peiraia yparxei sto Anabin k anagnwrizetai kanonika, opws k ola ta ellinika TEI/AEI.

            Comment


              #36
              s'efxaristw teo85!kai gia osous thn patisoun san emena ,gia na vgoun ta tei peiraia sthn topothesia(ort) epilegoume athina-aigalew kai oxi peiraia

              Comment


                #37
                Γεια σας.
                Γνωρίζει κανεις να μου πει τι θελουν ακριβως οταν ζητάνε tabelarischer lebenslauf ;
                Φαντάζομαι οτι δεν ειναι το γνωστό lebenslauf.
                Μου το ζητανε για την αναγνωριση του πτυχιου μου απο το Αριστοτέλειο ως νηπιαγωγος.
                Επίσης τι τίτλο μας δίνουν στα Γερμανικα με το πτυχίο του παιδαγωγικού τμηματος του Αριστοτελείου;
                Σας ευχαριστω πολυ !!!!!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by gpelekanos View Post
                  Γεια σας.
                  Γνωρίζει κανεις να μου πει τι θελουν ακριβως οταν ζητάνε tabelarischer lebenslauf ;
                  Φαντάζομαι οτι δεν ειναι το γνωστό lebenslauf.
                  Μου το ζητανε για την αναγνωριση του πτυχιου μου απο το Αριστοτέλειο ως νηπιαγωγος.
                  Επίσης τι τίτλο μας δίνουν στα Γερμανικα με το πτυχίο του παιδαγωγικού τμηματος του Αριστοτελείου;
                  Σας ευχαριστω πολυ !!!!!
                  Καλημέρα gpelekanos,

                  Τabelarischer lebenslauf είναι ένα συνοπτικό βιογραφικό με ημερομηνίες και θέσεις. Συνήθως είναι μια σελίδα και κανονικά πρέπει να περιλαμβάνει και φωτό του αιτούντα (αν είναι για εργασία). Δές το ακόλουθο ώς παράδειγμα
                  Εδώ θα βρείς μια φόρμα για online συμπλήρωση https://lebenslauf.com/. Αρχικά που θα το στείλεις για αναγνώριση. Στο ΖΑΒ; Θα δείς μέσα στο anabin Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: Hochschulabschlüsse την μετάφραση του πτυχίου σου. Μην νομίζεις όμως ότι με αυτή την μετάφραση-πιστοποίηση ότι θα έχεις κάποιο πιο ισχυρό χαρτί στα χέρια σου απο ότι η απλή μετάφραση του πτυχίου. Στο λέω γιατί το είχα κάνει και το μόνο που αναφέρουν είναι αυτό που γράφει στο anabin, γράφουν επίσης ότι το παρών πτυχίο δεν εμπίπτει στην κατηγορία των επαγγελμάτων πρός αναγνώριση (μηχανικών, γιατρών κ.α.) και ότι είναι στην ΔΙΚΑΙΟΔΟΣΊΑ του εργοδότη να το αποδεκτεί ή όχι. Οκ θα έχεις 1 χαρτί απο Γερμανικό φορέα που θα λέει για τις σπουδές σου αλλά τίποτα παραπάνω εκτός απο τα έξοδα που πάει >100€.
                  Στην περίπτωση σου θα γράψουν όπως σου είπα αυτό που γράφει στο Anabin

                  Abschluss: Ptychio ton nipiagogon
                  Abschluss (dt. Übers.): Diplom als Vorschulerzieher/in
                  Abschlusstyp: Ptychio (AEI)
                  Studienrichtung: nipiagogiki
                  Studienrichtung (dt. Übers.): Vorschulpädagogik
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #39
                    Τι σύμπτωση! Εδώ και λίγες ήμερες που βρήκα τον χρόνο, στην περίοδο διακοπών, ετοιμάζω ένα καινούργιο οδηγό για τα βιογραφικά. Νομίζω πως μας λείπει μια λεπτομερή εξήγηση εδώ στο patriotaki.

                    Στο θέμα. Επιτρέψτε μου, χωρίς να φανό αγενείς...
                    Στην δική σου περίπτωση gpelekanos δλδ. “για την αναγνωριση του πτυχιου” ισχύει τι έγραψε παραπάνω ο kosofos, γιατί έτσι κ' αλλιώς σου ζητάνε για την αναγνώριση επικυρωμένο αντίγραφο πτυχίου.
                    Στην αγορά εργασίας αλλάζει ώμος, υπάρχει μια διαφορά.
                    Το “tabelarischer lebenslauf”, το οποίο είναι επιγραμματικό (σε σχήμα πίνακα) και ανοδικός επίκαιρο (πρώτα τα πιο πρόσφατα), συχνά παρερμηνεύεται ως συνοπτικό βιογραφικό “Kurzbewerbung”.
                    Γιαυτό, το “tabelarischer lebenslauf” του “Bewerbung” δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι οπωσδήποτε συνοπτικό, όπως το “tabelarischer lebenslauf” της “Kurzbewerbung” το οποίο περιορίζετε να καλύπτει μόνο τα κύρια σημεία σπουδών και τις προηγούμενες δραστηριότητές χωρίς να στέλνουμε μαζί τα πτυχία, τις συστατικές επιστολές και γενικά ότι άλλο σχετικό με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας διαθέτουμε.

                    Λίγο υπομονή ακόμη αγαπητοί αναγνώστες και μετά θα υπάρχει η δυνατότητα να βρούμε παραδείγματα που θα είναι μεταφρασμένα στα ελληνικά και γερμανικά. Σχετικά γνωρίζω ότι πρέπει να δώσουμε πιο πολλή έμφαση στην συνοδευτική επιστολή, δεν ξέρω όμως ακόμη τι θα ήταν καλύτερα; να βάλουμε γενικά παραδείγματα που τρέχουν στο Internet, η να ανεβάσουμε όση θέλουμε το βιογραφικό μας (βέβαια χωρίς τα αληθινά μας προσωπικά στοιχεία) και να τα μεταφράσουμε εδώ ατομικός μόνο με βάση την εναρμόνιση υλικόν τυποποιήσεων... ακόμη το σκέφτομαι γιατί το τελευταίο θέλει χρόνο. Όποιος έχει άλλες ιδέες, αποδεχόμενες...

                    Comment


                      #40
                      Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! !
                      Το εχω στειλει στην Bezirksregierung Düsseldorf.
                      Πτυχιο, ταυτότητα, βιογραφικό και αίτηση, ειναι τα δικαιολογητικα που χρειαζονται. Χρήματα δεν μου ζήτησαν ακόμη.
                      Δυστυχώς αν δεν εισαι staatliche anerkannt δεν σε προλαμβάνουν.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by gpelekanos View Post
                        Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! !
                        Το εχω στειλει στην Bezirksregierung Düsseldorf.
                        Πτυχιο, ταυτότητα, βιογραφικό και αίτηση, ειναι τα δικαιολογητικα που χρειαζονται. Χρήματα δεν μου ζήτησαν ακόμη.
                        Δυστυχώς αν δεν εισαι staatliche anerkannt δεν σε προλαμβάνουν.
                        Καλημέρα gpelekanos,

                        Πολύ σωστά έκανες τότε και τα έστειλες εκεί. Πράγματι γράφει ότι είναι υποχρεωτικό να αναγνωρίσεις τον τίτλο σου για να μπορείς να εργαστείς σε αυτό τον τομέα Anerkennungs-Finder - Referenzberuf. Στην αρχή νόμιζα ότι τα έστειλες στο ZAB στην Βόννη, για αυτό σου είπα αυτά. Καλή τύχη και όποτε λάβεις την απάντηση ενημέρωσε μας αν θές για το αποτέλεσμα.
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #42
                          Γεια σας.
                          Σημερα λαβαμε μια 3σελιδη επιστολη απο την Bezirksregierung του Düsseldorf σχετικα με τα εγγραφα που τους ειχαμε στειλει και ζητουσαμε την αναγνωριση του πτυχιου Απο το παιδαγωγικο τμημα τους Αριστοτελειου πανεπιστημιου ως Νηπιαγωγος. Με λιγια λόγια μας λένε οτι μας αναγνωρίζουν ως staatlich anerkannte Erzieherin αλλα πρεπει να παμε με αυτη την επιστολη στο τοπικο Berufskolleg για Feststellungsprüfung.
                          Γνωριζει καποιος περι τινος εξετασεις πρόκειται ; Μηπως εχουν κανει καποιο λάθος;
                          Ειμαστε στην ΕΕ και το πτυχιο μας ειναι απο ΑΕΙ αναγνωρισμενο στην ΕΕ.

                          Comment


                            #43
                            Feststellungsprüfung ...γνώση της γερμανικής γλώσσας, με την προϋπόθεση του Abschluss DSH-Mittelstufenkurs (Zertifikat B2) η επίπεδο DSH-Oberstufenkurs (Zertifikat C1).
                            Τι αλλο γραφει;

                            Comment


                              #44
                              Σε ευχαριστω για την Απαντηση.
                              Δεν γραφει τιποτα αλλο ουσιαστικο.
                              Δεν μπορω ακομα να το πιστευψω οτι εχουμε τετοιο προβλημα.

                              Comment


                                #45
                                Τελικά μετά από ερκετή ψυχολογική ταλαιπωρία ΔΕΝ μας αναγνωρίζουν το πτυχίο απο το Αριστοτέλειο πανεπιστήμιο και μας ζητούν προφορικές εξετάσεις σε τριμελή επιτροπή του τοπικού Berufskolleg. Οι απαντήσεις που πήραμε στο ερώτημα μας γιατί πρέπει να δώσουμε αυτες τις εξετάσεις ήταν γελίες... Πρεπει να ισοβαθμίσουμε tο πτυχιο σας, μας ειπαν. Είναι γνωστό οτι στην Ελλάδα οι σπουδες για να γινει καποιος νηπιαγωγος διαρκουν 4 χρονια με 3 χρονια πρακτικης εξάσκισης, στην Γερμανια; 3 χρονια Ausbildung....
                                Να σημειωσω εδώ οτι πληρώ τις προυποθεσεις Γλωσσομάθειας αφου κατεχω Β1 πτυχίο απο το Goethe ...
                                Μεγάλη ταλαιπωρια!!!!!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X