Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Δεν είναι έτσι ακριβώς, 3 χρονιά ναι π.χ. στο Βερολίνο αλά 4 π.χ. στο Baden-Württemberg.
    Η διάρκεια της εκπαίδευσης κυμαίνεται μεταξύ 2 και 5 έτη αναλόγως πώς το ρυθμίζει κάθε κρατίδιο. Άλλα κρατίδια ρυθμίζουν την κατάρτιση πέρα από μια καθαρά ακαδημαϊκή εκπαίδευση δλδ. με μια ενσωματωμένη, μακροπρόθεσμα πρακτική. Για άλλα πάλι μεμονωμένα κράτη είναι μια προηγούμενη εκπαίδευση υποχρεωτική π.χ. σαν κοινωνικός λειτουργός κλπ. κλπ. εδώ πας 5 χρόνια...

    Μην ξεχνάς ότι το επάγγελμα αυτό είναι “reglemtiert” που σημαίνει ότι περνάς από κόσκινο. Το ότι ήρθες από πανεπιστήμιο δεν τους λέει και πολλά την στιγμή που δεν είναι επαρκής τα γερμανικά σου.

    Παραθέτω από το Bildungsserver:
    “Um als staatlich anerkannte Erzieherin arbeiten zu können müssen mündliche, praktische und schriftliche Prüfungen absolviert werden. Die Anerkennung erfolgt aber erst nach dem Anerkennungspraktikum, welches im Anschluss an die Ausbildung absolviert werden muss.”

    Ούτε και το Β2 του Goethe τους λέει κάτι την στιγμή που δεν γνωρίζουν για τα δεδομένα τους, που να σε κατατάξουν χωρίς εξετάσεις, που είναι και για τους Γερμανούς υποχρεωτικές!
    Αν θες να μάθεις που όντως βρίσκεσαι με τα Γερμανικά κανε το τεστ εδώ Kostenloser Englischtest, Englisch testen, Spanisch testen, Deutsch testen, Französisch testen, Italienisch testen

    Comment


      #47
      Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου.
      Στην Βαβαρία δεν περνας απο καμια εξέταση οπως μας εχουν ενημερωσει και το Β1 ειναι η μοναδικη προυποθεση. Σκοπευω να δοκιμάσω και εκεί.

      Comment


        #48
        Durch die Einführung der Ausführungsverordnung zum Bayerischen Kinderbildungs- und -betreuungsgesetzes (AVBayKiBiG) hat sich das Anerkennungsverfahren des pädagogischen Personals in Kindertageseinrichtungen grundlegend verändert (§ 16AVBayKiBiG).
        Mit dem Inkrafttreten des AVBayKiBiG besteht kein Rechtsanspruch mehr auf die so genannten Gleichwertigkeitsanerkennungen, da keine expliziten Berufe und Berufsgruppen im Gesetzestext genannt werden, welche für die Arbeit in Kindertageseinrichtungen geeignet erscheinen. Stattdessen werden nur noch allgemeine Vorgaben zu den erforderlichen Qualifikationen gegeben, die die Bewerber/innen bei der Einstellung erfüllen müssen. Ob das betreffende Personal die notwendige berufliche Eignung im Sinne der gesetzlichen Vorgaben besitzt, prüfen die für die Heimaufsicht zuständigen Kreisverwaltungsbehörden (i. d. R. die Jugendämter bei den Landratsämtern und kreisfreien Städten) im Rahmen des Betriebserlaubnisverfahrens.
        Träger von Kinderbetreuungseinrichtungen sowie Antragssteller/innen können also keine Gleichwertigkeitsanerkennung der Qualifikation einfordern. Vielmehr ist jetzt ein Antragsverfahren vorgegeben. Die Anerkennung der Abschlüsse, für den Bereich der Kindertagesbetreuung, wird nun durch die vertraglichen Bedingungen der jeweiligenArbeitsstätten zeitlich befristet. Das bedeutet, dass die Bewerber/innen bereits vor dem Anerkennungsverfahren einen zukünftigen Arbeitgeber benötigen.
        Dieser Arbeitgeber ist verpflichtet, die Unterlagen bei der für die Heimaufsicht zuständigen Kreisverwaltungsbehörde zur Prüfung einzureichen. Bescheinigt die Behörde die entsprechende Qualifikation als Fach- oder Ergänzungskraft, so kann die Einstellung erfolgen.

        Θες μετάφραση?

        Comment


          #49
          Οχι το καταλαβα.
          Ευχαριστω.

          Comment


            #50
            Καλησπέρα!Αναγνωριζεται στην Ελλάδα το berufschule?Σημερα έπαιρνα παντου τηλ. στην Ελλάδα και κανείς δεν ήξερε να μου πεί αν αναγνωρίζεται και ως τι. Ευχαριστώ!!!

            Comment


              #51
              θα αναφερω κι εγω την δικια μου περιπτωση αν και κατα τι διαφορετικη απο τις υπολοιπες, ωστοσο μπορει σε καποιον να χρησιμεψει στο μελλον...

              πλεον ειμαι και επισημα υποψηφιος διδακτωρ του tu-bergakademie freiberg στον τομεα της μεταλλειολογιας.
              η διαδικασια που περασα ηταν αρκετα απλουστευμενη. πηγα με αντιγραφα των πτυχιων μου με σφραγιδα (διπλωμα μηχανικου ορυκτων πορων πολυτεχνειου κρητης και master στο ιδιο ιδρυμα). Τα θελανε και στην πρωτοτυπη γλωσσα (ελληνικα) και σε αλλη μια (αγγλικα ή γερμανικα ή γαλλικα).

              Περαιτερω θελανε αναλυτικες βαθμολογιες μαθηματων παλι και για τα 2 πτυχια, παλι σε 2 γλωσσες (ελληνικα και μια ακομα απο τις προαναφερθεισες).

              Μαλιστα η υπαλληλος που εξετασε τα πτυχια μπροστα μου αναγνωριζε τα ελληνικα γραμματα και προσπαθουσε με μεγαλη επιτυχια ομολογουμενως να διαβασει τι ελεγε το πτυχιο μου!
              Αφου χρησιμοποιησε google translator για τα βασικα που αναγραφονταν πανω στα χαρτια και αφου εψαξε στην βαση δεδομενων που ειχε για το πολυτεχνειο κρητης, μου εδωσε την βεβαιωση για τα πτυχια μου και υπεγραψε την αιτηση μου για το διδακτορικο προγραμμα σπουδων.

              Το καλο ειναι οτι και απο το τμημα μηχανικων ορυκτων πορων μου παρειχανε οποιο χαρτι τους ζητησα και στις δυο γλωσσες και ουσιαστικα δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου.
              τα δυσκολα αρχιζουν τωρα με το πολυ διαβασμα που επεται

              Comment


                #52
                δε ξερω αν γνωριζει κανενας σχετικα, αλλα για να σε δεχτουν για Duales Studium η ηλικια παιζει ρολο? λογικα προτιμανε νεους αλλα δεν υπαρχει ελπιδα για 30+ ???

                Comment


                  #53
                  @gbarak τα θερμά μου συγχαρητήρια και σου εύχομαι μετά απο χρόνια (να μαστε καλά) και Dr. gbarak.

                  @turms έχουν σαφώς ηλικιακά κριτήρια για το duales αλλά για σκέψου θα μπορούσες να ζήσεις με €650-€700/μήνα για 3 χρόνια? Πάντως αν σε ενδιαφέρει γενικά η μετεκπαίδευση (Weiterbildung) υπάρχουν προγράμματα για όλους αλλά όχι μέσα σε εταιρίες.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #54
                    ευχαριστω kosofos να σαι καλα!

                    παντως για μενα η ηλικια δεν επαιξε κανενα ρολο (32)

                    Comment


                      #55
                      ... και κάτι ακόμα που ίσως δεν υπολογίζουμε » στο Duales Studium συνήθως σε δεσμεύουν υποχρεωτικά στην σύμβαση εργασίας “ισόβιος”.
                      Βεβαία άσχετο για ερευνητές που θέλουν μια ζωή στην εξειδίκευση, αλά για όσους θέλουν απλά να εξασφαλίσουν τα προς το ζειν; πάντα τα ίδια και ίδια, 30 μέρες μόνο τον χρόνω άδεια (εκτος αργιες, Χριστούγεννα κλπ.), ρουτίνα μέχρι την σύνταξη. Σήμερα λέμε εργασία να είναι και να επιβιώσουμε, σε 10 χρόνια όμως, θέλουμε δεν θέλουμε, σε μια αναπτυγμένη κοινωνία θα αλλάξει και η αντίληψη μας προς τα δικαιώματα και ποιότητα ζωής. Μερικοι θα μετράνε χρήματα, μερικοι ο χρονος που τους περισέβη...
                      Αν γνωρίζεις σε πια κατηγορία ανήκεις (ζω για να δουλευω, δουλευω για να ζω), πράττεις.

                      Αν τωρα εισαι ήδη ιδικος πληροφορικης δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης η οπως αναφερα επιστημων, ειναι ενα Duales Studium οτι πρεπει, ασχετο της ηλικιας, απλα πρεπει να βρεις τον εργοδοτη επενδύτη...

                      Comment


                        #56
                        @gbarak exe kai sto nou sou kai auto mias kai eisai ypopsifios didaktor http://ic.daad.de/athen/download/sti...richtungen.pdf
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by kosofos View Post
                          @gbarak exe kai sto nou sou kai auto mias kai eisai ypopsifios didaktor http://ic.daad.de/athen/download/sti...richtungen.pdf
                          kosofos να σαι καλα, το ξερω το προγραμμα αυτο, αλλα ουτως η αλλως δουλευω για ενα ερευνητικο κεντρο (Helmholtz) με συμβολαιο ηδη και στα πλαισια αυτης της ερευνας θα βγει και το PhD
                          οποτε δεν μπορω ταυτοχρονα να παρω και υποτροφια απο το DAAD.

                          Comment


                            #58
                            milu δεν καταλαβαινω που θες να καταληξεις...μπερδευτηκα...

                            kosofos τα λεφτα αυτα ειναι καθαρα ή μικτα? γιατι αν εινια καθαρα μην φανταστεις οτι παιρνω πολυ περισσοτερα...

                            Γενικα θελω να αλλαξω εντελως κλαδο....
                            το να κανω ενα διδακτορικο θα με υποχρεωσει σε γενικες γραμμες να παραμεινω στον ιδιο κλαδο που δε θελω, ασε που στο πανεπιστημιο εδω ειναι πολυ δυσκολη η διαδικασια για να σε δεχτουν και δεν εχω διαθεση....

                            Οποτε ειμαι αναμεσα σε fernstudium (εξ αποστασεως) και σε ενα Duales Studium


                            Το 1ο, με δεχονται οπως και να εχει. Δεν εχει περιορισμους ηλικιας κλπ. Αλλα σημαινει πολυ διαβασμα + δουλεια καθημερινα οποτε θα μου ειναι πολυ δυσκολο και θα παρει σιγουρα 4 χρονια (ισως παραπανω)
                            Το Duales Studium ειναι τρια χρονια και εινια καπως πιο καλα απο αποψη χρονου γιατι εχεις διευκολυνσεις ποα την δουλεια (Ετσι λενε τουλαχιστον).
                            Βεβαια δεν ξερω αν θα δεχτει καποιος εργοδοτης να επενδυσσει πανω μου οπως λεει ο milu

                            Γενικα δνε ξερω τι να κανω...να κυνηγησω το Duales ή να ξεκινησω το fernstudium και ο θεος βοηθος?

                            Weiterbildung εψαξα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλα βρηκα μονο κατι σεμιναρια που στην ουσια εινια σαν εξειδικευση...τουλαχιστον τα αναγνωρισμενα πχ απ ΙΗΚ....εγω θελω αλλαγη κατευθυνσης...κατι τετοιο προσφερουν μονο κατι ILS,SGD κλπ που εινια αμφιβολου αναγνωρισης μετα, και κυριως ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ....

                            Comment


                              #59
                              Σχετικά τι θες να σπουδάσεις?

                              Comment


                                #60
                                Ξέρετε η ασπαιτε αν ¨μετραεϊ?

                                Comment

                                Working...
                                X