Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αναγνώριση τίτλων σπουδών

    Ένα σημαντικό νέο είναι ότι ο χρόνος αναγνώρισης των πτυχίων στη Γερμανία έχει μειωθεί σε περίπου δύο μήνες. Πρόκειται για έναν καινούριο ομοσπονδιακό νόμο του οποίου η ισχύς τέθηκε σε εφαρμογή από την 1η Απριλίου 2012. Πρέπει να σημειωθεί εδώ ότι για τους Γερμανούς όλα τα πτυχία της ελληνικής ανώτατης εκπαίδευσης αναγνωρίζονται, έχουν αξία και μελλοντική προοπτική.
    Η επίσημη ιστοσελίδα του γερμανικού κράτους για τη διαδικασία είναι η παρακάτω εξής:

    Home

    Η παραπάνω ιστοσελίδα είναι σχετικά καινούρια αλλά έχει και αγγλική έκδοση. Υπάρχει ακόμη η δυνατότητα για κάθε ενδιαφερόμενο να επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το υπουργείο στο παρακάτω τηλέφωνο 0049-3018-15-1111 (αγγλική γλώσσα).
    Μια ακόμα ενδιαφέρουσα επίσημη σελίδα είναι η εξής:

    Netzwerk IQ - Anerkennung von im Ausland erworbenen Berufsqualifikationen

    Η αντιμετώπιση προς τους Έλληνες από τους εργοδότες.

    Η πολιτική δεν έχει θέση στην εργασία. Η αντίληψη ότι υπάρχει προκατάληψη από τους Γερμανούς εργοδότες απέναντι στους Έλληνες είναι εσφαλμένη. Αντιθέτως, σύμφωνα με αρκετές κρατικές εκθέσεις, αλλά και με βάση την αντίληψη που κυριαρχεί στην αγορά εδώ και πολλές δεκαετίες, το κύρος του Έλληνα εργαζόμενου είναι πολύ ψηλά σε σχέση με άλλες ομάδες μεταναστών. Απ' όλες τις εθνικότητες μεταναστών οι Έλληνες παρουσιάζονται οι περισσότερο μορφωμένοι, ενώ χαρακτηρίζονται ως τίμιοι, εργατικοί και αξιόπιστοι στη δουλειά τους.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    #2
    Αναγνωρίζονται και τα πτυχία ΤΕΙ? Οποιος ξέρει ας μας πει τι ακριβώς διαδικασία έχει.

    Comment


      #3
      Originally posted by Nikolas7 View Post
      Αναγνωρίζονται και τα πτυχία ΤΕΙ? Οποιος ξέρει ας μας πει τι ακριβώς διαδικασία έχει.
      Θα κοιτάξεις στην database του Anabin Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausl να δείς αν το πτυχίο σου είναι μέσα και μετά όλη η διαδικασία είναι γραμμένη εδώ Zeugnisbewertungen: St.
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #4
        Παιδια εχω πάρει τη μετάφραση απο το πτυχίο μου (πολυτεχνειου). Τι διαδικασια πρέπει να κάνω στη γερμανια?

        Comment


          #5
          Originally posted by georget View Post
          Παιδια εχω πάρει τη μετάφραση απο το πτυχίο μου (πολυτεχνειου). Τι διαδικασια πρέπει να κάνω στη γερμανια?
          Κοίτα λίγο παρα πάνω Ακόμα κάτι άλλο δεν είναι απαραίτητη αυτή η αναγνώρηση για κάποια επαγγέλματα. Προτού ξοδεύετε χρήματα κοιτάξτε στην αγορά εργασίας αν μπορείτε να βρείτε κάτι με απλή μετάφραση του πτυχίου. Στην ΕΕ είμαστε...., με την αναγνώρηση του πτυχίου δεν θα κερδίσεις πολλά περισσότερα στην αγορά εργασίας
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            #6
            Αυτό φανταζόμουν και γκαι αν κοιταξα καλά τις σελιδες δεν χρειάζεται αναγνώριση το πτυχίο μου

            Comment


              #7
              Originally posted by kosofos View Post
              Θα κοιτάξεις στην database του Anabin Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausl να δείς αν το πτυχίο σου είναι μέσα και μετά όλη η διαδικασία είναι γραμμένη εδώ Zeugnisbewertungen: St.
              πολύ καλή ιστοσελίδα! ευχαριστούμε για την ενημέρωση!!!

              Comment


                #8
                Ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά φίλε kosofos, είσαι πάντα εδώ και μας βοηθάς όλους άμμεσα!!!
                Δυστιχός δεν ξέρω γερμανικά για να δω τα site,έχω την εντύπωση οτι με μια απλή μετάφραση είναι οκ εφόσον ενα ελληνικό ΤΕΙ αναγνωρίζεται στην Ευρώπη. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη...ευχαριστώ και πάλι φίλε μου

                Comment


                  #9
                  Καλημερα σε ολους

                  εδω -> http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%...F5%F3%E7-2955/

                  κατω που φραφει

                  Σπουδές στην Γερμανία και μεταπτυχιακά

                  Εργασία

                  θα βρειτε εκτος αλλα και αυτο -> Ένα παράδειγμα πως να εξερευνήσετε το επάγγελμα σας και να οδηγηθείτε με αναφορά σε συγκεκριμένα δικαιολογητικά για την αίτηση αναγνώρισης.

                  υπομονη επιμονη και καλη τυχη

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by milu View Post
                    υπομονη επιμονη και καλη τυχη
                    Είναι το μόνο όπλο για να τα καταφέρεις

                    Και να κάνω μια γενική τοποθέτηση για τα Μεταπτυχιακά! Οι σπουδές είναι πραγματικά πάρα πολύ δύσκολες, καμία σχέση με όσα έχουμε δεί σε Ελληνικά Πανεπιστήμια. Η εισαγωγή και μόνο είναι μια επιτυχία αλλά μετά ξεκινάει ο αγώνας, αλλά πιστέψτε με αν αγωνιστείτε σε αυτό το διάστημα οι κόποι σας δεν θα πάνε χαμένοι, και στο εργασιακό και στο προσωπικό μιάς και έχεις αναπτύξει γνώσεις που μπορείς να νοιώθεις σίγουρας μετά και να "πουλάς" τον ευατό σου καλύτερα. Σε πολλά κρατίδια χρεώνουν κάπου ~€500-600/εξάμηνο όπως γράφει ο μεγάλος milu αλλά υπάρχουν και κρατίδια που δεν χρεώνουν τίποτα όπως η NRW εδώ (Βόρεια Ρηνανία - Βεστφαλία). Και το έχω ξαναπεί είμαι περίφανος που είμαι απο την Ελλάδα και θα δείτε πώς θα το νοιώσετε όταν θα βγείτε έξω αλλά μόνο για την Ιστορία μας, όχι για την σημερινή κατάντια μας. Γνώμη μου ιστορική μετά την Τουρκοκρατία σταματήσαμε να είμαστε Έλληνες αλλά Γρεκοί. Μας μπαστάρδεψαν...αλλά όπου και να πάτε να μην ξεχνάτε τις ρίζες σας. Να νοιώθετε περίφανοι! Εγώ όμως το λέω και το ξαναλέω, ότι ευχαριστώ την Γερμανία που μου επιτρέπει τουλάχιστον να ονειρεύομαι για να τα καταφέρω !

                    Καλή Δύναμη!

                    @Νικολα δούλεψε το google translator παράγραφο παράγραφο με copy-paste βοηθάει!
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα,
                      @Nikolas7
                      Πληροφοριακά, για όποιον έχει πρόβλημα με την μετάφραση σε web sites. Έχω βοηθηθεί αρκετά από τον Google Chrome, o οποίος εάν αναγνωρίσει οτί η σελίδα είναι σε διαφορετική γλώσσα απο αυτή που είναι σετταρισμένος, σου προτείνει να στην μεταφράσει στην γλώσσα εγκατάστασης του. Η μετάφραση απο Γερμανικά σε Ελληνικά δεν είναι και η καλύτερη αλλα μπορείς να επιλέξεις να στα μεταφράσει στα Αγγλικά οπου είναι αρκετά καλύτερα.

                      Ελπίζω να βοήθησα.

                      Comment


                        #12
                        Καλημερα ....Ηθελα την βοηθεια σας παιδια !!!!!Οπως ολοι μας πηρα και εγω την αποφαση να παω στην Γερμανια..Η γυναικα μου βρισκεται ηδη εκει (mainz) καιι εχει τακτοποιηθει απο θεμα δουλειας και σπιτιου.Εγω ηθελα να ρωτησω αν μπορω στην περιοχη εκει να περασω μια εκπαιδευση σαν οδηγος(εχω Γ κατηγορια) για να μπορεσω να εργαστω σαν οδηγος.Και επειδη εχω ενα χαρτι σαν τυροκομος απο κρατικη σχολη εδω να εκπαιδευτω πανω στον τομεα της τυροκομιας(σαν δευτερη επιλογη).Μιλαω λιγα γερμανικα .Γενικα ηθελα να ρωτησω αν κατα ποσο ειναι ευκολο να μπορεσει καποιος να εκπαιδευτει πανω σε ενα επαγγελμα!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by nasos View Post
                          Καλημερα ....Ηθελα την βοηθεια σας παιδια !!!!!Και επειδη εχω ενα χαρτι σαν τυροκομος απο κρατικη σχολη εδω να εκπαιδευτω πανω στον τομεα της τυροκομιας(σαν δευτερη επιλογη).Μιλαω λιγα γερμανικα
                          !!!???

                          Originally posted by nasos View Post
                          Καλημερα στα μελη και σε ολα τα παιδια που βρισκονται στο εξωτερικο.
                          Ηθελα την βοηθεια σας!!!Πηρα την αποφαση να παω στην Γερμανια,κανω μαθηματα γερμανικων,ειμαι παντρεμενος και εχω ενα κοριτσακι 2,5 μηνων.
                          Ειμαι αγροτης και εχω πτυχιο τυροκομου,εδω στην Ελλαδα....πηρα την αποφαση αυτη κυριως για το παιδι μου..ηθελα την βοηθεια σας να μου πειτε αν υπαρχουν δουλειες,σε ποια περιοχη ειναι καλυτερα και γενικα ποιος θα ηταν ο σωστος τροπος για να ξεκινησω!!!!
                          Ευχαριστω!!!!!!
                          Originally posted by milu View Post
                          Γεια σου Νάσο

                          Με αυτές της ονομασίες θα ψάχνεις γιε θέσεις εργασίας!
                          Η επαγγελματικές ονομασίες:

                          Τυροκόμος = Käser
                          Τυροκομείο = Käserei
                          Υπάλληλος Τυροκομείο = Käsereiangestellter

                          Γαλακτοκομείο = Molkerei
                          Ειδικός Γαλακτοκομικά = Molkereifachmann
                          Μάστερ Γαλακτοκομικά = Molkereimeister

                          Το πώς να ψάχνεις και τη θα ήταν καλά να γνωρίζεις για Γερμανία

                          Η Γερμανία είναι ο 2° μεγαλύτερος παραγωγός παγκοσμίως!

                          τρέχουσα λίστα από τα μεγαλύτερα Γαλακτοκομία
                          και άλλες λίστες ωδω και εδω

                          Κεντρική Ένωση

                          Καλή τύχη!
                          -> σαν οδηγος:

                          μέχρι 7,5 τόνων δεν χρειαζετε καμία κατάρτιση.

                          Για τα φορτηγά ανω, θα σου βγει η αδεια οδηγησης, με ολα -> 9.000 €

                          ισοδυναμία μεταξύ κατηγοριών αδειών οδήγησης
                          http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...31:0079:EL:PDF


                          Comment


                            #14
                            Καλημερ και απο μενα!Βρισκομαι εδω και δυο μηνες στην γερμανια,εργαζομαι προσωρινα σε καφετερια,εχω δηλωθει και τωρα ξεκιναω εντατικα μαθηματα γερμανικων.Το επομενο βημα μου ειναι να αναγνωρισω το πτυχιο μου,εχω τελειωσει Βρεφονηπιοκομια στο ΤΕΙ Θεσσαλονικης.
                            Η ερωτηση μου ειναι η εξης:οταν μπηκα στην σελιδα Anabin, αν καταλαβα καλα σε καποιο σημειο λεει πως δεν υπαρχει αντιστοιχη σχολη στην Γερμανια?
                            Τι γινεται σαυτην την περιπτωση γιατι μου φενεται περιεργο να μην υπαρχει αντιστοιχο επαγγελμα στην Γερμανια? Γνωριζει κανεις? συγκεκριμενα αυτο μου βγαζει ειναι :

                            Beschreibung
                            Abschluss Ptychio tis vrefonipiokomias (TE)
                            Abschluss (dt.) Diplom der Säuglings - und Kinderpflege
                            Abkürzung nicht existent
                            Abschlusstyp Ptychio (TE)
                            Studienrichtung vrefonipiokomia
                            Studienrichtung (dt.) Säuglings- und Kinderpflege
                            Abschlussklasse A3

                            Kommentar vgl. Beschreibung der Studienrichtung 'vrefonipiokomia'.

                            Bewertung
                            Äquivalenzklasse Entsprechender dt. Abschlusstyp Kommentar
                            Entspricht Diplomgrad (FH) -
                            Entspricht Bakkalaureus/Bachelor 3j -
                            Gleichwertig "Fachschule" Vom Anforderungsprofil her ist dieser griechische Hochschulabvschluss einem deutschen Fachhochschuldiplom bzw. einem Bakkalaureus (3j) zuzuordnen. Das Fach Säuglings- und Kinderpflege wird derzeit von deutschen Hochschulen nicht angeboten.


                            Ευχαριστω

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by petrinaki View Post
                              Καλημερ και απο μενα! τωρα ξεκιναω εντατικα μαθηματα γερμανικων.
                              Ευχαριστω
                              Για Leonberg -> Regierungspräsidium Stuttgart εδω: Zeugnis-Anerkennungsstelle - Regierungspr

                              Να γνωριζεις οτι ειναι και θεμα κρατιδιον με την αναγνωριση... αν δεν δεχτουν δοκιμασε σε αλλο κρατιδιο...

                              διαβασε και λιγο εδω





                              Comment

                              Working...
                              X