Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by milu View Post
    Σχετικά τι θες να σπουδάσεις?
    Milu ,kosofos και πατριωτες Χρονια πολλα !
    Με χαρα ανακοινωνω οτι τελειωσα με επιτυχια τις εξετασεις C1 του φροντιστηριου μου και επισης
    περασα με βαθμο 4 σε ολα τα μερη το TestDaf !
    Η αληθεια ειναι οτι καθαρα χρειαστηκα 1,5 χρονο με διαφορες ταλαιπωριες!
    Νοεμβρη του 11 ανοιξα το πρωτο βιβλιο, διαβαζοντας μονη μεχρι Β1 και Δεκεμβρη του 13 βρισκομαι σε αυτο το σημειο.... βεβαια κουραστηκα!!!

    Μεχρι τις 15/1 πρεπει να κανω την εγγραφη μου στο πανεπιστημιο, για να αρχισω σπουδες Απριλιο
    (ζυγο εξαμηνο)
    Ausländische Bewerber/innen

    Στις 7/1 ανοιγει, οποτε εχω μια εβδομαδα. αποτι γνωριζω πρεπει να παρεις υποχρεωτικα μια κυρια ειδικοτητα Γερμανικα ή Μαθηματικα (για δημοτικο σχολειο) και αν θελεις δευτερευουσα (θα παρω αγγλικα), το καλο ειναι οτι θα παρακολουθησω μονο 3 εξαμηνα, μια και εχω τελειωμενες σπουδες απο ελλαδα (8 εξαμηνα Φυσικη Αγωγη)... δεν ειναι ακομα ξεκαθαρο αν θα δωσω τελικες εξετασεις, πρακτικη 1 χρονο θα κανω...
    ΕΧΩ ΠΟΛΛΕς ΑΠΟΡΙΕΣ!!!!
    Μακαρι καποιος να μπορουσε να μου δωσει μια συμβουλη για το ποια απο τις υποχρεωτικες ειδικοτητες να δηλωσω.... ποια ειναι πιο ευκολη...
    Μακαρι να υπαρχει καποιος στη ιδια θεση με εμενα για να με κατευθυνει .....
    Υπαρχει κανεις εκπαιδευτικος
    ;;;;;

    Comment


      #62
      Καλη συνεχεια. Και εγω εκανα αιτηση για ενα πανεπιστημιο και περιμενω απαντηση...Ειδωμεν.

      Comment


        #63
        Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που θα πάω στην Στουτγάρδη για να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και τι χαρτιά θα χρειαστώ;

        Comment


          #64
          [QUOTE=nk_christina;78730]Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που θα πάω στην Στουτγάρδη για να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και τι χαρτιά θα χρειαστώ;[
          nk τι πτυχιο εχεις?

          Comment


            #65
            Originally posted by nk_christina View Post
            Παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος που θα πάω στην Στουτγάρδη για να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και τι χαρτιά θα χρειαστώ;
            Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω λίνκ αλλά καλύτερα είναι πάρε τηλέφωνο και ρώτησε ακριβώς τι θέλουν για το δικό σου πτυχίο.


            Anerkennung ausländischer Berufsabschlüsse !

            Anerkennungsstelle für schulische Bildungsnachweise aus dem Ausland und aus anderen Bundesländern !
            Regierungspräsidium Stuttgart, Ruppmannstr 21, 70565 Stuttgart.
            Telefon: 0711 904-17170 Unsere Besuchszeiten sind Montag bis Freitag von 9.00 bis 11.30 Uhr.
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #66
              Χριστίνα ,ξεκίνα από το REGIERUNGSPRÄSIDIUM STUTTGART στο Vaihingen, Abteilung 2, Ruppmannstr. 21 ,
              τηλ. 0711 904-0
              και αυτοι θα σου πουνε ....αν δεν εισαι σε αυτο το κτιριο, θα σε στειλουν εκει που πρεπει, ειναι πολυ εξυπηρετικοι....
              υπαρχουν διαφορα σημεια για αναγνωριση, αναλογα την ειδικοτητα... πρεπει να κανεις την αρχη απο καπου...

              Comment


                #67
                To συγκεκριμένο τηλέφωνο που δίνει η Katerfit μέχρι τις 10 το πρωί δεν απαντά και μετά μέχρι τις 3 είναι συνεχώς πιασμένο...είχα την εντύπωση πως έδω τουλάχιστον μπορείς να μάθεις και κάτι μέσω τηλεφώνου γιατί εγώ χρειάζομαι 15ευρω εισητήρια μέχρι εκεί.

                Comment


                  #68
                  Υπαρχουν παντα εναλλακτικες....
                  1) στειλτε μνμ εδω ,ρωτηστε τους σε απλα γερμανικα που να απευθυνθειτε με το πτυχιο σας...
                  Zeugnisanerkennung Kontakt - Regierungspr
                  2) ή στειλτε μειλ εδω:
                  anerkennungsstelle@rps.bwl.de
                  3) δοκιμαστε και σε αλλες περιοχες εδω :
                  Regierungspräsidien BW - Regierungspr

                  Δοξα τω θεο ,ιντερνετ εχουμε, λιγο ψαξιμο θελει, σε απλα γερμανικα , οχι πολυπλοκες λεξεις, μην νομιζεται οτι ολοι μιλουν τελεια, ετσι οπως παει η κατασταση με την μεταναστευση , σε λιγο καιρο θα ψαχνουμε να ακουσουμε Γερμανικα απο Γερμανους.... Στο τραινο καθημερινα ακουω ολο και περισσοτερους ξενους... παρα Γερμανους !!!

                  Comment


                    #69
                    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ήρθε νομίζω και για εμένα ο καιρός να αχοληθώ με εμένα

                    Comment


                      #70
                      έχεις απόλυτο δίκιο Κατερινά μου αλλά το κόλλημα μου είναι ότι δεν θέλω να κάνω το παραμικρό λάθος ....και καμιά φορά διστάζω. Θέλει λίγο θάρρος....!!

                      Comment


                        #71
                        Δυστυχώς δεν απαντάνε ούτε στο τηλ ούτε στο mail

                        Comment


                          #72
                          Καλησπερα σε ολους, θα ηθελα να μου λυσετε μια απορια, θα σας ημουν πραγματικα υποχρεος. Μιας που σκεφτομαι να μετακομισω στη Νυρεμβεργη της Γερμανιας και εχω τελειωσει Ηλεκτρολογος Εγκαταστασεων στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ κι εχω παρει μια βεβαιωση επαγγελματικης καταρτισης με europass. Θα ηθελα να μαθω αν αναγνωριζεται στη Γερμανια? Και ποια θα ηταν η θεση μου-μισθος εκει?

                          Comment


                            #73
                            κανεις δεν ξερει ?

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by Steliosespe View Post
                              κανεις δεν ξερει ?
                              http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/
                              Εδώ έχεις διαβάσει ?
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #75
                                Kαλησπέρα.Εχω ένα πτυχίο απο το ΤΕΙ ΗΠΕΙΡΟΥ. Εψαξα στο Αnabin Informationssystem zur Anerkennung ausl τον τίτλο του πτυχίου μου και δεν υπάρχει στην λίστα.Αυτό σημαίνει οτι δεν αναγνωρίζεται? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                                Comment

                                Working...
                                X