Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αναγνώριση τίτλων σπουδών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    kalispera ego exo apo to tei kozanis kai apo oti rotisa xtes sto FH Dortmund mou eipan oti de xreiazetai efoson eimaste stin EU ,giati xreiazesai anagnorisi

    Comment


      #77
      Κ εγώ έτσι νόμιζα...αλλά τα Τ.Ε.Ι. δεν αναγνωριζονται όλα και όχι όλα σαν Fachhochschule.Εψαξα και στη λίστα που ανέφερα παρααπάνω.Δεν ξέρω τελικά πια τι ισχύει.Εχω καταλαβει παντως οτι όποια πτυχία ανήκουν σε αυτήν την λιστα απο ττην σελιδα Αnabin Informationssystem zur Anerkennung ausl αναγνωρίζονται.Οσα δεν ανήκουν τι γίνεται??

      Comment


        #78
        Originally posted by nikos13 View Post
        Κ εγώ έτσι νόμιζα...αλλά τα Τ.Ε.Ι. δεν αναγνωριζονται όλα και όχι όλα σαν Fachhochschule.Εψαξα και στη λίστα που ανέφερα παρααπάνω.Δεν ξέρω τελικά πια τι ισχύει.Εχω καταλαβει παντως οτι όποια πτυχία ανήκουν σε αυτήν την λιστα απο ττην σελιδα Αnabin Informationssystem zur Anerkennung ausl αναγνωρίζονται.Οσα δεν ανήκουν τι γίνεται??

        Παιδιά όλα τα ΤΕΙ που προαναφέρθηκαν είναι στην λίστα Anabin με Status H+. Αυτό σημαίνει ότι το ΤΕΙ βασικά αναγνωρίζεται από την Γερμανία και όσοι έχουν πτυχίο από το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα μπορούν να το καταθέσουν για να εξεταστεί από από τις γερμανικές υπηρεσίες. Αν το θεωρήσουν ισότιμο τότε σου το αναγνωρίζουν. Αν όχι, τότε ίσως να σου ζητήσουν κάποια επιπλέον μαθήματα (για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω ακριβώς).
        Αυτό (για να μην παρεξηγούμαστε) δεν συμβαίνει μόνο στην Γερμανία. Το ίδιο κάνει και η Ελλάδα. Έχω μια γνωστή Ελληνίδα που σπούδασε στο Πανεπιστήμιο του Μονάχου και (πριν από περίπου δέκα χρόνια) πήρε πτυχίο "Φιλοσοφίας, Παιδοψυχολογίας" –από το αντίστοιχο γερμανικό τμήμα βέβαια– και η Ελλάδα δεν της το αναγνωρίζει. Της ζητάνε να δώσει εξετάσεις σε 5 επιπλέον μαθήματα για να της το αναγνωρίσουν. Το λέω για να μην αρχίσουμε να βρίζουμε τους Γερμανούς πάλι...

        Comment


          #79
          Eδω μπορει να εχεις παρει πτυχιο απο το Harvard και στην Ελλαδα να μην αναγωνριστει και να μπλεξεις με ΔΟΑΤΑΠ (πρωην ΔΙΚΑΤΣΑ) κλπ....

          ΥΓ καλα , οχι οτι υπαρχει και μεγαλο ενδεχομενο αν τελειωσεις το Harvard να επιστρεψεις πισω αλλα να χαμε να λεγαμε.....

          Comment


            #80
            να ρωτησω κατι ..ο αδερφος μου εχει πτυχιο δευτεροβάθμιας Τ.Ε.Ε ( Τεχνικό λυκειο ) Ηλεκτρολόγου ..αυτα τα "πτυχια" μετρανε στην Ελλάδα "καπως" ... βασικα τπτ δεν ειναι αλλα οκ ...εδω μετραει ? γιατι και εδω εχουν berufsschule . Και για τα Ι.Ε.Κ αν ξερει κανεις αν γινετε τιποτα...
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              #81
              KΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ....ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΩ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ STUTTGART?

              Comment


                #82
                Καλησπέρα,

                θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς αναγνώριση πτυχίου Μηχανικού ΤΕΙ

                Comment


                  #83
                  Originally posted by dspar2 View Post
                  Καλησπέρα,

                  θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κανείς αναγνώριση πτυχίου Μηχανικού ΤΕΙ
                  ναι δεν σου αναγνωριζουν τον τιτλο Ingenieur επειδη ειναι τιτλος κατοχυρωμενος , προστατευεται απο το γερμανικο κρατος , αλλα μπορεις να παρεις το λεγομενο Zeugnisbewertung (αξιολογηση πτυχιου) επιπεδου Bachelor για να το προσθεσεις στο βιογραφικο σου ετσι ωστε να ενημερωνεις εμμεσα τους εργοδοτες που διαβαζουν το CV σου για το επιπεδο σπουδων σου.
                  Η διαδικασια ομως αυτη της αξιολογησης κοστιζει και διαρκει (4-6 μηνες) και συνηθως κανεις στον ιδιωτικο τομεα δεν στο ζητα.
                  Ενα υποδειγμα βλεπεις εδω http://www.kmk.org/fileadmin/pdf/ZAB...angfassung.pdf
                  Για να βρεις τη σχολη σου πας Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: Institutionen
                  Για να δεις που μπορεις να απευθυνθεις (υπηρεσια στην περιοχη σου) πηγαινεις Anerkennungs-Finder - Start

                  Comment


                    #84
                    Originally posted by Don Juan View Post
                    ναι δεν σου αναγνωριζουν τον τιτλο Ingenieur επειδη ειναι τιτλος κατοχυρωμενος , προστατευεται απο το γερμανικο κρατος , αλλα μπορεις να παρεις το λεγομενο Zeugnisbewertung (αξιολογηση πτυχιου) επιπεδου Bachelor για να το προσθεσεις στο βιογραφικο σου ετσι ωστε να ενημερωνεις εμμεσα τους εργοδοτες που διαβαζουν το CV σου για το επιπεδο σπουδων σου.
                    Η διαδικασια ομως αυτη της αξιολογησης κοστιζει και διαρκει (4-6 μηνες) και συνηθως κανεις στον ιδιωτικο τομεα δεν στο ζητα.
                    Ενα υποδειγμα βλεπεις εδω http://www.kmk.org/fileadmin/pdf/ZAB...angfassung.pdf
                    Για να βρεις τη σχολη σου πας Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: Institutionen
                    Για να δεις που μπορεις να απευθυνθεις (υπηρεσια στην περιοχη σου) πηγαινεις Anerkennungs-Finder - Start
                    Σ' ευχαριστώ!

                    Comment


                      #85
                      Γειά σας πατριωτάκια!!!! είμαι καινούρια στο Forum..Kάνετε πολύ καλή δουλειά..Συγχαρητήρια!!Είμαι 2 μήνες Γερμανία..Το αγόρι μου απο Σεμπτέμβρη.Δουλεύει ως ηλεκτρολόγος σε εγκαταστάσεις φωτοβολταικών..Πτυχίο ο εργοδότης δεν του ζήτησε οταν τον προσέλαβε..Τώρα μπήκαμε στη διαδικάσια αναγνώρισης.Εχει στείλει τα πτυχία του για μετάφραση
                      1ο πτυχίο:Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΤΕ
                      2ο πτυχίο:Εκπαιδευτικος Ηλεκτρολογίας(ειναι το πτυχιο όσων διδάσκουν στις σχολές ΟΑΕΔ,ΤΕΕ στην Ελλάδα.Εδώ νομίζω δεν μπορεί να κάνει κατι με αυτό.Γνωρίζει κανείς?)
                      Όσον αφορά το πρώτο πτυχίο μετά τη μετάφραση τι διαδικασία ακολουθείται?Iσως να το αναφέρατε παραπάνω αλλα δεν κατάλαβα ακριβώς.. Εψαξα στο link για την αντιστοιχία της σχολής αλλα δεν τη βρήκα.

                      Comment


                        #86
                        Καλησπέρα έχω τελιώσει Τεχνολόγος Γεωπόνος από το Τει Θεσσαλονίκης το πτυχίο μου στο Anabin μου βγάζει

                        Abschluss Ptychio agrotikis anaptyksis kai dioikisis agrotikon epicheiriseon
                        Abschluss (dt. Übers.) Diplom in Agrarenticklung und Agraruntermehmensverwaltung
                        Abkürzung nicht existent
                        Abschlusstyp Ptychio (TEI)
                        Studienrichtung agrotiki anaptyksi kai dioikisi agrotikon epicheiriseon
                        Studienrichtung (dt. Übers.) Agrarentwicklung und Agrarunternehmensverwaltung
                        Abschlussklasse A4

                        Μπορεί να βοηθήσει κάποιος ως τή επάγγελμα θα μπορέσω να ψάξω δουλειά εφόσον με αυτήν την ονομασία δεν βρήσκω κάτι
                        Ευχαριστω πολυ

                        Comment


                          #87
                          Καλησπέρα μια μικρή βοήθεια σχετικά με την αποστολή εγράφων

                          Griechenland: Ständige Konferenz der Kultusminister der Länder in der Bundesrepublik Deutschland (KMK)


                          Ihren Arbeitsvertrag (Nur bei Antrag auf "Blue Card")
                          Bei Abschlüssen eines K.A.T.E.E.: Den Nachweises der Gleichwertigkeit (Βεβαίωση ισοτιμίας) mit dem Abschluss eines T.E.I. (Sofern nicht aus den Dokumenten ersichtlich).
                          Das Schulabschlusszeugnis (Απολυτήριο), mit Fächer- und Notenübersicht, das in Griechenland den Zugang zum Hochschulstudium eröffnet
                          Eventuell die Abschlussurkunde vorhergehender Studienabschlüsse mit Fächer- und Notenübersicht
                          Ihr Ausweisdokument (Pass oder Personalausweis)
                          Den offiziellen Nachweis einer eventuellen Namensänderung (sofern aus dem Ausweisdokument nicht ersichtlich)
                          Belege für die Gründe, falls Sie sich mit einer Echtheitsüberprüfung Ihrer Dokumente durch die ZAB nicht einverstanden erklären können (vgl. Hinweis 10 im Antragsformular)
                          τι ακριβώς απολυτήριο θέλουν; Και θέλουν τους βαθμούς, από τις εισαγωγικές εξετάσεις; Δεν μπορώ να καταλάβω. Όποιος μπορεί να βοηθήσει.

                          Comment


                            #88
                            Καλησπέρα παιδιά, κοιτώντας πριν λίγες μέρες στο anabin είδα ότι τα πτυχια μηχανικών απο πολυτεχνειο αναγνωριζονται με Α5 και οχι πια με Α4 οπως πριν, αυτο σημαίνει οτι τα αναγνωριζουν πια ως Msc?

                            Comment


                              #89
                              Venus καλήμερα, στο chat έγραψες ότι η εισαγωγή σε γερμανικό Πανεπιστήμιο γίνεται με τον “βαθμό απολυτηρίου και όχι ή με τον βαθμό πρόσβασης πανελληνίων γιατί δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο”

                              Εδώ στην σελίδα της DAAD προϋποθέσεις για την εισαγωγή γράφουν:
                              Προϋποθέσεις για την εισαγωγή

                              Για να ακολουθήσετε προπτυχιακές σπουδές, θα πρέπει να έχετε:
                              • απολυτήριο λυκείου
                              • συμμετάσχει υποχρεωτικά στις πανελλαδικές εξετάσεις με γενικό βαθμό πρόσβασης πάνω από τη βάση (10,00)
                              • βεβαίωση γλωσσικής επάρκειας (περισσότερες πληροφορίες εδώ)

                              Σημαντικές διευκρινήσεις:
                              • Για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια δεν υπολογίζεται ο βαθμός απολυτηρίου αλλά αποκλειστικά ο βαθμός πρόσβασης.
                                Αυτή η ρύθμιση αφορά τους απόφοιτους από το 2011 και μετά.
                              • Όσον αφορά την επιλογή σχολής, μπορείτε να επιλέξετε μόνο τις σχολές της κατεύθυνσής σας.

                              Οφείλω να ομολογήσω πως έχω μπερδευτεί τώρα κάπως... τελικά τη ισχύει? Εσύ που και τι σπουδάζεις και σε δειχτήκανε με βαθμό απολυτηρίου; Μήπως έβγαλες απολυτήριο πριν το 2011?

                              Comment


                                #90
                                Οντως το απολυτηριο το εβγαλα πριν το 2011.
                                Σε αυτο το λινκ τα λεει τις προυποθεσεις πιο αναλυτικα απο το daad,
                                Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausländischer Bildungsabschlüsse: Schulabschlüsse mit Hochschulzugang

                                Σορρυ, οταν απαντησα ημουν σιγουρη οτι ισχυει αυτο που εγραψα.

                                Comment

                                Working...
                                X