Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΕΙΓΟΝ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΟ ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΠΕΙΓΟΝ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΜΕΣΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΟ ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ

    ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ ΣΚΩΤΙΑ Ή ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Ή ΈΣΤΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ) & ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ.

    Καλησπέρα σας.

    Συγνώμη που πόσταρω εδώ το μήνυμα μου απλά επειδή

    Είμαι κάτοικος Αθήνας, 23 χρονών, απόφοιτος λυκείου (δυστυχώς, πρώην φοιτητής ΑΕΙ) και μετά από πολύ σκέψη, βλέποντας την κατάσταση της χώρας μας, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να μεταναστεύσω στο εξωτερικό.


    Έχω φτάσει κυριολεκτικά σε απόγνωση, έχω απελπιστεί πλήρως και σε λίγο καιρό σκοπεύω να το πράξω μόνιμα, για να βρω μια κανονική εργασία ώστε να μπορέσω να ζήσω επιτέλους αξιοπρεπώς.


    Μετά από μέγαλο ψάξιμο, έχω επιλέξει ανάμεσα σε Νορβηγία και Σκωτία.


    Και είπα να ξεκινήσω πρώτα από το Εδιμβούργο, που αφενώς δεν είναι τόσο ακριβή πόλη όσο το Όσλο και αφετέρου γνωρίζω ήδη τη γλώσσα.

    Τα έγγραφα που χρειάζομαι, μπορώ εύκολα και σιγά-σιγά να τα μαζέψω.


    Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι, προς το παρόν, δεν έχω αρκετά χρήματα για να βρω ένα σπίτι και για να μπορέσω να ζήσω στην αρχή.


    Έχω επιχειρήσει να ψάξω για δουλειά πριν φύγω για το Εδιμβούργο, ώστε να έχω εξασφαλισμένη εργασία και σπίτι στη Σκωτία από την αρχή.


    Αλλά ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής στην Ελλάδα, με το ανθυγεινό περιβάλλον, το άγχος και την πίεση, είναι κάθε άλλο παρά ιδανικές, δε μου δίνεται πολύς χρόνος και δεν κατέληξα κάπου...


    Οπότε, όπως προείπα, το μόνο μου πρόβλημα είναι να βρω δουλειά και σπίτι.


    Θα ήθελα όσοι 'Ελληνες και Ελληνίδες, νέοι και νέες, από εσάς (κυρίως από Αθήνα) σκοπεύετε να μεταναστεύσετε στο Εδιμβούργο (ή στο Όσλο ή γενικώς) και όποτε έχετε φυσικά χρόνο & προθυμία, να στείλετε μήνυμα, ώστε να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (να μαζευτούν 3-4 άτομα τουλάχιστον), να δώσουμε μερικές σημαντικές πληροφορίες ο καθένας μας ή ακόμα καλύτερα και να συνταξιδεύσουμε για να μειώσουμε λίγο το βαθμό δυσκολίας που υπάρχει σε κάθε καινούργια αρχή (π.χ. με τα έξοδα).


    Για τυπικούς λόγους, θα πρότεινα να τα πούμε πρώτα μέσω mail και μετά μέσω twitter ή msn, για να μπορούμε να συζητάμε με ασφάλεια και εμπιστοσύνη και να είμαστε σίγουροι για την εικόνα και τα στοιχεία του άλλου.


    Το προτείνω έτσι, ώστε να μπορούμε να σχεδιάσουμε και να συγχρονίσουμε τις κινήσεις μας, να φτιάξουμε ό,τι χαρτιά χρειαζόμαστε και τελικά, αν είναι εφικτό, να κανονίσουμε μία πιθανή ημερομηνία αναχώρησης και κατά την άφιξη στη χώρα, να αρχίσουμε το ψάξιμο.


    Εγώ πάντως υπολογίζω να φύγω μέχρι το τέλος του 2012 ή αν δεν μπορέσω μέχρι τότε, θα το παρατείνω για το 2013.


    Απλά το τονίζω αυτό, επειδή υπάρχει περίπτωση να φύγω τελικά μόνος μου ή να μαζευτεί η ομάδα και να μην απαντώ πια στα εισερχόμενα mail...



    Να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα ερωτήματα.

    1. Είναι σωστό φυσικά το ότι πρέπει να βγάλω διαβατήριο, αν θέλω να μείνω μόνιμα στη χώρα, ενώ για 3 μήνες μόνο, μπορώ να κινούμαι και με την ταυτότητα.

    Τι χρειάζεται όμως πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

    Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

    Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

    Ξέρετε πόσο είναι περίπου ο κατώτερος βασικός μισθός??



    2. Πάμε λίγο στις δαπάνες.
    Περίπου τιμές και ακρίβεια σε σούπερ μάρκετ και τρόφιμα??

    Όταν κάποιος πρωτοφτάνει στο Εδιμβούργο, πώς βγάζει χρήματα και πού μένει τις πρώτες μέρες?? Σε ξενώνα?? Σε ξενοδοχείο?? Ή ψάχνει να βρεί κατευθείαν ένα διαμέρισμα??

    Γιατί αν δω ότι είναι πολύ τσουχτερά τα ενοίκια και δεν καταφέρω να βρω με τη μία κάτι φθηνό, τότε θα αναγκαστώ να διανυκτερεύσω σε κανένα hotel καμίας μικρότερης επαρχιακής πόλης...

    Θα μπω βέβαια και στις ειδικές ιστοσελίδες, απλά θέλω να έχω και μερικές προσωπικές εμπειρίες από άτομα που είτε ζουν ήδη στη χώρα είτε το έχουν ψάξει καλύτερα μόνοι τους.

    Βλέπετε, θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από το λογαριασμό μου (μπας και δε μου φτάσουν), μέχρι να βρω μια δουλειά για να καλύπτω τα έξοδα πλέον με το μισθό.

    Εγκληματικότητα στις πόλεις??

    3. Και κάτι τελευταία.
    Άκουσα πως τελευταία υπάρχει αρκετή ζήτηση από Έλληνες που έρχονται στη χώρα.

    Πώς βλέπουν οι Σκωτσέζοι τους Έλληνες μετανάστες??

    Εύχομαι να μη κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου, απλά επειδή είδα αρκετά άτομα ενθουσιασμένα με το νέο τους ξεκίνημα, φαντάζομαι πως θα έχουν αποκτήσει τη στοιχειώδη εμπειρία για να δώσουν μερικες πληροφορίες ακόμα!!

    Ειλικρινά έχω φτάσει σ'ένα σημείο που δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και θέλω πάση θυσία να αλλάξω τον τρόπο της ζωής μου σε μία νέα χώρα.

    Είναι ίσως η τελευταία μου ελπίδα...

    Ελπίζω να καταλάβετε τη θέση που βρίσκομαι τόσο καιρό, χωρίς να μπορέσω να βρω ούτε μία (έστω προσωρινή) δουλειά και να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (αγόρια και κορίτσια) για να φύγουμε μια ώρα αρχίτερα από εδώ...


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Δημήτρης

    #2
    λοιπόν φίλε μου,
    εγώ έχω ζήσει στο Εδιμβούργο μεταξύ 1998-1999 για ένα χρόνο.
    Δεν ξέρω από πού πληροφορείσαι αλλά για να ταξιδέψεις, να ζήσεις και να εργαστείς στην Σκωτία (η οποία ανήκει στο Ηνωμένο Βασίλειο) δεν χρειάζεσαι τίποτα απολύτως εκτός από ελληνικό διαβατήριο, όρεξη και τύχη.
    Φυσικά όταν με το καλό βρεις δουλειά θα πρέπει να βγάλεις ΑΦΜ και να κανονίσεις με τη δουλειά σου για social security αλλά αυτά θα τα βρείς με το καιρό και ανάλογα με τη δουλειά που θα κάνεις.
    Το Edinburgh είναι μικρή πόλη(ενώ Glasgow πολύ μεγαλύτερη), όμως είμαι η πρωτεύουσα της Σκωτίας. Έχει όλες τις διοικητικές υπηρεσίες και τρομερό τουρισμό, χειμώνα- καλοκαίρι. Αυτό σημαίνει υψηλότερα ενοίκια στο κέντρο, πολλές επιχειρήσεις καφέ και εστίασης, πολλές part-time δουλειές αλλά και μεγαλύτερο ανταγωνισμό σε κάποιες θέσεις.
    Είναι υπέροχη πόλη, μπορείς να ζήσεις άνετα χωρίς αυτοκίνητο όπου κι αν βρες σπίτι. Εγώ θα σου πρότεινα να ψάξεις στην περιοχή νότια της princess street που είναι και η πιο τουριστική, δηλαδή tollcross, bruntsfield, lauriston ,γενικά στο πάρκο meadows όπου είναι το νοσοκομείο royal infirmary, to university of edinburgh και το college of art ή εναλλακτικά βόρεια του κέντρου στο Marchmont που είναι πολύ όμορφη συνοικία. Τα ενοίκια είναι ακριβά βέβαια αλλά θα γλυτώσεις τα λεφτά από το περπάτημα. Μακριά από wester hailes!
    Οι σκωτσέζοι είναι πρώτοι-καμία σχέση με τους άγγλους που είναι λίγο κοπριές, πολύ φιλικοί.
    ΔΕΝ είναι παράδεισος!Υπάρχει εγκληματικότητα, ακόμα και παιδική, κλοπές, ναρκωτικά ότι έχει εδώ έχει κι εκεί.
    Πάντως ΑΝ βρείς δουλειά είναι πολύ καλή επιλογή.
    Και άν θες κάτι συγκεκριμένο στη διάθεση σου.
    Paradise Lost

    Comment


      #3
      Φίλε Banskoboy.

      Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και μακάρι να πάνε τα πράγματα θετικά.

      Γιατί μέχρι στιγμής, δυσκολευόμαστε πολύ...

      Comment


        #4
        Καλησπερα!

        Καταρχην φιλε Banskoboy να εισαι καλα για τισ πληροφοριες.

        Φιλε Δημητρη το σκεφτομαι κι εγω για Εδιμβουργο.Στην αρχη ειχα αποφασισει Λονδινο αλλα τελικα αλλαξα γνωμη.
        Προς το παρων μαζευω πληροφοριες και στελνω καθημερινα βιογραφικα.
        Εγω σκεφτομαι να την κανω μεχρι τελη Σεπτεμβρη.

        Comment


          #5
          Καλησπέρα φίλε papale.

          Εγώ προς το παρόν δεν έχω βρει κάτι ακόμα. Το σημαντικό ίσως είναι να βρούμε (ει δυνατόν) μια δουλειά από πριν και μετά να πάμε.

          Αλλά επειδή το βλέπω λίγο δύσκολο, περιμένω να μαζευτεί και κόσμος, μπας και βοηθήσει ο ένας τον άλλον να φύγουμε όλοι μαζί...

          Κι εγώ υπολογίζω μέχρι το τέλος του '12 (ή του '13) να έχω φύγει.

          Comment


            #7
            Ενδιαφέρον λινκ!! (Αν και μόνος σου είναι λίγο δύσκολα στην αρχή, μέχρι να βρεις δουλειά και σπίτι παράλληλα...)

            Comment


              #8
              Καλημερα!
              Το θεμα ειναι να βρεις δουλεια απο δω πριν φυγεις.Σε αυτην την περιπτωση εισαι οκ.
              Το να φυγεις ετσι ειναι ρισκο μεγαλο και θελει και αρκετα χρηματα....που δεν υπαρχουν βεβαια.

              Comment


                #9
                Σωστά...
                Αλλά υπάρχει και αυτό το περιβάλλον που σε κάνει να θέλεις να φύγεις πάση θυσία.
                Κι εγώ δεν κρατιέμαι άλλο.

                Άμα είχα κάποιον γνωστό που θα ζούσε εκεί, θα ήταν πιο εύκολο να έχω και σπίτι και να ψάχνω παράλληλα για δουλειά. Όμως τώρα πρέπει πρώτα να τη βρούμε από εδώ.

                Κάθε μέρα κοιτάζω και το CV μου, μπας και πετύχω κανένα αίτημα από εργοδότη.
                Αλλά το βλέπω χλωμό...

                Comment


                  #10
                  Originally posted by dimitsos View Post
                  ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΕ ΣΚΩΤΙΑ Ή ΝΟΡΒΗΓΙΑ (Ή ΈΣΤΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ) & ΠΙΘΑΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΠΟΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ.

                  Καλησπέρα σας.

                  Συγνώμη που πόσταρω εδώ το μήνυμα μου απλά επειδή

                  Είμαι κάτοικος Αθήνας, 23 χρονών, απόφοιτος λυκείου (δυστυχώς, πρώην φοιτητής ΑΕΙ) και μετά από πολύ σκέψη, βλέποντας την κατάσταση της χώρας μας, αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα και να μεταναστεύσω στο εξωτερικό.


                  Έχω φτάσει κυριολεκτικά σε απόγνωση, έχω απελπιστεί πλήρως και σε λίγο καιρό σκοπεύω να το πράξω μόνιμα, για να βρω μια κανονική εργασία ώστε να μπορέσω να ζήσω επιτέλους αξιοπρεπώς.


                  Μετά από μέγαλο ψάξιμο, έχω επιλέξει ανάμεσα σε Νορβηγία και Σκωτία.


                  Και είπα να ξεκινήσω πρώτα από το Εδιμβούργο, που αφενώς δεν είναι τόσο ακριβή πόλη όσο το Όσλο και αφετέρου γνωρίζω ήδη τη γλώσσα.

                  Τα έγγραφα που χρειάζομαι, μπορώ εύκολα και σιγά-σιγά να τα μαζέψω.


                  Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι, προς το παρόν, δεν έχω αρκετά χρήματα για να βρω ένα σπίτι και για να μπορέσω να ζήσω στην αρχή.


                  Έχω επιχειρήσει να ψάξω για δουλειά πριν φύγω για το Εδιμβούργο, ώστε να έχω εξασφαλισμένη εργασία και σπίτι στη Σκωτία από την αρχή.


                  Αλλά ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής στην Ελλάδα, με το ανθυγεινό περιβάλλον, το άγχος και την πίεση, είναι κάθε άλλο παρά ιδανικές, δε μου δίνεται πολύς χρόνος και δεν κατέληξα κάπου...


                  Οπότε, όπως προείπα, το μόνο μου πρόβλημα είναι να βρω δουλειά και σπίτι.


                  Θα ήθελα όσοι 'Ελληνες και Ελληνίδες, νέοι και νέες, από εσάς (κυρίως από Αθήνα) σκοπεύετε να μεταναστεύσετε στο Εδιμβούργο (ή στο Όσλο ή γενικώς) και όποτε έχετε φυσικά χρόνο & προθυμία, να στείλετε μήνυμα, ώστε να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (να μαζευτούν 3-4 άτομα τουλάχιστον), να δώσουμε μερικές σημαντικές πληροφορίες ο καθένας μας ή ακόμα καλύτερα και να συνταξιδεύσουμε για να μειώσουμε λίγο το βαθμό δυσκολίας που υπάρχει σε κάθε καινούργια αρχή (π.χ. με τα έξοδα).


                  Για τυπικούς λόγους, θα πρότεινα να τα πούμε πρώτα μέσω mail και μετά μέσω twitter ή msn, για να μπορούμε να συζητάμε με ασφάλεια και εμπιστοσύνη και να είμαστε σίγουροι για την εικόνα και τα στοιχεία του άλλου.


                  Το προτείνω έτσι, ώστε να μπορούμε να σχεδιάσουμε και να συγχρονίσουμε τις κινήσεις μας, να φτιάξουμε ό,τι χαρτιά χρειαζόμαστε και τελικά, αν είναι εφικτό, να κανονίσουμε μία πιθανή ημερομηνία αναχώρησης και κατά την άφιξη στη χώρα, να αρχίσουμε το ψάξιμο.


                  Εγώ πάντως υπολογίζω να φύγω μέχρι το τέλος του 2012 ή αν δεν μπορέσω μέχρι τότε, θα το παρατείνω για το 2013.


                  Απλά το τονίζω αυτό, επειδή υπάρχει περίπτωση να φύγω τελικά μόνος μου ή να μαζευτεί η ομάδα και να μην απαντώ πια στα εισερχόμενα mail...



                  Να βοηθήσω κι εγώ λίγο στα ερωτήματα.

                  1. Είναι σωστό φυσικά το ότι πρέπει να βγάλω διαβατήριο, αν θέλω να μείνω μόνιμα στη χώρα, ενώ για 3 μήνες μόνο, μπορώ να κινούμαι και με την ταυτότητα.

                  Τι χρειάζεται όμως πρώτα να κάνω με το που θα πάω στη χώρα??

                  Άκουσα πως μπορώ να μετακινούμαι ελεύθερα 3 μήνες.

                  Αν δε βρω εργασία, μετά τους 3 μήνες, θα πρέπει να φύγω ή θα πρέπει να αποδείξω ότι έχω αρκετά χρήματα στην τράπεζα για να παραμείνω??

                  Ξέρετε πόσο είναι περίπου ο κατώτερος βασικός μισθός??



                  2. Πάμε λίγο στις δαπάνες.
                  Περίπου τιμές και ακρίβεια σε σούπερ μάρκετ και τρόφιμα??

                  Όταν κάποιος πρωτοφτάνει στο Εδιμβούργο, πώς βγάζει χρήματα και πού μένει τις πρώτες μέρες?? Σε ξενώνα?? Σε ξενοδοχείο?? Ή ψάχνει να βρεί κατευθείαν ένα διαμέρισμα??

                  Γιατί αν δω ότι είναι πολύ τσουχτερά τα ενοίκια και δεν καταφέρω να βρω με τη μία κάτι φθηνό, τότε θα αναγκαστώ να διανυκτερεύσω σε κανένα hotel καμίας μικρότερης επαρχιακής πόλης...

                  Θα μπω βέβαια και στις ειδικές ιστοσελίδες, απλά θέλω να έχω και μερικές προσωπικές εμπειρίες από άτομα που είτε ζουν ήδη στη χώρα είτε το έχουν ψάξει καλύτερα μόνοι τους.

                  Βλέπετε, θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα από το λογαριασμό μου (μπας και δε μου φτάσουν), μέχρι να βρω μια δουλειά για να καλύπτω τα έξοδα πλέον με το μισθό.

                  Εγκληματικότητα στις πόλεις??

                  3. Και κάτι τελευταία.
                  Άκουσα πως τελευταία υπάρχει αρκετή ζήτηση από Έλληνες που έρχονται στη χώρα.

                  Πώς βλέπουν οι Σκωτσέζοι τους Έλληνες μετανάστες??

                  Εύχομαι να μη κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου, απλά επειδή είδα αρκετά άτομα ενθουσιασμένα με το νέο τους ξεκίνημα, φαντάζομαι πως θα έχουν αποκτήσει τη στοιχειώδη εμπειρία για να δώσουν μερικες πληροφορίες ακόμα!!

                  Ειλικρινά έχω φτάσει σ'ένα σημείο που δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά και θέλω πάση θυσία να αλλάξω τον τρόπο της ζωής μου σε μία νέα χώρα.

                  Είναι ίσως η τελευταία μου ελπίδα...

                  Ελπίζω να καταλάβετε τη θέση που βρίσκομαι τόσο καιρό, χωρίς να μπορέσω να βρω ούτε μία (έστω προσωρινή) δουλειά και να βοηθήσει ο ένας τον άλλον (αγόρια και κορίτσια) για να φύγουμε μια ώρα αρχίτερα από εδώ...


                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                  Δημήτρης

                  Γεια σου Δημητρη

                  Κι εμεις ετοιμαζόμαστε να την κανουμε για την Σκωτια Ιουλιο 2013.Αλλα για Γλασκωβη και οχι Εδιμβουργο. Εχουμε συγγενεις οι οποιοι πηγαν εκει στην πολη Φαλκιρκ πριν απο μερικους μηνες και ειναι περισσοτερο απο ευχαριστημενοι.
                  Δεν εχω να σου δωσω απαντηση σε ολα τα ερωτηματα αλλα απο τα λιγα που μου ειπαν ειναι οτι μπορεις να πας εκει απλα με την νεου τυπου αστυνομικη ταυτοτητα και μπορεις να κυκλοφορεις ελευθερα με αυτην ομως για να βρεις δουλεια και να μπορεις να κανεις κατι περισσοτερο σε αυτη την χωρα δεν αρκει. Χρειαζεσαι διαβατηριο, ΑΦΜ και καποια αλλα τα οποια αλλα αυτα θα τα βρεις σιγα σιγα. Εσυ βγαλε κι ενα διαβατηριο για να υπαρχει, σαν εγγραφο εχει περισσοτερη ισχυ εκει απο οτι η ταυτοτητα. Θα σου κοστισει μαζι με τα παραβολα περιπου 100 ευρω.
                  Οσον αφορα για τις διαδικασιες που πρεπει να κανεις δεν ξερω να σου πω ακριβως. Ξερω οτι οι κουμπαροι μου ειχαν καποιες γραφειοκρατικες διαδικασιες αλλα δεν τους εχω ρωτησει σχετικα ακομα. Ισως μπορεις ομως μα παρεις καποιες πληροφοριες απο το Βρετανικο προξενειο. Ισως δεν ειμαι σιγουρη.
                  Δεν ξερω αν εχεις καποιο χρονικο περιθωριο για να βρεις δουλεια, δεν μου ειπαν κατι τετοιο.
                  Οι τιμες για να νοικιασεις καποιο σπιτι ειναι περιπου οπως εδω αλλα μπορεις να βρεις και πιο φτηνα αν ψαξεις.Να ξερεις οτι τα συμβολαια ενοικιασης εκει ειναι ως επι το πλειστον εξαμηνης διαρκειας.
                  Με μια μικρη ερευνα που εκανα εμαθα οτι ο μεσος ορος βασικου μισθου εκει οσον αφορα τον τουριστικο τομεα ειναι περιπου 500 λιρες την εβδομαδα (περιπου 620 ευρω) δηλαδη 2000 λιρες τον μηνα (περιπου 2,490 ευρω). Αυτος ο μεσος ορος μισθου στον τουριστικο τομεα δεν ξερω τι γινεται σε αλλους τομεις.
                  Η ποιοτητα ζωης ειναι πολυ καλη. Οι τιμες των προιοντων κυμαινονται, υπαρχουν τα ακριβα αλλα και τα φτηνα.Ειναι γεγονος οτι βγαζουν πολλες προσφορες στα σουπερ μαρκετ σε καθημερινη βαση. Για παραδειγμα οι συγγενεις μου μου ειπαν οτι βγαζουν 10 λιρες ενα κιλο κοτοπουλο και σου δινουν δωρο αλλα 2 κιλα κρεας της αρεσκειας σου. Κι ολα αυτα με 10 λιρες δηλαδη περιπου 12 ευρω. Υπαρχουν παντα προσφορες σε ολα τα ειδη παντως.
                  Κανει πολυ κρυο στην Σκωτια και να εισαι προετοιμασμενος γι αυτο. Αυτο επειδη ειναι κοντα στον Ατλαντικο. Πολυ κρυο και γι αυτο τα παντα μεσα στα σπιτια ειναι απο ξυλο.
                  Η εκπαιδευση τους δεν παιζεται. Μπορω να σου πω οτι ειναι ανωτερη απο της Αγγλιας και αυτο σου το λες με στοιχεια. Ειναι αιωνες μπροστα απο εμας.Να φανταστεις οτι δεν εχουν πινακες στα σχολεια αλλα τεραστιους υπολογιστες αφης. Ο γιος των συγγενων μου παει σχολειο εκει και αυτο που βρηκε εκει δεν υπαρχει στην Ελλαδα. Τα παιδια εκει εχουν τα παντα και μιλαω φυσικα για τα δημοσια σχολεια.
                  Οι ανθρωποι απο πλευρας συμπεριφορας αγγιζουν την τελειοτητα. Ειναι απο τους πιο ζεστους ανθρωπους στον κοσμο.Και η χωρα απο τις ομορφοτερες στον κοσμο χωρις αμφιβολια.
                  Οι σκωτσεζοι αγκαλιαζουν τους μεταναστες σαν να ειναι δικοι τους. Οι κουμπαροι μου ειχαν πολυ βοηθεια απο τους σκωτσεζους οταν πηγαν εκει, τους αγκαλιασαν με αγαπη και τους βοηθησαν πολυ. Ακομα και τα παιδια τους εχουν την ιδια συμπεριφορα αποδειξη οτι η ανθρωπος δεν γεννιεται αλλα γινεται. Ειναι η νοοτοποια τους αυτη και ειναι ετσι η συντριπτικη πλειοψηφια.
                  Να ξερεις παντως οτι στο Εδιμβουργο και την Γλασκωβη υπαρχει μεγαλη ελληνικη κοινοτητα αν αυτο εχει καποια σημασια για σενα.
                  Ελπιζω να σε βοηθησα καπως. Παντως νομιζω οτι ειναι σωστη η επιλογη της Σκωτιας απο μερους σου. Η συμβουλη μου ειναι να μαζεψεις ενα καλο κομποδεμα για να εχεις μαζι σου just in case που λενε και οι Αγγλοι. Ποτε δεν ξερεις ποτε θα βρεις δουλεια και χρειαζεται να εχεις καποια χρηματα στην ακρη για τα πρωτα εξοδα.
                  Αυτα! Σου ευχομαι καλη επιτυχια !

                  Comment


                    #11
                    καλημέρα, με λένε Γιώργο, είμαι 23 χρονών και έχω τελειώσει δημοσιογραφία. Είμαι από επαρχία, αλλά σπούδασα Αθήνα όπου κ μένω πλέον τα τελευταία χρόνια. Έχω δουλέψει σε εφημερίδες και το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα τον ραδιοφωνικό παραγωγό σε ραδιόφωνο στην επαρχία, από λεφτά μην το συζητάτε το απόλυτο μηδέν. Έχω δουλέψει σε προπο, περίπτερο και μοίρασα φυλλάδια. Τον τελευταίο καιρό είμαι σε μία εφημερίδα, αλλά χωρίς να πληρώνομαι οι αντοχές μου εξαντλούνται και έχω αρχίσει να ψάχνω για δουλειά στο εξωτερικό και ειδικά Σκωτία, αλλά επαρχία Σεντ Μίρεν, Ινβερνες δεν αποκλείω και το Εδιμβούργο ως τελευταία λύση. Είμαι διατεθειμένος να κάνω οποιαδήποτε δουλειά, μπορείτε να μου στείλετε email για τα χαρτιά που χρειάζονται και γενικά να μιλήσω με κάποιον που το έχει ψάξει καλύτερα το θέμα. Υπολογίζω στα τέλη του 2012 η καλοκαίρι του 2013 να φύγω... Σας παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου, ευχαριστώ! Με αυτά τα "προσόντα" έχω ελπίδες??

                    Comment


                      #12
                      Originally posted by giorgos tsiap View Post
                      καλημέρα, με λένε Γιώργο, είμαι 23 χρονών και έχω τελειώσει δημοσιογραφία. Είμαι από επαρχία, αλλά σπούδασα Αθήνα όπου κ μένω πλέον τα τελευταία χρόνια. Έχω δουλέψει σε εφημερίδες και το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα τον ραδιοφωνικό παραγωγό σε ραδιόφωνο στην επαρχία, από λεφτά μην το συζητάτε το απόλυτο μηδέν. Έχω δουλέψει σε προπο, περίπτερο και μοίρασα φυλλάδια. Τον τελευταίο καιρό είμαι σε μία εφημερίδα, αλλά χωρίς να πληρώνομαι οι αντοχές μου εξαντλούνται και έχω αρχίσει να ψάχνω για δουλειά στο εξωτερικό και ειδικά Σκωτία, αλλά επαρχία Σεντ Μίρεν, Ινβερνες δεν αποκλείω και το Εδιμβούργο ως τελευταία λύση. Είμαι διατεθειμένος να κάνω οποιαδήποτε δουλειά, μπορείτε να μου στείλετε email για τα χαρτιά που χρειάζονται και γενικά να μιλήσω με κάποιον που το έχει ψάξει καλύτερα το θέμα. Υπολογίζω στα τέλη του 2012 η καλοκαίρι του 2013 να φύγω... Σας παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου, ευχαριστώ! Με αυτά τα "προσόντα" έχω ελπίδες??
                      Ταυτοτητα η διαβατηριο.
                      Δεν χρειαζεσαι visa εφοσον εχεις ελληνικη ιθαγενεια

                      Καλο ψαξιμο στα υπολοιπα.

                      Comment


                        #13
                        Originally posted by random View Post
                        Ταυτοτητα η διαβατηριο.
                        Δεν χρειαζεσαι visa εφοσον εχεις ελληνικη ιθαγενεια

                        Καλο ψαξιμο στα υπολοιπα.
                        ναι το ξέρω και έχω αρχίσει να μαζεύω τα έγγραφα, ξέρετε σαίτ για βιοτικό επίπεδο κλπ κλπ??

                        Comment


                          #14
                          καλησπερα φιλε,εχεις φυγει για εξω;ενδιαφερεσαι ακομα;τι σκεφτεσαι να κανεις ;

                          Comment


                            #15
                            καλησπερα γιωργο επειδη ψαχνομαι και γω απλα εγω ειμαι αρκετα μεγαλυτερος απο σενα με τι σκεφτεσαι να σχοληθεις εδιμβουργο;εγω παω 22/11 εξω να ψαξω περιπτωσεις εχεις καποιο τφ να ρθουμε σε επαφη;αν σκεφτεσαι κατι στα σοβαρα

                            Comment

                            Working...
                            X