Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 161 έως 166 από 166
    Γεια σας παιδιά.
    Ελάτε να σας κεράσω. Κλείνω 7 μήνες στην Αυστραλία σήμερα!
    Έχω κάνει ένα σύντομο update στην πρώτη σελίδα με τα νέα μας μέχρι τώρα. Θα προσπαθήσω να γράφω πιο τακτικά τώρα που μπήκα σε μια σταθερή ρουτίνα.
    Παντως βλεπω περισσότερα μέλη στο patriotaki καθώς και περισσότερους νεοαφιχθέντες στο Σύδνεϋ. Σχεδόν κάθε φορά που πάω στο εμπορικό κέντρο της περιοχής μου συναντάω συνεχώς νέους που έχουν έρθει προσφατα. Έχω μαζέψει ένα σωρο τηλέφωνα και υποσχέσεις να βρεθούμε, να τα πούμε, αλλα όσο και να προσπαθούμε δεν τα καταφέρνουμε παντα. Η διάθεσή και η θέληση υπάρχουν, αλλα το culture shock (σόρυ δεν μεταφράζεται στα ελληνικά) που έχουμε πάθει όλοι δεν μας αφήνει να οργανώσουμε τίποτα. Το να ξυπνάμε κάθε μερα και να πηγαίνουμε στην δουλειά σε μια νέα χώρα απαιτεί όλη μας την δύναμη και το κουράγιο χωρίς να αφήνει περιθώρια για πολλά άλλα. Τουλάχιστον όχι ακόμα....
    Moving to Sydney on September 28, 2012!

Νομίζω "πολιτισμικό σοκ" είναι η μετάφραση...
    Πάντως όπως τα λες! Διάθεση και θέληση να υπάρχει και σιγά σιγά θα γίνουν όλα. Ιδιαίτερα για τους καινούργιους τα πράγματα είναι σίγουρα πιο πιεσμένα. Το νιώθω στο πετσί μου σιγά σιγά.
    Το να ξυπνάς όμως κάθε μέρα και να πηγαίνεις για δουλειά (και αμειβόμενη) είναι πολυτέλεια για την πλειοψηφία των Ελλήνων.
    Τέλος πάντων... περνάνε οι μέρες, θα σκάσω μύτη και εγώ σύντομα πια!
    Που είπες μαζεύονται οι Έλληνες νεοαφιχθέντες; Μπορεί να αποκτήσεις ένα ακόμα τηλέφωνο στον κατάλογο σου!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο charm_quark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω "πολιτισμικό σοκ" είναι η μετάφραση...
    Πάντως όπως τα λες! Διάθεση και θέληση να υπάρχει και σιγά σιγά θα γίνουν όλα. Ιδιαίτερα για τους καινούργιους τα πράγματα είναι σίγουρα πιο πιεσμένα. Το νιώθω στο πετσί μου σιγά σιγά.
    Το να ξυπνάς όμως κάθε μέρα και να πηγαίνεις για δουλειά (και αμειβόμενη) είναι πολυτέλεια για την πλειοψηφία των Ελλήνων.
    Τέλος πάντων... περνάνε οι μέρες, θα σκάσω μύτη και εγώ σύντομα πια!
    Που είπες μαζεύονται οι Έλληνες νεοαφιχθέντες; Μπορεί να αποκτήσεις ένα ακόμα τηλέφωνο στον κατάλογο σου!
    That's right! Πολιτισμικό σοκ. Ή shell-shocked, ή απλώς shocked που οι συνθηκες μας οδήγησαν στην μεταναστευση (για δευτερη φορά στην δική μου περίπτωση).
    Άντε με το καλό να έρθεις και να μου δώσεις και το δικό σου τηλεφωνο!!
    Moving to Sydney on September 28, 2012!

Ευχαριστούμε AussieHope που ανέφερες τόσες λεπτομέρειες. Χάρη στο post σου ελπίζουμε και εμεις να μας εγκριθεί η Visa - βλέπεισ και το δικό μου πρόβλημα υγείας δεν είναι μικρό! Καλή δύναμη και υγεία!

Κατ' αρχας τις θερμοτερες ευχες μου ωστε η ζωη σας απο δω και στο εξης να ειναι οπως την εχετε ονειρευτει.
    Μετα απο 8 μηνες στο πατριοτακι τυχαια σημερα διαβασα την ανταποκριση σου. Πραγματικα οταν ειδα το μεγεθος της, η πρωτη σκεψη ηταν πως για να γραψει καποιος τοσα πολλα, σιγουρα θα πρεπει να ενοιωσε μεγαλη αναγκη να το κανει, και σιγουρα θα ειχε πολλα ενδιαφεροντα να πει. Δεν διαψευστηκα μετα απο μισης ωρας διαβασμα, αλλα επειδη δυσκολα και για πολυ ιδιαιτερους λογους συγκινουμαι, δεν το κρυβω οτι με συγκινησες. Δεν ειμαι καλος στο γραψιμο, προτιμω την προσωπικη επαφη, φυσικα ειναι μη εφικτο επι του παροντος, θελω να πω μονο οτι πρεπει οι admin's να το κανουν το θεμα σας sticky οπως τους ορους χρησης του φορουμ, ωστε να το εχουν σαν παραδειγμα ψυχικης δυναμης, οσοι βρισκονται σε δεινη ψυχολογικη κατασταση λογω της μεταναστευσης. Προκειται και εγω να (ξανα) ελθω με την οικογενεια μου και το εγγονι μου στην Μελβουρνη (καλως εχοντων των πραγματων) του χρονου για μονιμη πλεον εγκατασταση, και αν και οι αποστασεις ειναι μεγαλες θα ηθελα να σας συναντησω και να τα πουμε κι απο κοντα, παρεα και με αλλα μελη του φορουμ.
    Συγχαρητηρια για την δυναμη ψυχης που κουβαλατε, και ευχομαι ολα να γινουν οπως εσεις εχετε ονειρευτει.

Αγαπητή AussieHope είσαι τρανό κ λαμπρό παράδειγμα αισιοδοξίας, εμψύχωσης, θετικής ενέργειας κ καλής διάθεσης. Η προσωπική σου ιστορία με συγκλόνισε, με συγκίνησε κ γενικώς ένιωσα όλα τα συναισθήματα που μπορεί να νιώσει κανείς σε όλη του την ζωή. Για λίγο έγινα μέλος της δικής σου ιστορίας. Σ' ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας την εμπειρία σου. By the way, έχεις απίστευτο ταλέντο γραφής!!

Σελίδα 17 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 7151617

Παρόμοια Θέματα

1. Ανταπόκριση Σοφι
    Από Σοφι in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.04.2014, 15:27
  2. Ανταπόκριση - Farfyffs
    Από FarfyFfs in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 16.11.2013, 16:32
  3. Ανταπόκριση - dimhal
    Από dimhal in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15.04.2013, 01:15
  4. Ανταπόκριση - Τζο
    Από geogeo in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.04.2013, 15:23
  5. Ανταπόκριση - AussieHope
    Από AussieHope in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 157
    Τελευταίο Μήνυμα: 07.02.2013, 14:14

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like