Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - AussieHope

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by jojos71 View Post
    Η ιστορία σου είναι συγκλονιστική. Άφησες την πατρίδα και την οικογένειά σου για να κάνεις μια καινούρια αρχή με τον έρωτα της ζωής σου σε αυτή τη ζούγκλα που λέγεται Αθήνα. Καταφέρνετε να ξεπεράσετε όλες τις δυσκολίες και τις αναποδιές που σας τυχαίνουν και τα απίθανα του ελληνικού συστήματος και να αποκτήσετε και δύο αγγελούδια. Νομίζω ότι η ζωή σας χαμογελά και σας κλείνει πονηρά το μάτι. Να μην σκέφτεσαι καθόλου τις δυσκολίες που τυχόν θα αντιμετωπίσετε όταν θα έρθετε. Έχετε ο ένας τον άλλον και την αγάπη σας και νομίζω ότι μπορείτε να ανταπεξέλθετε στις καινούριες προκλήσεις. Η αλήθεια είναι ότι οι Αυστραλοί εδώ γκρινιάζουν ότι όλα έχουν χειροτερέψει και ίσως να έχουν δίκιο για μερικά θέματα αλλά εμείς που είχαμε συνηθίσει σε πιο δύσκολη πραγματικότητα δεν το καταλαβαίνουμε. Εσύ έτσι κ αλλιώς είσαι σε πλεονεκτική θέση γιατί ξέρεις τι σε περιμένει πάνω κάτω όταν θα έρθεις και τους δικούς σου μην τους παρεξηγείς νομίζω ότι από αγάπη και ενδιαφέρον αντιδρούν έτσι και για κανέναν άλλο λόγο. Μην ακούς κανέναν, παντού σε όλον τον κόσμο αυτή την εποχή είναι δύσκολα, ακόμα και στον παράδεισο να πας. Στο λέω αυτό γιατί έχω φίλους που έχουν σκορπιστεί στα 4 σημεία του ορίζοντα και όλοι το ίδιο μου λένε. Επίσης θέλω να πω ότι μας έδωσες, με τον τρόπο που αντιμετώπισες τα πράγματα και πώς πάλεψες εσύ και ο άντρας σου ένα καταπληκτικό μάθημα για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζουμε τη ζωή και τις δυσκολίες και να πάψουν λίγο οι γκρίνιες. Πρέπει όλοι μας να χαιρόμαστε με αυτά που έχουμε καταφέρει στη ζωή μας και με το γεγονός ότι αυτές τις δύσκολες στιγμές έχουμε την επιλογή να κάνουμε μια καινούρια αρχή ή τουλάχιστον να προσπαθήσουμε. Α πες και στην πεθερά να αφήσει την κλάψα να ετοιμάσει βαλίτσα άμα θέλει και άμα την αντέχετε κ εσείς, γιατί είναι τυχερή που ο γιος της μετά από όλες τις περιπέτειες που πέρασε μπορεί να κάνει όνειρα για την οικογένειά του και να προσφέρει στα παιδάκια του ελπίδα για καλύτερο μέλλον. Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι όλα να πάνε καλά στο καινούριο ξεκίνημά σας με υγεία και πολλή αγάπη και με το καλό να ξανανταμώσετε με την οικογένεια σου. Εύχομαι σε λίγο καιρό να καθίσετε και πάλι στη βεράντα σας, να κοιτάτε τον ουρανό της Αυστραλίας αυτή τη φορά, αντί για την μπουγάδα του απέναντι, να πίνετε τα κρασάκια σας και να χαμογελάτε ευτυχισμένοι.
    Jojos! Τι να πω; Απο τα πιο ωραία μηνύματα που έλαβα!!!! Ευχαριστω για τα ομορφα σου λόγια. Μας έδωσες κουράγιο, και γελάσαμε με την μπουγάδα!!!
    Moving to Sydney on September 28, 2012!

    Comment


      #32
      Originally posted by australian View Post
      Mε συγκινησες! Ήμουν έτοιμος να γράψω πολλά αλλά ο φίλος jojos με κάλυψε!!
      Θερμές,εγκάρδιες ευχές για το μέλλον.
      Keep walking ....Good Luck!!
      Thanks Australian! Πολλες ευχες και σε εσένα.
      Moving to Sydney on September 28, 2012!

      Comment


        #33
        Originally posted by GEORGE KARALIS View Post
        Και που νόμιζα ότι μόνο τα δικά μου προβλήματα ήταν αξεπέραστα. Σε ευχαριστώ πολύ για την σφαλιάρα που μου έδωσες... Βάστα γερά...
        χα χα!!!!! Thanks!
        Moving to Sydney on September 28, 2012!

        Comment


          #34
          Originally posted by efrosini View Post
          Μαθήματα ζωής.
          Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την ιστορία σου μαζί μας...
          Ευχαριστω και εγώ.
          Moving to Sydney on September 28, 2012!

          Comment


            #35
            Originally posted by aspateo View Post
            Ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από το σοκ! Σας εύχομαι από δω και πέρα να σας πάνε όλα καλά και να έχετε πάντα την υγεία σας... Μακάρι να σε γνώριζα κι από κοντά, όταν έψαχνες φίλες...
            Μακαρι και εγω να σε είχα γνωρίσει τότε. Στην Αυστραλία μήπως;;;;
            Moving to Sydney on September 28, 2012!

            Comment


              #36
              Αξιοσημειωτη ευγενεια !!!

              Δεν κρατιεμαι να μην σχολιασω την αψογη συμπεριφορα και τον ευγενικο τροπο γραφης !!!!

              Μου εκανε εντυπωση aussiehope που ευχαριστησες και ευχηθηκες στον καθενα μας ξεχωριστα !!!

              Μερικα πραγματα σε αυτη την ζωη δεν ειναι Τυχαια !!!!!!! Η Αγαπη και η Δυναμη Ψυχης κανουν Θαυματα !!!!!!!!!!!!!!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #37
                Ευχαριστώ Patriotaki!

                Ευχαριστώ πραγματικά όλους για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας.
                Εβαλα τον σύζυγο να διαβάσει το post μου, αλλωστε περισσότερο δική του είναι η ιστορία ("δεν πιστεύω να με εκάνες ρεζίλι;;" με ρωταει όταν του λέω πως έγραψα για τις περιπέτειές του).
                Αφού μου τόνισε τα πολλά ορθογραφικά και γραμματικά λάθη ;-) τα ξαναθυμηθήκαμε. Δακρυσαμε και γελάσαμε μαζί. Αργότερα διαβάσαμε τα σχόλια ολων σας και .... κατα-συγκινιθήκαμε. Ευχαριστούμε για το κουράγιο που μας δώσατε.
                Κάπου διάβασα πως "you don't know how strong you are, until being strong is the only option" που εαν δεν το σκοτώσω στην μετάφραση σημαίνει "δεν γνωρίζεις πόση δύναμη κρύβεις μέσα σου μεχρι που το να είσαι δυνατός είναι η μόνη σου επιλογή". Έτσι ισχύει και για εμάς. Αλλωστε, ο καθένας στην θέση μας θα έκανε το ίδιο. Δεν έχεις άλλη επιλογή. Παλεύεις την μία μάχη μετά την άλλη και ζεις την υπόλοιπή σου ζωή ως πρωταθλητής.
                Και τωρα που ετοιμαζόμαστε να κανουμε ένα ακόμη μεγάλο βήμα στην ζωή μας, κατι που με τρομάζει αφάνταστα, με ανακουφίζει το γεγονός ότι έχω και καμμιά 100αρια φίλους στο Patriotaki που θα μου δίνουν κουράγιο και ευχες για να πάνε ολα καλα.

                Και τωρα να σας πω πως έμαθα για το Patriotaki που είναι απο μόνο του μια συγκλονιστική ιστορία.

                Πριν ενα περίπου χρόνο, γνωρίζω στην παιδική χαρα της γειτονιάς μου έναν μπαμπά με δύο πανέμορφα κοριτσάκια στην ηλικία των δικών μου παιδιών.
                “Από που είσαι» με ρωτάει αφού με ακούει να μιλάω αγγλικά στην κόρη μου.
                “Α, και εγώ στο Σύδνευ γεννήθηκα» μου λέει όταν του απαντώ. ‘Αλλα ήρθα στην ελλάδα όταν ήμουν πολύ μικρός».
                Για πολλούς μήνες ανταλάζουμε τυπικούς χαιρετισμούς. Κάποια στιγμή του εξομολογώ πως σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε μόνιμα στην Αυστραλία.
                “Και εγώ το σκέφτομαι» απαντάει εκείνος. Μου λέει για το Patriotaki. Το ίδο βράδυ κι όλας μπαίνω και παθαίνω πλάκα. Έζησα τα πρώτα 21 χρόνια της ζωής μου στην Αυστραλία, και όμως μαθαίνω πράγματα σε αυτο το forum που δεν τα ήξερα ούτε εγώ.

                Λίγο πριν το Πάσχα, ξαναβλέπω τον Γιώργο, έτσι τον λένε, και μιλάμε περισσότερο για την Αυστραλία. Τα παιδιά μας κάθονται διπλα-διπλα στην κουνια και τα κουνάμε μαζί.
                Τον ρώτησα γιατί γύρισε στην Ελλάδα η οικογένειά του.
                “Ο πατέρας μου σκοτώθηκε σε αυτοκινηστικό» μου λεει, και «ετσι αποφάσισε η μητέρα μου να γυρίσει εδώ όπου είναι και οι δικοί της.»

                Τωρα θα κάνω μια παύση, ένα flashback σε μία ιστορία που ήξερα απο μικρή και που είχα ακούσει να λεει ο πατέρας μου πολλές φορές.
                Ο πατέρας μου είχε έναν καλό φίλο στην Αυστραλία, μετανάστης απο την Ελλαδα και εκείνος, ο οποίος είχε σκοτωθεί σε ένα αυτοκινηστικό δυστύχημα το 1972. Εκείνη την ημέρα βάπτιζε τον γιο του. Ο πατέρας μου βρισκόταν στην βάπτιση εκείνη και δεν το ξεπέρασε ποτέ. Παρ’ όλο που δεν είχα γεννηθεί την ήξερα καλά αυτή την ιστορία. Πρόσφατα, η μητέρα μου ψάχνει κάτι και βρίσκει αναμεσα σε παλιές φωτογραφίες το προσκλητήριο της βάπτισης του παιδιού που έχασε τοσο αδικα και πρόωρα τον μπαμπα του. «Τι να κάνει και εκείνο το παιδάκι αραγε;» αναρωτιείται θυμόντας με θλίψη εκείνη την τραγική μέρα.

                Και τώρα σας επιστρέφω στην παιδική χαρά της γειτονιάς μου. Ποιος στέκεται δίπλα μου εκείνη την στιγμή σπρώχνοντας την κόρη του στην κούνια; Το παιδάκι που βατπιζόταν. Μονο που πλέον είναι 40 χρονών άντρας. Παθαίνει σοκ όταν του λέω πως οι μπαμπάδες μας ήταν κολλητή. Για περισσότερο απο μια δεκαετία έμενε λίγους δρόμους πιο κάτω απο εμένα. Τελικά βουνό με βουνό δεν σμίγει. Νομίζω πως η συνάντησή μας δεν ήταν τυχαία. Του λέω πως μάλλον ο μπαμπάς του του στέλνει ένα μήνυμα. «Μηπως πρεπει να σκεφτείς πιο σοβαρά την μετακόμιση στην Αυστραλία;» Μαλλον ο μπαμπας σου θελει να πας εκεί. Ποιος ξέρει; Η σύμπτωση πάντως είναι μεγάλη.
                Σημερα είμαστε φίλοι καλοί. Παίζουν μαζί και οι κόρες μας. Άραγε οι μπαμπαδες μας όταν έπιναν τα ουζάκια τους μαζί πριν 40+ χρόνια στην άλλη άκρη του κόσμου, φανταζόντουσαν πως η φιλία τους θα συνεχιζόταν και για τρίτη γενιά, δηλαδή και με τις εγγονές τους;
                Moving to Sydney on September 28, 2012!

                Comment


                  #38
                  @ Aussie Hope:

                  Έχω μείνει άφωνος με αυτά που έγραψες! Σας εύχομαι ολόψυχα να είστε πάντα καλά και δυνατοί. Καλή αρχή επίσης στη νέα σας ζωή στην Αυστραλία. Stay strong..

                  Comment


                    #39
                    Πολυ συγκινηθηκα.....Σας ευχομαι να εχετε μια ηρεμη ζωη απο δω κ περα και ολα να πανε καλα στην Αυστραλια.Εισαι πολυ δυνατη γυναικα και σε θαυμαζω!
                    Οσο για την ιστορια με τον γειτονα....παιχνιδια της ζωης!
                    Σας στελνω την αγαπη μου κι ευχομαι να σας γνωρισω απο κοντα.(ειμαστε ηδη Αυστραλια με τον αντρα μου)

                    Comment


                      #40
                      Speechless !!! Τεράστιο Respect Aussiehope για σένα και τον άντρα σου!!! Τις καλύτερες ευχές μου για να έχετε το μέλλον που σας αξίζει !!!



                      Υ.Γ. Ο τρόπος γραφής σου είναι πραγματικά φοβερός ! Τα post σου διαβάζονται σαν εικόνες...

                      Comment


                        #41
                        Από τη στιγμή που διάβασα την ιστορία σας κατάλαβα πως τα πράγματα που με ενοχλούν είναι ασήμαντα και μικρά. Σας εύχομαι ότι καλύτερο στο νέο σας ξεκίνημα. Και τώρα που θα έρθεις δεν θα χρειαστεί να βάλεις αγγελία σε εφημερίδα για να βρεις φίλους. Στείλε μόνο ένα πμ γιατί και εγώ στο Sydney μένω και θα χαρώ να κάνουμε παρέα.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          #42
                          Σας εύχομαι ο Θεός να σας δίνει δύναμη και κουράγιο για ότι σας επιφυλάσσει για το μέλλον (όπως και για όλους μας άλλωστε). Πάντως να είστε σίγουροι πως ο Θεός μας δοκιμάζει μέχρι εκεί που αντέχουμε και μάλλον εσείς είσασταν πολύ δυνατοί...

                          Comment


                            #43
                            [QUOTE=AussieHope;49657]

                            Τι να πω βρε κοριτσι μου...εχω ανατριχιασει μ αυτα που διαβαζω,οσο διαβαζω κ το αρχικο σου post εχω ενα κομπο στο λαιμο,πραγματικα συγκλονιστικα...κ μονο τυχαια δεν ηταν αυτη η συναντηση!Μακαρι η οικογενεια σου να ναι παντα καλα κ να ηταν τα τελευταια αυτα που περασατε...κ ελπιζω να μπορεσουμε να βρεθουμε κ απο κοντα...να στε καλα!
                            καθε εμποδιο για καλο

                            Comment


                              #44
                              Σας εύχομαι από δω και πέρα να σας πάνε όλα καλά και να έχετε πάντα την υγεία σας

                              Comment


                                #45
                                τωρα συνειδητοποιω πως αναλωνομαι σε ανουσια πραγματα και αγχωνομαι για λεπτομερειες. και νομιζα πως ειμαι δυνατη, πολλες φορες εχω αναρωτηθει πως εαν συμβει κατι στην οικογενεια μου θεωρω πως θα γινω κομματια. μου απεδειξες τι σημαινει ΔΥΝΑΤΟΣ, μου εδειξες μια αλλη οπτικη και δεν εχω λογια να περιγραψω τι αισθηματα γεννηθηκαν μεσα μου. το μπραβο ειναι λιγο και κοινοτυπο θεωρω, το συγχαρητηρια ανεπαρκες, το μονο που μπορω να πω ειναι πως μου απεδειξες πως στη ζωη ολα ξεπερνιουνται. σου ευχομαι κοριτσι μου απο δω και περα να σας πανε ολα καλα, αρκετα δοκιμαστηκατε, απο δω και περα μονο χαρα και ευτυχια.
                                i don't do drugs, i am drugs!

                                Comment

                                Working...
                                X