Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - AussieHope

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Agoriani View Post
    Ξαναδιάβασα το post σου στην πρώτη σελίδα και τούτη την φορά κράτησα σημειώσεις για διάφορα θέματα που είδα και θα στα πω:...........
    Φίλε Agoriani ξέχασες να γράψεις στις σημειώσεις σου οτι τα παιδιά μένουν στο Σίδνευ....
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      Ω! συνήθισα να βλέπω Μελβούρνη και Μελβούρνη....sorry
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by angelo View Post
        Καταρχην να σου συστηθω οτι ειμαι και εγω αυστραλος που συνεχεια σκεφτομαι να κανω το αλμα ενω σπουδασα ελλαδα και δουλεψα 20 χρονια στην ελλαδα,
        λυπαμαι που δεν πηρες ακομα τα οικογενειακα επιδοματα αλλα νομιζω οτι θα κανουν 2-4 μηνες να ξεκινησουν μεχρι να εγκριθει ο φακελος και εφοσον στην αιτηση τα εχεις σε εσενα τα παιδια σαν αυστραλη και οχι στον συζυγο γιατι τοτε δεν ξερω τι γινεται ...
        Επισης κουραγιο για την δουλεια γιατι υπαρχει ανταγωνισμος αλλα πιστευω καπου εδω θα αρχιζεις τις συνεντευξεις και θα ερθει το αποτελεσμα

        υπομονη και κουραγιο και σου ευχομαι ολα τα καλα (μπας και παρουμε κουραγιο απο εσενα στο νεκροταφειο που ζουμε εδω !!)
        Thanks Angelo. Τελικα ξεκίνησαν οι πληρωμες. Εμενα μου δίνουν το επίδομε ανεργίας (newstart allowance) $440, του συζύγου (που εχει ερθει με permanent resident/spouse visa) το parenting payment $440 και το Family Tax Benefit A & B πάλι γυρω στα $400. Επομένως, παιρνουμε περίπου $1300 ανα δεκαπενθήμερο.
        Moving to Sydney on September 28, 2012!

        Comment


          Απο Agoriani: Ξαναδιάβασα το post σου στην πρώτη σελίδα και τούτη την φορά κράτησα σημειώσεις για διάφορα θέματα που είδα και θα στα πω:


          Eπίσης να μην ξεχνάμε οτι το ασθενοφόρο δεν είναι δωρεάν και καλύτερα είναι να κάνουμε μια συνδρομή με πληρωμή τον χρόνο 50 δολάρια στα ασθενοφόρα της Βικτώριας παρά να το χρειαστούμε και να πληρώσουμε 2000$.
          Σωστα, αλλα να προσθέσω πως το ασθενοφόρο ειναι δωρεάν για τους συνταξιούχους, χαμηλόμισθους και νομίζω (θα πρεπει να το ξανακοιτάξω) για τους ανεργους. Εαν το χρησιμοποιήσεις, σε λίγες εβδομάδες ερχεται ο λογαριασμός στο σπίτι σου ($600) αλλα υπάρχουν και φορμες να συμπληρώσεις σε περίπτωση που ανήκεις σε μια απο τις προαναφερόμενες ομάδες, και ετσι γλιτώνεις την πληρωμή.


          Εσύ είσαι Αυστραλέζα και έχεις και συγγενείς εδω και μπορεί να σου πουν διαφορετική έκδοση της ιστορίας αλλά απο οτι εχω δει εγω 2 χρόνια εδω, η αγορά εργασίας ανοίγει δεν κλείνει την περίοδο των Χριστουγέννων. Μπορεί να είναι αντίστοιχα θα λέγαμε ο τοπικός Αυγουστος, όπως στην πατρίδα, αλλά εκεί σταματάνε οι ομοιότητες. Το γεγονός οτι η αρχή του έτους είναι και η αρχή του σχολικού και ακαδιμαϊκου έτους, κάνει πολλές οικογένειες να διαλέγουν αυτή την συγκεκριμένη χρονική περίοδο για αλλαγή καριέρας ή τοποθεσίας για εργασία και παρατηρείται μια κινητικότητα στην αγορά εργασίας που κορυφόνεται μετά την εορταστική περίοδο και προς την Australia Day.

          [I]Εχει μια λογική αυτο που λες, Agoriani απλά εγω βασίζομαι σε αυτα που μου έχουν πει όλοι οι recruiters. Μεχρι στιγμής έχω παει σε 5 συνεντευξεις με 5 διαφορετικούς recruiter και όλοι αυτο μου είπαν. Το ίδιο και μια γνωστή μου που ειναι διευθυντρια σε τμήμα human resources μιας μεγάλης εταιρίας. Μαλιστα εκεινη τονίζει πως υπαρχουν πολλες αργίες αυτην την περίοδο και κανενας εργοδότης δεν θελει να κανει προσληψη τωρα και να πληρώνει καποιον να καθεται τις γιορτές. Αυτα μου λενε, αυτά μεταφερω. Αλλωστε, πολλοι recruiters εξασκουν το επαγγελμα με σχετικό πτυχίο.

          Στο σημείο αυτό να σου πω το εξής. Εδω στο χωριό που είναι 40 λεπτά απο το αεροδρόμιο της Μελβούρνης, λίγο λιγότερο απο 20 απο το Geelong, τα ενοίκια είναι 275 για τρείς κραβατοκάμαρες, έχεις χωρο να βάλεις κότες για να έχεις φρέσκα αυγά με πολύ λιγότερο κόστος απο 0.5 το αυγό και τα 800 την εβδομάδα θα ήταν μαγικά και υπεραρκετά. Και αν μένεις εδω και δουλεύεις στην Μελβούρνη τότε έχεις τις εξής επιλογές. Με το αυτοκίνητο περίπου μια ώρα το πρωί και μια το βράδυ, με το τρένο απο το Geelong 20 λεπτά μέχρι το Geelong και καμιά ωρα μέχρι την Μελβούρνη.
          Ξέρω βέβαια, οτι το τρένο θα σε αφήσει στον κεντρικό σταθμό και απο εκεί ίσως είναι ενας μικρός γολγοθάς μέχρι να φτάσεις στην εργασία αν είναι απομακρυσμένη και δεν βολεύει, και αυτό είναι το αρνητικό θα έλεγα. Ετσι ίσως μια λύση να είναι να σκεφτείτε την παραμονή σε περιοχές που αν και δεν αποτελούν επίσημα προάστεια της Μελβούρνης, ουσιαστικά είναι. Πάρτε π.χ. το δρόμο προς το Geelong και δείτε στο Google Earth οτι περιοχή έχει ξεφυτρώσει δεξιά και αριστερά της διαδρομής είναι γιατι ο κόσμος μπορεί και μένει εκεί με καλύτερες συνθήκες απο οτι αν έμενε μέσα στην Μελβούρνη και είναι πάντα κάτω απο μια ώρα απο το κέντρο της γιατι είναι πάνω στον κύριο οδικό άξονα. Ετσι περιοχές όπως το Hoppers Crossing, Werribie, Lara κ.τ.λ. είναι σε άνοδο τρελή τα τελευταία χρόνια και με μια ματιά στο realestate.com.au βρίσκεις πολύ λογικά ενοίκια.

          Και παλι καλα τα λες. Αν και μενουμε στο Συδνευ, μπορει κατι αναλογο να γινει και εδω (αν και ενοίκιο για μονοκατοικία με $275/εβδομαδα δεν βρισκει κανεις πουθενα στο Συδνευ, οσο μακρια απο το CBD και να βρισκεται - θεωρείται μια απο τις πιο ακριβες πολες του κοσμου, και μαλιστα συμφερει καλυτερα να αγοραζεις παρα να νοικιαζεις) - ωστοσο, στην δικη μου προσωπικη περίπτωση δεν ειναι εφικτο, εφοοσν δεν θα εχω που να αφησω τα παιδια. Θα πρεπει να τα ξυπναω απο τις 6 για να οδηγησω μια ωρα στην μανα μου να τα αφησω, για να ειμαι στο γραφειο εως τις 8.30 - 9πμ. Για το Kindengarden θέλω να σου πω αλλά θα πρέπει να ρωτήσω τι ακριβώς κάνουμε εδω γιατι δεν πληρώνουμε τα τρελλά λεφτά με την ώρα αλλά μια συμμετοχή ανα περίοδο γιατι είναι προνήπιο ουσιαστικά και μιας και δεν είναι υποχρεωτικό και δεν συμπεριλαμβάνεται στην βασική κρατική εκπαίδευση δεν είναι και δωρεάν εντελώς. Θα στα πω όμως αύριο γιατι πρέπει να συμβουλευτώ και την σύζηγο γιατι εχω ξεχάσει τις λεπτομέρειες πλέον. Του χρόνου όμως έχουμε ήδη θέση για το κανονικό, που είναι δωρεάν και πολλές ώρες γιατι τώρα είναι 3 ώρες την εβδομάδα μαζεμένες σε μια φορά.

          Μαλλον μιλας για το pre-school γιατι το kindergarten (νηπιαγωγειο) ειναι οπωσδηποτε υποχρεωτικο και ειναι δωρεαν σε κρατικά σχολεια (με χαμηλα school fees περιπου $100-$200 το χρονο). Η μικρη μου μολις τελειωσε το pre-school (προνηπιο) και στις 6 Φεβ ξεκιναει kindergarten (νηπιο) σε κρατικό σχολείο.
          Στο σημείο που λες για τον υπάλληλο του Centrelink τελικά δεν κατάλαβα, τι είπε η προυσταμένη, ισχύει ή δεν ισχύει οτι μπορείς να βγάλεις ΑΦΜ-TFN αν είσαι με τουριστική ή τέλως πάντων με οχι μόνιμη βίζα?[/QUOTE]

          Ναι, γνωριζω με βεβαιότητα πως ΕΧΕΙΣ το δικαιωμα να βγαλεις ΑΦΜ/TFN με τουριστική βιζα. Απλά θα πρεπει να επιμένει κανείς γιατί καποιοι υπαλληλοι μπορει να μην το γνωρίζουν. Σορυ που δεν τα εγραψα πιο ξεκαθαρα! Οι συντακτικές/γραμματικές μου γνωσεις στην ελληνικη χρειαζονται βελτιωση, αλλα φοβαμαι πως τωρα που δεν βρισκομαι στην Ελλαδα θα μεινουν ετσι χαλια!!
          Moving to Sydney on September 28, 2012!

          Comment


            Διάβασα το ποστ σου μαζί με την γυναίκα μου, και θέλουμε να σας δώσουμε πολλά συγχαρητήρια για το κουράγιο σας, για όλο το γολγοθά που περάσατε. Συγκινηθήκαμε πολύ, αλλά παράλληλα πήραμε και πολύ δύναμη από εσάς. Η γυναίκα μου με δάκρυα στα μάτια της είπε ""Ένας μύλος δεν άλεσε αυτήν την κοπέλα"". Σας ευχόμαστε ολόψυχα, από εδώ και πέρα να σας πάνε όλα δεξιά, και ο Θεός να σας έχει πάντα στην αγκαλιά του εσάς και τα αγγελούδια σας!!!! ΤΟ ΑΞΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

            Comment


              Originally posted by AussieHope View Post
              Να και η δική μου ιστορία μέχρι στιγμής.
              Ελπίζω να μην βαρεθείτε.
              ..............
              ..............
              Και μου λεγε η μάνα μου: "Κλαίνε ρε οι άντρες?"

              1,5 χρόνο μέλος στο πατριοτακι και τώρα το διάβασα!!!!!!
              ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ιστορία!!!

              Comment


                Originally posted by Akisk View Post
                Διάβασα το ποστ σου μαζί με την γυναίκα μου, και θέλουμε να σας δώσουμε πολλά συγχαρητήρια για το κουράγιο σας, για όλο το γολγοθά που περάσατε. Συγκινηθήκαμε πολύ, αλλά παράλληλα πήραμε και πολύ δύναμη από εσάς. Η γυναίκα μου με δάκρυα στα μάτια της είπε ""Ένας μύλος δεν άλεσε αυτήν την κοπέλα"". Σας ευχόμαστε ολόψυχα, από εδώ και πέρα να σας πάνε όλα δεξιά, και ο Θεός να σας έχει πάντα στην αγκαλιά του εσάς και τα αγγελούδια σας!!!! ΤΟ ΑΞΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
                Να 'σε καλά, εσύ και η γυναίκα σου! Σας περιμένουμε στην Αυστραλία!
                Moving to Sydney on September 28, 2012!

                Comment


                  Χα χα! Δηλαδή θα με χρεώσεις χαρτομάντηλα?

                  Originally posted by jkostop View Post
                  Και μου λεγε η μάνα μου: "Κλαίνε ρε οι άντρες?"

                  1,5 χρόνο μέλος στο πατριοτακι και τώρα το διάβασα!!!!!!
                  ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ιστορία!!!
                  Moving to Sydney on September 28, 2012!

                  Comment


                    Ειναι πραγματικα απιστευτη η ιστορια σας αλλα ακομα πιο απιστευτη ειναι η δυναμη που εχει η ψυχη σας !!!! Σας ευχομαι ολοψυχα ολα να σας πανε καλα και να εισαστε παντα τοσο δυνατοι και τοσο αγαπημενοι !!!!

                    Comment


                      Originally posted by Mara75 View Post
                      Ειναι πραγματικα απιστευτη η ιστορια σας αλλα ακομα πιο απιστευτη ειναι η δυναμη που εχει η ψυχη σας !!!! Σας ευχομαι ολοψυχα ολα να σας πανε καλα και να εισαστε παντα τοσο δυνατοι και τοσο αγαπημενοι !!!!
                      Ευχαριστώ Mara75!!
                      Moving to Sydney on September 28, 2012!

                      Comment


                        Γεια σας παιδιά.
                        Ελάτε να σας κεράσω. Κλείνω 7 μήνες στην Αυστραλία σήμερα!
                        Έχω κάνει ένα σύντομο update στην πρώτη σελίδα με τα νέα μας μέχρι τώρα. Θα προσπαθήσω να γράφω πιο τακτικά τώρα που μπήκα σε μια σταθερή ρουτίνα.
                        Παντως βλεπω περισσότερα μέλη στο patriotaki καθώς και περισσότερους νεοαφιχθέντες στο Σύδνεϋ. Σχεδόν κάθε φορά που πάω στο εμπορικό κέντρο της περιοχής μου συναντάω συνεχώς νέους που έχουν έρθει προσφατα. Έχω μαζέψει ένα σωρο τηλέφωνα και υποσχέσεις να βρεθούμε, να τα πούμε, αλλα όσο και να προσπαθούμε δεν τα καταφέρνουμε παντα. Η διάθεσή και η θέληση υπάρχουν, αλλα το culture shock (σόρυ δεν μεταφράζεται στα ελληνικά) που έχουμε πάθει όλοι δεν μας αφήνει να οργανώσουμε τίποτα. Το να ξυπνάμε κάθε μερα και να πηγαίνουμε στην δουλειά σε μια νέα χώρα απαιτεί όλη μας την δύναμη και το κουράγιο χωρίς να αφήνει περιθώρια για πολλά άλλα. Τουλάχιστον όχι ακόμα....
                        Moving to Sydney on September 28, 2012!

                        Comment


                          Νομίζω "πολιτισμικό σοκ" είναι η μετάφραση...
                          Πάντως όπως τα λες! Διάθεση και θέληση να υπάρχει και σιγά σιγά θα γίνουν όλα. Ιδιαίτερα για τους καινούργιους τα πράγματα είναι σίγουρα πιο πιεσμένα. Το νιώθω στο πετσί μου σιγά σιγά.
                          Το να ξυπνάς όμως κάθε μέρα και να πηγαίνεις για δουλειά (και αμειβόμενη) είναι πολυτέλεια για την πλειοψηφία των Ελλήνων.
                          Τέλος πάντων... περνάνε οι μέρες, θα σκάσω μύτη και εγώ σύντομα πια!
                          Που είπες μαζεύονται οι Έλληνες νεοαφιχθέντες; Μπορεί να αποκτήσεις ένα ακόμα τηλέφωνο στον κατάλογο σου!

                          Comment


                            Originally posted by charm_quark View Post
                            Νομίζω "πολιτισμικό σοκ" είναι η μετάφραση...
                            Πάντως όπως τα λες! Διάθεση και θέληση να υπάρχει και σιγά σιγά θα γίνουν όλα. Ιδιαίτερα για τους καινούργιους τα πράγματα είναι σίγουρα πιο πιεσμένα. Το νιώθω στο πετσί μου σιγά σιγά.
                            Το να ξυπνάς όμως κάθε μέρα και να πηγαίνεις για δουλειά (και αμειβόμενη) είναι πολυτέλεια για την πλειοψηφία των Ελλήνων.
                            Τέλος πάντων... περνάνε οι μέρες, θα σκάσω μύτη και εγώ σύντομα πια!
                            Που είπες μαζεύονται οι Έλληνες νεοαφιχθέντες; Μπορεί να αποκτήσεις ένα ακόμα τηλέφωνο στον κατάλογο σου!
                            That's right! Πολιτισμικό σοκ. Ή shell-shocked, ή απλώς shocked που οι συνθηκες μας οδήγησαν στην μεταναστευση (για δευτερη φορά στην δική μου περίπτωση).
                            Άντε με το καλό να έρθεις και να μου δώσεις και το δικό σου τηλεφωνο!!
                            Moving to Sydney on September 28, 2012!

                            Comment


                              Ευχαριστούμε AussieHope που ανέφερες τόσες λεπτομέρειες. Χάρη στο post σου ελπίζουμε και εμεις να μας εγκριθεί η Visa - βλέπεισ και το δικό μου πρόβλημα υγείας δεν είναι μικρό! Καλή δύναμη και υγεία!
                              Changing Place, Changing Time, Changing Thoughts, Changing Future ...

                              Comment


                                Κατ' αρχας τις θερμοτερες ευχες μου ωστε η ζωη σας απο δω και στο εξης να ειναι οπως την εχετε ονειρευτει.
                                Μετα απο 8 μηνες στο πατριοτακι τυχαια σημερα διαβασα την ανταποκριση σου. Πραγματικα οταν ειδα το μεγεθος της, η πρωτη σκεψη ηταν πως για να γραψει καποιος τοσα πολλα, σιγουρα θα πρεπει να ενοιωσε μεγαλη αναγκη να το κανει, και σιγουρα θα ειχε πολλα ενδιαφεροντα να πει. Δεν διαψευστηκα μετα απο μισης ωρας διαβασμα, αλλα επειδη δυσκολα και για πολυ ιδιαιτερους λογους συγκινουμαι, δεν το κρυβω οτι με συγκινησες. Δεν ειμαι καλος στο γραψιμο, προτιμω την προσωπικη επαφη, φυσικα ειναι μη εφικτο επι του παροντος, θελω να πω μονο οτι πρεπει οι admin's να το κανουν το θεμα σας sticky οπως τους ορους χρησης του φορουμ, ωστε να το εχουν σαν παραδειγμα ψυχικης δυναμης, οσοι βρισκονται σε δεινη ψυχολογικη κατασταση λογω της μεταναστευσης. Προκειται και εγω να (ξανα) ελθω με την οικογενεια μου και το εγγονι μου στην Μελβουρνη (καλως εχοντων των πραγματων) του χρονου για μονιμη πλεον εγκατασταση, και αν και οι αποστασεις ειναι μεγαλες θα ηθελα να σας συναντησω και να τα πουμε κι απο κοντα, παρεα και με αλλα μελη του φορουμ.
                                Συγχαρητηρια για την δυναμη ψυχης που κουβαλατε, και ευχομαι ολα να γινουν οπως εσεις εχετε ονειρευτει.

                                Comment

                                Working...
                                X