Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Καλημέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στην οικογένεια του πατριωτάκη αν και παρακολουθώ συχνά διάφορα θέματα οπότε σκέφτηκα να γίνω μέλος μιας και μας προσφέρει πολύ σημαντικές πληροφορίες. Έχω ορισμένες απορίες σχετικά με κάποια ζητήματα αν μπορεί κάποιος να μου προσφέρει ουσιαστική βοήθεια θα του ήμουν ευγνώμων. Έχω έρθει στην Γερμανία πριν από περίπου ένα μήνα βρήκα δουλειά σε ένα Ελληνικό εστιατόριο μέσα από ένα γραφείο ευρέσεως εργασίας κλασικά χαχαχαχ. Είμαι απόφοιτος Τ.Ε.Ι. στην Ελλάδα και σκοπός μου είναι να ζοριστώ λίγο μέχρι να μάθω την γλώσσα και να μαζέψω κάποια χρήματα και αργότερα να κάνω μαθήματα γερμανικής γλώσσας ώστε να μπορέσω να κάνω κάποιο μάστερ. Γνωρίζω πως υπάρχουν τμήματα στα αγγλικά μα δεν έχω ούτε IELTS, TOEFL οπότε αναγκαστικά στα Γερμανικά, επίσης γνωρίζω πως αυτό θα μου πάρει αρκετό χρόνο μα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    #2
    Έχω μαζί μου το αντίγραφο του πτυχίου που μπορώ να απευθυνθώ εδώ στη Γερμανία για αναγνώριση? Ποια είναι η διαδικασία και τα έξοδα αν υπάρχουν? Επιπλέον σχετικά με την εκμάθηση της Γερμανικής γλώσσας που μπορώ να απευθυνθώ και τι προτείνετε για μαθήματα σε επίπεδο προετοιμασίας για μάστερ και πόσο περίπου είναι τα δίδακτρα για τα μαθήματα της γλώσσας. Ευχαριστώ

    Comment


      #3
      Originally posted by barrion86 View Post
      Είμαι απόφοιτος Τ.Ε.Ι. στην Ελλάδα και σκοπός μου είναι να ζοριστώ λίγο μέχρι να μάθω την γλώσσα και να μαζέψω κάποια χρήματα και αργότερα να κάνω μαθήματα γερμανικής γλώσσας ώστε να μπορέσω να κάνω κάποιο μάστερ. Γνωρίζω πως υπάρχουν τμήματα στα αγγλικά μα δεν έχω ούτε IELTS, TOEFL οπότε αναγκαστικά στα Γερμανικά, επίσης γνωρίζω πως αυτό θα μου πάρει αρκετό χρόνο μα δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
      Καλημέρα,

      Θα πρέπει να απευθυνθείς στο πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει και να ρωτήσεις για την διαδικασία. Για να σπουδάσεις στα Γερμανικά θα πρέπει να κατέχεις το DSH, για το οποίο υπάρχουν ειδικά τμήματα στα πανεπιστήμια και όχι μόνο. Σε περίπου 40 εβδομάδες εντατικών μαθημάτων (~4 ώρες/ημέρα). Για την περίπτωση αυτή θα πρέπει να κάνεις αίτηση μέσω Uni-assist αν το πανεπιστήμιο που θές ανήκει σε αυτήν. Για το πτυχίο αναγνώριση λογικά δεν θές μόνο μετάφραση (δεν ξέρω τι πτυχίο έχεις). Δες στο Anabin Homepage . Αλλά πρώτα πρώτα ρώτα στο πανεπιστήμιο.
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #4
        Ευχαριστώ για την πληροφορία kosofos. ΤΕΙ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ ΚΟΖΑΝΗ.

        Comment


          #5
          Μόλις είδα την λίστα και υπάρχει σε αυτή το ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ οπότε θα χρειαστώ μόνο μετάφραση? Αν ναι που να την κάνω εδώ στην Γερμανία? Επίσης έχω και το ecdl ξέρεις τη ισχύει με αυτό?

          Comment


            #6
            Originally posted by barrion86 View Post
            Μόλις είδα την λίστα και υπάρχει σε αυτή το ΤΕΙ ΚΟΖΑΝΗΣ οπότε θα χρειαστώ μόνο μετάφραση? Αν ναι που να την κάνω εδώ στην Γερμανία? Επίσης έχω και το ecdl ξέρεις τη ισχύει με αυτό?
            sorry gia ta grieklish alla exo germaniko pliktologio tora. Tin metafrasi mporeis na tin kaneis se opoiodipote episimo dierminea (prosexe: na exei tin episimi sfragida apo tin kybernisi, yparxoun kai ellines pou kanoun auti tin douleia) des ena link gia Hamburg (epeidi katalava oti eisai ekei)



            to ecdl den tha to xreiasteis gia to metaptyxiako alla einai kalo na to metafraseis kai ayto se periptosi douleias gia na 'apodeikseis' deine Computerkenntnisse. Alla auta stin praxi fenontai
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #7
              Ναι στο Αμβούργο βρίσκομαι. Και πάλι σ ευχαριστώ. Έχω τόσα αναπάντητα ερωτήματα που πραγματικά δεν φαντάζεσαι. Να σε ρωτήσω kosofos γνωρίζεις καλά από την Γερμανική τριτοβάθμια εκπαίδευση? Αν ναι πραγματικά θα χρειαστώ τις συμβουλές σου. danke xaxax

              Comment


                #8
                Μήπως γνωρίζεις κάτι αντίστοιχο στο flensburg? Εννοώ για μετάφραση πτυχίου και γενικά αν γνωρίζεις πόσο θα μου κοστίσει η μετάφραση?Επίσης ένας πατριώτης εδώ μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να πάω Αμβούργο στην Πρεσβεία κ γενικά μια χρονοβόρα διαδικασία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                Comment


                  #9
                  Originally posted by barrion86 View Post
                  Μήπως γνωρίζεις κάτι αντίστοιχο στο flensburg? Εννοώ για μετάφραση πτυχίου και γενικά αν γνωρίζεις πόσο θα μου κοστίσει η μετάφραση?Επίσης ένας πατριώτης εδώ μου είπε ότι ίσως χρειαστεί να πάω Αμβούργο στην Πρεσβεία κ γενικά μια χρονοβόρα διαδικασία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                  Kalimera,
                  Prota tha prepei na rotiseis prosopika h me e-mail sta panepistimia pou se endiaferei ti eidous xartia theloun kai pos ta theloun. Min mpeneis se perita eksoda. Gia metafraseis sto Flensburg apo "Gelbe seiten" vrika auto

                  Sand Translations bersetzer in Flensburg- mit Adresse und Telefonnummer

                  Yparxei periptosi na sou zitisoun pano sta xartia tin legomeni sfragida tis xagis, tote tha prepei na pas stin presveia h sto ypourgeio eksoterikon gia opoion einai ellada. Alla prota rota ti kai pos to theloun prin kaneis eksoda.

                  Gia to kostos eksartatai apo ton metafrasti sinithos apo 5-10 euro tin selida pernoun aytoi pou ksero.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #10
                    «Νέοι άνθρωποι με πτυχία στρέφονται στη Γερμανία» | ELLINIKI GNOMI
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      #11
                      Για πτυχιούχους που αναζητούν εργασία στην Γερμανία (Αγγλικά)

                      Home - Make it in Germany
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #12
                        Για φοιτητές οι οποίοι θέλουν να εργάζοντε ταυτόχρονα με τις σπουδές σε part-time job ή mini job (ο νόμος αφήνει μέχρι 20 ώρες την εβδομάδα) αν κάνετε το δεύτερο (12-13 ώρες την εβδομάδα) ο μισθός είναι €400 και απο αυτά δεν έχεις κάποιες κρατήσεις. Ο εργοδότης πληρώνει για σένα στο κράτος άλλα €100. Αν κάνεις δουλειά απο €400-€800 (αυτό είναι το όριο για τους φοιτητές) η μόνη κράτηση που θα έχεις είναι 9.7% για σύνταξη. το άλλο 9.7% το πληρώνει ο εργοδότης. και στις δύο περιπτώσεις είναι αφορολόγητα για τον φοιτητή. Ασφάλεια αν δεν μπορείς να έχεις την EHIC (E111) αναγκαστικά απο τότε που κάνεις την εγγραφή σου στο πανεπιστήμιο πρέπει να έχεις ασφάλεια στην Γερμανία και πληρώνεις €75/μήνα και σε καλύπτει για τα πάντα (ιδιώτες,νοσοκομεία).
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          #13
                          Σπουδές και εργασία στη Γερμανία

                          Καλησπέρα. Είμαι 23, φοιτητής σε ΤΕΙ. Έχω βρει δουλειά στη Γερμανία και σκέφτομαι να σταματήσω τις σπουδές εδώ καθότι αργώ να τελειώσω κιόλας και να το συνδυάσω, εργασία με σπουδές στη Γερμανία. Έχω μόνο Michigan Proficiency στα Αγγλικά και ελάχιστες γνώσεις γερμανικών χωρίς πιστοποίηση. Πρώτα από όλα χρειάζομαι κάποιον συγκεκριμένο βαθμό απολυτηρίου για εισαγωγή στα Γερμανικά πανεπιστήμια ή με χαμηλό βαθμό μπαίνω στα UAS; Δεύτερον τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω; Τρίτον οι σπουδές είναι πρωινές με εργαστήρια το απόγευμα όπως στα Ελληνικά ΤΕΙ ή είναι αποκλειστικά πρωί; Τέλος μπορώ να κάνω εισαχθώ στο Πανεπιστήμιο κ να κάνω εκεί μαθήματα Γερμανικών ή θα πρέπει να κάνω προετοιμασία νωρίτερα;
                          Ευχαριστώ.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Assoyme View Post
                            Καλησπέρα. Είμαι 23, φοιτητής σε ΤΕΙ. Έχω βρει δουλειά στη Γερμανία και σκέφτομαι να σταματήσω τις σπουδές εδώ καθότι αργώ να τελειώσω κιόλας και να το συνδυάσω, εργασία με σπουδές στη Γερμανία. Έχω μόνο Michigan Proficiency στα Αγγλικά και ελάχιστες γνώσεις γερμανικών χωρίς πιστοποίηση. Πρώτα από όλα χρειάζομαι κάποιον συγκεκριμένο βαθμό απολυτηρίου για εισαγωγή στα Γερμανικά πανεπιστήμια ή με χαμηλό βαθμό μπαίνω στα UAS; Δεύτερον τι χαρτιά θα πρέπει να προσκομίσω; Τρίτον οι σπουδές είναι πρωινές με εργαστήρια το απόγευμα όπως στα Ελληνικά ΤΕΙ ή είναι αποκλειστικά πρωί; Τέλος μπορώ να κάνω εισαχθώ στο Πανεπιστήμιο κ να κάνω εκεί μαθήματα Γερμανικών ή θα πρέπει να κάνω προετοιμασία νωρίτερα;
                            Ευχαριστώ.
                            Για να κάνεις σπουδές σε Γερμανικό Πανεπιστήμιο (Στην Γερμανική γλώσσα) πρέπει να είσαι κάτοχος του DSH ή TestDAF (Ανώτερα πτυχία Γερμανικής γλώσσας). Αυτό μπορείς να το λάβεις μετά απο αποκλειστικές σπουδές γλώσσας 1 χρόνου σε κάποιο Πανεπιστήμιο ή απο το εξωτερικό (Ελλάδα) μπορείς να δώσεις εξετάσεις για το TestDAF. Το ημερίσιο πρόγραμμα σπουδών μπορεί να είναι απο 8.00-18.00. Για περισσότερες πληροφορίες http://ic.daad.de/athen/download/DAA...ny_new0912.pdf
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment

                            Working...
                            X