Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόσκληση εργασίας από Καναδά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πρόσκληση εργασίας από Καναδά

    Καλησπερα παιδια.Ειμαι 38 ετων και το σκεφτομαι για καναδα η αυστραλια.Ειμαι ηλεκτροσυγκολητης με εξειδικευση σε αργκον (TIG) .Εχω διπλωμα τεχνικης σχολης οαεδ και αδειες εξασκησεως επαγκελματος ηλεκτροσυγκολητη και οξυγονοκολλητη. Επισης εχω πιστοποιημενη εμπειρια 15 ετων.Αυτα που εχω να ρωτησω ειναι τα εξης :

    1. Υπαρχει αναγκη για συγκολλητες ?.
    2. Τι μισθο παιρνουν ?.
    3. Ποσο καιρο θα παρει να εγκριθει η αιτηση μου ?.
    4. Εκτος απο τα εξοδα σπιτιου με ενα υπνοδωματιο (νομιζω σχεδον 1200$ τον μηνα) , τι αλλα σημαντικα εξοδα υπαρχουν ?.

    #2
    Απο Καναδα δεν ξερω αλλα για Αυστραλια διαβαζεις εδω=
    Welder (First Class) - 322313
    Ακολουθωντας τα links θα βρεις και αλλες λεπτομερειες.
    Αν μπορεις να περασεις την πιστοποιηση ικανοτητων του TRA και εισαι κομπλε απο αγγλικα και χαρτουρα, ριξε μια ματια εδω =
    Welder Jobs in SkilledMigrantJobs.com
    και αν δεν θες σπονσορα (ειναι πολυ γρηγοροτερη η sponsored visa) δες και την ζητηση στην Αυστραλια =
    Find your ideal job at SEEK with 7,462 welder jobs found in All Australia. View all our welder vacancies now with new jobs added daily!

    θα ελεγα να μην ξεκινησεις αν δεν εχεις τουλαχιστον ενα ταλιρο χιλιαδες ευροπουλα για καθε ενδεχομενο. Αν σου ζητηθει να παρακολουθησεις μαθηματα για να αποκτησεις αδεια εξασκησης επαγγελματος ειναι αρκετα τα εξοδα.

    Comment


      #3
      Ευχαριστω για την απαντηση σου.Αν καταλαβα καλα μπορω να πιστοπιοιθω με 2 τροπους.Εγω που εχω πιστοποιημενη προυπηρεσια 15 χρονια παω με τον δευτερο τροπο ?.

      Comment


        #4
        Νομιζω πως η πιστοποιηση ειναι μονο απο το TRA με το πτυχιο σου ΚΑΙ γραμμα απο τους εργοδοτες σου (η αντιπροσωπους αυτων) που να δειχνει λεπτομερως τι εκανες και πως το εκανες αυτα τα 15 χρονια. Να ειναι και μεταφρασμενο!!!! Αν εννοεις πιστοποιηση τα ενσημα του ΙΚΑ απ'οσο μου ειπαν δεν βλαπτουν να τα στειλεις, αλλα δεν σιγουρευουν την πιστοποιηση μονο αυτα.
        Υπαρχει και το RPL (recognition of prior learning αυτο που λεμε στην Ελλαδα "εμπειροτεχνιτης") αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι αρκει για τεχνιτες, και σιγουρα θα σου ζητηθει να παρακολουθησεις αρκετα courses για να σου επιτραπει να ξαναδωσεις.
        Θεωρω οτι το καλυτερο μονοπατι που μπορεις να διαλεξεις (και εγω αυτο διαλεξα μιας και εγω τεχνιτης ειμαι) ειναι το εξης=
        1)Πρωτα εξετασεις IELTS ΜΕ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!! Εχει τεραστια σημασια. Αν δεν κατεχεις το 7αρι σε general training θα δυσκολευτεις παρα πολυ. Αν ειδικα καταφερεις και το 8 (με πολυ προετοιμασια φυσικα) τοτε ειλικρινα εχεις μια ευκαιρια παραπανω να σε διαλεξει καποιος για sponsoring, η να πας μονος σου σαν ελευθερος εργαζομενος.
        2)Trade assessment. Το πτυχιο, τα γραμματα προυπηρεσιας,τα ενσημα (αν και εγω δεν θα τα στειλω) και οτιδηποτε εχεις σε αναγνωριση, μεταφρασμενα και με τους τροπους που ζητα το TRA.
        .Να εισαι σιγουρος οτι 1-2 μαθηματα θα σε βαλουν να τα κανεις (gap training) ,ειδικα στον τομεα "ασφαλεια στον εργατικο χωρο" και ισως σκασεις και μερικα ψιλα για extra μαθηματα (αναλογα το state που θα βρισκεσαι) για να παρεις αδεια ασκησεως επαγγελματος ΟΤΑΝ με το καλο φτασεις εκει.
        3)Διαφημιση. Αν κατεχεις ηδη ενα καλο επιπεδο Αγγλικων,φτιαξε ενα καλο CV και ενα ακομα καλυτερο Cover Letter. ΨΑΞΕ ΕΝΤΑΤΙΚΑ στο διαδυκτιο για δειγματα η αναζητησε την βοηθεια ενος επαγγελματια. Ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα στην αναζητηση εργασιας στο εξωτερικο. Πιστευω ομως οτι και μονος σου μπορεις να το ψιλομαζεψεις.
        Ανοιξε οποιοδηποτε site προσφερει εργασια (SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site, Find Jobs. Build a Better Career. Find Your Calling. | CareerOne.com.au, κλπ) και παρε σβαρνα τις αγγελιες που ζητουν ηλεκτροσυγκολλητες. Μην χασεις τον χρονο σου με αγγελιες απο recrouters, δεν ενδιαφερονται για εργατες εκτος Αυστραλιας (εκτος αν το αναγραφουν στην αγγελια.) αντιθετως κυνηγα τις αγγελιες εταιρειων και κατασκευαστικων και στειλε το resume σου χωρις φοβο,ντροπη η παθος θα φας αρκετα ακυρα, αλλα 1ον θα σε εχουν υποψιν τους οταν με το καλο μπεις στην Αυστραλια, και 2ον ενα-δυο απο αυτα θα κατσουν δεν μπορει!! Σε εμενα εκατσε με την πρωτη, χωρις να εχω στειλει πανω απο 3 αιτησεις!!
        4) και κυριοτερο. Διαλεξε που θες να δουλεψεις. Οι περιοχες με πολυ κοσμο (Sidney, Adelaide,κλπ) εχουν επαγγελματικες ευκαιρειες, αλλα και πολυ κοσμο που τις κυνηγα. Προτιμησε περιοχες σαν την Δυτικη Αυστραλια η την Νοτια η την Βορεια. Εχουν λιγοτερο Ελληνικο στοιχειο αλλα περισσοτερες και καλοπληρωμενες δουλειες.(Ειδικα στα ορυχεια).
        Θεωρουνται Regional περιοχες και μπορουν να δωσουν και μερικους ποντους παραπανω αν σε σπονσοραρουν οι ιδιες.
        Τελος, θα σου ελεγα να τακτοποιησεις Αγγλικα πρωτα και να περιμενεις μεχρι την 1 Ιουλιου που θα γινουν αλλαγες στο προγραμμα μεταναστευσης,(κανουν καθε χρονο αυτοι ) με καλυτερους ορους για τεχνιτες και σπονσοραρισματα ειδικα στις regional περιοχες.
        Αυτο που καταλαβα εγω μετα απο 6 μηνες ψαξιμο ειναι οτι η μεταναστευση στην Αυστραλια θελει Και Κοπο ΚΑΙ Χρονο ΚΑΙ Χρημα.

        Comment


          #5
          Η διαδικασια της μεταφρασης , πως γινεται ?.Θελει και το πτυχιο μεταφραση ?.

          Comment


            #6
            Originally posted by hiendakias View Post
            Η διαδικασια της μεταφρασης , πως γινεται ?.Θελει και το πτυχιο μεταφραση ?.
            Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία

            Comment


              #7
              θανο καλα θα ειναι να περιοριζεις την ερωτηση σου σε ενα και οχι σε τρια θεματα
              Συμπαθαμαι για την παρατηρηση την κανω εντελως καλοπροαιρετα.
              Ετσι και αλλιως ολοι τα διαβαζουμε ολα!!!!!
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                #8
                Originally posted by ΡΑΝΙΑ73 View Post
                Θέλω να ανοίξω εδώ το θέμα της πρόσκλησης εργασίας. Θα ήθελα να παρακαλέσω τους φίλους που είναι Καναδά να βοηθήσουν (όσοι έχουν τη δυνατότητα) εμάς εδώ που δεν έχουμε ούτε Καναδική υπηκοότητα, ούτε σοβαρό χρηματικό ποσό ώστε να μας δεχθούν στον Καναδά, ούτε γνωστούς να μας βρούνε πρόσκληση εργασίας!!!
                Αν λοιπόν εσείς που είστε εκεί μπορείτε να μιλήσετε με ντόπιους, να έρθουμε σε επικοινωνία και να στείλουμε βιογραφικά ώστε να έχουμε πρόσκληση εργασίας πιστεύω είναι οτι καλύτερο!!!
                Γιατί ειλικρινά έχω κουραστεί να διαβάζω συνεχώς αναλύσεις επί αναλύσεων και συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι χαρτιά χρειάζονται, ποιες είναι οι διαδικασίες αν είμαι Καναδός, αν είναι η γυναίκα μου Καναδή, αν έχω θείο Καναδό κ.λ.π. Συγνώμη παιδιά αλλά όλοι αυτοί κάπως θα βρούνε την άκρη, το θέμα είναι να γίνει να γίνει μία προσπάθεια να βρούμε κι εμείς την άκρη.......
                Περιμένω νέα από τους φίλους μας που είναι στον Καναδά!!
                Εννοείς κάτι σαν το hireagreek.com.
                Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.Το κακό είναι ότι αρκετοί Έλληνες που πλέον έχουν εγκατασταθεί και τακτοποιηθεί εκεί δεν έχουν τον χρόνο ή την διάθεση να εμπλακούν.
                Εύχομαι να βρεις ανταπόκριση.

                * Πάντως εάν δεν έχεις υπηκοότητα,καλό θα ήταν να σκεφτείς και τις Νορβηγία,Σουηδία που δεν χρειάζεσαι βίζα και είναι από τις καλύτερες χώρες της Ευρώπης σε τομείς όπως η εργασία,οι παροχές (Υγείας,Εκπαίδευσης,Κοινωνικές κτλ.),περιβάλλον κ.α.
                < GREEKS AGAINST NEW WORLD ORDER >

                Comment


                  #9
                  Συμφωνώ με την Ρανια διότι πολλοί ακόμα ονειρεύονται την μεταναστεύση χωρίς να ξέρουν τις διαδικασίες ή προύποθεσεις. Ειλικρινά εάν κάποιος δεν έχει κάποια σχέση με την χώρα έμμεσα ή άμεσα, τότε μάλλον ονειροβατει για το θέμα της μεταναστεύσης στον Καναδά ή Αυστραλία για το καλύτερο μέλλον.

                  Comment

                  Working...
                  X