Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by george lucas View Post
    Καλησπερα σε ολους! Εχω καποιοες ερωτησεις να κανω και πιστευω οτι μπορειτε να με βοηθησετε. Ετοιμαζομαστε να στειλουμε την αιτηση για partner visa εχουμε ολα τα εγγραφα και ειμαστε σχεδον ετοιμοι να την στειλουμε . η ερωτηση μου ειναι η εξης: Γραφουν οτι για να κανω sponsorship πρεπει να αποδειξω οτι μπορω να παρεχω διαμονη και διατροφη για τα 2 πρωτα χρονια στην συζυγο μου. Εμεις οταν θα ερθουμε Αυστραλια θα μεινουμε σε εναν φιλο μου που θα μας φιλοξενησει τον πρωτο καιρο.1)Πως εμεις θα αποδειξουμε σε αυτους οτι θα μας φιλοξενησει ο φιλος μας?
    2)Το εισοδημα μου στην Ελλαδα τα τελευταια 2 χρονια ειναι πολυ χαμηλο αλλα εχω χρηματα στην ακρη για αυτο τον σκοπο. υπαρχει περιπτωση να μην εγκριθει η visa για αυτο το λογο? εχετε ακουσει τετοιες περιπτωσεις?
    Καλημέρα george lucas αν κοιτάξεις στο Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι 2 post 122 θα δεις δείγμα επιστολής σπόνσορα και θα μπορέσεις να πάρεις μια ιδέα για το τι περίπου θέλουν να διαβάσουν. Ελπίζω να σε βοηθήσει
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    Comment


      καλησπερα σε ολους.λοιπον θελω αν ξερει καποιος να μου πει...η μητερα μου πηρε την υπηκοοτητα το 1981 εφοσον δουλευε ειδη 15 χρονια στην αυστραλια.τον απριλιο του 2012 εδωσε την υπηκοοτητα στην αδερφη μου(50 χρονων) η οποια πηγε 5 χρονων στην αυστραλια και εφυγε στα 17 αλλα δεν της κανανε τα χαρτια τοτε οι γονεις μου..η αδερφη μου τωρα θελει να δωσει την υπηκοοτητα στον 30 ετων γιο της γιατι θελει να φυγει.θελω να μου πει καποιος αν μπορει ο γιος της αν δικαιουται δηλαδη την υπηκοοτητα.ευχαριστω...

      Comment


        Τι εννοούμε έδωσε? Μηπως ότι την κάλεσε? και εαν έχει υπηκοότητα η θεία σου βεβαίως δικαιούται ο γιος της.

        Comment


          Σε ευχαριστω πολυ marie για τη συντομη απαντηση σου.το διαβασα το statement και καταλαβα πανω κατω τι πρεπει να γραψω.απλα ηθελα να ρωτησω εαν σου ζητησαν αποδεικτικα για οτι εγραφες.αυτο με απασχολει διοτι εμας θα μας φιλοξενησουν οι φιλοι μας και θα μας βοηθησουν να βρουμε δουλεια αλλα αυτο πως το αποδεικνυουμε?θα πρεπει να κανουν και αυτοι μια δηλωση απο Αυστραλια? επισεις η δηλωση να ειναι σε μια απλη κολα χαρτι Α4 ή θελει κατι ποιο συγκεκριμενο? Ευχαριστω εκ των προτερων!!

          Comment


            Originally posted by george lucas
            Σε ευχαριστω πολυ μαιρη για τη συντομη απαντηση σου.το διαβασα το statement και καταλαβα πανω κατω τι πρεπει να γραψω.απλα ηθελα να ρωτησω εαν σου ζητησαν αποδεικτικα για οτι εγραφες.αυτο με απασχολει διοτι εμας θα μας φιλοξενησουν οι φιλοι μας και θα μας βοηθησουν να βρουμε δουλεια αλλα αυτο πως το αποδεικνυουμε?εσεις κατεβηκατε ολοι μαζι?
            Δεν μου ζήτησαν κανένα αποδεικτικό. Προσπάθησα να δείξω μέσα από το statement ότι είχα κάνει ενέργειες για δουλειά ενώ ήμουν στην Ελλάδα ακόμα, και ότι δεν είχα σκοπό να έρθω Αυστραλία και να ζήσω με το ταμείο ανεργίας. Όσο για την φιλοξενία, απ'ότι είδες και εγώ φιλοξενήθηκα και ανέφερα με κάθε λεπτομέρεια ποιος με φιλοξένησε, τη διεύθυνσή του, τηλέφωνο κλπ. Δεν υπάρχει λοιπόν τρόπος να αποδείξεις τίποτα από όλα αυτά που θα πεις και ο case officer το γνωρίζει αυτό. Όσο πιο συγκεκριμένος είσαι σε αυτά που λες, αναφέρεσαι σε άτομα με τα οποία έχεις επικοινωνήσει και στο πώς αυτά θα σε βοηθήσουν τόσο πιο πιστικό θα γίνει το statement. Απλή κόλα Α4, τίποτα περισσότερο
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              Καταλαβα! ευτηχως τα εχουμε ολα αυτα. ειχαμε αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα και μας χαροποιησες πολυ.ευχαριστω!!

              Comment


                Προβληματάκι με την Partner Visa μου

                Γεια.

                Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε αποφασίσει να παμε Αυστραλία. Η γυναίκα μου πήρε την Αυστραλέζικη υπηκοότητα από τον πατέρα της πριν λίγους μήνες. Δεν έχει σπίτι στην Αυστραλία και δεν έχει πάει ποτέ εκει. Ο πατερας της ζει Ελλάδα από μικρή ηλικία.

                Έχω αρχίσει και ετοιμάζω τα χαρτιά μου για την Partner Visa και υπάρχει το εξής πρόβλημα. Η γυναίκα μου για να μπορέσει να με προσκαλέσει (γιατί στην ουσία γίνεται αυτή ο sponsor μου) πρέπει να έχει μια διεύθυνση κατοικίας στην Αυστραλία. Έχουμε σκεφτεί να πάμε μαζί στην Αυστραλία μέχρι να βρούμε ένα σπίτι ωστε να μπορέσω να κάνω την αίτηση της βιζας μου.

                Δεν υπάρχει η επιλογή να πάει μόνη της στην Αυστραλία γιατί είναι λίγο φοβιτσιάρα και αισθάνετε λίγο ανασφαλής να είναι μόνη της, και εγώ δεν θέλω να την αφησω να παει μόνη της βεβαια.

                Τελος παντων. Πως σας φαίνεται αυτό που έχουμε σκεφτει. Δηλαδή, πεταμε για Αυστραλία, εγω με τουριστική και έτοιμη την αιτηση της Partner Visa στην βαλίτσα. Βρίσκουμε σπίτι και όταν τα πάντα είναι έτοιμα καταθετω την αίτησή μου απο εκει, δηλαδή στην Αυστραλία και όχι στο Βερολίνο όπου κανονικά θα επρεπε να τις στείλω.

                Το έχει κάνει κανείς άλλος αυτό; Μπορω να καταθέσω αίτηση για βίζα στην Αυστραλία ενώ ειμαι εκεί με τουριστική βίζα;

                Ευχαριστώ!

                Comment


                  Originally posted by marie View Post
                  Καλημέρα Samioti όταν ετοίμαζα, πριν ένα χρόνο, τα δικά μας χαρτιά, Χάγης έβαλα μόνο σε όλες τις ληξιαρχικές, στα ποινικά και στο χαρτί από τη στρατολογία. Τις ταυτότητες και τα διαβατήρια δεν υπάρχει λόγος να τα στείλεις για μετάφραση αφού έχουν όλα τα στοιχεία και στα Αγγλικά. Εγώ την Ελληνική μου ταυτότητα την χρησιμοποίηση (μη μεταφρασμένη) ως έγγραφο ταυτοπροσωπίας πολλές φορές εδώ στο Sydney και την δέχτηκαν χωρίς να μου δημιουργήσουν προβλήματα.
                  ok ευχαριστώ marie.

                  Comment


                    Originally posted by savchris View Post
                    Γεια.

                    Εγώ και η γυναίκα μου έχουμε αποφασίσει να παμε Αυστραλία. Η γυναίκα μου πήρε την Αυστραλέζικη υπηκοότητα από τον πατέρα της πριν λίγους μήνες. Δεν έχει σπίτι στην Αυστραλία και δεν έχει πάει ποτέ εκει. Ο πατερας της ζει Ελλάδα από μικρή ηλικία.

                    Έχω αρχίσει και ετοιμάζω τα χαρτιά μου για την Partner Visa και υπάρχει το εξής πρόβλημα. Η γυναίκα μου για να μπορέσει να με προσκαλέσει (γιατί στην ουσία γίνεται αυτή ο sponsor μου) πρέπει να έχει μια διεύθυνση κατοικίας στην Αυστραλία. Έχουμε σκεφτεί να πάμε μαζί στην Αυστραλία μέχρι να βρούμε ένα σπίτι ωστε να μπορέσω να κάνω την αίτηση της βιζας μου.

                    Δεν υπάρχει η επιλογή να πάει μόνη της στην Αυστραλία γιατί είναι λίγο φοβιτσιάρα και αισθάνετε λίγο ανασφαλής να είναι μόνη της, και εγώ δεν θέλω να την αφησω να παει μόνη της βεβαια.

                    Τελος παντων. Πως σας φαίνεται αυτό που έχουμε σκεφτει. Δηλαδή, πεταμε για Αυστραλία, εγω με τουριστική και έτοιμη την αιτηση της Partner Visa στην βαλίτσα. Βρίσκουμε σπίτι και όταν τα πάντα είναι έτοιμα καταθετω την αίτησή μου απο εκει, δηλαδή στην Αυστραλία και όχι στο Βερολίνο όπου κανονικά θα επρεπε να τις στείλω.

                    Το έχει κάνει κανείς άλλος αυτό; Μπορω να καταθέσω αίτηση για βίζα στην Αυστραλία ενώ ειμαι εκεί με τουριστική βίζα;

                    Ευχαριστώ!

                    Γεια σου savchris (1) εγώ θα σου έλεγα αν έχεις γνωστό η συγγενής εδώ στην Australia να βάλεις την διεύθυνση του από εδώ και να κανεις τα χαρτιά τις βίζας έφτου στην Ελλάδα θα σου έρθει πιο φτηνά.(2) πριν φτάσεις στην Australia θα σου δώσουν μέσα στο αεροπλάνο να συμπληρώσεις ένα έγγραφο το που θα μείνετε όσο είστε εδώ διεύθυνση και τηλεφωνα άραγε η το ένα η το άλλο τρόπο να διαλέξεις κάπου πρέπει να δηλώσεις τόπο κατοικίας.

                    Comment


                      Γεια σας και πάλι!
                      Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την υπηκοότητα των παιδιών.
                      Στέλνω τα χαρτια και έχω την υπηκοότητα του παιδιού γεννημενου ελλάδα. Τώρα ειναι australian by descent. Αν θέλει αύριο να πάρει μια υποτροφία για σπουδές στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό, από την Ελλάδα ζητάνε πιστοποιητικό που να προκύπτει η ελληνική ιθαγένεια ή η υπηκοότητα, θα υπάρχει καποιο πρόβλημα? Επίσης μπορεί να πάρει και από αυστραλία??
                      Οποιος/α ξέρει ας απαντήσει.

                      Comment


                        Γειά σου stakar.
                        Το παιδί σου έχει και τις δύο υπηκοότητες η μια by descent η άλλη by birth,οπότε δεν υπάρχει θέμα, (δεν αποποιείται την Ελληνική,επειδή πήρε και την Αυστραλιανή),επίσης αφού είναι και Αυστραλός υπήκοος πλέον θα μπορεί να πάρει υποτροφία και από εκεί.
                        Ελπίζω να βοήθησα.
                        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                        Joseph Campell

                        Comment


                          Καλημέρα σε όλους! Έχω διαβάσει για τις πληροφορίες αναφορικά με την έκδοση partner visa αλλά γνωρίζει κανείς κάτι για περιπτώσεις σαν εμάς που δεν έχουμε παντρευτεί και απλώς συζούμε? Αν αποδείξω τη συμβίωση όπως ζητείται από την πρεσβεία του Βερολίνου υπάρχει περίπτωση να προκύψει πρόβλημα με την visa? Έχουμε σκοπό να παντρευτούμε στην Αυστραλία με πολιτικό αλλά δεν είναι κάτι προγραμματισμένο για να κάνω αίτηση για prospective marriage. Θα βοηθούσατε πολύ αν κάποιος είναι στην ίδια κατάσταση και γνωρίζει ή αν έχετε ακούσει κάποια παρόμοια περίπτωση...

                          Comment


                            Προβλημα επιστροφης στην Αυστραλια

                            Καλημέρα, καλησπέρα σε ολους τους πατριώτες. Είμαι καινούργια στο σαιτ και κυριολεκτικά εχω 'ρουφήξει' ολες τις πληροφορίες που παρέχετε εδω... παιδιά τι να πω... χίλιες φορές να είστε καλά, μου λύσατε πολλές απορίες. Θα ήθελα να σας πω και εγω το πρόβλημα μου και ισως κάποιος να μπορέσει να βρεί μια λύση...
                            Ειμαι παντρεμένη με 2 παιδιά, και εγω και ο σύζυγος κατέχουμε αυστραλιανό διαβατήριο το ιδιο και τα παιδιά, εγω ειμαι γεννημένη στην Ελλάδα και τα παιδιά εχουν την ελληνική υπηκοότητα απο μένα. Ζούμε εδω και 6 χρόνια μόνιμα στην Ελλάδα αλλα επειδή η κατάσταση εχει φτάσει στο απροχώρητο αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω. Το πρόβλημα μου ειναι οτι ο άντρας μου οταν ήρθαμε δεν έφτιαξε τα χαρτιά που έπρεπε ώστε να γραφτεί ως έλληνας υπήκοος (ειναι απο έλληνες γονείς αλλα δεν ειναι γραμμένος) και ουτε και έβγαλε άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Το διαβατήριο με την σφραγίδα άφιξης του στην Ελλάδα εχει ληξει. Η ουσία ειναι πως αυτη την στιγμη ειναι παράνομος, χωρίς χαρτιά. Τι θα πρέπει να κάνω? εχω ψάξει και εχω βρει οτι υπάρχει ενα τεράστιο πρόστιμο στο αεροδρόμιο οταν θα ειναι για να φύγουμε... υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να το αποφύγουμε αυτο?
                            και κατι αλλο...
                            έχουμε ενα σπιτι εδω στην Ελλάδα και θα πέρνουμε ενοίκιο (300 ευρώ το μήνα), να το δηλώσω στο centrelink? Οταν θα πάμε, αναγκαστικά θα πρέπει να ζήσουμε απο το επίδομα ανεργίας μέχρι να μπορέσουμε να βρούμε δουλεία, αλλά μου είπαν οτι μπορεί να μην το πάρω ολόκληρο το επίδομα λόγω του οτι εχω εισόδημα απο το εξωτερικό.
                            Αν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ ας μου γράψει γιατι κοντεύω να τρελαθώ απο την αγωνία μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                            Γιάννα

                            Comment


                              Originally posted by yianna2004 View Post
                              ...Το πρόβλημα μου ειναι οτι ο άντρας μου οταν ήρθαμε δεν έφτιαξε τα χαρτιά που έπρεπε ώστε να γραφτεί ως έλληνας υπήκοος (ειναι απο έλληνες γονείς αλλα δεν ειναι γραμμένος) και ουτε και έβγαλε άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Το διαβατήριο με την σφραγίδα άφιξης του στην Ελλάδα εχει ληξει. Η ουσία ειναι πως αυτη την στιγμη ειναι παράνομος, χωρίς χαρτιά. Τι θα πρέπει να κάνω? εχω ψάξει και εχω βρει οτι υπάρχει ενα τεράστιο πρόστιμο στο αεροδρόμιο οταν θα ειναι για να φύγουμε...
                              αν πάει στο αεροδρόμιο με το ανανεωμένο διαβατήριο του από την πρεσβεία, ποιός μπορεί να του ρίξει πρόστιμο αφού είναι Αυστραλός; ζητάνε να δούνε και την άδεια παραμονής όταν φεύγει κάποιος; συγγενείς μου συνέχεια πάνε και έρχονται απο Αυστραλία στην Ελλάδα, δεν ξέρω να έβγαλε κανένας άδεια παραμονής ποτέ...

                              Comment


                                Originally posted by GeKo View Post
                                Καλημέρα σε όλους! Έχω διαβάσει για τις πληροφορίες αναφορικά με την έκδοση partner visa αλλά γνωρίζει κανείς κάτι για περιπτώσεις σαν εμάς που δεν έχουμε παντρευτεί και απλώς συζούμε? Αν αποδείξω τη συμβίωση όπως ζητείται από την πρεσβεία του Βερολίνου υπάρχει περίπτωση να προκύψει πρόβλημα με την visa? Έχουμε σκοπό να παντρευτούμε στην Αυστραλία με πολιτικό αλλά δεν είναι κάτι προγραμματισμένο για να κάνω αίτηση για prospective marriage. Θα βοηθούσατε πολύ αν κάποιος είναι στην ίδια κατάσταση και γνωρίζει ή αν έχετε ακούσει κάποια παρόμοια περίπτωση...
                                Η λεγόμενη partner visa καλύπτει και τις περιπτώσεις παντρεμένων, και σε αποκλειστική σχέση, μέχρι και τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις. Δεν θα πρέπει λοιπόν να σου ξενίζει το γεγονός, αλλά να βρείς ολους τους πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορείς να ικανοποιήσεις τον case officer που θα αναλάβει την αίτησή σου, οτι η σχέση σας είναι αποκλειστική, μόνιμη και έχετε σκοπό να είστε μαζί για πάντα.
                                Μια σειρά απο τέτοια δικαιολογητικά είναι κοινά εισιτήρια, κοινοί λογαριασμοί, κοινά προσκλητήρια για κοινωνικές εκδηλώσεις, φωτογραφίες από διακοπές μαζί, δάνειο απο κοινού και γενικά οτιδήποτε αποδεικνύει οτι είσαστε μαζί και το εννοείτε.

                                Originally posted by yianna2004 View Post
                                Καλημέρα, καλησπέρα σε ολους τους πατριώτες. Είμαι καινούργια στο σαιτ και κυριολεκτικά εχω 'ρουφήξει' ολες τις πληροφορίες που παρέχετε εδω... παιδιά τι να πω... χίλιες φορές να είστε καλά, μου λύσατε πολλές απορίες. Θα ήθελα να σας πω και εγω το πρόβλημα μου και ισως κάποιος να μπορέσει να βρεί μια λύση...
                                Ειμαι παντρεμένη με 2 παιδιά, και εγω και ο σύζυγος κατέχουμε αυστραλιανό διαβατήριο το ιδιο και τα παιδιά, εγω ειμαι γεννημένη στην Ελλάδα και τα παιδιά εχουν την ελληνική υπηκοότητα απο μένα. Ζούμε εδω και 6 χρόνια μόνιμα στην Ελλάδα αλλα επειδή η κατάσταση εχει φτάσει στο απροχώρητο αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω. Το πρόβλημα μου ειναι οτι ο άντρας μου οταν ήρθαμε δεν έφτιαξε τα χαρτιά που έπρεπε ώστε να γραφτεί ως έλληνας υπήκοος (ειναι απο έλληνες γονείς αλλα δεν ειναι γραμμένος) και ουτε και έβγαλε άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Το διαβατήριο με την σφραγίδα άφιξης του στην Ελλάδα εχει ληξει. Η ουσία ειναι πως αυτη την στιγμη ειναι παράνομος, χωρίς χαρτιά. Τι θα πρέπει να κάνω? εχω ψάξει και εχω βρει οτι υπάρχει ενα τεράστιο πρόστιμο στο αεροδρόμιο οταν θα ειναι για να φύγουμε... υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε για να το αποφύγουμε αυτο?
                                και κατι αλλο...
                                έχουμε ενα σπιτι εδω στην Ελλάδα και θα πέρνουμε ενοίκιο (300 ευρώ το μήνα), να το δηλώσω στο centrelink? Οταν θα πάμε, αναγκαστικά θα πρέπει να ζήσουμε απο το επίδομα ανεργίας μέχρι να μπορέσουμε να βρούμε δουλεία, αλλά μου είπαν οτι μπορεί να μην το πάρω ολόκληρο το επίδομα λόγω του οτι εχω εισόδημα απο το εξωτερικό.
                                Αν κάποιος γνωρίζει, παρακαλώ ας μου γράψει γιατι κοντεύω να τρελαθώ απο την αγωνία μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                                Γιάννα
                                Δεν χρειάζεται τέτοια διαδικασία παρα μόνο να αναναιώσει το Αυστραλεζικο διαβατήριο και να το χρησιμοποιήσει για την έξοδό του απο την χώρα. Το σχετικό site είναι το https://www.passports.gov.au/Web/index.aspx και απο εκεί μπορεί μέχρι και να βγάλει το emergency αν χρειαστεί.

                                Το ενοίκιο που θα παίρνετε αν το δηλώσετε στο Centrelink θα παίρνετε λιγότερα χρήματα γιατι θα συνυπολογιστεί στο εισόδημά σας. Μιας και θα φορολογείστε απο το Ελληνικό κράτος για τα ενοίκια, και μάλιστα ληστρικά, και ετσι και αλλιώς θα πληρώνετε στην Ελληνική εφορία, ενα σωρό είδους έμμεσες και άμεσες και πλάγιες και διαγώνιες φορολογίες γιατι θα έχετε την ατυχία να κατέχετε ακίνητο στο πατρίδα, νομίζω είναι άκυρο να το δηλώσετε και εδω και να λειτουργεί αρνητικά για εσάς. Ετσι κι αλλιώς μιλάμε για 400$ δολλάρια το μήνα..... Σε κάθε περίπτωση σας συστήνω πρώτα μια επίσκεψη σε λογιστή εδω για να σας εξηγήσει τα υπέρ και τα κατά.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X