Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Σημερα πηρα τηλεφωνο στη πρεσβεια για να βγαλω διαβατηριο της μικρης και μου ζητησαν να παω:
    1)Το χαρτι που πηραμε απο Λονδινο οπου φαινεται η υπηκοοτητα
    2)Ληξιαρχικη πραξη γεννησης της μικρης μεταφρασμενη επισημα
    3)Ληξιαρχικη πραξη δικια μου απο Αυστραλια η το διαβατηριο.
    Μου ζητησαν την διευθυνση για να μου στειλουν την αιτηση.Ειναι η ιδια ακριβως που ηταν για μενα και η διαδικασια ειναι παλι η ιδια(θελει ταυτοποιηση απο ενα αλλο ατομο).
    Να ρωτησω κατι;Για να παρει το επιδομα στην Αυστραλια θελει μονο το διαβατηριο και το χαρτι που αναφερετε η υπηκοοτητα η χρειαζεται και κατι αλλο;
    Τα ιδια ισχυουν και με μενα;
    Υ.Γ Σαν σημερα πριν 8 χρονια κατακτησαμε το Ευρωπαικο Πρωταθλημα Ποδοσφαιρου
    Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

    Comment


      #17
      Καλημέρα- καλησπέρα σε όλους. Εύχομαι να είστε όλοι καλά.
      Επικοινώνησα με την case officer να ρωτήσω για τη βίζα γιατί μας έχει φάει η αγωνία. Να θυμήσω ότι στην αίτηση του άντρα μου συμπεριλαβάνονται και τα παιδιά μας. Μου είπε ότι τα ιατρικά έγγραφα και η ιατρική γνωμάτευση του μικρού μου γιου έχουν σταλεί στο Health Operation Centre (HOC) στην Αυστραλία. Ο γιος μου είχε παλινδρόμηση ούρων αλλά ευτυχώς ξεπεράστηκε. Έχουμε στείλει ιατρική γνωμάτευση μεταφρασμένη που επιβεβαιώνει ότι δεν έχει πλέον πρόβλημα. Υπάρχει πιστεύετε περίπτωση να μην μας δώσουν τη βίζα; Μπορώ να στείλω μέιλ στην Αυστραλία; Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία;

      Comment


        #18
        Originally posted by this is Sparta(300) View Post
        Καλημερα σε όλους,θα ήθελα να διόρθωσω κατι απο αυτα που σας έγραψα χθες,δεν πήρα την 309 απλά αιτηθηκα γι αυτη,οσο για τους όρους Aussie hope..είμαι παντρεμένος 18 συναπτά έτη,με 2 παιδια 16και 13 αντίστοιχα και έχω στείλει πλήρη φάκελο με φωτο , με ποινικά,με δήλωσεις συγγενών κτλ κτλ και εκει έγκειται η απορία μου........έτσι και άλλιως όμως σε ευχαριστω που μου απαντησες,και ένα ευχαριστω στον kostasamos1...........θα στείλω μειλ και θα σας ενημερώσω........thanksssssssssssss
        Ευχαριστώ πολύ

        Comment


          #19
          Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους.
          'Εστειλα τις αιτήσεις για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο στις 14 Ιουνίου.
          Μέσα έβαλα και τραπεζική επιταγή σε Λίρες Αγγλίες(Εθνική Τράπεζα) .
          Δεν είχα ακόμα ούτε τηλεφώνημα ούτε email...
          Να ανησυχώ ή να περιμένω καμιά βδομάδα ακόμα;

          Comment


            #20
            Μπορει αν ειναι πανω απο 1 παιδι να το καθυστερουν.
            Γνωμη μου ειναι να παρεις τη πρεσβεια (2108704067)μπας και σου δωσουν κανα τηλεφωνο.
            Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

            Comment


              #21
              Πατριωτάκια συναντώ ένα πρόβλημα. Τα πεθερικά μου έχουν εκτός της Ελληνικής έχουν και Αυστραλιανή υπηκοότητα. Το Αυστραλιανό διαβατήριο τους έληξε το 2007. Που να κοιτάξω για να δω πως θα ανανεώσουν το διαβατήριο της Αυστραλίας; Διαβάζω ότι χάνεις την υπηκοότητα μετά από κάποια χρόνια. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση. Έχουν να πάνε Αυστραλία από το 1978, αλλά ενεργό διαβατήριο είχαν τουλάχιστον έως το 2007. Δεν βγάζω άκρη, τι να πω. Δώστε τα φώτα σας!!!!
              Think before you driving@world.......

              Comment


                #22
                Παρε τηλεφωνο στη πρεσβεια για να σου πουν και για το θεμα της υπηκοοτητας αλλα και για το διαβατηριο.
                2108704067
                Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Sakis230 View Post
                  Πατριωτάκια συναντώ ένα πρόβλημα. Τα πεθερικά μου έχουν εκτός της Ελληνικής έχουν και Αυστραλιανή υπηκοότητα. Το Αυστραλιανό διαβατήριο τους έληξε το 2007. Που να κοιτάξω για να δω πως θα ανανεώσουν το διαβατήριο της Αυστραλίας; Διαβάζω ότι χάνεις την υπηκοότητα μετά από κάποια χρόνια. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση. Έχουν να πάνε Αυστραλία από το 1978, αλλά ενεργό διαβατήριο είχαν τουλάχιστον έως το 2007. Δεν βγάζω άκρη, τι να πω. Δώστε τα φώτα σας!!!!
                  καλησπέρα σάκη
                  και τα δικά μου πεθερικά γύρισαν το 1973 δεν έχασαν όμως την υπηκοότητα
                  τώρα όσον αφορά το διαβατήριο απλά βγάζουν καινούργιο


                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by Μανώλης View Post
                    Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους.
                    'Εστειλα τις αιτήσεις για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο στις 14 Ιουνίου.
                    Μέσα έβαλα και τραπεζική επιταγή σε Λίρες Αγγλίες(Εθνική Τράπεζα) .
                    Δεν είχα ακόμα ούτε τηλεφώνημα ούτε email...
                    Να ανησυχώ ή να περιμένω καμιά βδομάδα ακόμα;
                    Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους εδώ:

                    ......Contact Us
                    Phone: 020 7420 3690

                    Clients outside of the UK should dial: +44 20 7420 3690. You should check with your telephone provider to confirm the cost of calling the United Kingdom.


                    Operating hours: 9am to 4pm, Mon to Fri (except all UK and some Australian public holidays).

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Sakis230 View Post
                      Πατριωτάκια συναντώ ένα πρόβλημα. Τα πεθερικά μου έχουν εκτός της Ελληνικής έχουν και Αυστραλιανή υπηκοότητα. Το Αυστραλιανό διαβατήριο τους έληξε το 2007. Που να κοιτάξω για να δω πως θα ανανεώσουν το διαβατήριο της Αυστραλίας; Διαβάζω ότι χάνεις την υπηκοότητα μετά από κάποια χρόνια. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν εμπίπτουν σε αυτή την περίπτωση. Έχουν να πάνε Αυστραλία από το 1978, αλλά ενεργό διαβατήριο είχαν τουλάχιστον έως το 2007. Δεν βγάζω άκρη, τι να πω. Δώστε τα φώτα σας!!!!
                      Εντάσσονται στην διαδικασία έκδοσης νέου διαβατηρίου και όχι ανανέωσης...
                      δες και ξεκίνησε την διαδικασία και τις φόρμες από εδώ..

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by dimhal View Post
                        Σημερα πηρα τηλεφωνο στη πρεσβεια για να βγαλω διαβατηριο της μικρης και μου ζητησαν να παω:
                        1)Το χαρτι που πηραμε απο Λονδινο οπου φαινεται η υπηκοοτητα
                        2)Ληξιαρχικη πραξη γεννησης της μικρης μεταφρασμενη επισημα
                        3)Ληξιαρχικη πραξη δικια μου απο Αυστραλια η το διαβατηριο.
                        Μου ζητησαν την διευθυνση για να μου στειλουν την αιτηση.Ειναι η ιδια ακριβως που ηταν για μενα και η διαδικασια ειναι παλι η ιδια(θελει ταυτοποιηση απο ενα αλλο ατομο).
                        Να ρωτησω κατι;Για να παρει το επιδομα στην Αυστραλια θελει μονο το διαβατηριο και το χαρτι που αναφερετε η υπηκοοτητα η χρειαζεται και κατι αλλο;
                        Τα ιδια ισχυουν και με μενα;
                        Υ.Γ Σαν σημερα πριν 8 χρονια κατακτησαμε το Ευρωπαικο Πρωταθλημα Ποδοσφαιρου

                        Καλό είναι να έχεις πάντα μαζί και μετεφρασμένη την ληξιαρχική πράξη γέννησής της..
                        Οσον αφορά την εγγραφή σας στο centrelink τα έγγραφα που ζητάνε (ανάλογα με το επίδομα που αιτείσαι) συνήθως το New start allowance (για σένα) και το Family tax benefit (για τα παιδιά) είναι εδώ



                        Θέλει διάβασμα....
                        Επίσης για την εγγραφή στο medicare (μεταξύ άλλων) ζητάνε αποδείξεις μόνιμης επιστροφής στους Αυστραλούς υπηκοόους.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by stella82 View Post
                          Καλημέρα- καλησπέρα σε όλους. Εύχομαι να είστε όλοι καλά.
                          Επικοινώνησα με την case officer να ρωτήσω για τη βίζα γιατί μας έχει φάει η αγωνία. Να θυμήσω ότι στην αίτηση του άντρα μου συμπεριλαβάνονται και τα παιδιά μας. Μου είπε ότι τα ιατρικά έγγραφα και η ιατρική γνωμάτευση του μικρού μου γιου έχουν σταλεί στο Health Operation Centre (HOC) στην Αυστραλία. Ο γιος μου είχε παλινδρόμηση ούρων αλλά ευτυχώς ξεπεράστηκε. Έχουμε στείλει ιατρική γνωμάτευση μεταφρασμένη που επιβεβαιώνει ότι δεν έχει πλέον πρόβλημα. Υπάρχει πιστεύετε περίπτωση να μην μας δώσουν τη βίζα; Μπορώ να στείλω μέιλ στην Αυστραλία; Είχε κανείς ανάλογη εμπειρία;
                          Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!..... μπορείς μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα να επικοινωνήσεις ξανά με τον case officer σου.....

                          Comment


                            #28
                            Σ'ευχαριστω παρα πολυ.
                            Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by christine View Post
                              Θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!..... μπορείς μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα να επικοινωνήσεις ξανά με τον case officer σου.....



                              Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Όντως με το θέμα υπομονή δεν τα πάω και πολύ καλά.......Άσε που έχω πανικοβληθεί μήπως και δεν μας δώσουν τη βίζα αν και πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγως γιατί ο γιος μου έχει ξεπεράσει το πρόβλημα και το πιστοποιήσαμε αυτό με την ιατρική γνωμάτευση που στείλαμε. Περιμένουμε και βλέπουμε.....

                              Comment


                                #30
                                Αυστραλιανό διαβατήριο

                                Καλησπέρα σας! Έχω γεννηθεί στο Σίδνεϋ Αυστραλίας και σκέφτομαι να επιστρέψω για να εργαστώ εκεί περίπου τον Νοέμβριο... Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για τη διαδικασία, που απαιτείται, για να εκδόσω νέο διαβατήριο, εφόσον είμαι αυστραλιανή υπήκοος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                                Comment

                                Working...
                                X