Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Μανώλης View Post
    Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους.
    'Εστειλα τις αιτήσεις για τις υπηκοότητες των παιδιών στο Λονδίνο στις 14 Ιουνίου.
    Μέσα έβαλα και τραπεζική επιταγή σε Λίρες Αγγλίες(Εθνική Τράπεζα) .
    Δεν είχα ακόμα ούτε τηλεφώνημα ούτε email...
    Να ανησυχώ ή να περιμένω καμιά βδομάδα ακόμα;
    Εγώ έστειλα για τα 2 παιδιά μου στις 15 Ιουνίου συστημένο και express. Παρέλαβα στις 27 Ιουνίου, 12 ημέρες μετά, τις υπηκοότητες και των 2 με συστημένο των ΕΛΤΑ. Επικοινώνησε μαζί τους γιατί ίσως λείπει κάτι και δεν έχουν τρόπο να επικοινωνήσουν.
    Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

    Comment


      #32
      Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους εδώ:

      ......Contact Us
      Phone: 020 7420 3690

      Clients outside of the UK should dial: +44 20 7420 3690. You should check with your telephone provider to confirm the cost of calling the United Kingdom.


      Operating hours: 9am to 4pm, Mon to Fri (except all UK and some Australian public holidays).
      Μόλις μίλησα με Λονδίνο για τις υπηκοότητες...
      Ενώ έστειλα τα χαρτιά 14 Ιουνίου (συστημένο - express) μου είπαν ότι τα παρέλαβαν 25 Ιουνίου ...
      Ξεκίνησαν να τα ελέγχουν 2 Ιουλίου και από ότι μου είπε η κοπέλα που μίλησα
      δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα τα στείλουν σε 5 μέρες... Eυχαριστώ πολύ την Χριστίνα.

      Comment


        #33
        Originally posted by maria2basdeki View Post
        Καλησπέρα σας! Έχω γεννηθεί στο Σίδνεϋ Αυστραλίας και σκέφτομαι να επιστρέψω για να εργαστώ εκεί περίπου τον Νοέμβριο... Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για τη διαδικασία, που απαιτείται, για να εκδόσω νέο διαβατήριο, εφόσον είμαι αυστραλιανή υπήκοος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
        Ξεκινάς το διάβασμα από εδω http://www.patriotaki.net/Για-όσους-...οι-1-a-2236/

        Comment


          #34
          maria2basdeki γεια σου και καλωσήρθες
          Αν δεν έχεις βγάλει ποτέ διαβατήριο συμπληρώνεις αίτηση για νέο, αλλιώς για ανανέωση. Σ'αυτό το link θα βρείς και τις δυο περιπτώσεις και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται https://www.passports.gov.au/Web/index.aspx .
          Για πιο σύντομα στείλε τα δικαιολογητικά με courier,γιατί το να κλείσεις ραντεβού είναι πιο χρονοβόρο
          We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
          Joseph Campell

          Comment


            #35
            Originally posted by sophiavl View Post
            maria2basdeki γεια σου και καλωσήρθες
            Αν δεν έχεις βγάλει ποτέ διαβατήριο συμπληρώνεις αίτηση για νέο, αλλιώς για ανανέωση. Σ'αυτό το link θα βρείς και τις δυο περιπτώσεις και τα δικαιολογητικά που χρειάζονται https://www.passports.gov.au/Web/index.aspx .
            Για πιο σύντομα στείλε τα δικαιολογητικά με courier,γιατί το να κλείσεις ραντεβού είναι πιο χρονοβόρο
            Για να εκδόσεις Αυστραλιανό διαβατήριο πρέπει να συμπληρώσεις την αίτηση και να την πας προσωπικά να την καταθέσεις στην πρεσβεία στην Αθήνα μαζί με τα δικαιολογητικά. Δεν δέχονται αιτήσεις ή δικαιολογητικά με courier.
            Heal the past. Live the present. Dream the future.

            Comment


              #36
              Originally posted by marie View Post
              Για να εκδόσεις Αυστραλιανό διαβατήριο πρέπει να συμπληρώσεις την αίτηση και να την πας προσωπικά να την καταθέσεις στην πρεσβεία στην Αθήνα μαζί με τα δικαιολογητικά. Δεν δέχονται αιτήσεις ή δικαιολογητικά με courier.


              marie εγώ που πήρα τηλέφωνο για να ανανεώσω το διαβατήριο μου και να κλείσω ραντεβού μου είπαν επειδή το επόμενο ραντεβού είναι μετά από 1 μήνα μου είπαν να τα στείλω με courier και σε ακριβώς 10 εργάσιμες μου ήρθε το διαβατήριο.Διατηρώ μια επιφύλαξη για έκδοση νέου διαβατηρίου την οποία θα ξεκαθαρίσω την Δευτέρα που θα τηλεφωνήσω για να ρωτήσω για έκδοση διαβατηρίων των παιδιών.
              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
              Joseph Campell

              Comment


                #37
                Originally posted by sophiavl View Post
                marie εγώ που πήρα τηλέφωνο για να ανανεώσω το διαβατήριο μου και να κλείσω ραντεβού μου είπαν επειδή το επόμενο ραντεβού είναι μετά από 1 μήνα μου είπαν να τα στείλω με courier και σε ακριβώς 10 εργάσιμες μου ήρθε το διαβατήριο.Διατηρώ μια επιφύλαξη για έκδοση νέου διαβατηρίου την οποία θα ξεκαθαρίσω την Δευτέρα που θα τηλεφωνήσω για να ρωτήσω για έκδοση διαβατηρίων των παιδιών.
                Στις 9 Ιουνίου αναγκάστηκαν οι γονείς μου 76 και 81 χρόνων, να ταξιδέψουν απο τη Σάμο στην Αθήνα για να καταθέσουν προσωπικά την αίτηση και τα δικαιολογητικά για εκ νέου έκδοση διαβατηρίου μια και είχε λήξει πριν 10 χρόνια. Θέλω να πιστεύω οτι αν μπορούσαν να τα στείλουν με courier δεν θα τους ταλαιπωρούσαν. Η κοπέλα όμως που τους έκλεισε το ραντεβού ήταν κατηγορηματική στο οτι έπρεπε να εμφανιστούν προσωπικά.
                Heal the past. Live the present. Dream the future.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by marie View Post
                  Στις 9 Ιουνίου αναγκάστηκαν οι γονείς μου 76 και 81 χρόνων, να ταξιδέψουν απο τη Σάμο στην Αθήνα για να καταθέσουν προσωπικά την αίτηση και τα δικαιολογητικά για εκ νέου έκδοση διαβατηρίου μια και είχε λήξει πριν 10 χρόνια. Θέλω να πιστεύω οτι αν μπορούσαν να τα στείλουν με courier δεν θα τους ταλαιπωρούσαν. Η κοπέλα όμως που τους έκλεισε το ραντεβού ήταν κατηγορηματική στο οτι έπρεπε να εμφανιστούν προσωπικά.

                  Λυπάμαι για την ταλαιπωρία τους αλλά και οι δικοί μου γονείς που τα ανανέωσαν με τον ίδιο τρόπο τα έστειλαν(courier),ίσως τελικά είναι θέμα υπαλλήλου,τι να πω...
                  We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                  Joseph Campell

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by sophiavl View Post
                    Λυπάμαι για την ταλαιπωρία τους αλλά και οι δικοί μου γονείς που τα ανανέωσαν με τον ίδιο τρόπο τα έστειλαν(courier),ίσως τελικά είναι θέμα υπαλλήλου,τι να πω...

                    Στους δικούς σου γονείς το διαβατήριο είχε λήξει πρίν από 11 μήνες.Μέχρι και 12 μήνες από την λήξη , γίνεται ανανέωση.Μετά από 12 μήνες από την λήξη γίνεται έκδοση νέου διαβατηρίου.Είναι διαφορετική περίπτωση από την περίπτωση των γονιών της marie.Γκε-γκε ορ νοτ?
                    Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by nickV View Post
                      Στους δικούς σου γονείς το διαβατήριο είχε λήξει πρίν από 11 μήνες.Μέχρι και 12 μήνες από την λήξη , γίνεται ανανέωση.Μετά από 12 μήνες από την λήξη γίνεται έκδοση νέου διαβατηρίου.Είναι διαφορετική περίπτωση από την περίπτωση των γονιών της marie.Γκε-γκε ορ νοτ?

                      nick
                      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by nickV View Post
                        Στους δικούς σου γονείς το διαβατήριο είχε λήξει πρίν από 11 μήνες.Μέχρι και 12 μήνες από την λήξη , γίνεται ανανέωση.Μετά από 12 μήνες από την λήξη γίνεται έκδοση νέου διαβατηρίου.Είναι διαφορετική περίπτωση από την περίπτωση των γονιών της marie.Γκε-γκε ορ νοτ?


                        Είπα ότι διατηρώ επιφύλαξη για την έκδοση νέου διαβατηρίου που θα ξεκαθαρίσω την Δευτέρα που θα τηλεφωνήσω στη πρεσβεία.

                        Hellooooooooooo??? ακατοίκητο?????
                        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                        Joseph Campell

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by sophiavl View Post
                          Είπα ότι διατηρώ επιφύλαξη για την έκδοση νέου διαβατηρίου που θα ξεκαθαρίσω την Δευτέρα που θα τηλεφωνήσω στη πρεσβεία.

                          Hellooooooooooo??? ακατοίκητο?????
                          marie-sofie = 1-0
                          Για την έκδοση νέου διαβατηρίου ,πρέπει να πας στην πρεσβεία και όχι με courier.
                          Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by nickV View Post
                            marie-sofie = 1-0
                            Για την έκδοση νέου διαβατηρίου ,πρέπει να πας στην πρεσβεία και όχι με courier.



                            Ναι marie είχες δίκιο.
                            We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                            Joseph Campell

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by sophiavl View Post
                              Ναι marie είχες δίκιο.

                              Καλησπέρα σε όλους. Ούτε εγώ έχω δίκιο ούτε η Σοφία άδικο, είναι κυρίως θέμα ενημέρωσης και καθοδήγησης. Σοφία πίστεψέμε το είχα ψάξει καλά το θέμα αυτό από πέρυσι που έφτιαχνα τα δικά μας διαβατήρια και προσπαθούσα να τους περάσω το σκεπτικό ότι δυο ηλικιωμένοι άνθρωποι που δεν ζουν στην Αθήνα θα ταλαιπωρηθούν. Η τελευταία απάντηση που πήρα ήταν " αφού είναι αποφασισμένοι σε αυτή την ηλικία να κάνουν 21 ώρες ταξίδι, τότε σίγουρα 1 ώρα να έρθουν στην Αθήνα θα είναι παιχνιδάκι για αυτούς". Εκεί πια δεν είχα τι να απαντήσω και σταμάτησα.... Είναι ο νόμος τους τέτοιος. Απλά εδώ τα παράγματα είναι πιο εύκολα γιατί η ανανέωση γίνεται στο ταχυδρομείο της γειτονιά σου κατόπιν ραντεβού.
                              Heal the past. Live the present. Dream the future.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by marie View Post
                                Καλησπέρα σε όλους. Ούτε εγώ έχω δίκιο ούτε η Σοφία άδικο, είναι κυρίως θέμα ενημέρωσης και καθοδήγησης. Σοφία πίστεψέμε το είχα ψάξει καλά το θέμα αυτό από πέρυσι που έφτιαχνα τα δικά μας διαβατήρια και προσπαθούσα να τους περάσω το σκεπτικό ότι δυο ηλικιωμένοι άνθρωποι που δεν ζουν στην Αθήνα θα ταλαιπωρηθούν. Η τελευταία απάντηση που πήρα ήταν " αφού είναι αποφασισμένοι σε αυτή την ηλικία να κάνουν 21 ώρες ταξίδι, τότε σίγουρα 1 ώρα να έρθουν στην Αθήνα θα είναι παιχνιδάκι για αυτούς". Εκεί πια δεν είχα τι να απαντήσω και σταμάτησα.... Είναι ο νόμος τους τέτοιος. Απλά εδώ τα παράγματα είναι πιο εύκολα γιατί η ανανέωση γίνεται στο ταχυδρομείο της γειτονιά σου κατόπιν ραντεβού.

                                marie καλησπέρα,
                                Σήμερα επικοινώνησα με την πρεσβεία για ραντεβού νέου διαβατηρίου και μου είπαν ότι τα δικαιολογητικά πρέπει να τα παραδώσει ο ένας από τους δυο γονείς.Ραντεβού είχε μετά τις 20 Ιουλίου!!!!Πολλή κίνηση για Down Under πατριώτισσα !!Έχεις δίκιο στο θέμα με τους γονείς σου γιατί κι εγώ μαζί θα τους πάρω αλλά εμείς είμαστε κοντά.Τουλάχιστον εκεί ΤΗΡΟΥΝ τους νόμους,κάτι που δεν συμβαίνει εδώ,γι'αυτό φτάσαμε σ'αυτό το χάλι.
                                We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                                Joseph Campell

                                Comment

                                Working...
                                X