Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (5)





    #2
    Partner visa

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και της φίλες,ΑΠΟΡΙΑ.........έχω στείλει τα χαρτια μου για παρτενέρ βίζα και ενώ πλήρω όλους τους όρους μου έστειλαν 1)αντι για mail μου έστειλαν γράμμα για να περάσω απο γιατρούς!!!!!!!και 2)ενώ αιτηθηκα για την 100 μου έστειλαν την 309........... Ξέρει κάποιος κάτι.........θα πρέπει να ανησυχώ?

    Comment


      #3
      Η απορία σου είναι πως σου έστειλαν γράμμα αντί για email, ή ότι πρέπει να περάσεις απο ιατρούς; Γιατί ιατρικές εξετάσεις πρέπει να κάνουν ΟΛΟΙ! Όσο για το γραμμα vs email, μήπως είχες γράψει λαθος το email σου και τους γύρισε πίσω επομένως επικοινώνησαν μαζί σου ταχυδρομικώς;

      Όσο για το τύπου της βίζα, δικαιούνται την 100 visa μόνο εάν είσαι παντρεμμένος για περισσότερο απο 3 χρόνια, ή 2 χρόνια σε περίπτωση που υπάρχουν παιδιά. Διαφορετικά σου χορηγούν την προσωρινή 309 subclass για 2 χρόνια. Η πιο σημαντική διαφορά είναι πως με την δεύτερη δεν δικαιούσαι επιδόματα ανεργίας κτλ.

      Ωστόσο, εάν πλοιρείς τους όρους για την μόνιμη 100 visa τότε ίσως απλά να έκαναν λάθος. Στείλε email στην/στον case officer για διευκρίνιση.

      Ελπίζω να βοήθησα.
      Moving to Sydney on September 28, 2012!

      Comment


        #4
        Originally posted by this is Sparta(300) View Post
        Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και της φίλες,ΑΠΟΡΙΑ.........έχω στείλει τα χαρτια μου για παρτενέρ βίζα και ενώ πλήρω όλους τους όρους μου έστειλαν 1)αντι για mail μου έστειλαν γράμμα για να περάσω απο γιατρούς!!!!!!!και 2)ενώ αιτηθηκα για την 100 μου έστειλαν την 309........... Ξέρει κάποιος κάτι.........θα πρέπει να ανησυχώ?
        εντύπωση μου έκανε ότι δεν επικοινώνησαν μαζί σας με e-mail, εκτός αν είχατε δηλώσει ταχυδρομική επικοινωνία κατά λάθος δεύτερον πρώτα θα επεξεργαστούν-εγκρίνουν την 309 και μετά την 100 αν πληρείτε της προδιαγραφές τώρα τι εννοείται μου έστειλαν την 309 αφού δεν έχετε πέραση γιατρούς ακόμη για να σας την εγκρίνουν αν δικαιούστε την -309 - 100- νομίζω ότι κάποια παρανόηση υπαρχή εγώ στην θέση σας θα επικοινωνούσα μαζί τούς για περαιτέρω διευκρίνηση διότι μου φαίνεται απίστευτο να σας έστειλαν έστω την 309 και μετά να σας ζητάνε ιατρικές εξέτασης

        Comment


          #5
          Καλημερα σε όλους,θα ήθελα να διόρθωσω κατι απο αυτα που σας έγραψα χθες,δεν πήρα την 309 απλά αιτηθηκα γι αυτη,οσο για τους όρους Aussie hope..είμαι παντρεμένος 18 συναπτά έτη,με 2 παιδια 16και 13 αντίστοιχα και έχω στείλει πλήρη φάκελο με φωτο , με ποινικά,με δήλωσεις συγγενών κτλ κτλ και εκει έγκειται η απορία μου........έτσι και άλλιως όμως σε ευχαριστω που μου απαντησες,και ένα ευχαριστω στον kostasamos1...........θα στείλω μειλ και θα σας ενημερώσω........thanksssssssssssss

          Comment


            #6
            Originally posted by this is Sparta(300) View Post
            Καλημερα σε όλους,θα ήθελα να διόρθωσω κατι απο αυτα που σας έγραψα χθες,δεν πήρα την 309 απλά αιτηθηκα γι αυτη,οσο για τους όρους Aussie hope..είμαι παντρεμένος 18 συναπτά έτη,με 2 παιδια 16και 13 αντίστοιχα και έχω στείλει πλήρη φάκελο με φωτο , με ποινικά,με δήλωσεις συγγενών κτλ κτλ και εκει έγκειται η απορία μου........έτσι και άλλιως όμως σε ευχαριστω που μου απαντησες,και ένα ευχαριστω στον kostasamos1...........θα στείλω μειλ και θα σας ενημερώσω........thanksssssssssssss
            Καλημέρα ,στην αίτηση 47 sp δεν επιλέγεις εσύ αν θέλεις την 309 ή την 100.Οι επιλογές είναι α) OUTSIDE AUSTRALIA β) IN AUSTRALIA.
            Αυτοί αποφασίζουν τί θα σου δώσουν.
            Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

            Comment


              #7
              Kαλησπερα απο Ελλαδα.Σημερα πηραμε στα χερια μας την υπηκοοτητα της μικρης.Τωρα ειναι μιση Ελληνιδα και μιση Αυστραλεζα χαχαχαχαχαχαχ!!!Εμεινε το δυσκολο κομματι:η βιζα της γυναικας μου.Ειδαμε και τις φωτο απο την συναντηση που ειχατε.Μια χαρα σας βρισκω, αλλα πρεπει να εβρεχε πολυ.Μου φαινεται οτι στη Μελβουρνη θα δουμε πιο πολλους Ελληνες απο οτι εδω!!!
              Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

              Comment


                #8
                Originally posted by dimhal View Post
                Kαλησπερα απο Ελλαδα.Σημερα πηραμε στα χερια μας την υπηκοοτητα της μικρης.Τωρα ειναι μιση Ελληνιδα και μιση Αυστραλεζα χαχαχαχαχαχαχ!!!Εμεινε το δυσκολο κομματι:η βιζα της γυναικας μου.Ειδαμε και τις φωτο απο την συναντηση που ειχατε.Μια χαρα σας βρισκω, αλλα πρεπει να εβρεχε πολυ.Μου φαινεται οτι στη Μελβουρνη θα δουμε πιο πολλους Ελληνες απο οτι εδω!!!


                Πόσες ημέρες πέρασαν από τότε που έστειλες τα χαρτιά ,μέχρι σήμερα που τα παρέλαβες?
                Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                Comment


                  #9
                  Originally posted by nickV View Post
                  Πόσες ημέρες πέρασαν από τότε που έστειλες τα χαρτιά ,μέχρι σήμερα που τα παρέλαβες?
                  Όταν είναι ολα οκ 15-20 ημέρες !

                  Comment


                    #10
                    Τη Παρασκευη 23/06/12 τα εστειλα, στις 26/06/12 πραγματοποιηθηκε η αποστολη και σημερα 03/07/12 τα παρελαβα.Ουτε εμεις δεν τα περιμεναμε τοσο γρηγορα, μακαρι και η βιζα της γυναικας μου να ερθει πιο γρηγορα απο οτι λενε.
                    Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by dimhal View Post
                      Τη Παρασκευη 23/06/12 τα εστειλα, στις 26/06/12 πραγματοποιηθηκε η αποστολη και σημερα 03/06/12 τα παρελαβα.Ουτε εμεις δεν τα περιμεναμε τοσο γρηγορα, μακαρι και η βιζα της γυναικας μου να ερθει πιο γρηγορα απο οτι λενε.

                      Εύχαριστώ για την ενημέρωση.Εμείς 20/6 τα στείλαμε 25/6 τα παραλάβανε στο Λονδίνο και αναμένουμε.Μετά τους βγάζουμε τα διαβατήρια και μένει η δική μου Visa.Η σύζυγος έχει την υπηκοότητα.
                      Εύχομαι και η βίζα της συζύγου σου να έρθει πολύ πολύ γρήγορα.
                      Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by australian View Post
                        Όταν είναι ολα οκ 15-20 ημέρες !

                        Ευχαριστώ πολύ.
                        Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                        Comment


                          #13
                          Σας παρακαλώ,για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια και τα ίδια αφιερωστε χρόνο και διαβάστε το θέμα από το νούμερο 1. 99% θα βρείτε απάντηση στην ερώτηση σας.Thank You!

                          Comment


                            #14
                            ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΙΣ ΦΟΡΜΕΣ 40 ΚΑΙ 47

                            Να ενημερώσω τα πατριωτάκια , ότι όσοι έχουν κατεβάσει, τυπώσει και δεν έχουν στείλει τις φόρμες για την partner visa ,40 και 47 , ότι έχουν αλλάξει λίγο.
                            (Design date 07/12).

                            Oπότε ας τυπώσουν τις νέες .
                            Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                            Comment


                              #15
                              Εμείς την πατήσαμε πατριωτάκια και πάνω που τις είχαμε τελειώσει,φτού ξανά από την αρχή
                              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                              Joseph Campell

                              Comment

                              Working...
                              X