Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 321 έως 324 από 324
    Ευχαριστώ πολυ αλλα δεν μπορω από το site να βγάλω άκρη όπως και με την πρεσβεία δεν είναι καθόλου συνεργάσιμοι.μηπως γνωρίζει κάποιος κανέναν δικηγορο?Και μια ακόμη απορία πτυχία απο τεχνικό λύκειο ισχύουν;ευχαριστώ πολυ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο schumi212 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολυ αλλα δεν μπορω από το site να βγάλω άκρη όπως και με την πρεσβεία δεν είναι καθόλου συνεργάσιμοι.μηπως γνωρίζει κάποιος κανέναν δικηγορο?Και μια ακόμη απορία πτυχία απο τεχνικό λύκειο ισχύουν;ευχαριστώ πολυ.
    Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steve_2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους και καλη επιτυχια στα ονειρα σας. Νεος στο Φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι βρε παιδια γιατι το εχω απορια. Πρωτα ομως να σας πω την ιστορια μου με λιγα λογια (δεν ξερω αν υπαρχει και αλλος σαν εμενα με κατι παρομοιο!). Το 1998 σε ηληκια 29 μετα απο μια αρκετα χρονοβορα και δυσκολη μπορω να πω διαδικασια (πολυ τρεξιμο, χαρτουρα, μεταφρασεις, εξοδα, γιατροι και τα σχετικα) καταφερα να παρω την πολυποθητη τοτε Independent Visa subclass 126 για μενα και τη γυναικα μου. Αυτη η Βιζα τωρα νομιζω πως εχει σταματησει. Τελος παντων ταξιδεψαμε τοτε (2-1998) στην Αυστραλια και μειναμε για περιπου 40 μερες στην Αδελαιδα και στην Μελβουρνη οπου εχει ξαδελφια η γυναικα μου. Τοτε σαν πιο νεος που ημουν δεν μπορεσα να προσαρμοστω καλα στο νεο περιβαλλον της χωρας. Μου φανηκε δυσκολα και κυριως λογω της μεγαλης αποστασης απο την Ελλαδα. Τελος παντων για να μην τα πολυλογω φυγαμε και γυρισαμε πισω. Βρηκα ξανα δουλεια και εφτιαξα το σπιτικο μου τελικα εδω στην πατριδα. Αποκτησαμε και 2 παιδια (γυμνασιο και δημοτικο τωρα) αλλα τωρα με τη σημερινη κατασταση το θεμα Αυστραλια ερχεται και παλι στο μυαλο μας. Βεβαια ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα μετανοιωσα τελικα πυ εφυγα αλλα τελος παντων.
    Η απορια μου ειναι η εξης. Ολη εκεινη η διαδικασια για τη Βιζα παει χαμενη για καποιον που θελει να ξαναπαει στην Αυστραλια; Υπαρχουν ελπιδες να ξαναβγαλω νεα βιζα και αραγε με ποια διαδικασια. Φανταζομαι πως η πρεσβεια πρεπει να κραταει αρχεια με αιτησεις πυ εχουν γινει παλαιοτερα. Γιατι ειχα κανει και επαγγελματικη αναγνωριση στο TRA Trades Recognition, μαλιστα ειχα προπληρωσει και για μαθηματα αγγλικων που θα εκανε εκει η γυναικα μου, τα οποια φυσικα και δεν παρακολουθησε μιας και φυγαμε! Αυτο πυ εχει αλλαξει ουσιαστικα απο το 1998 ειναι η ηληκια μου (τωρα πλεον ειμαι 43) και τα 2 παιδια που απεκτησα. Ξερω πως ειναι καπως παραξενη η περιπτωση μου, αλλα οι πιο εμπειροι εδω μεσα σιγουρα θα εχουν ξανακουσει κατι παρομοιο.
    Ολες οι συμβουλες και τα σχολια ευπροσδεκτα και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους διαχειριστες που μεσα απο το site πολυς κοσμος βρισκει λυσεις και απαντησεις στις αποριες του.
    Να πάρεις resident return visa δεν γίνεται γιατί πρέπει να έχεις μείνει στην Αυστραλία 2 από τα τελευταία 5 χρόνια. Επικοινώνησε με το TRA να ρωτήσεις αν η αναγνώριση που έκανες τότε ισχύει και σήμερα. Αν ναι, τότε είσαι πολύ μπροστα στη διαδικασία και μένει μόνο να ξαναμαζέψεις τα χαρτια για βίζα και να υποβάλεις το EOI (expression of interest) και φυσικά να περιμένεις....

Γεια σας παδια...Αντε και σε 13 μερες πεταμε για Σιδνει....ολα ειναι ετοιμα δουλειες,σπιτια και φυσικα το κλειδι μας που ειναι το διαβατηριο...¨)

Σελίδα 33 από 33 ΠρώτηΠρώτη ... 23313233

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 1211
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.02.2014, 01:13
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 17:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 13:17
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2011, 12:51
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)
    Από sotos aiva in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.02.2011, 02:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like