Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Constantin View Post

    ε) προσπάθησα να επικοινωνήσω με την agent Penny Dimopoulos, μια και στο site της αναφερει ότι "We have a large Greek client base in both Australia and Greece and can assist you with all types of Australian visa applications. Most importantly, we can assist you to find a pathway to long term temporary residence or permanent residence in Australia" και "we are familiar with the Greek systems and processes that are in place in terms of education and work. This allows us to more smoothly facilitate your transfer to Australia". Δυστυχώς δεν μου απάντησε η ίδια μια και απουσιάζει από το γραφείο (μάλλον για διακοπές στην Ελλάδα!!!) αλλά μία άλλη κυρία με ελληνικό επώνυμο η οποία δεν μου έδωσε καμία απολύτως πληροφορία για τις ερωτήσεις που έθεσα, παρά μόνο το ότι αν θέλω να κλείσω ένα ραντεβού στην Αθήνα τον Σεπτέμβρη με την κυρία Dimopoulos, θα μου κοστίσει 175 ευρώ, και εκεί μόνο θα πάρω συμβουλές. Ποια είναι η γνώμη σας;

    Κωνσταντίνος
    Να γίνω λίγο κακός ? Ισως πρέπει να ανεβάσουμε τα στάνταρ, απο ότι φαίνεται και σίγουρα στο μέλλον θα αποδειχτεί παρα πολύ καλά οτι ίσως οι Δικηγόροι ΕλλήνοΑυστραλλοί μάλλον δουλεύουν για τα λεφτά και πιθανότατα με τον χειρότερο τρόπο. Απο την όλη εμπειρία μου το Γραφειο της Κυρίας Πέννυ για το μόνο που εχει ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής είναι να τσεπώσει προκαταβολικά τα 175 ευρώ. Ολα τα e-mail αποσκοπούσαν μόνο σε αυτό. Θελω να πιστέυω ότι το προγραμματισμένο ραντεβού που μου έχει δώσει για 50 λεπτα της ώρας θα ισχύσει και πραγματοποιηθεί. Κρατάω απιφύλαξη καθώς η συγκεκριμένη δικηγόρος δεν έχει παρουσιάσει κανένα ενδιαφέρον μεχρι στιγμης για τα e-mail που της έχω στείλει. Και αναρωτιέμαι πώς αυτοί οι άνθρωποι δουλέυουν ? δεν ενδιαφέρονται για την υπόθεση ενός πιθανού πελάτη? δεν προσπαθούν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του πελάτης τους? Ειναι δικηγόροι που κοιτάζουν την αρπαχτή? Στις 17 λοιπόν Σεπτεμβρίου θα ξέρω τί είδους δικηγόρος είναι. Οπότε θα επανέρθω με νεότερα.
    Επίσης μου έχει τύχει να επικοινωνήσω με δικηγόρο που μέχρι στιγμης δεν ζήτησε λεφτα αλλά να μήν έχω και την παραμικρή απάντηση. Αξιοπερίεργο και αυτό. Ισως αποδειχτεί οτι ένας αντιπρόσωπος της mara Αυστραλός είναι περισσότερο συνεπής και ενδιαφέρεται περισσότερο απο τους ΕλληνοΑυστραλούς. Ενδέχεται να υπάρξουμε και θύματα εκμετάλευσης απο ότι ακούγεται απο άλλους Ελληνες Ομογενείς και για αυτό συστήνω να έχετε μεγάλη προσοχη.

    Comment


      Δυστυχώς θα τα δώσω τα 175 ευρώ, μια και έχω κολλήσει στο θέμα του occupation assessment αλλά και του experience in the nominated occupation, επίσης. Έχω φτάσει σε τέλμα, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Τουλάχιστον θα πάω στο ραντεβού προετοιμασμένος ξέροντας ακριβώς τι να πω, έτσι ώστε να μην ξοδέψω ώρα σε γενικότητες.
      Απ' ότι διάβασα από άλλους στο φόρουμ, τα ραντεβού όντως πραγματοποιούνται, δεν είναι μούφα. Όμως δεν έβγαλα άκρη αν όντως προσφέρουν πραγματική βοήθεια. Και αν τελικά υπάρχει λύση μέσω γνωριμιών της δικηγόρου ή με άλλους τρόπους που δεν μου έχουν περάσει από το μυαλό, δεν θέλω να σκέφτομαι το ποσό που θα μου ζητήσει για να μου διεκπεραιώσει την υπόθεση... σύμφωνα με το mara ζητάνε μίνιμουμ αμοιβή $2500!

      Comment


        Constantin δεν θα είσαι μόνος σου γιατι και εγώ έχω το ίδιο ραντεβού 17 Σεπτεμβρίου. Φοβάμαι ότι δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα πέρα απο κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Θα δούμε και θα κρίνουμε την αποδοτικότητα ή ακόμα και την απληστία των Ελληνοαυστραλών δικηγόρων. Θα είναι μία κομικοτραγική ανάλυση στην τελική

        Comment


          Originally posted by dj_takis View Post
          Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα υπόλοιπα στο αεροδρόμιο εννοούνται, καθώς ξέρουν πολύ καλά την δουλειά τους και το μόνο εύκολο είναι να σε ψαρώσουν. Με τουριστική λέω να πάω, για να ψαχτώ για σχολή μετά, σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ήδη έχω πάει με τουριστική μια φορά, αλλά ήταν 10 μέρες πριν γίνει το συνέδριο, και δεν ήξερα τι γίνεται από 'κει και πέρα. Τότε είχα όλη τη χαρτούρα μαζί μου, αλλά παραδόξως δεν ψαχτήκαν και πολύ με μένα. Ίσως να τους άρεσαν οι απαντήσεις που τους έδωσα. Και πάλι ευχαριστώ.
          Γεια σου dj_Takis!
          Μιας που έχεις πάει ήδη μια φορά με τουριστική βίζα, και γω το ίδιο θέλω, ποια έβγαλες; Χρειάζεται να έχεις και διαβατήριο ή η βίζα σου είναι το διαβατήριο;
          Στο αεροδρόμιο τι ερωτήσεις σου έκαναν δηλαδή;

          Comment


            Originally posted by John-Chania View Post
            Constantin δεν θα είσαι μόνος σου γιατι και εγώ έχω το ίδιο ραντεβού 17 Σεπτεμβρίου. Φοβάμαι ότι δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα πέρα απο κάποιες γενικές κατευθύνσεις. Θα δούμε και θα κρίνουμε την αποδοτικότητα ή ακόμα και την απληστία των Ελληνοαυστραλών δικηγόρων. Θα είναι μία κομικοτραγική ανάλυση στην τελική
            John ρίξε μιά ματιά εδώ http://www.patriotaki.net/%C4%E9%DC%...DC%E4%E1-2353/

            Comment


              Originally posted by Sotiria_ View Post
              Γεια σου dj_Takis!
              Μιας που έχεις πάει ήδη μια φορά με τουριστική βίζα, και γω το ίδιο θέλω, ποια έβγαλες; Χρειάζεται να έχεις και διαβατήριο ή η βίζα σου είναι το διαβατήριο;
              Στο αεροδρόμιο τι ερωτήσεις σου έκαναν δηλαδή;
              Σωτηρία καλησπέρα. Για βίζα δεν πλήρωσα τίποτα, και μου την έβγαλε το πρακτορείο που μου έβγαλε το εισιτήριο, γι' αυτό δεν ξέρω να σου πω ποια ακριβώς. Αλλά αν μπεις στo Department of Immigration & Citizenship θα δεις ποιες επιλογές έχεις και το κάνεις και μόνη σου. Είναι πανεύκολο. Χρειάζεται να έχεις και διαβατήριο, και όχι, δεν είναι αυτό η βίζα σου. Όσο για τις ερωτήσεις, στο περίπου ήταν τι ήρθες να κάνεις εδώ, που θα μείνεις, τι δουλειά κάνεις, πόσα λεφτά έχεις μαζί σου, αν είναι λίγα θα σε ρωτήσει αν έχεις και πιστωτική,και αν δηλώσεις ότι θα μείνεις σε συγγενείς θα ζητήσουν διεύθυνση. Αν είσαι άνεργη, σε καμιά περίπτωση μη τους το πεις, και καλό είναι να είσαι άνετη και όχι νευρική. Όλα αυτά βέβαια με πολύ ευγενικό τρόπο.

              Comment


                John ρίξε μιά ματιά εδώ Μεταναστευτικός πράκτορας τον Σεπτέμβρη στην Ελλάδα.

                Ευχριστώ πολύ Australian οτι έχει γραφτεί εκεί το έχω σκεφτει και εγώ διατηρώ επιφυλάξεις και σίγουρα κάθε υπόθεση είναι ξεχωριστή. Λοιπόν όταν είμαι 48 και έχω 3 παιδια και σύζυγο και έχω δουλέψει σαν επιχειρηματίας 30 χρόνια στην Ελλάδα και με υποτιθέμενη πιθανότητα η μητέρα μου το 1946 να είχε αυστραλέζικη υπηκοότητα και ίσως να βρεθεί η δυνατότητα αγοράς επιχείρησης στην Αυστραλία όπως είναι ή κατάσταση εμένα μου φαίνεται παραπολύ μπερδεμένη και πιθανόν ένας σωστός αντιπρόσωπος να μπορει να ξεδιαλύνει το κουβάρι. Απλά απο ότι φαινεται και το οποίο μένει να επιβεβαιωθεί οι δικηγόροι ΕλληνοΑυστραλέζικης υπηκοότητας δεν διακρίνονται για φιλέλληνες δικηγόροι όυτε πνίγονται απο καλοσύνη να βοηθήσουν. Αυτο το οποίο φαίνεται πρέπει να διευκρινησθει πριν τουλαχιστον εγω εναποθέσω την προσωπικη μου άποψη. Παράλληλα πιστεύω ότι ο επαγγελματισμος π.χ. αγγλοσαξόνων είναι σε τέτοιες περιπτώσεις πιθανότατα 100 φορές καλύτερος. Αυτο μου το έχει δείξει η εμπειρία και σαν κανόνας χωράει πολλές εξαιρέσεις. Ηδωμεν και το πολυ πολυ να κλαιω 175 ευρω σε μία κακη Ελληνίδα...

                Comment


                  Πατριωτάκια χρειάζομαι βοήθεια:

                  είμαι στην διαδικασία που κάνω Online την αίτηση για visa 457 και έχω κολλήσει στο πεδίο "trades or professional qualifications". Τί εννοεί? Σπουδές και πτυχία που υπάρχουν ή εργασιακή εμπειρία?

                  Μήπως ξέρει κανείς?

                  Comment


                    Καλησπέρα κι από μένα! ειπα να ξεκινήσω τι χρονοβόρα διαδικασία συγκέντρωσης δικαιολογητικών και πρώτα απ'όλα πρέπει να έχεις το skills assessment που είναι και το πιο χρονοβόρο.Αλλά πάνο που ξεκίνησα κόλισα...Στη SOL ειναι ο κοδικώς 334111 Plumber (General).Υπεύθυνη skill assesment ειναι η TRA.Πάω στην σελήδα της και εκεί αυτο που δεν καταλαβένω ειναι για τιν πιστοποίηση πρέπει να έχεις διαβατήριο απο συγκεκριμένη Χώρα ή μπορούν να σε πιστοποίησουν και οι χώρες που γράφουν.Τέλος για την 457 visa απο έχω καταλάβει δεν μας έχουν συμπεριλάβει, έτσι δεν ειναι??

                    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

                    Comment


                      Originally posted by andreas_patra View Post
                      Πατριωτάκια χρειάζομαι βοήθεια:

                      είμαι στην διαδικασία που κάνω Online την αίτηση για visa 457 και έχω κολλήσει στο πεδίο "trades or professional qualifications". Τί εννοεί? Σπουδές και πτυχία που υπάρχουν ή εργασιακή εμπειρία?

                      Μήπως ξέρει κανείς?
                      "The subclass 457 visa is for skilled workers from outside Australia who have been sponsored and nominated by a business to work in Australia on a temporary basis."

                      Θα σου κάνω μια κουτή ερώτηση...έχεις βρει εργοδότη? Σου έχει κάνει sponsorship?

                      trades or professional qualifications είναι οποιοδήποτε πιστοποιητικο-δίπλωμα που αφορά το επάγγελμά σου. Π.χ το δίπλωμα κάποιας σχολής, κάποια επαγγελματική άδεια εργασίας κλπ.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        Originally posted by Constantin View Post

                        Οι ερωτήσεις μου είναι λοιπόν οι εξής:

                        α) Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τους πόντους μου;

                        β) Η προϋπηρεσία μου μπορεί να αναγνωριστεί; Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η προϋπηρεσία μου δεν είναι συμβατή με κανένα πτυχίο μου. Θα μπορούσε η προϋπηρεσία να αναγνωριστεί για διαφορετικό επάγγελμα από αυτό για το οποίο κάνω αίτηση; π.χ. να την αναγνωρίσω για το επάγγελμα 221113 taxation accountant και να κάνω αίτηση για 241411, secondary school teacher; Από αυτά που διάβασα, συμπεραίνω πως όχι, αλλά ίσως μου ξεφεύγει κάποιο παραθυράκι.

                        γ) Αν τελικά πιάσω τους 60 πόντους, το μόνο επάγγελμα που βλέπω να με καλύπτει στην SOL είναι το 241411, secondary school teacher. Πηγαίνοντας στον οργανισμό Australian Institute for Teaching and School Leadership (AITSL) που κάνει το assessment, συναντώ ένα (ανυπέρβλητο;) εμπόδιο: ζητάνε παιδαγωγική επάρκεια, η οποία αποδεικνύεται ως εξής: completion of an initial teacher education qualification of at least one year full-time study (or part-time equivalent) at the higher education* level that includes a minimum of 45 working days of supervised teaching practice in an early childhood, primary or secondary school classroom setting. Στην Ελλάδα όμως οι καθηγητές μέσης εκπαίδευσης δεν χρειάζονται κάτι τέτοιο... Στο πανεπιστήμιο, έκανα κάποια μαθήματα περί εκπαίδευσης και ψυχολογίας και αυτό ήταν όλο. Ξέρει κανείς τι πρέπει λοιπόν να κάνω;

                        δ) αν τελικά πιάνω μόνο 50 πόντους, μπορώ να κάνω αίτηση για την βίζα 489 και να ελπίζω να με κάνει κάποιος Nomination by State or Territory government έτσι ώστε να πάρω τους 10 έξτρα πόντους; Ή πρέπει πρώτα να έχω γίνει nominated έτσι ώστε να πάρω αυτούς τους 10 πόντους και η αίτησή μου να μπορεί να προχωρήσει; Απ' όσο κατάλαβα, μάλλον δυστυχώς το δεύτερο ισχύει, έτσι;

                        ε) προσπάθησα να επικοινωνήσω με την agent Penny Dimopoulos, μια και στο site της αναφερει ότι "We have a large Greek client base in both Australia and Greece and can assist you with all types of Australian visa applications. Most importantly, we can assist you to find a pathway to long term temporary residence or permanent residence in Australia" και "we are familiar with the Greek systems and processes that are in place in terms of education and work. This allows us to more smoothly facilitate your transfer to Australia". Δυστυχώς δεν μου απάντησε η ίδια μια και απουσιάζει από το γραφείο (μάλλον για διακοπές στην Ελλάδα!!!) αλλά μία άλλη κυρία με ελληνικό επώνυμο η οποία δεν μου έδωσε καμία απολύτως πληροφορία για τις ερωτήσεις που έθεσα, παρά μόνο το ότι αν θέλω να κλείσω ένα ραντεβού στην Αθήνα τον Σεπτέμβρη με την κυρία Dimopoulos, θα μου κοστίσει 175 ευρώ, και εκεί μόνο θα πάρω συμβουλές. Ποια είναι η γνώμη σας;


                        Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια, θα είμαι υποχρεωμένος...

                        Κωνσταντίνος
                        a) Aν στην αίτηση σου σκοπευεις να συμπεριλάβεις και την σύντροφό σου, εφόσον το επάγγελμα της ανήκει στην SOL, με ένα assessment και ένα ΙΕΛΤΣ συνήθως 6άρι έχεις άλλους 5 πόντους. Ύστερα τσέκαρε αν και ποια state or territory συμπεριλαμβάνει το επάγγελμά σου στο λεγόμενο State Migration Plan. Αυτό το πλάνο ανανεώνεται κάθε Νοέμβριο και περιλαμβάνει διάφορα επαγγέλματα, διαφορετικά για κάθε πολιτεία. Μπορεις να κάνεις αίτηση (δωρεάν) και αν γίνει δεκτή έχεις άλλους 10 πόντους. Βέβαια δεσμεύεσαι να δουλέψεις στην πολιτεία αυτή για 2 χρόνια. Άλλος τρόπος είναι το community language. Είναι άλλοι 5 πόντοι επειδή είμαστε Έλληνες τους οποίους πριν 14 μήνες θα τους έπερνες έτσι και αλλιως υποβάλλοντας ένα χαρτί οτι σπούδασες στην ελληνική γλώσσα. Τώρα όμως πρέπει να διαπιστευτείς ώς μεταφραστής από το NAATI. Δες το website για την διαδικασία αν σε ενδιαφέρει.

                        Δεν είναι τίποτα εύκολο από τα παραπάνω απλά στα αναφέρω. Για την προυπηρεσία επισήμως το booklet 6 (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1119.pdf) αναφέρει το παρακάτω:

                        "In the 10 years immediately prior to receiving an invitation, you have been employed outside Australia in your nominated skilled occupation or a closely related skilled occupation, for a period totalling at least XX months (X years)"

                        Δεν έχεις παρα να τους ρωτήσεις.

                        β) Αυτό που λες δεν νομίζω να γίνεται γιατί το skill assessment είναι το αποδεικτικό σου οτι ανήκεις στην SOL και με αυτό κάνεις την αίτηση. Κάποτε το κάθε επάγγελμα έδινε και διαφορετικους πόντους. Αν όμως μπορεις να πάρεις ασεσμεντ απο άλλο επαγγελμα της λίστας τότε πιο είναι το προβλημα σου? Αν σε ενδιαφερει να δουλέψεις ως καθηγητης εκεί, πάρε τη βίζα ως taxation accountant και κατόπιν κάνε οτι χρειάζεται για να αναγνωριστείς ως καθηγητής. Δεν δεσμεύεσαι υπο αυτήν την έννοια. Επίσης για να πάρεις ασεσμεντ σε καποιο επάγγελμα δεν είναι απαραίτητο να έχει και πτυχίο. Το πτυχίο καμια φορά υποκαθίσταται από μια κάποια χρόνια εμπειρίας (εφόσον φυσικά μπορεις να τα αποδείξεις).

                        δ) Ναι ισχύει το δεύτερο.

                        ε) Προσπάθησε να ξεκαθαρίσεις το θέμα αν μπορείς να αναγωρίσεις την εργασιακή εμπειρία σου υποβάλοντας αίτηση σαν teacher ή αν μπορείς να αναγνωριστεις σε κάποιο άλλο επάγγελμα. Καλά κάνεις και πας σε agent αν και δεν πρόκειται να ξεστομίσουν λέξη αν δεν στα πάρουν πρώτα. Ρώτα αν θες και το ίδιο το immigration dept αν και αμφιβάλλω να πάρεις σαφή απάντηση. Πάντως δεν χάνεις τίποτα.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          "The subclass 457 visa is for skilled workers from outside Australia who have been sponsored and nominated by a business to work in Australia on a temporary basis."

                          Θα σου κάνω μια κουτή ερώτηση...έχεις βρει εργοδότη? Σου έχει κάνει sponsorship?

                          trades or professional qualifications είναι οποιοδήποτε πιστοποιητικο-δίπλωμα που αφορά το επάγγελμά σου. Π.χ το δίπλωμα κάποιας σχολής, κάποια επαγγελματική άδεια εργασίας κλπ.
                          Λευτέρη

                          έχω βρεί εργοδότη, ο οποίος μου έχει κάνει sponsorship σαν Facilities manager και τώρα πρέπει να κάνω εγώ την αίτηση. Το θέμα είναι ότι εγώ είμαι απόφοιτος λυκείου και από επαγγελματική εμπειρία είχα δικές μου εταιρείες (2) τα τελευταία 11 χρόνια που ήμουν εργοδότης του εαυτού μου ουσιαστικά. Αυτό λές να είναι αρκετό σαν qualification? Και αν ναι πώς να το καταχωρήσω?

                          Comment


                            Λευτέρη σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με τις ερωτήσεις μου!

                            Δυστυχώς και πάλι φως στο τούνελ δε βλέπω, επειδή έχω συνδυασμένο πρόβλημα α) πόντων και β) assessment

                            Όσον αφορά τους πόντους:
                            1) Εξετάσεις για το ΝΑΑΤΙ στην Ελλάδα γίνονται Σεπτέμβρη και Μάρτη, αλλά πρέπει να δηλώσεις συμμετοχή δύο μήνες πριν, οπότε την έχασα την προθεσμία.
                            2) Η σύντροφος δεν έχει ΙΕLTS ακόμα, και assessment την βλέπω δύσκολα να βγάζει.
                            3) Για να κατοχυρωθούν οι πόντοι από την προϋπηρεσία μου στο Υπουργείο Οικονομικών, πρέπει το skilled occupation που θα διαλέξω να είναι σχετιζόμενο. Αν λοιπόν επιλέξω secondary school teacher ή physicist, χάνω τους πόντους της προϋπηρεσίας, και μένω με 50 πόντους σύνολο.

                            Όσον αφορά το assessment:
                            1) Για να πάρω assessment ως secondary school teacher πρέπει να έχω 1 χρόνο παιδαγωγικές σπουδές και 45 μέρες διδασκαλία υπό επίβλεψη.
                            2) Ως taxation accountant πάλι δεν μπορώ να πάρω assessment γιατί θέλει σχετικό bachelor και εγώ έχω μόνο την προϋπηρεσία!
                            Άρα δεν είμαι στην SOL! Όσο αφορά τη CSOL, ως physicist θέλει 1 χρόνο προϋπηρεσία, την οποία δεν έχω!

                            Αυτό που θα με έσωζε, είναι να βρω ένα nominated occupation το οποίο να ΜΗΝ θέλει bachelor και το οποίο να είναι άμεσα σχετιζόμενο με την προϋπηρεσία μου, και το οποίο να είναι είτε στη SOL είτε στη CSOL. That's the 50 million dollar question!! Γιατί έτσι και τους 10 πόντους θα πάρω που μου λείπουν και το occupation assessment θα έχω. Ζητείται επάγγελμα λοιπόν!!

                            Εν τω μεταξύ πήγα στο British council και έκανα αίτηση για αναβαθμολόγηση του IELTS. Σε 6-8 εβδομάδες θα ξέρω. Αν το 7,5 του writing γίνει 8, δεν θα έχω πλέον πρόβλημα πόντων. Επειδή το σκορ μου στα άλλα bands είναι 8.5 και 9, ίσως να έχω ελπίδες για κάτι καλό από εκεί...

                            Αυτό που μου λες για State Migration Plan, ισχύει για τις 187 και 489 subclasses, σωστά; Όμως, δε με βοηθά στο θέμα των πόντων, πρέπει ήδη να έχω 60, για να γίνω nominated από territory ή state, και αφού αυτό γίνει θα πάρω άλλους 10 πόντους, έτσι δεν είναι; Απλά δηλαδή το State Migration Plan μου δείχνει σε ποια περιοχή έχουν ανάγκη το επάγγελμά μου και άρα είναι πιθανότερο να με κάνουν nominated. Τα επαγγέλματα στο State Migration Plan είναι υποσύνολο του CSOL, αν κατάλαβα καλά.

                            Γ@$ώτο, με πτυχίο, μεταπτυχιακό και σχεδόν τέλεια αγγλικά τρώω πόρτα, και από την άλλη οι Κινέζοι και οι Ινδοί μπαίνουν αέρα πατέρα!!!

                            Comment


                              Το ερώτημα του andreas_patra με ενδιαφέρει κι εμένα πολύ, γιατί αφορά όλες τις sponsored visas. Δηλαδή, ακόμα κι αν κάποιος βρει sponsor, η δουλειά που θα απασχοληθεί πρέπει να είναι σε ένα skilled occupation το οποίο ο υποψήφιος employee πρέπει να μπορεί να το κάνει assessed! Δύσκολα τα πράγματα δηλαδή, αφού αν δεν πληρείς τις προϋποθέσεις του assessment, ακόμα και στην επιχείρηση του συγγενή σου, δεν μπορείς να εργαστείς!

                              Comment


                                Originally posted by dj_takis View Post
                                Σωτηρία καλησπέρα. Για βίζα δεν πλήρωσα τίποτα, και μου την έβγαλε το πρακτορείο που μου έβγαλε το εισιτήριο, γι' αυτό δεν ξέρω να σου πω ποια ακριβώς. Αλλά αν μπεις στo Department of Immigration & Citizenship θα δεις ποιες επιλογές έχεις και το κάνεις και μόνη σου. Είναι πανεύκολο. Χρειάζεται να έχεις και διαβατήριο, και όχι, δεν είναι αυτό η βίζα σου. Όσο για τις ερωτήσεις, στο περίπου ήταν τι ήρθες να κάνεις εδώ, που θα μείνεις, τι δουλειά κάνεις, πόσα λεφτά έχεις μαζί σου, αν είναι λίγα θα σε ρωτήσει αν έχεις και πιστωτική,και αν δηλώσεις ότι θα μείνεις σε συγγενείς θα ζητήσουν διεύθυνση. Αν είσαι άνεργη, σε καμιά περίπτωση μη τους το πεις, και καλό είναι να είσαι άνετη και όχι νευρική. Όλα αυτά βέβαια με πολύ ευγενικό τρόπο.
                                Μμμ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
                                Ξέρεις επίσης αν γίνεται να αλλάξεις την βίζα σου, την τουριστική για παράδειγμα, ενώ είσαι Αυστραλία και να προχωρήσεις σε κάποια άλλη; Για παράδειγμα αν βρεις σπόνσορα εκεί, ενώ είσαι με τουριστική, μπορείς να την αλλάξεις;

                                Comment

                                Working...
                                X