Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γεια σας.
    Θα ηθελα πληροφοριες οσον αφορα το θεμα της μεταναστευσης στην Αυστραλια και συγκεκριμενα εαν υπαρχει μαθητικη βιζα δηλαδη εαν καποιος θελει να κανει μεταγραφη σε
    ελληνικο σχολειο εκει να μην χρειαστει τη φοιτητικη βιζα .Επισης αν γινεται να ερθει ο μαθητης /τρια μαζι με τον γονεα/κηδεμονα ο οποιος να ρωτησω θα πρεπει να διαθετει συνταξιοδοτικη βιζα η αρκει η συνταξη (εαν παιρνει εντος της Ελλαδος)?

    Ευχαριστω και περιμενω την απαντηση σας

    Comment


      Originally posted by Constantin View Post
      Εν τω μεταξύ πήγα στο British council και έκανα αίτηση για αναβαθμολόγηση του IELTS. Σε 6-8 εβδομάδες θα ξέρω. Αν το 7,5 του writing γίνει 8, δεν θα έχω πλέον πρόβλημα πόντων. Επειδή το σκορ μου στα άλλα bands είναι 8.5 και 9, ίσως να έχω ελπίδες για κάτι καλό από εκεί...

      Αυτό που μου λες για State Migration Plan, ισχύει για τις 187 και 489 subclasses, σωστά; Όμως, δε με βοηθά στο θέμα των πόντων, πρέπει ήδη να έχω 60, για να γίνω nominated από territory ή state, και αφού αυτό γίνει θα πάρω άλλους 10 πόντους, έτσι δεν είναι; Απλά δηλαδή το State Migration Plan μου δείχνει σε ποια περιοχή έχουν ανάγκη το επάγγελμά μου και άρα είναι πιθανότερο να με κάνουν nominated. Τα επαγγέλματα στο State Migration Plan είναι υποσύνολο του CSOL, αν κατάλαβα καλά.

      Γ@$ώτο, με πτυχίο, μεταπτυχιακό και σχεδόν τέλεια αγγλικά τρώω πόρτα, και από την άλλη οι Κινέζοι και οι Ινδοί μπαίνουν αέρα πατέρα!!!
      Αν με τους 10 επιπλέον πόντους του IELTS "σώζεσαι" και δεδομένου οτι τα αγγλικά σου είναι τόσο καλά κυνήγα τα 8άρια. Ακόμα και αν δεν δουλέψει η αναβαθμολόγηση (το απ'ευχομαι-σκορδα-σκορδα) ξαναδώσε αγγλικά, τι στο καλό 1-2 φορες θα το πετύχεις. Ισως ειναι πιο εύκολο απο όλες τις άλλες υποθέσεις. Επίσης για να γίνεις nominated απο State or Territory, δεν χρειάζεται να εχεις 60 πόντους και άλλωστε σε αυτήν την φάση ποιος μπορει να καθορίσει τους πόντους σου? Το nomination αυτό σου δίνει 10 πόντους είτε αν συνολικά έχεις 30 ειτε 100! Άρα και αυτό είναι μια καλή επιλογή και μάλιστα ανέξοδη σχεδόν.

      Επίσης μέχρι να κάνεις το assessment για όποιο επάγγελμα τελικά σε συμφέρει, να σου έρθει το αποτέλεσμα και να υποβάλεις το expression of interest και να σου γίνει η πρόσκληση για βίζα, σίγουρα προλαβαίνεις τις εξετάσεις του Μαρτίου (ΝΑΑΤΙ). Για την 457 δεν ξέρω ακριβως τι ισχύει, θα το κοιτάξω.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Originally posted by Sotiria_ View Post
        Μμμ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
        Ξέρεις επίσης αν γίνεται να αλλάξεις την βίζα σου, την τουριστική για παράδειγμα, ενώ είσαι Αυστραλία και να προχωρήσεις σε κάποια άλλη; Για παράδειγμα αν βρεις σπόνσορα εκεί, ενώ είσαι με τουριστική, μπορείς να την αλλάξεις;
        Μέχρι πριν τις αλλαγές του νόμου μπορούσες. Το ξέρω γιατί γνωστός μου με εστιατόριο έκανε σε κάποιον έλληνα μάγειρα την 457. Αυτό είναι και η ουσία άλλωστε. Να πας, να σε δουν, και αν τους κάνεις να σε κρατήσουν. Αυτό μόνο με τουριστική μπορείς να το κάνεις. Ποιος εργοδότης θα προσλάβει κάποιον μόνο βλέποντας βιογραφικό, και με μια απλή ιντερνετική συνέντευξη; Μετά τις αλλαγές δε ξέρω αν άλλαξε κάτι για την τουριστική. Για φοιτητική επίσης νομίζω ότι μπορείς, καθώς κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κι εγώ. Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι κάτι άλλαξε.

        Comment


          Originally posted by voltron View Post
          Γεια σας.
          Θα ηθελα πληροφοριες οσον αφορα το θεμα της μεταναστευσης στην Αυστραλια και συγκεκριμενα εαν υπαρχει μαθητικη βιζα δηλαδη εαν καποιος θελει να κανει μεταγραφη σε
          ελληνικο σχολειο εκει να μην χρειαστει τη φοιτητικη βιζα .Επισης αν γινεται να ερθει ο μαθητης /τρια μαζι με τον γονεα/κηδεμονα ο οποιος να ρωτησω θα πρεπει να διαθετει συνταξιοδοτικη βιζα η αρκει η συνταξη (εαν παιρνει εντος της Ελλαδος)?

          Ευχαριστω και περιμενω την απαντηση σας
          "Συνταξιοδοτική" visa????

          Comment


            Originally posted by dj_takis View Post
            Μέχρι πριν τις αλλαγές του νόμου μπορούσες. Το ξέρω γιατί γνωστός μου με εστιατόριο έκανε σε κάποιον έλληνα μάγειρα την 457. Αυτό είναι και η ουσία άλλωστε. Να πας, να σε δουν, και αν τους κάνεις να σε κρατήσουν. Αυτό μόνο με τουριστική μπορείς να το κάνεις. Ποιος εργοδότης θα προσλάβει κάποιον μόνο βλέποντας βιογραφικό, και με μια απλή ιντερνετική συνέντευξη; Μετά τις αλλαγές δε ξέρω αν άλλαξε κάτι για την τουριστική. Για φοιτητική επίσης νομίζω ότι μπορείς, καθώς κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κι εγώ. Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι κάτι άλλαξε.
            Αα ωραία, σ'ευχαριστώ πολύ!
            Για να βγάλεις φοιτητική δε σημαίνει ότι πας για να σπουδάσεις εκεί;

            Comment


              Originally posted by Sotiria_ View Post
              Αα ωραία, σ'ευχαριστώ πολύ!
              Για να βγάλεις φοιτητική δε σημαίνει ότι πας για να σπουδάσεις εκεί;
              Και βέβαια μόνο αυτό σημαίνει. Απλά όλοι μετά το πέρας των σπουδών, κοιτάνε πως να βρουν τρόπο να μείνουν. Αλλά αν στο μεταξύ βρεις σπόνσορ, μπορείς να αφήσεις τις σπουδές σου και να πιάσεις δουλειά. Δεν στο απαγορεύει κανείς. Φυσικά πρέπει να αλλάξεις και την βίζα σου. Και κακά τα ψέματα. Το 90% που πάνε εκεί με φοιτητική, δεν τους ενδιαφέρει να σπουδάσουν, αλλά να βρουν σπόνσορ, να συμπληρώσουν μέσω σπουδών πόντους για permanent visa κτλ. Αν μπορούσαν να πάνε μόνιμα χωρίς σπουδές, θα το κάνανε. Άποψή μου πάντα. Μην παρεξηγηθώ κιόλας.

              Comment


                Χρήσιμες διευκρινίσεις που μετά από λίγη ακόμα μελέτη συνειδητοποίησα, ίσως φανούν χρήσιμες και σε άλλους:

                Για τις subclasses 190 & 489, μπορούμε να υποβάλλουμε ΕΟΙ, ακόμα και αν δεν έχουμε 60 πόντους, αρκεί στην 190 να έχουμε 55 πόντους και στην 489 να έχουμε 50 πόντους.

                Για τις subclasses 186 & 187, δεν χρειάζεται καν να μας απασχολούν οι πόντοι, καθώς οι βίζες αυτές δεν είναι points-based. Εδώ υποβάλλουμε ΕΟΙ έτσι ώστε να μπορούν να βλέπουν τα skills μας πιθανοί μελλοντικοί εργοδότες και να μας διαλέξουν για sponsorship.

                Ελπίζω να φανούν χρήσιμα σε κάποιους, γιατί εγώ τα συνειδητοποίησα μετά από αρκετό ψάξιμο. Όχι ότι ήταν κρυμμένα, αλλά καμία φορά όταν πνιγόμαστε από ωκεανό πληροφοριών δεν είναι κι εύκολο να ξεχωρίσουμε την ήρα από το στάρι...
                Μου τα υπέδειξε ο Λευτέρης (big thanks!) και επίσης τα επιβεβαίωσα σε ένα post στο Busting the myths about SkillSelect | Migration Blog το οποίο και παραθέτω:

                It is important to remember that you will be able to submit an EOI even if you do not meet the pass mark; however, you will not be invited to apply for that visa unless you meet the required pass mark.

                Let me explain how state or territory nomination will work in SkillSelect – under the 190 and 489 visa options, points are available for state or territory government nomination. For the 190 visa it is 5 points and for the 489 visa it is 10 points. Because you can be nominated by a state or territory once you’re in SkillSelect, it is possible that you could submit an EOI with fewer points than the pass mark and be invited by a state, if the extra points that nomination gives you would lift your score up to the pass mark. Remember though that you would need to be nominated for a state or territory nominated visa and if you don’t get nominated, or if even with a nomination you don’t reach the pass mark, then you won’t be invited to apply for a nominated visa.

                Another important point is that you can still submit an EOI without sufficient points if you want to consider employer sponsorship as an option. Employer sponsored visas don’t require a points test and SkillSelect will be a great way for potential employers to get in touch with people who might want to migrate under employer sponsorship.

                Comment


                  Πατριωτάκια καλησπέρα

                  έχω μια δύσκολη ερώτηση που αφορά την visa 457.

                  Είμαι στη διαδικασία της αίτησης και φθάνοντας στο τελείωμα μου λέει το εξής:

                  "I understand that I must attach a letter from my insurer confirming that I and any other applicants included in the application have made adequate arrangements for health insurance during the period of my/our intended stay in Australia. For more information and a copy of the certification letter click here."

                  Είναι δυνατόν να μου ζητάνε να έχω κάνει ασφάλιση υγείας (σε ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία?) προτού πάω Αυστραλία? Το λογικό θα ήταν να μου ζητάγαν να κάνω εκεί αφού φτάσω.

                  Μήπως ξέρει κανείς?

                  Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση

                  Comment


                    Καλησπέρα και απο εμένα, ξανά!
                    Έχω διαβάσει μέχρι και την ΧΙΙΙ και ομολογώ ότι είναι τρομερά κουραστικό, κάποιοι να αναφέρονται στα ίδια και στα ίδια.
                    Επίσης ο τρόπος που αναφερόμουνα ότι είναι εύκολος για να μεταναστεύσεις και να δουλέψεις και ζήσεις μόνιμα στην Αυστραλία, δεν είναι άλλος απο τις σπουδές. Τώρα ο άλλος λόγος που δεν το έγραψα και έβαλα το τηλέφωνό μου, ήταν γιατί εκείνο τον καιρό πνιγόμουνα για να κάτσω να αναφέρω αναλυτικώς πως και τι πρέπει να κάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος.
                    Ακόμα πιστεύω ότι είναι πολύ κουραστικό να υπάρχει ένα μακρόσυρτο θέμα σε διάφορες ενότητες, όπου μερικοί που βαριούνται να διαβάσουν , επαναλαμβάνουν τα ίδια και τα ίδια κάνοντας το και μακροσκελές και χωρίς στην ουσία νόημα.
                    Θα ήταν πιστεύω σωστό , ο κάθε ένας να έφτιαξε ένα δικό του νήμα και όποιος γνώριζε να του έδινε τις πληροφορίες που δεν ήξερε και χρειαζόταν.
                    Το λέω αυτό, γιατί μέχρι τώρα έχω διαβάσει άπειρες φορές εδώ μέσα, άτομα που δεν έκαναν καν τον κόπο να διαβάσουν όπως εγώ και κάποιοι άλλοι ,να επαναλαμβάνουν ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια πράγματα και ερωτήματα, όπως λόγου χάρη έχω γεννηθεί στην Αυστραλία και τι πρέπει να κάνω, ή έχω τον σύζυγο και θέλω να τον κάνω χορηγία για να μεταναστεύσει μαζί μου ή του τύπου έχω αυτό το χαρτί και δεν ξέρω που να το αναγνωρίσω.
                    Δεν γίνεται παιδιά ,εμείς που έχουμε την υπομονή ,να τραβάμε όλο αυτό το μαρτύριο επειδή εσείς δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε.
                    Το βλέπω και λίγο ως προσβολή σε όλους εμάς που ενώ δεν έχουμε ελεύθερο πολύ χρόνο, παρόλα ταύτα κάνουμε τον κόπο ,έστω και κλέβοντας λεπτά απο εδώ και απο εκεί να ρίχνουμε τόσο διάβασμα και στην ουσία να διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια και τίποτα το διαφορετικό, εξαιτίας σας.
                    Θα παρακαλούσα τους εμπνευστές αυτής της ιδέας, είτε να τους παραπέμπουν σε παρόμοια νήματα ,είτε να μας επιβάλουν όλους να ανοίξουμε δικά μας νήματα ,για να μας απαντάνε προσωπικά.
                    Θα ήθελα να πω ότι και εγώ επεξεργάζομαι τόσο καιρό όλες αυτές τις πληροφορίες και έχω καταλήξει ότι μόνο με φοιτητική βίζα μπαίνεις στο όλο κλίμα της Αυστραλίας, γιατί και μαθαίνεις κάποιο επάγγελμα που το έχουν ανάγκη και αργότερα θα σε χρησιμοποιήσουν και συγχρόνως εγκλιματίζεσαι στον Αυστραλέζικο τρόπο ζωής και σκέψης, που είναι ότι το καλύτερο.
                    Τέλος θέλω να πω μου κάνει εντύπωση η αλληλεγγύη των φίλων και αδερφών μας απο την Αυστραλία. Κανείς μα κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να πεί ξέρω εγώ ρε παιδί μου, έχω αυτή την ψησταρία, το μαγαζί, την δουλειά τέλος πάντων και λέω να βοηθήσω και εγώ, τώρα τους αδελφούς μας στην πατρίδα , που τόσο μας έχουν ανάγκη. Τόση εμπάθεια με τους εδώ, δεν το περίμενα; Αλλά διαβάζοντας κάποια νήματα, με συγγενείς, όλα μου φαίνονται πλέον πραγματικά.



                    Υ.Γ. Αγοριανη, βάλε μία τάξη Δεν βγαίνει νόημα και αντί να σε ενημερώνει ,σε μπερδεύει χειρότερα αλλά και σε κουράζει.
                    Υ.Γ. Επίσης αν κάνουμε ο καθένας το νήμα του, θα μπορεί ο καθένας μας να βλέπει όλες τις απαντήσεις με την σειρά και να βγάζει πιο καλύτερα νόημα, απο το να διαβάζει μακρόσυρτα ,μέχρι να φτάσει στην δική του λύση.
                    Υ.Γ. Ελπίζω κάποιοι να μην νευριάσουν που αναφέρομαι στον τρόπο δράσης τους.
                    Υ.Γ. Σε άλλο νήμα ,εφόσον το εγκρίνουν οι εμπνευστές του φόρουμ, θα σας γράψω αναλυτικά την διαδικασία που σας ανέφερα.


                    Ευχαριστώ!

                    Comment


                      Originally posted by Giannis78 View Post
                      Το λέω αυτό, γιατί μέχρι τώρα έχω διαβάσει άπειρες φορές εδώ μέσα, άτομα που δεν έκαναν καν τον κόπο να διαβάσουν όπως εγώ και κάποιοι άλλοι ,να επαναλαμβάνουν ξανά και ξανά τα ίδια και τα ίδια πράγματα και ερωτήματα, όπως λόγου χάρη έχω γεννηθεί στην Αυστραλία και τι πρέπει να κάνω, ή έχω τον σύζυγο και θέλω να τον κάνω χορηγία για να μεταναστεύσει μαζί μου ή του τύπου έχω αυτό το χαρτί και δεν ξέρω που να το αναγνωρίσω.
                      Δεν γίνεται παιδιά ,εμείς που έχουμε την υπομονή ,να τραβάμε όλο αυτό το μαρτύριο επειδή εσείς δεν μπαίνετε καν στον κόπο να διαβάσετε.
                      Πόσο δίκιο έχεις!!!!!!!!!!!!
                      Γνωρίζω όμως και περιπτώσεις (ελάχιστες βέβαια) που διαβάζοντας μόνο και χωρίς να επαναλάβουν τις ίδιες,ήδη απαντημένες πολλάκις ερωτήσεις,που έκαναν την διαδικασία.
                      Μη ξεχνάς ότι οι έλληνες είμαστε της βιασύνης,θέλουμε τα πάντα εδώ και τώρα,χωρίς να κάνουμε τον κόπο....
                      Πάντως σε όλα τα forum ανεξαρτήτου θεματολογίας συμβαίνει περίπου το ίδιο....επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια.
                      Θα ήταν και αντιδημοκρατικό να "απαγορεύουμε" σε κάποιον να ρωτήσει ή να μην απαντάμε,κάτι που πιθανά έχει ήδη απαντηθεί.

                      Comment


                        Originally posted by Giannis78 View Post
                        Καλησπέρα και απο εμένα, ξανά!
                        Έχω διαβάσει μέχρι και την ΧΙΙΙ και ομολογώ ότι είναι τρομερά κουραστικό, κάποιοι να αναφέρονται στα ίδια και στα ίδια.
                        Επίσης ο τρόπος που αναφερόμουνα ότι είναι εύκολος για να μεταναστεύσεις και να δουλέψεις και ζήσεις μόνιμα στην Αυστραλία, δεν είναι άλλος απο τις σπουδές. Τώρα ο άλλος λόγος που δεν το έγραψα και έβαλα το τηλέφωνό μου, ήταν γιατί εκείνο τον καιρό πνιγόμουνα για να κάτσω να αναφέρω αναλυτικώς πως και τι πρέπει να κάνει ο κάθε ενδιαφερόμενος.

                        Δεν έχεις άδικο οτι είναι δύσκολο και κουραστικό να βρεις τις πληροφορίες που θες, αλλά ξέρεις οτι τουλάχιστον τα βασικά υπάρχουν. Εύκολα ή δύσκολα μπορείς να τα βρεις. Και μην ξεχνάμε οτι η βασική πηγή πληροφόρησης είναι το immi.gov.au, αλλά οι περισσότεροι βαριούνται ή δεν ξέρουν να διαβάσουν αγγλικά και μπαίνουν στο πατριωτάκι. Όταν ξεκινούσα εγώ ήμουν τελείως άσχετος με τη διαδικασία και δεν υπήρχε κανένα patriotaki.net να βρω τις απαντήσεις που ήθελα. Όλες οι απαντήσεις υπάρχουν στο επίσημο site και υπήρχαν πάντα αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και τι ψάχνεις.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by andreas_patra View Post
                          Πατριωτάκια καλησπέρα

                          έχω μια δύσκολη ερώτηση που αφορά την visa 457.

                          Είμαι στη διαδικασία της αίτησης και φθάνοντας στο τελείωμα μου λέει το εξής:

                          "I understand that I must attach a letter from my insurer confirming that I and any other applicants included in the application have made adequate arrangements for health insurance during the period of my/our intended stay in Australia. For more information and a copy of the certification letter click here."

                          Είναι δυνατόν να μου ζητάνε να έχω κάνει ασφάλιση υγείας (σε ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία?) προτού πάω Αυστραλία? Το λογικό θα ήταν να μου ζητάγαν να κάνω εκεί αφού φτάσω.

                          Μήπως ξέρει κανείς?

                          Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση
                          Ειχα ρωτησει τηλεφωνικά στην πρεσβεια και μου ειπαν το ιδιο.
                          Εκει που κατεληξα ειναι οτι θα πρεπει να αγορασεις μια ασφαλιση ελληνική και οταν πληρεις τις προυποθεσεις για να βγαλεις νεα ασφαλεια εκει, θα ακυρωσεις την ελληνικη. τωρα τί γινεται ακριβως δεν ξερω,πραγματικα το εχω κιεγω απορια, διοτι οι ασφαλειες ειναι και πανακριβες

                          Comment


                            Hellooooo!Can you hear me SOS?!

                            Καλησπέρα!

                            Γνωρίζω ότι είστε εδώ πέρα για να προσφέρετε την βοήθεια σας απλόχερα σε όσους σας ζητήσουν πληροφορίες.
                            Εάν γίνεται να μου δώσετε και μένα κάποιες πληροφορίες, αλλά περισσότερο θα ήθελα και την γνώμη σας για την περίπτωση μου...

                            Με λένε Μίλλυ Καρά, είμαι πτυχιούχος νηπιαγωγός του παν/μιου Αθηνών, με ένα χρόνο εργασιακής πείρας σε σχολείο και έχω επίσης το πιστοποιητικό αγγλικών το IELTS. Εδώ και ένα χρόνο έχω φύγει από την Ελλάδα και έχω μεταναστεύσει στο όμορφο νησί της Αφροδίτης, την Κύπρο. Φυσικά η ζωή μου εδώ είναι πολύ καλύτερη, αλλά δυστυχώς η κρίση αρχίζει να κάνει τα πρώτα βήματα της και εδώ πέρα...ένα παράδειγμα είναι ότι ο μισθός ήδη εδώ και ένα χρόνο έχει πέσει κατά διακόσια ευρώ μέσο όρο ενός πωλητή, δλδ στα 675 ευρώ από 900 ευρώ και πιο συγκεκριμένα στον τομέα μου, έως πτυχιούχος από ΑΕΙ είναι γύρω στα 800 - 900 ευρώ. Δυστυχώς, πέρσι δεν εξάσκησα το επάγγελμα μου και δούλευα part-time, ως γραμματέας - εξυπηρέτηση πελατών σε personal training studio.
                            Για να μην σας γράφω πολλές πληροφορίες, που μπορεί να σας κουράσουν, θα ήθελα να σας ρωτήσω πόσες είναι οι πιθανότητες μου να βρω δουλειά στην Αυστραλία.
                            Ήδη από καιρό έχω κάνει κάποιες προσπάθειες, να μάθω πληροφορίες, να στείλω το βιογραφικό μου σε δίγλωσσα ελληνικά σχολεία της Αυστραλίας, αλλά δεν πήρα καμία απάντηση μέσω email. Επίσης, επικοινώνησα με αυστραλέζικα γραφεία εξεύρεσης εργασίας και οι απάντηση τους ήταν ότι θα αρχίσουν να μου κλείνουν συνεντεύξεις, μόνο εάν είμαι ήδη κάτοικος της Αυστραλίας με εγκεκριμένη βίζα. Όλες οι προσπάθειες μου δεν βρήκαν ανταπόκριση μέχρι τώρα, εσείς τί πιστεύετε είναι μεγάλο ρίσκο για μένα ή όχι? Έχω πιθανότητες να συνεχίσω την ζωή μου στην Αυστραλία?
                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας.

                            Comment


                              Originally posted by andreas_patra View Post
                              Πατριωτάκια καλησπέρα

                              έχω μια δύσκολη ερώτηση που αφορά την visa 457.

                              Είμαι στη διαδικασία της αίτησης και φθάνοντας στο τελείωμα μου λέει το εξής:

                              "I understand that I must attach a letter from my insurer confirming that I and any other applicants included in the application have made adequate arrangements for health insurance during the period of my/our intended stay in Australia. For more information and a copy of the certification letter click here."

                              Είναι δυνατόν να μου ζητάνε να έχω κάνει ασφάλιση υγείας (σε ιδιωτική ασφαλιστική εταιρεία?) προτού πάω Αυστραλία? Το λογικό θα ήταν να μου ζητάγαν να κάνω εκεί αφού φτάσω.

                              Μήπως ξέρει κανείς?

                              Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια απάντηση

                              Αν δεν κάνω λάθος (αν κανω ας με διορθωσει καποιος) επειδή η 457 ειναι sponshored ο εργοδοτης που ανελαβε να επιδοτησει την σιγκεκριμενη βιζα μποεί να σου κάνει από εκεί ασφάλεια υγείας για σενα και για πιθανα μέλη της οικογενειας που θα εχεις στη βιζα σου (family insurance) και επισης νομιζω πως η ασφαλεια αυτη ειναι αναλογη με το χρονικο διαστημα παραμονης εκει. στην προκειμενη 2 χρονια. όλα αυτά στα λεω με επιφύλαξη.
                              Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                              Comment


                                Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει άποψη για τον Αυστραλιανό Στρατό (ADF). Έχω τα προσόντα που ζητάνε (πρώην στρατιωτικός, έως 49 ετών, >1000 ώρες πτήσης κλπ). Η σύζυγος έχει υπηκοότητα και ετοιμάζουμε και των παιδιών.

                                Comment

                                Working...
                                X