Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ο.Κ., σε ευχαριστώ leytery77.

    Comment


      #17
      Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
      Ο.Κ., σε ευχαριστώ leytery77.
      Μαίρη με συγχωρεις που σου απαντάω εγώ αλλά δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες για διαφορους λόγους. Πρώτον η Αυστραλία έχει εκατοντάδες χιλιάδες έλληνες μετανάστες οι οποίοι παίζουν σημαντικό ρόλο στην οικονομία τους και έτσι δεν νομίζω οτι μπορεί να "κλείσει τα σύνορα" σε αυτους όπως και σε καμία άλλη εθνικότητα άλλωστε. Δεύτερον είμαι αδύνατον να σταματήσει να χορηγεί βίζες σε συζύγους αυστραλών υπηκόων μιας και αυτό θα σήμαινε οτι θα χώριζε τις οικογένεις στη μέση. Και τρίτο, όλες οι χώρες χωρίζονται σε low risk & high risk countries με κριτηριο τη συμπεριφορά των εθνικοτήτων αυτών όταν επισκεπτονται την Αυστραλία. Πχ μια χώρα που οι πολίτες της όταν παίρνουν τουριστική βίζα αθετούν τους όρους της βίζας και δεν φεύγουν εγκαίρως, είναι high risk. Η ελλάδα ακόμα τουλάχιστον είναι low risk. Ελπίζω να μην γίνει high ποτε. Από αυτό εξαρτάται επίσης αν μπορούμε να βγάλουμε τουριστικη βίζα μόνοι μας άμεσα. Επίσης το low risk & high risk επηρεάζει και το χρόνο επεξεργασίας μιας βίζας αν δεν κάνω λάθος. Δεν σημαίνει οτι αποκλείονται οι high risk.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #18
        Παιδιά γειά σας και από εμένα, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου για μια ακόμα φορά να ρωτήσω κάτι. Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω εδώ και καιρό και δεν έχω καταλάβει που πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου για να πάρω apostille, ίσως φταίει ότι είμαι και ξανθιά... Και δεύτερον ήθελα να ρωτήσω, όταν κάνω αίτηση για την visa που πρέπει να δώσω τα μισά χρήματα προκαταβολή σε περίπτωση που δεν εγγριθεί αυτά τα χρήματα τα χάνουμε ή μας τα δίνουν πίσω? Γιατί είναι και ένα σεβαστό ποσό, δεν είναι και λίγα και τέτοιες εποχές δεν μας περισσεύουν κιόλας.. Σας ευχαριστώ πολύ αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

        Comment


          #19
          Originally posted by effie View Post
          Παιδιά γειά σας και από εμένα, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου για μια ακόμα φορά να ρωτήσω κάτι. Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω εδώ και καιρό και δεν έχω καταλάβει που πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου για να πάρω apostille, ίσως φταίει ότι είμαι και ξανθιά... Και δεύτερον ήθελα να ρωτήσω, όταν κάνω αίτηση για την visa που πρέπει να δώσω τα μισά χρήματα προκαταβολή σε περίπτωση που δεν εγγριθεί αυτά τα χρήματα τα χάνουμε ή μας τα δίνουν πίσω? Γιατί είναι και ένα σεβαστό ποσό, δεν είναι και λίγα και τέτοιες εποχές δεν μας περισσεύουν κιόλας.. Σας ευχαριστώ πολύ αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
          effie , στα χαρτιά που θέλεις να βάλεις apostile πρέπει να τα πάς η ίδια στην κατεχάκη 56 και τα παίρνεις την ίδια ώρα.Οσον αφορά τα χρήματα για την visa , πρέπει να τα δώσεις όλα μαζί είτε μετρητά στην πρεσβεία, είτε με πιστωτική κάρτα.Αν δεν εγκριθεί η visa σου τα χάνεις, δυστυχώς.
          Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

          Comment


            #20
            Originally posted by effie View Post
            Παιδιά γειά σας και από εμένα, θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου για μια ακόμα φορά να ρωτήσω κάτι. Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διαβάζω εδώ και καιρό και δεν έχω καταλάβει που πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου για να πάρω apostille, ίσως φταίει ότι είμαι και ξανθιά... Και δεύτερον ήθελα να ρωτήσω, όταν κάνω αίτηση για την visa που πρέπει να δώσω τα μισά χρήματα προκαταβολή σε περίπτωση που δεν εγγριθεί αυτά τα χρήματα τα χάνουμε ή μας τα δίνουν πίσω? Γιατί είναι και ένα σεβαστό ποσό, δεν είναι και λίγα και τέτοιες εποχές δεν μας περισσεύουν κιόλας.. Σας ευχαριστώ πολύ αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.
            καλησπέρα,
            όταν κάνεις αίτηση για visa δίνεις όλο το ποσό ,
            αν έχεις τις προυποθέσεις να πάρεις την visa δεν κυνδυνεύεις να χάσεις τα χρήματα.Σε άλλη περίπτωση οχι δεν επιστρέφονται αν δεν κάνω λάθος.
            Επειδή,όμως βλέπω στο προφίλ σου οτι μένεις μακριά κάνε τους ένα τηλ στο 210 3285756
            κατεχάκη 56 Αθήνα 2ος όροφος είναι να σου πούν αν πρέπει να πάς εκεί η να τα στείλεις με κάποιο άλλο τρόπο ή....

            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #21
              Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, φαντάζομαι στην πορεία θα έχω κι άλλες και θα σας ξανά εκμεταλλευτώ... Καλό κουράγιο σε όλους

              Comment


                #22
                Χαιρεται,πηρα τηλεφωνο στην πρεσβεια για απορίες και γραφω εδω τις πληροφοριες που μαζεψα μηπως τις χρειαζεται και κανενας αλλος. Αφορουν αποριες για βιζα εργασιας (sponsored, δηλαδη 186 και 457).

                1. Το τηλεφωνικο κεντρο τους ειναι ανοιχτο για συνομιλια απο τις 8μιση ως τις 3μιση. Αντι να πατησω το "2" στο τηλεφωνο που ειναι το νουμερο που διαλεγεις για επαγγελματικη μεταναστευση, αφησα ανοιχτη τη γραμμη μεχρι να απαντησει ανθρωπος. Στην τεταρτη προσπαθεια,μιλησα με μια κοπελα.
                Πληροφοριες:
                2. Ερωτηση: το επικυρωμενο αντιγραφο του διαβατηριου θα εχει την ελληνικη σφραγιδα απο την αστυνομια ή χρειαζεται και κατι αλλο, πχ να μεταφραστει η σφραγιδα?
                Απαντηση: δεν χρειαζεται κατι αλλο, την ελληνικη σφραγιδα της αστυνομιας μονο
                3. Ερωτηση: το ιδιο ισχύει και για το πιστοποιητικο γενησεως?
                Απαντηση: το πιστοποιητικο γενησεως μπορειτε να το επικυρωσετε καί σε ΚΕΠ (ελληνικη σφραγιδα καί εκει)
                4. Ερωτηση: Health requirements: στο σάιτ λεει οτι δεν ειναι υποχρεωτικα εκ των πρωτέρων. Μπορώ παρόλα αυτά να κάνω τις εξετάσεις?
                Απάντηση: ειναι υποχρεωτικα. Θα σας ειδοποιήσουν ποιες πρέπει να κάνετε (σχολιο δικό μου: υποθετω οτι δεν ειναι υποχρεωτικά σε άλλες χωρες ή δεν καταλαβε τί ρωτησα)
                5. Ερώτηση: χρειάζονται 2 passport size photos. Στην πίσω πλευρά τί πρέπει να γραφουνε?
                Απάντηση: "This is a true person" με υπογραφη και σφραγιδα δικηγόρου, γιατρού φαρμακοποιου ή κάποιου τέτοιου
                6. Ερωτηση: Τη βεβαιωση απο την αστυνομία για τα Character requirements να την έχω ούτως ή άλλως μαζί μου όταν θα πάω Αυστραλία, αν δεν την ζητήσουν για τη βίζα?
                Απάντηση: δεν χρειάζεται. Αν την θέλουν, θα τη ζητήσουν για τη βίζα.
                7. Ερώτηση: Χωρίς προυπηρεσία μπορώ να δηλώσω για αυτή τη βίζα (186 ή 457)?
                Απάντηση: εξαρτάται από το επάγγελμα, επειδή εμείς δεν επεξεργαζόμαστε αιτήσεις για βίζα, πρέπει να βρείτε από το σάιτ τί ισχύει για το επαγγελμά σας (σχολιο δικό μου: δεν το εχω βρει στο σάιτ ούτε στο ANZSCO, αν το βρει κανεις,ας μου πει. γεωλογος ειμαι- 234411)
                8. Ερώτηση: για την 457, στην on-line αιτηση e457 η πρώτη επιλογή είναι: "I have been sponsored", ενώ πριν λέει οτι η αίτηση του εργοδότη και εργαζόμενου μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα. Πρέπει να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες απο τον εργοδότη για να στείλω τη δική μου αίτηση?
                Απάντηση: ο σπόνσορας πρέπει να εχει ηδη κάνει την αίτηση και μετα μπορει να στειλει και ο εργαζομενος, εστω και αν δεν εχουν ολοκληρωθει οι διαδικασιες εγκρισης του εργοδοτη
                9. Ερώτηση: Μπορω να εχω προσωρινή ασφάλιση μέχρι να μπω στη Αυστραλια και μετα να φτιαξω μια καλύτερη ασφαληση εκει?
                Απαντηση: Η ασφαληση πρεπει να ειναι Ελληνική και σε ισχυ για ολη τη διαρκεια ισχυος της βιζας. (σχολιο δικο μου: δεν εχω καταλαβει τι ακριβως παιζει με το θεμα αυτο, αν ξερει κανεις ας μου πει,διοτι τωρα δεν εχω καμια ασφαληση και θα πρεπει να πληρωσω τα μαλλιοκεφαλα μου να κανω ιδιωτικη).
                Αυτα θυμαμαι απο απορίες, λογικα θα εχουν ξαναγραφτει τα περισσοτερα, αν εχουνε ξαναγραφτει αλλου,διαγραψτε τα απο εδω. Συγνωμη για τα ορθογραφικα και που δεν βαζω τονους.
                Αν υπαρχει καποιος που εχει αυτες τις 2 βιζες και ειναι ηδη αυστραλια, πειτε μου να του στειλω το μειλ μου να ανταλλαξουμε κιαλλες πληροφοριες, ειδικα στα χρονικα και οικονομικα ευρη που διαπιστωνω οτι υπαρχουν

                Comment


                  #23
                  Originally posted by nickV View Post
                  effie , στα χαρτιά που θέλεις να βάλεις apostile πρέπει να τα πάς η ίδια στην κατεχάκη 56 και τα παίρνεις την ίδια ώρα.Οσον αφορά τα χρήματα για την visa , πρέπει να τα δώσεις όλα μαζί είτε μετρητά στην πρεσβεία, είτε με πιστωτική κάρτα.Αν δεν εγκριθεί η visa σου τα χάνεις, δυστυχώς.
                  Κατεχάκη 56 είναι μόνο τα χαρτιά από Αθήνα. Από Ανατ. Αττική είναι στο Γέρακα, από Πειραιά στον Πειραιά κ.ο.κ. Αν έχεις δλδ χαρτιά από επαρχία τα σφραγίζουν στην πόλη από όπου προέρχονται.

                  Συγκεκριμένα: "Η Σφραγίδα της Χάγης για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας του Κεντρικού Τομέα χορηγείται από τη Δ/νση Διοίκησης της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής (Κατεχάκη 56 Ελληνορώσων, 2ος όροφος, Τηλ: 213 2035 693-695-702-703, Αρ.Συκ. Τηλ/πίας: 213 2035 705). Σύμφωνα με την υπ' αριθμ. 36995/33828/30-09-2011 απόφαση του Γ.Γ Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής οι ώρες εξυπηρέτησης κοινού για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας του Κεντρικού Τομέα για τη χορήγηση της Σφραγίδας της Χάγης είναι 09:00 - 13:30.
                  Η Σφραγίδα της Χάγης για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας της περιφερειακής ενότητας Ανατολικής Αττικής αρμόδια υπηρεσία είναι η Διεύθυνση Αστικής Κατάστασης Ανατολικής Αττικής (Λ. Σπάτων 65, Γέρακας ,Τηλ: 210 6600951 & 210 6600999 Αρ.Συκ. Τηλ/πίας: 210 6600946 & 210 210 6600921).
                  Η Σφραγίδα της Χάγης για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας περιφερειακής ενότητας Πειραιώς, Νήσων και Δυτικής Αττικής αρμόδια υπηρεσία είναι η Διεύθυνση Αστικής Κατάστασης Δυτικής Αττικής και Πειραιά (Ευριπίδου 50, Πειραιεύς, Τηλ: 210 4137739 & 210 4224062 Αρ.Συκ. Τηλ/πίας: 210 4136647).
                  Για υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητος εκτός Νομού Αττικής θα πρέπει να επικοινωνείτε με τις κατά τόπους αρμόδιες αποκεντρωμένες ή περιφερειακές διευθύνσεις."
                  Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by cryo View Post
                    Απαντηση: το πιστοποιητικο γενησεως μπορειτε να το επικυρωσετε καί σε ΚΕΠ (ελληνικη σφραγιδα καί εκει)
                    Eμένα για να βγάλω αυστραλέζικο διαβατήριο δεν δεχόντουσαν σφραγίδα από ΚΕΠ. Γνώμη μου μην το ρισκάρεις

                    Originally posted by cryo View Post
                    Ερώτηση: χρειάζονται 2 passport size photos. Στην πίσω πλευρά τί πρέπει να γραφουνε?
                    Απάντηση: "This is a true person" με υπογραφη και σφραγιδα δικηγόρου, γιατρού φαρμακοποιου ή κάποιου τέτοιου
                    "This is a true foto of.... (το όνομα του ανθρώπου που είναι στη φωτογραφία στα αγγλικά)" Μετά υπογραφή δικηγόρου, γιατρού, φαρμακοποιού, δασκάλου, αστυνομικού, παπά (και πολλών άλλων επαγγελματιών). ΟΧΙ σφραγίδα, εκτός εάν είναι στα αγγλικά. Εμένα στην πρεσβεία στην Αθήνα μου έβγαλαν άκυρη την αίτησή μου γιατί ο εγγυητής είχε υπογράψει και σφραγίσει την αίτηση. Μου είπαν θα την δεχόντουσαν αν ήταν η σφραγίδα στα αγγλικά μόνο.
                    Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                    Comment


                      #25
                      Γειά σας παιδιά,

                      Σχετικά με την σφραγίδα της Χάγης, θα σας πω τι έγινε με εμένα...

                      Κάλεσα στο Λονδίνο αλλά και στην πρεσβεία της Αθήνας και μου το ξεκαθάρισαν , ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ..!!!!!!!!!

                      Τώρα όταν το είπα αυτό στο μεταφραστικό της Αθήνας, άρχισαν να μου τα μασάνε ,... λέγοντας ότι .....μπορεί, ίσως, μάλλον.....θα την χρειαστώ στην Αυστραλία......αλλά δεν ξέρουν που και πότε.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                      Οπότε τους έστειλα τα χαρτιά μου όλα χωρίς σφραγίδα !!!!!
                      Προσπαθούν να σαμποτάρουν την διαδικασία , να την δυσκολέψουν όσο πιό πολύ μπορούν!!!!!
                      Οι δικοί μας......εδώ στην Ελλάδα, όχι οι Αυστραλοί !!!!!!!!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
                        Γειά σας παιδιά,

                        Σχετικά με την σφραγίδα της Χάγης, θα σας πω τι έγινε με εμένα...

                        Κάλεσα στο Λονδίνο αλλά και στην πρεσβεία της Αθήνας και μου το ξεκαθάρισαν , ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ..!!!!!!!!!

                        Τώρα όταν το είπα αυτό στο μεταφραστικό της Αθήνας, άρχισαν να μου τα μασάνε ,... λέγοντας ότι .....μπορεί, ίσως, μάλλον.....θα την χρειαστώ στην Αυστραλία......αλλά δεν ξέρουν που και πότε.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                        Οπότε τους έστειλα τα χαρτιά μου όλα χωρίς σφραγίδα !!!!!
                        Προσπαθούν να σαμποτάρουν την διαδικασία , να την δυσκολέψουν όσο πιό πολύ μπορούν!!!!!
                        Οι δικοί μας......εδώ στην Ελλάδα, όχι οι Αυστραλοί !!!!!!!!!
                        Το έχω πει δεκάδες φορές οτι τουλάχιστον όταν έκανα εγώ την διαδικασία για permanent visa πουθενά στο immi.gov.au δεν έγραφε για αποστιλ, γι' αυτό και δεν έβαλα παρά μόνο στα ποινικά μητρώα που ήρθαν από μόνα τους με σφραγίδα αποστιλ. Αν ήταν απαραίτητο να είστε σίγουροι οτι κάπου θα το διαβάζατε στις διαδικασίες. Εδώ μας λένε με κάθε λεπτομέρεια μέχρι και ποιο επάγγελμα πρέπει να πιστοποιεί έγγραφα και πολλές άλλες λεπτομέρειες, θα θεωρούσαν τόσο αυτονόητη την αποστιλ? Και αυτό που λέει η ΜΑΙΡΗ επιβαιβεώνει τα λεγόμενά μου. Και μην ακούτε τι σας λένε στο μεταφραστικό της Αθήνας, δεν έχουν καμια δικαιωδοσία να μας λένε τι πρέπει να έχει το έγγραφο που μεταφράζουν. Έτσι μου λέγανε και μένα για το δίπλωμα οδήγησης που το ήθελα μόνο και μόνο να το δείξω αν μου ζητηθεί. Αυτά τα λένε αν πας αυτοπροσώπος γιατί ταχυδρομικά που μετέφρασα προηγουμένως ένα κάρο έγγραφα δεν είπε κανείς τίποτα. Είναι μ@λ... οι άνθρωποι....
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          #27
                          Καλησπέρα σας. Πριν λίγες μέρες εγκρίθηκε η partner visa 100 μέσα σε 1,5 μήνα. Σας ενημερώνω ότι κανένα έγγραφό μου δεν είχε σφραγίδα apostile ούτε καν το ποινικό μου μητρώο και ουδέποτε μου ζητήθηκε. Καλή τύχη σε όλους.

                          Comment


                            #28
                            Καλησπερα κι απο μενα... Εχετε ολοι σας δικιο...
                            ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΡΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ
                            (APOSTILLE)

                            ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ της 5-10-1961 ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ, Η ΟΠΟΙΑ ΚΥΡΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ Ν.1497/1984


                            ΑΓΙΟΣ ΒΙΚΕΝΤΙΟΣ ΚΑΙ ΓΡΕΝΑΔΙΝΕΣ
                            ΑΓΙΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ
                            ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ
                            ΑΛΒΑΝΙΑ (δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)
                            ΑΝΔΟΡΑ
                            ΑΝΤΙΓΚΟΥΑ ΚΑΙ ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΤΑ
                            ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
                            ΑΡΜΕΝΙΑ
                            ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
                            ΑΥΣΤΡΙΑ
                            ΒΕΛΓΙΟ

                            ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ
                            ΒΟΣΝΙΑ ΚΑΙ ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ
                            ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ
                            ΓΑΛΛΙΑ
                            ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                            ΓΚΡΕΝΑΔΑ
                            ΓΕΩΡΓΙΑ (δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)
                            ΔΑΝΙΑ
                            ΔΟΜΙΝΙΚΑ
                            ΕΚΟΥΑΔΟΡ (ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ)
                            ΕΛ ΣΑΛΒΑΔΟΡ
                            ΕΛΒΕΤΙΑ
                            ΕΛΛΑΔΑ

                            ΕΣΘΟΝΙΑ
                            ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ
                            ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟΥ ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ
                            ΙΑΠΩΝΙΑ

                            ΙΝΔΙΑ
                            ΙΡΛΑΝΔΙΑ
                            ΙΣΛΑΝΔΙΑ
                            ΙΣΠΑΝΙΑ

                            ΙΣΡΑΗΛ
                            ΙΤΑΛΙΑ
                            ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ
                            ΚΙΝΑ (Μόνο η Ειδική Διοικητική Περιφέρεια του ΧΟΝΓΚ ΚΟΝΓΚ και του ΜΑΚΑΟ)
                            ΚΟΛΟΜΒΙΑ
                            ΚΟΡΕΑ
                            ΚΡΟΑΤΙΑ
                            ΚΥΠΡΟΣ (Όσον αφορά τη χώρα μας, είναι ελεύθερα περαιτέρω επικύρωσης α. τα δημόσια έγγραφα της και β. τα ιδιωτικά επικυρωθέντα από τις δημ. Αρχές της Κύπρου)
                            ΛΕΖΟΘΟ
                            ΛΕΤΟΝΙΑ
                            ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ
                            ΛΙΒΕΡΙΑ
                            ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
                            ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ
                            ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ
                            ΜΑΛΑΟΥΙ
                            ΜΑΛΤΑ
                            ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ
                            ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ
                            ΜΕΞΙΚΟ
                            ΜΟΛΔΑΒΙΑ
                            ΜΟΝΑΚΟ
                            ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΟΣ
                            ΜΠΑΧΑΜΕΣ
                            ΜΠΕΛΙΖΕ
                            ΜΠΟΤΣΟΥΑΝΑ
                            ΜΠΡΟΥΝΕΪ ΝΤΑΡΟΥΣΑΛΑΜ
                            ΝΑΜΙΜΠΙΑ
                            ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
                            ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ
                            ΝΗΣΙΑ ΜΑΡΣΑΛ
                            ΝΙΟΥΕ
                            ΝΟΡΒΗΓΙΑ
                            ΝΟΤΙΟΣ ΑΦΡΙΚΗ
                            ΟΛΛΑΝΔΙΑ
                            ΟΝΔΟΥΡΑ
                            ΟΥΓΓΑΡΙΑ
                            ΟΥΚΡΑΝΙΑ
                            ΠΑΝΑΜΑΣ
                            ΠΟΛΩΝΙΑ
                            ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
                            ΠΡΩΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ
                            ΡΟΥΜΑΝΙΑ
                            ΡΩΣΙΚΗ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ
                            ΣΑΙΝΤ ΚΙΤΣ ΚΑΙ ΝΕΒΙΣ
                            ΣΑΜΟΑ
                            ΣΑΝΤΑ ΛΟΥΤΣΙΑ
                            ΣΕΡΒΙΑ
                            ΣΕΥΧΕΛΕΣ
                            ΣΛΟΒΑΚΙΑ
                            ΣΛΟΒΕΝΙΑ
                            ΣΟΥΑΖΙΛΑΝΔΗ
                            ΣΟΥΗΔΙΑ
                            ΣΟΥΡΙΝΑΜ
                            ΤΟΓΚΑ
                            ΤΟΥΡΚΙΑ
                            ΤΡΙΝΙΝΤΑΝΤ ΚΑΙ ΤΟΜΠΑΓΚΟ
                            ΤΣΕΧΙΑ
                            ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
                            ΦΙΤΖΙ
                            ΣΑΟ ΤΟΜΕ Ε ΠΡΙΝΣΙΠΕ
                            ΒΑΝΟΥΑΤΟΥ (ΑΠΟ 30.7.1980)
                            ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
                            ΜΟΓΓΟΛΛΙΑ (Δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)
                            ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ
                            ΠΕΡΟΥ (Δεν έχει ισχύ για τη χώρα μας καθόσον η Ελλάδα έχει εγείρει αντίρρηση)
                            ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

                            sorry για το κορδονι
                            Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                            ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                            Comment


                              #29
                              Ανάρτηση Αποφάσεων στο Διαδίκτυο | ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ,ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

                              Δειτε κι εδω ομως...

                              Καλυτερα λοιπον να μην κανετε περισσοτερα απ' οτι σας ζητανε οι υπηρεσιες που θα παραλαβουν τα δικαιολογητικα σας. Θα γλιτωσετε χρονο, χρημα, ταλαιπωρια και αγωνια...
                              Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
                              ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

                              Comment


                                #30
                                Γεια χαρά σε όλα τα πατριωτάκια!!!
                                Είχα κάποια νέα και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας.Επικοινώνησα με την case offiser μέσω email και τη ρώτησα πότε βλέπει να μου εγκριθεί η βίζα και μου απάντησε πως για βίζα σε έλληνες υπηκόους το χρονικό διάστημα είναι περίπου 5 μήνες.Τώρα μου είπε απαντάν τις αιτήσεις του Φεβρουαρίου.Επίσης μου έγραψε ότι θα λείπει σε άδεια για 1 μήνα,ελπίζω να μην είναι πρόσθετος στο 5μηνο... Έτσι καλό κουράγιο σε όλους!!!

                                Comment

                                Working...
                                X