Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by socworkersk View Post
    Καλησπέρα. Μήπως ξέρετε καθόλου κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας με τα γραφεία του Λονδίνου; Έχω κάποιες απορίες για το θέμα της υπηκοότητας και την αίτηση.
    IMMI_contact - Australian High Commission

    Comment


      Originally posted by leyteris77 View Post
      Όπως καταλαβαίνεις το τι πρέπει να κάνει ο καθένας με την εφορία πριν φύγει ποικίλει σημαντικά. Η γενική συμβουλή είναι κλείστε υποθέσεις ώστε να μην χρειάζεται η φυσική παρουσία σας αργότερα.
      Και κάποιο πληρεξούσιο σε έμπιστους ανθρώπους δεν βλάπτει... (εκπροσώπηση σε εφορία, ΕΛΤΑ, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ κ.λπ. υπηρεσίες)

      Comment


        Καλησπέρα παιδιά οι πληροφορίες σας όλες είναι πολυ χρήσιμες μα θα ήθελα σας παρακαλώ πολυ αν ήτανε εύκολο να με διαφωτισετε για το πως ακριβώς μπορώ να μεταναστευσω στην Αυστραλία εχω στο Sydney ανθρώπους β βαθμού συγγένειας είμαι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα και θέλω να μεταναστευσω στην Αυστραλία σας ευχαριστώ πολυ...

        Comment


          Originally posted by schumi212 View Post
          Καλησπέρα παιδιά οι πληροφορίες σας όλες είναι πολυ χρήσιμες μα θα ήθελα σας παρακαλώ πολυ αν ήτανε εύκολο να με διαφωτισετε για το πως ακριβώς μπορώ να μεταναστευσω στην Αυστραλία εχω στο Sydney ανθρώπους β βαθμού συγγένειας είμαι ηλεκτρολόγος στο επάγγελμα και θέλω να μεταναστευσω στην Αυστραλία σας ευχαριστώ πολυ...

          Το πώς ακριβώς δεν μπορεί να στο πει κανείς. Η διαδικασία είναι πολύπλοκη και εξατομικευμένη. Για εσένα μπορεί να είναι τελείως διαφορετική από ότι εμένα ή κάποιον άλλον.
          Για αρχή διαβάζεις εδώ και στο Department of Immigration & Citizenship.
          Καλό διάβασμα.

          Comment


            Originally posted by sophiavl View Post
            Καλησπέρα,ήθελα μέσα από εδώ να μας πουν όσοι φίλοι κατάφεραν να φύγουν,τι έκαναν με εφορία,ΔΕΚΟ,σχολεία παιδιών και οτιδήποτε άλλο που θα πρέπει να γνωρίζουμε ώστε να μην αφήσουμε εκκρεμότητες πίσω.
            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

            Comment


              Ευχαριστώ πολυ αλλα δεν μπορω από το site να βγάλω άκρη όπως και με την πρεσβεία δεν είναι καθόλου συνεργάσιμοι.μηπως γνωρίζει κάποιος κανέναν δικηγορο?Και μια ακόμη απορία πτυχία απο τεχνικό λύκειο ισχύουν;ευχαριστώ πολυ.

              Comment


                Originally posted by schumi212 View Post
                Ευχαριστώ πολυ αλλα δεν μπορω από το site να βγάλω άκρη όπως και με την πρεσβεία δεν είναι καθόλου συνεργάσιμοι.μηπως γνωρίζει κάποιος κανέναν δικηγορο?Και μια ακόμη απορία πτυχία απο τεχνικό λύκειο ισχύουν;ευχαριστώ πολυ.
                Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                Comment


                  Originally posted by Steve_2 View Post
                  Καλησπερα σε ολους και καλη επιτυχια στα ονειρα σας. Νεος στο Φορουμ και θα ηθελα να ρωτησω κατι βρε παιδια γιατι το εχω απορια. Πρωτα ομως να σας πω την ιστορια μου με λιγα λογια (δεν ξερω αν υπαρχει και αλλος σαν εμενα με κατι παρομοιο!). Το 1998 σε ηληκια 29 μετα απο μια αρκετα χρονοβορα και δυσκολη μπορω να πω διαδικασια (πολυ τρεξιμο, χαρτουρα, μεταφρασεις, εξοδα, γιατροι και τα σχετικα) καταφερα να παρω την πολυποθητη τοτε Independent Visa subclass 126 για μενα και τη γυναικα μου. Αυτη η Βιζα τωρα νομιζω πως εχει σταματησει. Τελος παντων ταξιδεψαμε τοτε (2-1998) στην Αυστραλια και μειναμε για περιπου 40 μερες στην Αδελαιδα και στην Μελβουρνη οπου εχει ξαδελφια η γυναικα μου. Τοτε σαν πιο νεος που ημουν δεν μπορεσα να προσαρμοστω καλα στο νεο περιβαλλον της χωρας. Μου φανηκε δυσκολα και κυριως λογω της μεγαλης αποστασης απο την Ελλαδα. Τελος παντων για να μην τα πολυλογω φυγαμε και γυρισαμε πισω. Βρηκα ξανα δουλεια και εφτιαξα το σπιτικο μου τελικα εδω στην πατριδα. Αποκτησαμε και 2 παιδια (γυμνασιο και δημοτικο τωρα) αλλα τωρα με τη σημερινη κατασταση το θεμα Αυστραλια ερχεται και παλι στο μυαλο μας. Βεβαια ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα μετανοιωσα τελικα πυ εφυγα αλλα τελος παντων.
                  Η απορια μου ειναι η εξης. Ολη εκεινη η διαδικασια για τη Βιζα παει χαμενη για καποιον που θελει να ξαναπαει στην Αυστραλια; Υπαρχουν ελπιδες να ξαναβγαλω νεα βιζα και αραγε με ποια διαδικασια. Φανταζομαι πως η πρεσβεια πρεπει να κραταει αρχεια με αιτησεις πυ εχουν γινει παλαιοτερα. Γιατι ειχα κανει και επαγγελματικη αναγνωριση στο TRA Trades Recognition, μαλιστα ειχα προπληρωσει και για μαθηματα αγγλικων που θα εκανε εκει η γυναικα μου, τα οποια φυσικα και δεν παρακολουθησε μιας και φυγαμε! Αυτο πυ εχει αλλαξει ουσιαστικα απο το 1998 ειναι η ηληκια μου (τωρα πλεον ειμαι 43) και τα 2 παιδια που απεκτησα. Ξερω πως ειναι καπως παραξενη η περιπτωση μου, αλλα οι πιο εμπειροι εδω μεσα σιγουρα θα εχουν ξανακουσει κατι παρομοιο.
                  Ολες οι συμβουλες και τα σχολια ευπροσδεκτα και ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους διαχειριστες που μεσα απο το site πολυς κοσμος βρισκει λυσεις και απαντησεις στις αποριες του.
                  Να πάρεις resident return visa δεν γίνεται γιατί πρέπει να έχεις μείνει στην Αυστραλία 2 από τα τελευταία 5 χρόνια. Επικοινώνησε με το TRA να ρωτήσεις αν η αναγνώριση που έκανες τότε ισχύει και σήμερα. Αν ναι, τότε είσαι πολύ μπροστα στη διαδικασία και μένει μόνο να ξαναμαζέψεις τα χαρτια για βίζα και να υποβάλεις το EOI (expression of interest) και φυσικά να περιμένεις....
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    Γεια σας παδια...Αντε και σε 13 μερες πεταμε για Σιδνει....ολα ειναι ετοιμα δουλειες,σπιτια και φυσικα το κλειδι μας που ειναι το διαβατηριο...¨)

                    Comment

                    Working...
                    X