Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by thena View Post
    Γεια χαρά σε όλα τα πατριωτάκια!!!
    Είχα κάποια νέα και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας.Επικοινώνησα με την case offiser μέσω email και τη ρώτησα πότε βλέπει να μου εγκριθεί η βίζα και μου απάντησε πως για βίζα σε έλληνες υπηκόους το χρονικό διάστημα είναι περίπου 5 μήνες.Τώρα μου είπε απαντάν τις αιτήσεις του Φεβρουαρίου.Επίσης μου έγραψε ότι θα λείπει σε άδεια για 1 μήνα,ελπίζω να μην είναι πρόσθετος στο 5μηνο... Έτσι καλό κουράγιο σε όλους!!!
    Μπορεί να σου απάντησε ετσι αλλά τα δικά μας στοιχεία, ανεξακρίβωτα μεν, άλλο λένε δε.
    Κοίτα το σχετικό post αν είσαι βέβαια στην σχετική κατηγορία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      Originally posted by thena View Post
      Γεια χαρά σε όλα τα πατριωτάκια!!!
      Είχα κάποια νέα και είπα να τα μοιραστώ μαζί σας.Επικοινώνησα με την case offiser μέσω email και τη ρώτησα πότε βλέπει να μου εγκριθεί η βίζα και μου απάντησε πως για βίζα σε έλληνες υπηκόους το χρονικό διάστημα είναι περίπου 5 μήνες.Τώρα μου είπε απαντάν τις αιτήσεις του Φεβρουαρίου.Επίσης μου έγραψε ότι θα λείπει σε άδεια για 1 μήνα,ελπίζω να μην είναι πρόσθετος στο 5μηνο... Έτσι καλό κουράγιο σε όλους!!!
      Όντως ισχύει!
      Με εντολή απο την προηγούμενη εβδομάδα, θα τηρούνται οι χρόνοι επεξεργασίας 5-8 μήνες!

      Comment


        #33
        Η αλήθεια είναι πως έχω δει κάτι βίζες που δώθηκαν σε ένα μήνα και έχω πάθει πλάκα... Ίσως εξαρτάται από τον case offeser σκεφτηκα και το πόσο γρήγορα διεκπεραιώνει τις υποθέσεις του.
        Πάντως αν άλλαξαν τα πράγματα αυτόν τον καιρό και έγιναν πιο τυπικά... τί να πω....... πέσαμε στην περίπτωση κι εγώ και τα υπόλοιπα πατριωτάκια... αλλά και παλι δεν πειράζε,ι "κάλιο αργά παρά ποτέ" σοφή κουβέντα

        Comment


          #34
          Καλα μου φιλαράκια γεια σας....πριν δυο μέρες μίλησα με Βερολίνο τηλεφωνικούς με τον officer και μου είπε τα εξής.η παρτνερ βίζα μου είναι οκ αλλα..............δεν μπορω να την πάρω ακόμα...χαχαχαχα.....γυρνά και μου λέει θα την έχεις σε 5-8 μήνες.........εδω παει πιο πολυ χαχαχαχαχαχαχ........μα αφού είναι τελειωμένη υπόθεση του λέω,ναι μου λέει αλλα......εξετάζουμε ακόμα τις βίζες τις προηγούμενης χρονιάς....οπα λέω τι κόλπο είναι αυτο...και μου εξηγη ο τύπος ότι,η χρονια είναι απο Ιούλιο σε Ιούλιο και εγω πέρασα γιατρούς 4/7 οποτε μπαίνω στο καινούργιο χρόνο για 4 ημέρες παρόλο ότι είμαι έτοιμος καθόλα.....κλαπς κλαπς....βέβαια μου είπε ότι θα κάνει ότι μπορει και ότι περνά απο το χέρι του....ζήσε Μάη μου δηλαδή....σαφώς και του είπα ότι την Κυριακή 29/7φευγει η γυναικαρα μου μαζι με τα 2παιδια την πεθερά και τον πεθερο μου,αλλα η ίδια κασέτα μπλα μπλα......και να φανταστείτε ότι ένας φίλος την πήρε μέσα σε...........άκουσον άκουσον......19 μόνο ημέρες...........καλα λέμε δεν υπάρχει......δεν υπάρχει.......η τύχη τρέχει απο το μπατζακια μου.....Χαχαχα αυτα προς το παρών για οτι νεώτερο θα σας ποσταρω....φιλια σε ολους....

          Comment


            #35
            Μία βοηθεια εαν ειναι ευκολο

            Καλησπέρα σας, καταρχήν συγχαρητηρια για το φορουμ και για τη συλλογικη προσπαθεια που κανετε και τη βοηθεια που προσφερετε , πραγματικα εχω βρει συγκεντρωμενα θεματα που μου λυσανε πολλες από τις αποροιες πο ειχα σχετικα με τη μεταναστευση στην Αυστραλια.
            Θα ηθελα λοιπον κ εγω με τη σειρα μου εάν αυτό είναι ευκολο να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τη μεταναστευση με σκοπο την εργασια στην Αυστραλια. Θελουμε μαζι με το συντροφο μου με τον οποιον δεν ειμαστε παντρεμενοι να μεταναστευσουμε και ψαχνουμε να βρουμε τη βιζα που είναι η πιο καταλληλη για εμας και τροπους με τους οποιους ισως βγει πιο οικονομικα μιας και η διαδικασια εκδοση βιζας αναγνωρισης πτυχιων μεταφρασεων εξετασεων και λοιπων διαδικασιων στοιχιζει ένα αρκετα σεβαστο ποσο.
            Εγω είμαι Μαία , το επαγγελμα μου υπάρχει στον κατάλογο του SOL με κωδικο 254111, γνωρίζω πως τα παραιατρικά επαγγελματα είναι σε ζήτηση ακόμα και τώρα στην αυστραλία. Σχετικά με αυτό θα ήθελα να ρωτησω αν χρειάζεται κάποια ειδική άδεια που χορηγείται από τον ελληνικό σύλλογο του επαγγελματός μου ώστε να προσκομίσω στο ANMC (Australian Nursing and Midwifery Council) που είναι η αρμόδια αρχή για νοσηλετριες και μαίες στην αυστραλία. Επίσης το πτυχίο της σχολής και η αδεια ασκησεως επαγγέλματος καθώς και τυχον προυπηρεσια πρεπει να μεταφραστούν από την ελληνικη μεταφραστική εταιρεία του υπουργείου εξωτερικών της ελλάδας? Ή γίντονται αποδεκτες και μεταφράσεις ιδιώτη με επικυρώσεις από δικηγόρο?
            Ο φίλος μου έχει ειδικότητα σχεδιαστή CAD (autocad) αλλά δεν βρήκα κατι σχετικο στον καταλογο SOL σε αυτην την περίπτωση η εκδοση βίζας για τον ιδιο θα είναι πιο δυσκολη ή ανέφικτη? Επίσης εάν αποφασισουμε να παντρευτουμε με πολιτικό γάμο και βγάλω εγώ λόγω ειδικοτητας τη Skilled independent immigrant Visa με την οποια εάν δεν κανω λαθος μπορω να πάρω και μέλος της οικογενειας μαζι μου. Επίσης πρεπει να ειμαστε καποιο χρονικο διαστημα παντρεμενοι ή αυτό δεν παιζει ρολο?
            Μία ακόμα ερωτηση που εχω είναι για το εξης θεμα. Ο αδερφος του παππου μου , οι θειοι μου και τα ξαδερφια μου μενουν χρονια στην αυστραλια, καποιοι εχουν γεννηθει εκει. Μπορούν να μου στειλουν προσκληση ως προστατευομενο μελος? Και εάν ναι τι ισχυει σε αυτές τις περιπτωσεις? Η βιαζα για ποσο χρονικο διαστημα θα ισχυει και θα εχω τη δυνατοτητα εργασιας? Και αν θα μπορουμε με αυτην την προσκληση να παμε μαζι με το φιλο μου.
            Και τελευταιο (ναι σας επρηξα :P) Για πιστοποιηση αγγλικων , τα IELTS μπορω να τα δωσω και εδώ ή με συμφερει καλύτερα εκει, γτ φανταζομαι πως το proficiency δεν εχει καμια ισχυ ως πιστοποιητικο γλωσσας εκει.
            Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

            Comment


              #36
              Υπομονή

              Comment


                #37
                Μια βοηθεια παρακαλω

                Καλησπέρα σας, καταρχήν συγχαρητηρια για το φορουμ και για τη συλλογικη προσπαθεια που κανετε και τη βοηθεια που προσφερετε , πραγματικα εχω βρει συγκεντρωμενα θεματα που μου λυσανε πολλες από τις αποροιες πο ειχα σχετικα με τη μεταναστευση στην Αυστραλια.
                Θα ηθελα λοιπον κ εγω με τη σειρα μου εάν αυτό είναι ευκολο να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τη μεταναστευση με σκοπο την εργασια στην Αυστραλια. Θελουμε μαζι με το συντροφο μου με τον οποιον δεν ειμαστε παντρεμενοι να μεταναστευσουμε και ψαχνουμε να βρουμε τη βιζα που είναι η πιο καταλληλη για εμας και τροπους με τους οποιους ισως βγει πιο οικονομικα μιας και η διαδικασια εκδοση βιζας αναγνωρισης πτυχιων μεταφρασεων εξετασεων και λοιπων διαδικασιων στοιχιζει ένα αρκετα σεβαστο ποσο.
                Εγω είμαι Μαία , το επαγγελμα μου υπάρχει στον κατάλογο του SOL με κωδικο 254111, γνωρίζω πως τα παραιατρικά επαγγελματα είναι σε ζήτηση ακόμα και τώρα στην αυστραλία. Σχετικά με αυτό θα ήθελα να ρωτησω αν χρειάζεται κάποια ειδική άδεια που χορηγείται από τον ελληνικό σύλλογο του επαγγελματός μου ώστε να προσκομίσω στο ANMC (Australian Nursing and Midwifery Council) που είναι η αρμόδια αρχή για νοσηλετριες και μαίες στην αυστραλία. Επίσης το πτυχίο της σχολής και η αδεια ασκησεως επαγγέλματος καθώς και τυχον προυπηρεσια πρεπει να μεταφραστούν από την ελληνικη μεταφραστική εταιρεία του υπουργείου εξωτερικών της ελλάδας? Ή γίντονται αποδεκτες και μεταφράσεις ιδιώτη με επικυρώσεις από δικηγόρο?
                Ο φίλος μου έχει ειδικότητα σχεδιαστή CAD (autocad) αλλά δεν βρήκα κατι σχετικο στον καταλογο SOL σε αυτην την περίπτωση η εκδοση βίζας για τον ιδιο θα είναι πιο δυσκολη ή ανέφικτη? Επίσης εάν αποφασισουμε να παντρευτουμε με πολιτικό γάμο και βγάλω εγώ λόγω ειδικοτητας τη Skilled independent immigrant Visa με την οποια εάν δεν κανω λαθος μπορω να πάρω και μέλος της οικογενειας μαζι μου. Επίσης πρεπει να ειμαστε καποιο χρονικο διαστημα παντρεμενοι ή αυτό δεν παιζει ρολο?
                Μία ακόμα ερωτηση που εχω είναι για το εξης θεμα. Ο αδερφος του παππου μου , οι θειοι μου και τα ξαδερφια μου μενουν χρονια στην αυστραλια, καποιοι εχουν γεννηθει εκει. Μπορούν να μου στειλουν προσκληση ως προστατευομενο μελος? Και εάν ναι τι ισχυει σε αυτές τις περιπτωσεις? Η βιαζα για ποσο χρονικο διαστημα θα ισχυει και θα εχω τη δυνατοτητα εργασιας? Και αν θα μπορουμε με αυτην την προσκληση να παμε μαζι με το φιλο μου.
                Και τελευταιο (ναι σας επρηξα :P) Για πιστοποιηση αγγλικων , τα IELTS μπορω να τα δωσω και εδώ ή με συμφερει καλύτερα εκει, γτ φανταζομαι πως το proficiency δεν εχει καμια ισχυ ως πιστοποιητικο γλωσσας εκει.
                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                Comment


                  #38
                  Originally posted by FarfyFfs View Post
                  Καλησπέρα σας, καταρχήν συγχαρητηρια για το φορουμ και για τη συλλογικη προσπαθεια που κανετε και τη βοηθεια που προσφερετε , πραγματικα εχω βρει συγκεντρωμενα θεματα που μου λυσανε πολλες από τις αποροιες πο ειχα σχετικα με τη μεταναστευση στην Αυστραλια.
                  Θα ηθελα λοιπον κ εγω με τη σειρα μου εάν αυτό είναι ευκολο να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τη μεταναστευση με σκοπο την εργασια στην Αυστραλια. Θελουμε μαζι με το συντροφο μου με τον οποιον δεν ειμαστε παντρεμενοι να μεταναστευσουμε και ψαχνουμε να βρουμε τη βιζα που είναι η πιο καταλληλη για εμας και τροπους με τους οποιους ισως βγει πιο οικονομικα μιας και η διαδικασια εκδοση βιζας αναγνωρισης πτυχιων μεταφρασεων εξετασεων και λοιπων διαδικασιων στοιχιζει ένα αρκετα σεβαστο ποσο.
                  Εγω είμαι Μαία , το επαγγελμα μου υπάρχει στον κατάλογο του SOL με κωδικο 254111, γνωρίζω πως τα παραιατρικά επαγγελματα είναι σε ζήτηση ακόμα και τώρα στην αυστραλία. Σχετικά με αυτό θα ήθελα να ρωτησω αν χρειάζεται κάποια ειδική άδεια που χορηγείται από τον ελληνικό σύλλογο του επαγγελματός μου ώστε να προσκομίσω στο ANMC (Australian Nursing and Midwifery Council) που είναι η αρμόδια αρχή για νοσηλετριες και μαίες στην αυστραλία. Επίσης το πτυχίο της σχολής και η αδεια ασκησεως επαγγέλματος καθώς και τυχον προυπηρεσια πρεπει να μεταφραστούν από την ελληνικη μεταφραστική εταιρεία του υπουργείου εξωτερικών της ελλάδας? Ή γίντονται αποδεκτες και μεταφράσεις ιδιώτη με επικυρώσεις από δικηγόρο?
                  Ο φίλος μου έχει ειδικότητα σχεδιαστή CAD (autocad) αλλά δεν βρήκα κατι σχετικο στον καταλογο SOL σε αυτην την περίπτωση η εκδοση βίζας για τον ιδιο θα είναι πιο δυσκολη ή ανέφικτη? Επίσης εάν αποφασισουμε να παντρευτουμε με πολιτικό γάμο και βγάλω εγώ λόγω ειδικοτητας τη Skilled independent immigrant Visa με την οποια εάν δεν κανω λαθος μπορω να πάρω και μέλος της οικογενειας μαζι μου. Επίσης πρεπει να ειμαστε καποιο χρονικο διαστημα παντρεμενοι ή αυτό δεν παιζει ρολο?
                  Μία ακόμα ερωτηση που εχω είναι για το εξης θεμα. Ο αδερφος του παππου μου , οι θειοι μου και τα ξαδερφια μου μενουν χρονια στην αυστραλια, καποιοι εχουν γεννηθει εκει. Μπορούν να μου στειλουν προσκληση ως προστατευομενο μελος? Και εάν ναι τι ισχυει σε αυτές τις περιπτωσεις? Η βιαζα για ποσο χρονικο διαστημα θα ισχυει και θα εχω τη δυνατοτητα εργασιας? Και αν θα μπορουμε με αυτην την προσκληση να παμε μαζι με το φιλο μου.
                  Και τελευταιο (ναι σας επρηξα :P) Για πιστοποιηση αγγλικων , τα IELTS μπορω να τα δωσω και εδώ ή με συμφερει καλύτερα εκει, γτ φανταζομαι πως το proficiency δεν εχει καμια ισχυ ως πιστοποιητικο γλωσσας εκει.
                  Για την αναγνώριση των σπουδών σου θα πρέπει να διαβάσεις προσεκτικά τι ζητάει ο φορέας ANMC και να τα ακολουθήσεις πιστά. Για τις μεταφράσεις αν λέει οτι πρέπει να μεταφραστούν από όποιον έχει δικαίωμα να μεταφράζει στην χώρα σου, τότε αρκεί και ένας δικηγόρος που έχει πιστοποιήσει την γλωσσομάθεια του, αλλιώς καλύτερα το Υπεξ.

                  Εφόσον είστε σε defacto σχέση δεν είναι απαραίτητο να είστε παντρεμένοι. Παρόλαυτα θα χρειαστουν αποδείξεις οτι οι σχεση σας είνια γνήσια πχ εισητήρια από ταξίδια, φωτογραφίες, προσκλητήρια κ.ο.κ. Ακόμα και να παντρευτείτε πάλι κάποια από αυτά θα χρειαστούν.

                  Αφού είσαι εσύ στην λίστα την όποια βίζα θα την αιτηθείς ως main applicant. Ο partner ως secondary. H βίζα είνια μια και περιλαμβάνει το ζευγάρι ή την οικογένεια, δεν θα υπάρχει πρόβλημα δλδ. Απλά αν ήταν και ο αυτός skilled θα έπερνες άλλους 5 πόντους. Επίσης θα πρέπει να δώσει και IELTS για να γλιτώσετε την 2η δόση των 4000$ περίπου.

                  Το IELTS θα χρειαστεί να το δώσεις στην Ελλάδα γιατί θα είναι μέρος της διαδικασίας πιστοποίησης των σπουδών σου, η οποία είναι και προυπόθεση για την βίζα. Προσοχή πλέον ισχύει το σύστημα του Expression of Interest. Πρώτα κάνεις αυτό (εφόσον πληρείς όλες τις προυποθέσεις φυσικά) και μετά κάνεις αίτηση αφού πρώτα σε προσκαλέσουν να την κάνεις.

                  Δες το παρακάτω λινκ για την βίζα 489 με την οποία μπορεί να γίνει σπόνσορας συγγενείς αλλά μόνο για συγκεκριμένες περιοχές. Δεν έχει μεγάλες διαφορές στις απαιτήσεις, απλά εγγυάται ο συγγενής για σένα για τα πρώτα 2 χρόνια. Δεσμέυεται δλδ να σου παρέχει βοήθεια όπως στέγη ή χρήματα κλπ.

                  http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...F-2012-a-3590/
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #39
                    ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΒΙΖΑΣ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

                    παιδια ενα σημαντικο θεμα που με απασχολει ειναι το εξης¨

                    πως πληρωνουμε?
                    μεσα στον συλλογο συγκεκριμενα εμενα η αρχη αναγνωρισης ειναι η ANMAC, αναφερει πως η πληρωμη θα γινει μεσω credit visa or mastercard. και σας ερωτω,εγω credit δεν εχω, και δεν μπορω να βγαλω
                    εχω ομως debit card visa, μπορω να χρησιμοποιησω αυτην?
                    εαν καποιος το εχει κανει θα ηθελα να με ενημερωσει παρακαλω,
                    οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ή εαν καποιος ειναι γνωστης των τραπεζικων συστηματων ας μας πει παλι.
                    εχω ετοιμασει τα παντα και κολαω στο συγκεκριμενο σημειο γιατι δεν ξερω πως να πληρωσω.

                    HELP
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by alkioni View Post
                      παιδια ενα σημαντικο θεμα που με απασχολει ειναι το εξης¨

                      πως πληρωνουμε?
                      Από τα μπαλκόνια τις πετούσαν τόσα χρόνια δεν έβγαλες καμία...

                      Δεν έχεις καποιον να βάλεις την πιστωτική του και να δώσεις τα λεφτά ή στην τελική ρώτα τους για την debit. Εδώ γενικα την βάζουμε την debit όπως και την πιστωτική.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #41
                        Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση, να σαι καλα. Απλά δεν καταλαβα κατι στο σημειο που λες για τα IELTS σχετικα με το ποιος πρεπει να δωσει τις εξετασεις για να γλιτωσουμε τη δευτερη δοση των 4000$ δεν καταλαβ το συσχετισμο. Δλδ αν και οι 2 εχουμε IELTS μπορει να μας δωσει extra ποντους? η δοση τι σχεση εχει με αυτα?
                        Επίσης οταν λες για συγκεκριμενες περιοχες σχετικα με σπονσορας ενας συγγενεις, υπαρχει καπου μια λιστα που αναφερονται οι περιοχες αυτες? New Castle μενει ο θειος μου.
                        Και κατι τελευταιο αν εγω εχω ολα τα απαραιτηα χαρτια και συγκεντρωσω τους 60 ποντους που απαιτει η συγκεκριμενη βιζα γτ απο οτι ειδα στην κατηγορια αυτη μειωσαν 5 ποντους, απο 65 το πηγανε 60, αν στελνοντας βιογραφικα βρω δουλεια στον τομεα μου μπορει ο εργοδοτης να μου σπονσοραρει τη συγκεκριμενη βιζα Skilled independent immigrant ?
                        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Από τα μπαλκόνια τις πετούσαν τόσα χρόνια δεν έβγαλες καμία...

                          Δεν έχεις καποιον να βάλεις την πιστωτική του και να δώσεις τα λεφτά ή στην τελική ρώτα τους για την debit. Εδώ γενικα την βάζουμε την debit όπως και την πιστωτική.
                          αχ, Λευτερη, μπορει να τις πετουσανε απο τα μπαλκονια αλλα ειχα λεφτα και δεν ηθελα να πληρωνω τσαμπα τον τοκο της πιστωτικης στις τραπεζες, οποτε και δεν εβγαλα, ετσι οπως εγιναν τα πραγματα σημερα, αποδειχτηκε πως ημουν απο τους εξυπνους που δεν εβγαλαν, που να ειχα και καμια γεματη πιστωτικη, με τι να την πληρωνα τωρα!

                          τεσπα, οπως λες θα τους στειλω μυνημα και θα τους ρωτησω! ειδομεν
                          i don't do drugs, i am drugs!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by alkioni View Post
                            παιδια ενα σημαντικο θεμα που με απασχολει ειναι το εξης¨

                            πως πληρωνουμε?
                            μεσα στον συλλογο συγκεκριμενα εμενα η αρχη αναγνωρισης ειναι η ANMAC, αναφερει πως η πληρωμη θα γινει μεσω credit visa or mastercard. και σας ερωτω,εγω credit δεν εχω, και δεν μπορω να βγαλω
                            εχω ομως debit card visa, μπορω να χρησιμοποιησω αυτην?
                            εαν καποιος το εχει κανει θα ηθελα να με ενημερωσει παρακαλω,
                            οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ή εαν καποιος ειναι γνωστης των τραπεζικων συστηματων ας μας πει παλι.
                            εχω ετοιμασει τα παντα και κολαω στο συγκεκριμενο σημειο γιατι δεν ξερω πως να πληρωσω.

                            HELP
                            Mε debit card δεν γίνεται τίποτα. Εκτός αν η κάρτα σου έχει ανάγλυφα γράμματα πάνω (όπως έχουν οι κάρτες της Eurobank). Ίσως λύση να είναι οι προπληρωμένες κάρτες για το internet. Έχουν οι περισσότερες τράπεζες και η έκδοσή τους είναι απλή.
                            Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by efrosini View Post
                              Mε debit card δεν γίνεται τίποτα. Εκτός αν η κάρτα σου έχει ανάγλυφα γράμματα πάνω (όπως έχουν οι κάρτες της Eurobank). Ίσως λύση να είναι οι προπληρωμένες κάρτες για το internet. Έχουν οι περισσότερες τράπεζες και η έκδοσή τους είναι απλή.
                              δηλαδη μου λες πως εαν εχω debit card απο την eurobank, γινεται? εαν ναι, θα παω να ανοιξω εναν λογαριασμο στην eurobank για να παρω την συγκεκριμενη καρτα.
                              i don't do drugs, i am drugs!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by FarfyFfs View Post
                                Σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση, να σαι καλα. Απλά δεν καταλαβα κατι στο σημειο που λες για τα IELTS σχετικα με το ποιος πρεπει να δωσει τις εξετασεις για να γλιτωσουμε τη δευτερη δοση των 4000$ δεν καταλαβ το συσχετισμο. Δλδ αν και οι 2 εχουμε IELTS μπορει να μας δωσει extra ποντους? η δοση τι σχεση εχει με αυτα?
                                Επίσης οταν λες για συγκεκριμενες περιοχες σχετικα με σπονσορας ενας συγγενεις, υπαρχει καπου μια λιστα που αναφερονται οι περιοχες αυτες? New Castle μενει ο θειος μου.
                                Και κατι τελευταιο αν εγω εχω ολα τα απαραιτηα χαρτια και συγκεντρωσω τους 60 ποντους που απαιτει η συγκεκριμενη βιζα γτ απο οτι ειδα στην κατηγορια αυτη μειωσαν 5 ποντους, απο 65 το πηγανε 60, αν στελνοντας βιογραφικα βρω δουλεια στον τομεα μου μπορει ο εργοδοτης να μου σπονσοραρει τη συγκεκριμενη βιζα Skilled independent immigrant ?
                                Εδώ http://www.google.com.au/url?sa=t&rc...X6bXIXESiSqN1A έχει τις χρεώσεις για όλες τις βίζες (βλ σελ 8). Οι 4250$ για την ακρίβεια, πληρώνεται είναι για :

                                The second instalment of the Visa Application Charge:
                                • is payable only by some applicants who have already met most criteria for grant of a visa;
                                • is payable immediately before the grant of a visa; and
                                where the second instalment of the Visa Application Charge relates to English language proficiency, the charge will apply only to those dependants included
                                in the application who have been assessed as having less than a functional level of English.

                                Άρα την πληρώνεις αν έχεις παιδιά ή σύντροφο που δεν ξέρουν αγγλικά. Και το δεν ξέρουν αγγλικά σημαίναι είτε δεν δίνουν ΙΕΛΤΣ είτε δινουν αλλα η βαθμολογία τους είναι κάτω από το όριο (functional english). Τώρα αν ο σύντροφος ανήκει στην SOL έχει την επιλογή να κάνει και αυτός αναγνώριση πτυχίων, ΙΕΛΤΣ ώστε να πάρεις άλλους 5 πόντους. Μόνο με IELTS δεν γίνεται, πρέπει να αποδείξεις πως ανήκει στην λίστα και αυτό γίνεται μόνο με migration skills assessment.

                                To newcastle είναι εξαίρεση, δεν ανήκει στις desighnated areas. Εδώ θα βρεις τη λίστα που ψάχνεις.
                                Designated Areas of Australia – Professionals and other Skilled Migrants – Workers – Visas & Immigration

                                Αν βρεις εργοδότη να σε σπονσοράρει (λίγο απίθανο από Ελλάδα-βέβαια ποτέ δεν ξέρεις και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική) τότε μετατρέπεται η βίζα σου στην αντίστοιχη για αυτήν την περίπτωση χωρίς έξτρα κόστος.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X