Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by alkioni View Post
    αχ, Λευτερη, μπορει να τις πετουσανε απο τα μπαλκονια αλλα ειχα λεφτα και δεν ηθελα να πληρωνω τσαμπα τον τοκο της πιστωτικης στις τραπεζες, οποτε και δεν εβγαλα, ετσι οπως εγιναν τα πραγματα σημερα, αποδειχτηκε πως ημουν απο τους εξυπνους που δεν εβγαλαν, που να ειχα και καμια γεματη πιστωτικη, με τι να την πληρωνα τωρα!

    τεσπα, οπως λες θα τους στειλω μυνημα και θα τους ρωτησω! ειδομεν
    Την πιστωτική αν την χρησιμοποιείς συνετά σαν μετρητά, δλδ την πληρώνεις αμέσως, είναι πολύ χρήσιμη. Ιδίως στην Ελλάδα για να μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικές αγορές ή όταν ξεμένεις από μετρητά. Εδώ κάνουμε ηλεκτρονικές και μη αγορές με debit card! Σχεδόν ποτέ δεν πιάνουμε μετρητά στα χέρια μας. Κυριολεκτικά πλαστικό και ηλεκτρονικό χρήμα!
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #47
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Την πιστωτική αν την χρησιμοποιείς συνετά σαν μετρητά, δλδ την πληρώνεις αμέσως, είναι πολύ χρήσιμη. Ιδίως στην Ελλάδα για να μπορείς να κάνεις ηλεκτρονικές αγορές ή όταν ξεμένεις από μετρητά. Εδώ κάνουμε ηλεκτρονικές και μη αγορές με debit card! Σχεδόν ποτέ δεν πιάνουμε μετρητά στα χέρια μας. Κυριολεκτικά πλαστικό και ηλεκτρονικό χρήμα!
      Άρα αντιλαμβανομαι πως αμα καταφερω και ερθω ποτε εκει, θα πρεπει να μαθω να χρησιμοποιω καρτες. how nice! my husband will be thrilled! he is against plastic money!
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #48
        Ευχαριστω πολυ ^^. Ναι εχθες καθησα και τα μελετησα περισσοτερο, αγχωθηκα λιγο που ειδα πως το New castle ειναι εκτος, και ειναι τοσα πολλά πραγματα που προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα και εχω χασει λιγο τη μπαλα. Επίσης μίλησα με ενα γραφειο που βρισκεται στην αυστραλια για να αναλαβει την υποθεση μου και ρε παιδια ζητανε 7000 για τον καθενα μας δλδ συνολο 14000, όντως τετοια ειναι τα ποσα αν σε αναλαβουν γραφεια?
        Τέλος πάντων να ρωτησω ακόμα, εάν με συμφέρει να βγάλω μια προσωρινή βίζα μπορώ κατα το διαστημα που βρισκομαι εκει και ψαχνοντας δουλεια να βρω εναν σπονσορα ο οποιος θα αναλαβει να βγαλει τη βιζα για μενα? αν ναι σε αυτη την περιπτωση λογω του επαγγελματος μου που ειναι σε ζητηση θα παρει λιγότερο χρόνο και θα μπορω να την εχω ενώ βρίσκομαι ήδη εκεί?
        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

        Comment


          #49
          Παιδιά ακόμα μία ερωτηση γιατί με εχουνε μπερδεψει, σχετικά με την απόδειξη προυπηρεσιας, εγώ εχω 2 χρόνια προυπηρεσιας ασφαλισμενη στο ικα στην ειδκοτητα μου (μαια) 3 χρόνια στο τεβε οχι στην ειδικοτητα μου αλλα σαν ελευθερος επαγγελματιας, και ενα χρονο που δουλευα χωρις ασφαλεια στην ειδικοτητα μου την οποια δεν μπορω να αποδειξω με ενσημα, παρα μονο με βεβαιωση απο τον πρωην εργοδοτη μου. Στην αυστραλια λοιπον η απόδειξη εμπειριας γίνεται με την προσκομιση των ενσημων του ικα? (μεταφρασμενα? ) ή μπορείς με μια βεβαιωση εργοδότη οπου αναγραφονται τα χρονικα διαστηματα απαχολησης απλά να το δικαιολογησεις? γιατί άλλος μου λεει με βεβαιωση μονο άλλος μου λεει με ενσημα και εγω στον τομεα μου 3ετια για να μπορω να παρω τους ποντους συμπληρωνω μονο με τον 1 χρονο που δεν μπορω να αποδειξω λογω μη ασφαλισης στο ικα.
          Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

          Comment


            #50
            αυτο που φοβαμαι ειναι μηπως εχει γινει ολοκληρη βιομηχανια το εμποριο ελπιδας και πεταμε λεφτα στους αυστραλους χωρις καμμια ελπιδα. Αποψη μου ειναι καλυτερα μονος σου με συννενοησεις απευθειας με το κρατικο τους μηχανισμο και μακρια απο αετονυχηδες. Εγω παντως θα συμβουλευτω το μακρινο ξαδερφο εκει κατω, μπορει να μην τον εχω δει ποτε στη ζωη μου αλλα απο εναν αγνωστο νομιζω καλυτερα. Εγω θα τον βοηθουσα παντως τουλαχιστον συμβουλευτικα 100%

            Comment


              #51
              Originally posted by FarfyFfs View Post
              Παιδιά ακόμα μία ερωτηση γιατί με εχουνε μπερδεψει, σχετικά με την απόδειξη προυπηρεσιας, εγώ εχω 2 χρόνια προυπηρεσιας ασφαλισμενη στο ικα στην ειδκοτητα μου (μαια) 3 χρόνια στο τεβε οχι στην ειδικοτητα μου αλλα σαν ελευθερος επαγγελματιας, και ενα χρονο που δουλευα χωρις ασφαλεια στην ειδικοτητα μου την οποια δεν μπορω να αποδειξω με ενσημα, παρα μονο με βεβαιωση απο τον πρωην εργοδοτη μου. Στην αυστραλια λοιπον η απόδειξη εμπειριας γίνεται με την προσκομιση των ενσημων του ικα? (μεταφρασμενα? ) ή μπορείς με μια βεβαιωση εργοδότη οπου αναγραφονται τα χρονικα διαστηματα απαχολησης απλά να το δικαιολογησεις? γιατί άλλος μου λεει με βεβαιωση μονο άλλος μου λεει με ενσημα και εγω στον τομεα μου 3ετια για να μπορω να παρω τους ποντους συμπληρωνω μονο με τον 1 χρονο που δεν μπορω να αποδειξω λογω μη ασφαλισης στο ικα.
              αυτο που ζητανε ειναι βεβαιωση εργοδοτη που να αναγραφει τις ημερομηνιες απασχολησης σου συνοδευομενη απο συστατικη επιστολη. τωρα εαν κανουνε ελεγχο υπηρεσιακα για να δουνε κατα ποσο εισαι ασφαλισμενος ή οχι αυτο δεν το γνωριζω. φανταζομαι ομως πως σιγουρα με καποιον τροπο θα ελεγχουνε τις βεβαιωσεις κατα ποσο ειναι αληθινες, αλλωστε παιζει μεγαλο ρολο γιατι αναλογα με την προυπηρεσια που εχεις θα εχεις και τον αναλογο μισθο. ελπιζω να σε βοηθησα.
              i don't do drugs, i am drugs!

              Comment


                #52
                ναι και σε ευχαριστω ^^, εαν δεν γινεται ελεγχος τοτε ειμαστε οκ , αλλα δεν πρπει να ξεχναμε οτι εκει δεν ειναι ελλαδα οποτε εχω αγχωθει λιγο επι του θεματος
                Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                Comment


                  #53
                  Originally posted by FarfyFfs View Post
                  Ευχαριστω πολυ ^^. Ναι εχθες καθησα και τα μελετησα περισσοτερο, αγχωθηκα λιγο που ειδα πως το New castle ειναι εκτος, και ειναι τοσα πολλά πραγματα που προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα και εχω χασει λιγο τη μπαλα. Επίσης μίλησα με ενα γραφειο που βρισκεται στην αυστραλια για να αναλαβει την υποθεση μου και ρε παιδια ζητανε 7000 για τον καθενα μας δλδ συνολο 14000, όντως τετοια ειναι τα ποσα αν σε αναλαβουν γραφεια?
                  Τέλος πάντων να ρωτησω ακόμα, εάν με συμφέρει να βγάλω μια προσωρινή βίζα μπορώ κατα το διαστημα που βρισκομαι εκει και ψαχνοντας δουλεια να βρω εναν σπονσορα ο οποιος θα αναλαβει να βγαλει τη βιζα για μενα? αν ναι σε αυτη την περιπτωση λογω του επαγγελματος μου που ειναι σε ζητηση θα παρει λιγότερο χρόνο και θα μπορω να την εχω ενώ βρίσκομαι ήδη εκεί?
                  Η άποψη μου είναι η εξής:

                  Aν έχεις πολλά λεφτά και δεν θα σου λείψουν τα όσα είναι για αυτόν τον σκοπό κάντο αλλά με ένα αξιόπιστο ατζέντη ο οποίος πρέπει να ανήκει στην MARA (https://www.mara.gov.au/)

                  Αν ισχύει το αντίθετο (που είναι και το πιο πιθανό) ξέχνα τους ατζέντηδες, μην πετάς τα λεφτά σου και κάντα όλα μόνη σου. Όλες οι απαιτούμενες πληροφορίες βρίσκονται στο διαδύκτιο στο immi.gov.au, στον skills assessment authority και σε δεκάδες άλλες έμπιστες ιστοσελίδες, booklets κλπ. Και να μην ξεχνάμε το Πατριωτάκι φυσικά, μέσα στο οποίο θα βρεις σχεδόν τα πάντα!

                  Σχετικά με προσωρινές βίζες κλπ δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρητικά μπορείς να ρθεις με τουριστική και να ψάξεις να βρεις εργοδότη και σπόνσορα από εδώ. Πολύ ρίσκο και πρέπει το επάγγελμά σου να είναι σε εξαιρετική ζήτηση για να πετύχεις. Και φυσικά να είσαι και στο κατάλληλο μέρος. Σίγουρα αν πρώτα έχεις αναγνωριστεί επαγγελματικά θα βοηθούσε πολύ.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #54
                    σημφονω με τον λευτερη , ΠΡΟΣΕΧΕ , τα 7000 που σου ζητανε ειναι για βιζα εργασιας αλλα μπορει και να επηδοτηθει απο τον μελοντηκο εργοδοτη κηταξετο , και σου ξαναλεω προσεχε με πιους κανεις σημφονιες

                    Comment


                      #55
                      παιδια δεν παιζει να παω σε αυτους, ειναι παρα πολυ ακριβα, και για να γινει η αναγνωριση του πτυχιου μου εγω πρεπει να ειμαι εκει γιατι εχω εξετασεις και αιματολογικες και ακτινογραφιες και μετα γραπτες εξετασεις και μετά πρακτική επίδειξη, οποτε οπως καταλαβενεται δεν μπορω απο εδω να βγαλω την skilled immigrant, θα πρεπει να παω εκει για να την παρω , οποτε πρεπει να βρω αλλη βιζα που να μου επιτρεπει να μπω στη χωρα για ενα χρονικο διαστημα που θα μου επιτρεψει την αναγνωρηση του πτυχιου μου.
                      Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

                      Comment


                        #56
                        geia se oloys.eimai 33 y.o. pantremenos me 2 paidia.skeftomaste k emeis gia katw mesw spoydwn.ypologizw na exoyme peripoy 40000AUD mazi mas.einai kala gia na xekinisoyme?tha paw gia ELICOS se prwth fash k meta gia kapoio epagelma sol gia na parw permanent.as moy pei opoios xerei kati please.

                        Comment


                          #57
                          Τα 40 χιλιάρικα είναι σεβαστό ποσό αλλά έχε υπόψιν σου ότι μέχρι να αποκτήσεις έσοδα ξοδεύονται χωρίς να το καταλάβεις...ειναι και το ευρώ που κατρακυλάει...
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #58
                            αυτο ξαναπες το!!απλως θα ηθελα να ξερω απο καποιον που ειναι εκει(οπως εσυ απ οτι βλεπω)ειναι καλα για να στηριξουν τετοια προσπαθεια?εχω πραγματι πιθανοτητες να βρω μια δουλεια μεσω καποιου πανεπιστημιου-σχολης?πως φαινονται απο εκει τα πραματα δηλαδη...

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by oukouk View Post
                              εχω πραγματι πιθανοτητες να βρω μια δουλεια μεσω καποιου πανεπιστημιου-σχολης?πως φαινονται απο εκει τα πραματα δηλαδη...
                              Σε αυτό φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πριν πάρεις όμως οποιαδήποτε απόφαση ερεύνησέ το καλά, μην στηριχτείς σε 1-2 απόψεις. Και όχι μόνο ρωτώντας σε φόρουμ, ψάξτο και μόνος σου όσο μπορείς καλύτερα. Σε ότι αφορά το κόστος ζωής μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες. Σχολές και part time jobs δεν το κατέχω...
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Σε αυτό φίλε μου δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πριν πάρεις όμως οποιαδήποτε απόφαση ερεύνησέ το καλά, μην στηριχτείς σε 1-2 απόψεις. Και όχι μόνο ρωτώντας σε φόρουμ, ψάξτο και μόνος σου όσο μπορείς καλύτερα. Σε ότι αφορά το κόστος ζωής μπορώ να σου δώσω πολλές πληροφορίες. Σχολές και part time jobs δεν το κατέχω...
                                το εχω ερευνησει αρκετα και τωρα πιστευω οτι το forum ειναι αρκετα καλο για να πετυχω ισως κ καποιον με προηγουμενη εμπειρια.αληθεια ξερεις τπτ για το lets go study australia?μιλησα με ενα παιδι τον κωστα απο εκει κ μου ειπε ενδιαφεροντα πραματα.εσυ εχεις ακουσει κατι για αυτους?το εβαλα κ σαν θεμα στο forum αλλα δεν πηρα καμια απαντηση ακομα.

                                Comment

                                Working...
                                X