Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

    Λευτέρη, απ' ότι είδα πήρες την 176 Βιζα. Είναι (μία από τις) δικές μου επιλογές επίσης ως state sponsored.
    Θα'θελα να σε ρωτήσω:
    -εσύ είχες σπόνσορα συγγενή ή state?
    -έκανες πρώτα assessment? σε ποιον φορέα?
    -είχες ΟΛΑ τα απαιτούμενα κριτήρια για την βιζα? Εγώ υστερώ στην πρόσφατη προϋπηρεσία των 12 μηνών για τους τελευταίους 24. Όμως συγκεντρώνω αρκετούς πόντους στο points test (πάνω από την βάση των 65).

    Αναρωτιεμαι αν αξίζει να μπω στη διαδικασία ή αν θα πάρω τα... *γκουχχχου-γκουχου* τους - μετά απ' όλο αυτό τον κόπο, χρόνο κ χρήμα...!

    Ευχαριστώ.

    #2
    Originally posted by Evi_K View Post
    Λευτέρη, απ' ότι είδα πήρες την 176 Βιζα. Είναι (μία από τις) δικές μου επιλογές επίσης ως state sponsored.
    Θα'θελα να σε ρωτήσω:
    -εσύ είχες σπόνσορα συγγενή ή state?
    -έκανες πρώτα assessment? σε ποιον φορέα?
    -είχες ΟΛΑ τα απαιτούμενα κριτήρια για την βιζα? Εγώ υστερώ στην πρόσφατη προϋπηρεσία των 12 μηνών για τους τελευταίους 24. Όμως συγκεντρώνω αρκετούς πόντους στο points test (πάνω από την βάση των 65).

    Αναρωτιεμαι αν αξίζει να μπω στη διαδικασία ή αν θα πάρω τα... *γκουχχχου-γκουχου* τους - μετά απ' όλο αυτό τον κόπο, χρόνο κ χρήμα...!

    Ευχαριστώ.
    Σπόνσορα είχα συγγενή. Assessment με τους Engineers Australia. Εννοείται πως αν δεν είχα όλα τα απαραίτητα κριτήρια δεν θα έπερνα την βίζα. Η πρόσφατη προυπηρεσία των 12μηνων ειναι απαραίτητη νομίζω. Δεν μπορεις να την προσπεράσεις. Κοιτάξε το λίγο καλυτερα.


    Επιτέλους και ένας δεύτερος!!!!pmav καλή επιτυχία και υπομονή!!!!!!!!!!!!!!
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #3
      Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XIΧ)

      Συνέχεια των ερωτήσεων.

      Εδώ θα μεταφέρονται και τα μηνύματα απο το νέες αλλαγές στον μεταναστευτικό νόμο απο Ιούλιο 2012, που δεν θα έχουν σχέση με τις αλλαγές.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #4
        The supporting documents that you are required to send in are determined by the answers you provide during the on-line application and it is recommended that these documents are obtained prior to completing the on-line application.



        Ας μου πει καποιος τι εννοει εδω, οτι πρεπει να σταλουνε τα εγγραφα πριν την on'line αιτηση?
        that these documents are obtained prior to completing the on-line application. αυτην την σειρα θελω μεταφραση
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #5
          agoriani, καλησπέρα,
          πως τα βλέπεις τα πράγματα εκεί ???
          Τι συνέβη και έκαναν καλύτερους τους όρους γιά ορισμένες βίζες ? .....
          Εχεις ακούσει κάτι ?

          Σ ΄ευχαριστώ.

          Comment


            #6
            Στους καινούριους όρους, αν κατάλαβα καλά, αν δηλώσεις ότι ενδιαφέρεσαι για sponsor (κρατικό ή ιδιώτη) τότε δεν μπορείς να υποβάλεις την αίτηση αν δεν βρεθεί sponsor.
            Κατάλαβα καλά???

            Comment


              #7
              Originally posted by alkioni View Post
              The supporting documents that you are required to send in are determined by the answers you provide during the on-line application and it is recommended that these documents are obtained prior to completing the on-line application.

              Ας μου πει καποιος τι εννοει εδω, οτι πρεπει να σταλουνε τα εγγραφα πριν την on'line αιτηση?
              that these documents are obtained prior to completing the on-line application. αυτην την σειρα θελω μεταφραση
              Alkioni, αναλογα με το τι προσοντα θα δηλωσεις οτι εχεις οταν υποβάλεις το Expression of Interest (EOI), θα εξαρτηθεί τι χαρτιά θα σου ζητηθούν όταν σου γίνει πρόσκληση για να υποβάλεις αίτηση για βίζα. Επίσης λέει οτι συνιστούν να έχει συγκεντρώσει τα χαρτιά αυτά πριν το ΕΟΙ γιατί αν σου γίνει προσκληση να ξέρεις οτι θα έχεις μόνο 60 μέρες να υποβάλεις αίτηση για βίζα. Γι' αυτό και πρώτα απ'όλα πρέπει να έχεις το skills assessment που είναι και το πιο χρονοβόρο.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #8
                Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
                agoriani, καλησπέρα,
                πως τα βλέπεις τα πράγματα εκεί ???
                Τι συνέβη και έκαναν καλύτερους τους όρους γιά ορισμένες βίζες ? .....
                Εχεις ακούσει κάτι ?

                Σ ΄ευχαριστώ.
                Μαίρη δεν συνέβη κάτι, απλά το σύστημα είναι δυναμικό και το τροποποιούν ανάλογα με τις ανάγκες της οικονομίες. Πιθανόν και οι 65 πόντοι να ήταν πολλοί, σε συνδυασμό με το ότι παίρνεις πλέον δυσκολότερα πόντους όπως για το community language. Βεβαια πολύ σημαντινκή αλλάγή είναι και οτι δεν απαιτουν πλεον πρόσφατη προυπηρεσία, την μοριοδοτούν όμως. Αυτό λύνει τα χέρια πιστέυω αφάνταστα σε πολλούς συμπατριώτες μας που και εμπειρία έχουν και άξιοι είναι αλλά δεν είχαν δουλειά τα τελευταία 1-2 χρόνια.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by pagonelos View Post
                  Στους καινούριους όρους, αν κατάλαβα καλά, αν δηλώσεις ότι ενδιαφέρεσαι για sponsor (κρατικό ή ιδιώτη) τότε δεν μπορείς να υποβάλεις την αίτηση αν δεν βρεθεί sponsor.
                  Κατάλαβα καλά???
                  Αυτό που λες αφορά τις βίζες που είναι κάτω από το employer nomination scheme (subclass 186). Αν δεν κάνω λάθος ο καθένας μπορεί να αιτηθεί μια independent visa και αν βρει στο μεταξύ εργοδότη τη μετατρέπει σε οτι χρειάζεται ανάλογα με την περιπτωση.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Alkioni, αναλογα με το τι προσοντα θα δηλωσεις οτι εχεις οταν υποβάλεις το Expression of Interest (EOI), θα εξαρτηθεί τι χαρτιά θα σου ζητηθούν όταν σου γίνει πρόσκληση για να υποβάλεις αίτηση για βίζα. Επίσης λέει οτι συνιστούν να έχει συγκεντρώσει τα χαρτιά αυτά πριν το ΕΟΙ γιατί αν σου γίνει προσκληση να ξέρεις οτι θα έχεις μόνο 60 μέρες να υποβάλεις αίτηση για βίζα. Γι' αυτό και πρώτα απ'όλα πρέπει να έχεις το skills assessment που είναι και το πιο χρονοβόρο.
                    once again, thank you! αντε να αρχισω να μπαινω σε σειρα!
                    i don't do drugs, i am drugs!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by alkioni View Post
                      once again, thank you! αντε να αρχισω να μπαινω σε σειρα!
                      στειλε μου αν θες το λινκ που βρηκες αυτην την αναφορα γιατι θελω να σιγουρευτω για το οτι αναφερεται στο ΕΟΙ.



                      Μάλλον αναφερεται στην online visa application αλλα το ίδιο είναι. Από το τι λες, θα εξαρτηθει τι χαρτιά θα χρειαστείς να δώσεις και φρόντισε να τα έχεις αυτα τσ χαρτιά από πριν, γιατί μετα την ολοκλήρωση της αίτησης έχεις λίγες μερες περιθώριο να υποβάλεις ηλεκτρονικά όλα τα evidence.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by ΜΑΙΡΗ View Post
                        agoriani, καλησπέρα,
                        πως τα βλέπεις τα πράγματα εκεί ???
                        Τι συνέβη και έκαναν καλύτερους τους όρους γιά ορισμένες βίζες ? .....
                        Εχεις ακούσει κάτι ?

                        Σ ΄ευχαριστώ.
                        'Οπως σου είπε και ο Lefteris77 συν το οτι είναι οι πολιτικοί απο πίσω που εδω το μεταναστευτικό το χρησιμοποιούν, όπως και αλλού... σαν καυτή πατάτα και παίζουν τα παιχνίδια τους.

                        Δεν θα πρέπει να μας παραξενεύει αλλά να διαβάσουμε τις αλλαγες και να τις χρησιμοποιήσουμε προς όφελός μας, όπου και εαν μπορούμε.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          στειλε μου αν θες το λινκ που βρηκες αυτην την αναφορα γιατι θελω να σιγουρευτω για το οτι αναφερεται στο ΕΟΙ.



                          Μάλλον αναφερεται στην online visa application αλλα το ίδιο είναι. Από το τι λες, θα εξαρτηθει τι χαρτιά θα χρειαστείς να δώσεις και φρόντισε να τα έχεις αυτα τσ χαρτιά από πριν, γιατί μετα την ολοκλήρωση της αίτησης έχεις λίγες μερες περιθώριο να υποβάλεις ηλεκτρονικά όλα τα evidence.
                          φιλε Λευτερη, το συγκεκριμμενο κομματι δεν αναφερεται στο EOI, αλλα στο skill assesment, λοιπον θα σου στειλω το λινκ, γιατι θελω να με βοηθησεις με κατι, αναφερει πως τα εγγραφα πρεπει να πιστοποιηθουν απο καποιους συγκεκριμενους υπαλληλους και ουσιαστικα ολα πρεπει να ειναι απο το ιδιο πρόσωπο, θελω να διαβασεις τη λιστα με τα επαγγελματα που δινει και να μου πεις τι εκανες εσυ, η τελοσπαντων σε ποιον να παω για να μου τα κανει, γιατι για παραδειγμα αναφερει οτι μπορουν να πιστοποιηθουνε απο ειρηνοδικη αλλα ξερουμε πως στην Ελλαδα ο ρολος του ειρηνοδικη ειναι άλλος. επισης που εκανες την ταυτοπροσωπεια στην φωτογραφια που ζητησανε? εψαξα και ειδα πως ο δικος μου φορεας δεν δεχεται τα εγγραφα οπως αναφερει faxed or emailed, αρα θα πρεπει να τα ταχυδρομισω. λοιπον το λινκ ειναι
                          Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council Limited (ANMAC) | Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council
                          ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ
                          ON LINE APPLICATION INFORMATION
                          εκει κοιτα, σε ευχαριστω,
                          i don't do drugs, i am drugs!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by alkioni View Post
                            φιλε Λευτερη, το συγκεκριμμενο κομματι δεν αναφερεται στο EOI, αλλα στο skill assesment, λοιπον θα σου στειλω το λινκ, γιατι θελω να με βοηθησεις με κατι, αναφερει πως τα εγγραφα πρεπει να πιστοποιηθουν απο καποιους συγκεκριμενους υπαλληλους και ουσιαστικα ολα πρεπει να ειναι απο το ιδιο πρόσωπο, θελω να διαβασεις τη λιστα με τα επαγγελματα που δινει και να μου πεις τι εκανες εσυ, η τελοσπαντων σε ποιον να παω για να μου τα κανει, γιατι για παραδειγμα αναφερει οτι μπορουν να πιστοποιηθουνε απο ειρηνοδικη αλλα ξερουμε πως στην Ελλαδα ο ρολος του ειρηνοδικη ειναι άλλος. επισης που εκανες την ταυτοπροσωπεια στην φωτογραφια που ζητησανε? εψαξα και ειδα πως ο δικος μου φορεας δεν δεχεται τα εγγραφα οπως αναφερει faxed or emailed, αρα θα πρεπει να τα ταχυδρομισω. λοιπον το λινκ ειναι
                            Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council Limited (ANMAC) | Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council
                            ΣΤΑ ΔΕΞΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ
                            ON LINE APPLICATION INFORMATION
                            εκει κοιτα, σε ευχαριστω,
                            Θα το κοιτάξω alkioni, καταρχήν στο skills assessment μου με τους engineers όλα τα έκανα hard copy. Online application εκανα για τη βίζα.

                            Σχετικά με τις πιστοποιήσεις αυτό: "Person legally designated to sign documents from an embassy or consulate" το καταλαβαίνω στην ουσία οποιοδήποτε πρόσωπο στη χώρα σου μπορεί να κάνει απίσημα αυτή τη δουλειά. Επίσης ρώτα στο ΚΕΠ αν έχουν το δικαίωμα να υπογράψουν χαρτιά από πρεσβεία ή προξενείο. Εξήγησε τους γιατί το ρωτάς. ΠΡΕΠΕΙ όμως να στείλεις ένα email στο ANMAC. Πες, έχουμε αυτόν και αυτόν, πχ ανέφερε τα ΚΕΠ, δικηγόρους ή κάποιον άλλον και ρώτα αν είναι αποδεκτά αυτά τα πρόσωπα. Αυτός που θα σου τα κάνει θα σου πιστοποιήσει και τη φωτογραφία. Σε μένα αυτό δεν χρειαζόταν. Αν θυμάμαι καλά, τα δικά μου τα πιστοποίησε ένας τότε προιστάμενος μου, γιατί oi engineers δέχονται πιστοποιήσεις από μέλη των ΕΑ. Τους είχα στείλει μια ερώτηση και μου απάντησαν οτι θα μπορούσε να το κάνει ένας ισόβαθμιος στη χώρα μου-που να έβρισκα EA member στην Ελλάδα. Τώρα να φανταστείς μου τα πιστοποιησε η γυναίκα μου όταν χρειάστηκα κάτι, και αυτό για να μην το κάνω εγώ για τον ευατό μου!
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #15
                              agoriani καλημέρα,

                              Τα γνωρίζω τα πολιτικά κόλπα, έχεις δίκιο....

                              Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου , μία σκέψη μου, που φοβάμαι μην βγεί αληθεινή .....

                              Τρομοκρατούμαι στην ιδέα ότι μπορεί - έστω και κάτω από συγκεκριμένες

                              συνθήκες - η κυβέρνηση της Αυστρ. να πάρει την απόφαση,

                              (αν είναι ποτέ δυνατόν) να κλείσει τα σύνορά της σε όλους τους Ελληνες,

                              συζύγους υπηκόων, σπουδαστές κλπ.


                              Ο Θεός μαζί μας.....δύσκολοι καιροί .......

                              Comment

                              Working...
                              X