Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες για αυτοκινητο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by leonidas1973 View Post
    συγνωμη παιδια αλλα εψαξα και δεν μπορεσα να το βρω οι κατηγοριες διπλωματος η ελληνικες ειναι ιδιες στην γερμανια?

    ναι ίδιες ειναι. Μόνο που θα χρειαστείς να βγάλεις το ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης που μειάζει με πιστωτική κάρτα. Εγώ αυτή έχω. 30 ευρώ έχει η αλλαγή παλιού και νέου διπλώματος και θέλουν 1 μήνα για να είναι έτοιμο...

    Comment


      #32
      Originally posted by sportbilly79 View Post
      ναι ίδιες ειναι. Μόνο που θα χρειαστείς να βγάλεις το ευρωπαϊκό δίπλωμα οδήγησης που μειάζει με πιστωτική κάρτα. Εγώ αυτή έχω. 30 ευρώ έχει η αλλαγή παλιού και νέου διπλώματος και θέλουν 1 μήνα για να είναι έτοιμο...
      ευχαριστω για την απαντηση δλδ το γ εκει παλι γ λεγετε?γιατι ψαχνωντας για εργασειες οδηγου δεν ειδα πουθενα γ και αυτην την καρτα απο εκει την βγαζεις???και παλι ευχαριστωεγω εχω διπλωμα νεου τυπου σαν πιστωτικη....

      Comment


        #33
        Originally posted by leonidas1973 View Post
        ευχαριστω για την απαντηση δλδ το γ εκει παλι γ λεγετε?γιατι ψαχνωντας για εργασειες οδηγου δεν ειδα πουθενα γ και αυτην την καρτα απο εκει την βγαζεις???και παλι ευχαριστωεγω εχω διπλωμα νεου τυπου σαν πιστωτικη....
        ρίξε μια ματιά εδώ

        Η ζωή στη Γερμανία: Ένα γερμανικό δίπλωμα οδήγησης αντί του ελληνικού | toufexis.gr

        και στο wiki


        καλημέρα
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #34
          ναι το Γ ειναι το αντιστοιχο C...
          και αντοιστοιχα Γ+Ε ειναι C+E

          Comment


            #35
            c1 και d1 τι κατηγορίες είναι;

            Λεωνίδα τι δουλειές βρήκες και τι παίζει απο λεφτά;

            Comment


              #36
              Originally posted by Dealer View Post
              c1 και d1 τι κατηγορίες είναι;

              Λεωνίδα τι δουλειές βρήκες και τι παίζει απο λεφτά;
              αυτες που βρηκα ηταν απο 10 εως 11,80 ευρω την ωρα μεχρι 150 χλμ μακρυα......πολυ καλα αλλα κολαω με το διπλωμα εαν θελει αλλαγει στον λινκ που με βαλατε ο τυπος ειχε το παλιο το χαρτινο εγω που εχω του νεου τυπου πρεπει να το αλλαξω???

              Comment


                #37
                Originally posted by leonidas1973 View Post
                αυτες που βρηκα ηταν απο 10 εως 11,80 ευρω την ωρα μεχρι 150 χλμ μακρυα......πολυ καλα αλλα κολαω με το διπλωμα εαν θελει αλλαγει στον λινκ που με βαλατε ο τυπος ειχε το παλιο το χαρτινο εγω που εχω του νεου τυπου πρεπει να το αλλαξω???
                Όχι δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα αν έχεις το νέο δίπλωμα-κάρτα.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by leonidas1973 View Post
                  αυτες που βρηκα ηταν απο 10 εως 11,80 ευρω την ωρα μεχρι 150 χλμ μακρυα......πολυ καλα αλλα κολαω με το διπλωμα εαν θελει αλλαγει στον λινκ που με βαλατε ο τυπος ειχε το παλιο το χαρτινο εγω που εχω του νεου τυπου πρεπει να το αλλαξω???
                  leo όχι δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα γιατί παρόλο που γράφει κάποια ελληνικά πάνω το δικό μας, οι κωδικοί είναι ίδιοι σε όλοι την Ε.Ε. Έτσι αν θέλουν να σε ελένξουν ξέρουν τους κωδικούς. βέβαια καλό είναι μετά αν συνεχίσεις (και θα είναι η δουλειά σου) αν θές, να το μετατρέψεις σε Γερμανικό πιο πολύ για το point-system και γενικά για να μην έχεις να κάνεις με το Ελληνικό σύστημα.





                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #39
                    το καινούργιο δεν θέλει αλλαγή σίγουρα.Ακόμη και το παλιό νομίζω πως περνάει, λατινικούς χαρακτήρες δεν έχει και εκείνο;

                    δώσε κάποιο link, σε τι εταιρία έψαξες και ποια περιοχή;με τη γλώσσα πως τα πας;

                    καλύτερα να το συνεχίσουμε εδώ μη ξεφύγει το παρών

                    Comment


                      #40
                      το προβλημα με την δουλεια σαν οδηγος ειναι οτι σου τρωει πολλες ωρες...να ειστε προετοιμασμενοι.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by turms View Post
                        το προβλημα με την δουλεια σαν οδηγος ειναι οτι σου τρωει πολλες ωρες...να ειστε προετοιμασμενοι.
                        συμφωνο με αυτο που λες γιατι το γραφουν αλλα φιλε μου με 10 ευρω την ωρα κανεις ακομα και 12ωρο 120 ευρω ειναι ποοοοοολλααααα χρηματα

                        Comment


                          #42
                          χμ...θα σου πω την δικη μου εμπειρια...
                          ναι μεν λενε 10/ωρα ή λιγοτερο ή περισσοτερο...καπου εκει ειναι...
                          το θεμα ειναι οτι πολλες φορες κανεις 11/12 ωρα αλλα ο μισθος σου παραμενει σταθερος (τουλαχιστον εκει που ημουνα εγω)
                          δηλαδη εγω επαιρνα ενα ποσο καπου 1700 μικτα
                          σε αυτα προσθετεις ενα ποσο για εξτρα εξοδα (πχ κινησης, για προσωπικα εξοδα) που δινουν σε οδηγους...
                          καθαρα βγαινει απο 1400 χοντρικα ή και παραπανω...αναλογα με το ποσα ειναι τα εξτρα ,ποσο σου δινουν , ποια φορολογικη κλιμακα εισαι κλπ
                          το θεμα ειναι οτι αυτα τα λεφτα τα παιρνεις ειτε δουλεψεις 8 ωρες ειτε 12 ωρες
                          δεν πληρωνεσαι υπερωριες.

                          Τουλαχιστον ετσι ηταν εκει που ημουνα εγω. Ισως αλλου ειναι διαφορετικα.

                          Υ.Γ. παλι ειναι πολλα λεφτα...να εχεις καπου 1400 ως 1500 καθαρα δεν ειναι και λιγα.
                          Σιγουρα δεν ειναι τρελα λεφτα αλλα οχι λιγα. Και μιλαμε για διαδρομες εντος πολης και στα περιχωρα. Οχι ταξιδια πολυημερα.
                          Αν δεν ειχα τα γερμανικα θα συνεχιζα την δουλεια σαν οδηγος. Ηταν καλη φαση. Λιγο προσοχη μονο στην οδηγηση και στο φορτωμα κλπ. ΚΑτα τα αλλα δεν εχεις κανεναν πανω απο οτ κεφαλι σου...ησυχια...


                          Υ.Γ. 2 - με φορτηγο μην σταματατε στα παρκινγκ που εχει που ειναι πολλα φορτηγα παρκαρισμενα κλπ. Εχει σχεδον παντα αστυνομια. Και αν σε τσιμπησουν για ελεγχο, εχεις χασει ενα δυωρο μες το νερο...Καλο θα ηταν να μενεις κοντα εκει που παιρνεις και αφηνεις το φορτηγο. Πχ εδω σε μενα εγω εμενα νοτια-ανατολικα και οι πιο πολλες αποθηκες κλπ ειναι βορεια της πολης. Εχανα 1 ωρα στο μποτιλιαρισμα να παω σπιτι...πολυ πικρα...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by turms View Post
                            χμ...θα σου πω την δικη μου εμπειρια...
                            ναι μεν λενε 10/ωρα ή λιγοτερο ή περισσοτερο...καπου εκει ειναι...
                            το θεμα ειναι οτι πολλες φορες κανεις 11/12 ωρα αλλα ο μισθος σου παραμενει σταθερος (τουλαχιστον εκει που ημουνα εγω)
                            δηλαδη εγω επαιρνα ενα ποσο καπου 1700 μικτα
                            σε αυτα προσθετεις ενα ποσο για εξτρα εξοδα (πχ κινησης, για προσωπικα εξοδα) που δινουν σε οδηγους...
                            καθαρα βγαινει απο 1400 χοντρικα ή και παραπανω...αναλογα με το ποσα ειναι τα εξτρα ,ποσο σου δινουν , ποια φορολογικη κλιμακα εισαι κλπ
                            το θεμα ειναι οτι αυτα τα λεφτα τα παιρνεις ειτε δουλεψεις 8 ωρες ειτε 12 ωρες
                            δεν πληρωνεσαι υπερωριες.

                            Τουλαχιστον ετσι ηταν εκει που ημουνα εγω. Ισως αλλου ειναι διαφορετικα.

                            Υ.Γ. παλι ειναι πολλα λεφτα...να εχεις καπου 1400 ως 1500 καθαρα δεν ειναι και λιγα.
                            Σιγουρα δεν ειναι τρελα λεφτα αλλα οχι λιγα. Και μιλαμε για διαδρομες εντος πολης και στα περιχωρα. Οχι ταξιδια πολυημερα.
                            Αν δεν ειχα τα γερμανικα θα συνεχιζα την δουλεια σαν οδηγος. Ηταν καλη φαση. Λιγο προσοχη μονο στην οδηγηση και στο φορτωμα κλπ. ΚΑτα τα αλλα δεν εχεις κανεναν πανω απο οτ κεφαλι σου...ησυχια...


                            Υ.Γ. 2 - με φορτηγο μην σταματατε στα παρκινγκ που εχει που ειναι πολλα φορτηγα παρκαρισμενα κλπ. Εχει σχεδον παντα αστυνομια. Και αν σε τσιμπησουν για ελεγχο, εχεις χασει ενα δυωρο μες το νερο...Καλο θα ηταν να μενεις κοντα εκει που παιρνεις και αφηνεις το φορτηγο. Πχ εδω σε μενα εγω εμενα νοτια-ανατολικα και οι πιο πολλες αποθηκες κλπ ειναι βορεια της πολης. Εχανα 1 ωρα στο μποτιλιαρισμα να παω σπιτι...πολυ πικρα...
                            πολυ σημαντικες πληροφοριες σε ευχαριστω πολυ και πως βρηκες την δουλεια εαν επιτρπεις απο αγγελια ή απο γνωστο?

                            Comment


                              #44
                              Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για αγορά αυτοκινήτου στην Γερμανία τι χρειάζεται ακριβώς? συγκεντρωτικά:

                              1. Κόστος αυτοκινήτου έχει κάποια βάση που παντού γράφουν netto και brutto μετράει π.χ το μεικτό στην ασφάλεια,εφορία κτέο κτλπ? η είναι όπως Ελλάδα για τους εμπόρους?

                              2. Εφόρια αν κατάλαβα καλά είναι 94 ευρώ για ένα μικρομεσσαίο?

                              3. Ασφάλιση βγαίνει λίγο ακριβή (+1000 το χρόνο) τα bonus malus πως τα μεταφέρουμε απο Ελλάδα ζητάμε χαρτί απο την ασφαλιστική και αν είμασταν σε 2-3 ασφαλιστικές ισχύουν τα τελευταία το έχει κάνει κανένας?

                              4. Το κτέο κάθε πότε γίνεται? είναι τα HU ΑU που βλέπω στις αγγελίες?

                              5. Στην φορολογική δήλωση υπάρχει κάποιο τεκμήριο η έξοδο για το αυτοκίνητο?

                              Υπάρχει κάποιο άλλο έξοδο για αγορά αυτοκινήτου στην Γερμανία? και αν ξέρει κάποιος κατι συγκεκριμένα στο κρατίδιο της βαυαρίας?

                              Ετοιμάζομαι και εγώ για να ανέβω απλώς θέλω να ξέρω τι να πάρω απο εδώ..

                              Comment


                                #45
                                Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για αγορά αυτοκινήτου στην Γερμανία τι χρειάζεται ακριβώς? συγκεντρωτικά:

                                1. Κόστος αυτοκινήτου έχει κάποια βάση που παντού γράφουν netto και brutto μετράει π.χ το μεικτό στην ασφάλεια,εφορία κτέο κτλπ? η είναι όπως Ελλάδα για τους εμπόρους?

                                ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

                                2. Εφόρια αν κατάλαβα καλά είναι 94 ευρώ για ένα μικρομεσσαίο?

                                EMENA TOΣΟ ΜΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑΝ...ΓΙΑ 1400 ΚΥΒΙΚΑ.

                                3. Ασφάλιση βγαίνει λίγο ακριβή (+1000 το χρόνο) τα bonus malus πως τα μεταφέρουμε απο Ελλάδα ζητάμε χαρτί απο την ασφαλιστική και αν είμασταν σε 2-3 ασφαλιστικές ισχύουν τα τελευταία το έχει κάνει κανένας?

                                1000?? ΕΜΕΝΑ ΒΓΗΚΕ 600 ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΣΤΗΝ ADAC. ΓΙΑ ΤΑ bonus malus ΖΗΤΑΣ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ. ΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΠΕΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΑ bonus malus . ΟΠΟΤΕ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΠΟΣ ΖΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ. ΣΙΓΑ...ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΡΚΕΙ.

                                4. Το κτέο κάθε πότε γίνεται? είναι τα HU ΑU που βλέπω στις αγγελίες?

                                ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ. ΚΑΘΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2014 ΤΟ ΧΑΡΤΙ. ΑΛΛΑ ΛΕΓΑΝΕ (ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ) ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.

                                5. Στην φορολογική δήλωση υπάρχει κάποιο τεκμήριο η έξοδο για το αυτοκίνητο?

                                ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΟΧΙ. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.

                                Υπάρχει κάποιο άλλο έξοδο για αγορά αυτοκινήτου στην Γερμανία? και αν ξέρει κάποιος κατι συγκεκριμένα στο κρατίδιο της βαυαρίας?

                                Ετοιμάζομαι και εγώ για να ανέβω απλώς θέλω να ξέρω τι να πάρω απο εδώ.


                                ΤΟ bonus malus ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΣ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΜΑΞΙ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ.

                                @leonidas1973 --- απο αγγγελιες...και μαλιστα εστελνα το βιογραφικο οταν ημουνα ακομα ελλαδα...και καποιοι με πηραν και τηλ στην ελλαδα, και λεγανε ποτε θα ερθεις, και παρε τηλ οταν ερθεις κλπ...

                                Comment

                                Working...
                                X