Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποριες για αυτοκινητο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αποριες για αυτοκινητο

    Καλημερα σε ολους!
    Καινουρια εδω!Σκοπευω και εγω σε λιγο καιρο να ανηφορισω για Dusseldorf με το αμαξι.Εκανα 1 αναζητηση στο φορουμ,αλλα δεν βρηκα πληροφοριες για το τι χαρτια χρειαζονται να παρω μαζι μου απο εδω(πρασινη καρτα) και τι πρεπει να κανω μολις φτασω εκει(δηλωση αυτοκινητου,ασφαλεια,πινακιδες,κοστος συνολικα κτλ)και γενικα οποιος γνωριζει την διαδικασια,θα του ημουν υποχρεη.Επισης,θελω να παρω μαζι μου καποια πραγματα(πλυντηριο,tv,pc)με το αυτοκινητο.Ξερει κανενας,τι παιζει με τα τελωνεια;Θα πληρωσω κατι;
    Τελος,στο ταξιδι θα ειμαι μονη μου.Το θεωρειτε επικινδυνο;Υπαρχει κατι να προσεξω ή κατι που πρεπει να αποφυγω;Σας ευχαριστω πολυ!

    #2
    καλημερα σε ολα τα παιδια.Ηθελα να ρωτησω και εγω για μηχανη τι ισχυει για Γερμανια?Θελω να την παρω μαζι μου και δεν γνωριζω την διαδικασια!

    Comment


      #3
      Καλησπέρα!

      Θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω τι παίζει στη περίπτωση που θέλουμε να πάρουμε το αμάξι απτην Ελλάδα

      Comment


        #4
        Και εγώ σκέφτομαι το ίδιο με το αυτοκίνητο αλλά όχι μόνο οδικώς.
        Μου ήρθε η ιδέα να το ανεβάσω με μεταφορική εταιρία, να το φορτώσω με ότι πράγματα θέλω και το στέλνω.
        Εγώ με την γυναίκα μου αεροπορικώς.
        Αν το κόστος μεταφοράς είναι μέχρι 500 ευρώ, νομίζω πως αξίζει τον κόπο + 200, 300 ευρώ τα αεροπορικά 800 ευρώ περίπου στο σύνολο και χωρίς ταλαιπωρία.

        Comment


          #5
          λοιπον θα γραψω την δικη μου εμπειρια και ισως βοηθηθει καποιος
          αρχικα για την φιλη που θελει να παει Dusseldorf , αν πας μεσω Ιταλιας δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενας απολυτως κινδυνος λογω του οτι εισαι μονη σου. Εχω παει πολλες φορες μεσω Ανγκονας προς τα βορεια (γερμανια, ιταλια, αυστρια) και ποτε δεν ειχα προβλημα. Φυσικα λιγο προσοχη δεν βλαπτει. Οταν πχ κανουμε διαλειμα για καφε στον δρομο (ειδικα Ιταλια) δεν αφηνουμε τιποτα στο αμαξι...τσαντες, κινητα κλπ...Στην Αυστρια εχω αφησει το GPS ολοκληρο βραδυ σε παρκινγκ στο Ινσμπρουκ και δεν εγινε τιποτα...αλλα Ιταλια απλα λιγο προσοχη.

          οσον αφορα το αμαξι (ή μηχανη)...
          καταρχην πρεπει να ειναι στο ονομα σου (δεν ειμια 100% σιγουρος αλλα ετσι μου φαινεται)
          η αδεια κυκλοφοριας να ειναι στο ονομα σου (αυτο μου το ειπαν και στην γερμανικη δ/νση συγκοινωνιων)
          επισης εγω ειχα παρει το λεγομενο certificate of conformity...αυτο το ζητανε οταν τα αμαξια ειναι πανω απο 3 ετων αλλα γενικα ισως ειναι χρησιμο να το εχεις ουτως ή αλλως.
          Ειναι στα αγγλικα και εχει πραγματα τα οποια η αδεια κυκλοφοριας ισως δεν τα αναφερει λεπτομερως.
          Το ζητησα μεσω μαιλ απο την αντιπροσωπεια στην αθηνα, και μου το στειλαν με κουριερ στο σπιτι χωρις καμια χρεωση. Λογικα ετσι γινεται.

          Δεν θυμαμαι να ειχαμε τιποτα αλλο. αν θυμηθω θα το γραψω.
          Με αυτα λοιπον, πηγαμε στην αντιστοιχη υπηρεσια στην Στουτγγαρδη. Μας ειπαν οτι πρωτα το αμαξι πρεπει να περασει ΚΤΕΟ γερμανικο....ητνα ακριβως απο κατω απο την Υπηρεσια.
          Εκει δωσαμε καπου 80 ευρω για ΚΤΕΟ και καρτα καυσαεριων (καλο να κανετε ενα σερβις πριν φυγετε μην ψαχνετε συνεργεια αν σας πουνε οτι το αμαξι εχει το Χ προβλημα). Το ΚΤΕΟ το γερμανικο μπορεις να το κανειας σε οποιοδηποτε συνεργειο κλπ αρκει να ειναι εξουσιοδοτημενο αλλα αυτο βολευε γιατι ητνα ακριβως απο κατω.
          Μολις πηραμε λοιπον το χαρτι απο το ΚΤΕΟ οτι ολα ειναι οκ, πηγαμε πανω στην Υπηρεσια παλι.
          Εκει ειδε το χαρτι των ΚΤΕΟ, μας ρωτησε αν θελουμε εναν συγκεκριμενο αριθμο πινακιδων, ειπαμε οχι και μας εβγαλε το συστημα εναν αριθμο.
          Μας δωσανε ενα χαρτι με τον αριθμο πινακιδων, και μια καρτα πλαστικη με την οποια πας σε ενα αυτοματο μηχανημα και πληρωνεις καπου 60 ευρω. Αφου πας και πληρωσεις πας σε κατι μαγαζακια εκει γυρω, και σου φτιαχνουν τις πινακιδες (καπου 15 ευρω). Μετα πηγαμε παλι στην Δνση Συγκοινωνιων, την δειξαμε τις πινακιδες, παραδωσαμε τις παλιες πινακιδες και την αδεια κυκλοφοριας, και πηγαμε στον απο κατω οροφο ωπου μας δωσανε την νεα αδεια κυκλοφοριας νο1, μια αδεια κυκλοφοριας νο2 και βαλανε στις πινακιδες τις καινουργιες το σηματακι ΚΤΕΟ + το σηματακι του κρατιδιου.

          Μετα πας τις βαζεις στο αμαξι σου και φευγεις.
          Κοστος καπο 150 ευρω.
          Χρονος: καπου 1 ωρα περιμενα στο ΚΤΕΟ, κανα 30ωρο συνολικα στην Δνση Συγκ, και καπου 2 ωρες παιδευμουνα να βαλω τις πινακιδες γιατι οι βιδες ηταν παλιες κλπ κλπ...Παντως σε 1-2 ωρες αν πας απο νωρις τελειωνεις.

          ΠΡΟΣΟΧΗ : πριν πατε να κανετε ολα αυτα, πρεπει
          1. να εχετε αριθμο λογ/μου σε τραπεζα γερμανικη γιατι το δηλωνεις εκει, και απο εκει σου τραβαει η εφορια 95 ευρω καθε χρονο για το αμαξι.
          2. πρεπει να εχετε ασφαλισει το αμαξι σε γερμανικη εταιρεια πχ ADAC...εμεις πηγαμε στην ADAC μας εκανε ενα συμβολαιο, ειπαμε οκ, και σου δινει εναν ηλεκτρονικο κωδικο τον οποιο πρεπει να το εχεις στην δ/νση συγκοινωνιων. Αλλιως δεν εχει πινακιδες.
          3. για να σου ασφαλισουν το αμαξι πρεπει να εχεις βεβαιωση bonus malus απο την ασφαλιστικη στην ελλαδα....

          αυτα τα ολιγα. ελπιζω να βοηθησα.

          Υ.Γ. 400 ευρω μας βγηκε το πλοιο ηγουμενιτσα - ανγκονα για 2 ατομα + αμαξι σε καμπινα (εμιες οχι το αμαξι)
          καπου αλλα 350 μπορει να βγηκαν οι βενζινες ως στουττγαρδη και τα διοδια + ενα βραδυ που μειναμε εξω απο το ινσμπρουκ για να σπασουμε την διαδρομη στα 2...ως στουττγαρδη ειναι καπου 8-9 ωρες απο ανγκονα αλλα το πλοιο φτανει απογευμα οποτε φτανεις στουττγαρδη ξημερωματα αν το κανεις σερι. Αυστρια ημασταν καπου 11 το βραδυ, μειναμε εκει, και το πρωι φτασαμε φρεσκοι και ωραιοι στην Γερμανια.

          Υ.Γ. 2 οταν παραδωσεις πινακιδες κλπ, σου δινουν μια βεβαιωση οτι εχεις παραδωσει πινακιες + αδεια κυκλοφοριας στην γερμανια. Αυτο πρεπει να το μεταφρασεις και να το στειλεις στην αροδια δνση στην ελλαδα να διαγραφει το οχημα. Μας ειπαν οτι για καποιες χωρες πχ ελβετια, σουηδια, νορβηγια κλπ γινεται μεταξυ των Υπηρεσιων και δεν κανεις τιποτα εσυ αλλα με την ελλαδα δεν γινεται ακομα....οποτε το κανεις εσυ ο ιδιος

          Comment


            #6
            Φίλε turms,
            για να αλλάξεις πινακίδες από Ελληνικές σε Γερμανικές πάει να πει ότι έκανες εκτελωνισμό.
            Δεν το ξεδήλωσες στην Ελλάδα;
            Δεν νομίζω ότι είναι προτιμότερο αν κάποιος ανεβάσει το αυτοκίνητο του στην Γερμανία να το εκτελωνίσει, τουλάχιστον όχι άμεσα και γιατί το λέω αυτό, διότι ένας οδηγός με το που ανέβει στην Γερμανία άσχετα εάν είναι 5, 10, 20 χρόνια οδηγός την Γερμανία μετράει σαν νέος οδηγός γιατί τότε θα κάνει την εγγραφή του.
            Αυτό σημαίνει πολλά περισσότερα χρήματα στην ασφαλιστική εταιρία!

            Όλα τα παραπάνω από προσωπικές εμπειρίες, χωρίς να θέλω να πω ότι δεν μπορεί να κάνω και λάθη.
            Δεκτές οι όποιες πληροφορίες και διορθώσεις!

            Comment


              #7
              Turms να σαι καλά γιατί οι πληροφορίες σου είναι πράγματα πολύτιμες! Προσωπικά αποφάσισα όταν ανέβω πάνω να μην πάρω αμάξι και να νοικιάζω εκεί όταν χρειάζομαι πχ τα ΣΚ η ενοικίαση αυτοκινήτου στη Γερμανία ειναι φτηνή (20 ευρώ τη μέρα με ΦΠΑ). Επομένως στην αρχή δεν με συμφέρει δικό μου αμάξι και γλιτώνω και τον κόπο από γραφειοκρατία, κόστος ασφάλισης κλπ

              Comment


                #8
                Για τον εκτελωνισμό με πρόλαβες.
                Δεν πλήρωσες κάποιο φόρο εκτός από τις πινακίδες και κτέο;

                Comment


                  #9
                  για αυτο που λες για νεος οδηγος δεν νομιζω οτι εινια ετσι. για αυτο παιρνεις το bonus malus απο την ασφαλιστικη σου. αναλογως με το τι bonus εχεις, αναλογα πληρωνεις. Αν εισαι 20 χρονια ασφαλισμενος και δεν εχεις ουτε το παραμικρο πταισματακι (πχ τρακαρισματακια κλπ) τοτε θα πληρωσεις λιγα.
                  Αν ομως οδηγας 20 χρονια στην ελλαδα, αλλα το αμαξι ειναι ασφαλισμενο στο ονομα της γυναικας σου, τοτε την πατησες γιατι θεωρεισαι νεος οδηγος....απο την αλλη αν ειναι ασφαλισμενο στο ονομα της γυναικας σου, αλλα εσυ το στουκαρες 4-5 φορες, η γυναικα σου μπορει να μην οδηγησε ποτε της, ή να μην ειχε ποτε καποιο ψευτοτρακαρισμα, αλλα θα φορτωθει τις δικιες σου τις μαγκιες...καλη φαση ε;;;


                  οσον αφορα τον εκτελωνισμο...
                  στην Δνση συγκοινωνιων της νομαρχιας μου, μου ειπαν οτι πρεπει να παω εκει σε αυτους να παραδωσω πινακιδες-αδεια, μετα παω τελωνειο και παιρνω πινακιδες μιας χρησης για μετεγκατασταση στο εξωτερικο.
                  Αλλα ειχα στειλει ερωτημα στο Υπουργειο Μεταφορων, και με πηρε τηλεφωνο ενας πολυ εξυπηρετικος κυριος, και μου ειπε οτι εινια καλυτερα να μην κανω καποια διαδικασια εδω. Να παω εκει (πχ γερμανια) και να τα κανω ολα εκει...δηλαδη την διαδικασια που περιγραφω παραπανω.
                  Στην ελλαδα το ξεδηλωνεις εκ των υστερων παιρνοντας το εγγραφο απο την γερμανικη υπηρεσια και στελνοντας το στην ελλαδα (ετσι μου ειπαν να κανω και στην Δνση συγκοινωνιων της νομαρχιας μου οταν τους πηρα τηλ, και τους ειπα τι και πως)

                  Στο φιναλε δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να κανουμε κατι πριν παμε εξωτερικο. Μπορει να πας γερμανια με το αμαξι, και να κατσεις 2-3 μηνες και μετα να πεις : ασε παω Σουηδια....αν το εχεις διαγραψει απο ελλαδα, πριν πας γερμανια, τρεχα γυρευε μετα...ή μπορει να μην σου αρεσει και να γυρισεις ελλαδα.

                  Και εκτος απο αυτα που λεω παραπανω δεν πληρωσα κατι αλλο...ΚΤΕΟ + παραβολα στην υπηρεσια + φορο που σου τραβαει η εφορια απο τον λογ/μο

                  καπου 250 ευρω χοντρικα πανω κατω




                  παντως αυτο με τον εκτελωνισμο εχω μια εντυπωση οτι δεν υπαρχει σε αλλες χωρες της ΕΕ...δηλαδη ενας Αυστριακος παει παιρνει αμαξι απο Γερμανια και παει απλα και κανει μια διαδικασια οπως αυτη που περιεγραψα παραπανω.
                  Αυτο με τον εκτελωνισμο το εχουμε μονο στην Ελλαδα μου φαινεται (για αμαξια αγορασμενα εντος ΕΕ) και ειναι καπως εναντια στις οδηγιες της ΕΕ και εχουμε πληρωσει και προστιμα για αυτο.
                  Αλλα το αφηνουνε ετσι γιατι αλλιως ολοι θα πηγαιναμε να αγοραζαμε αμαξια απο Γερμανια κλπ και θα κατερρε η εσωτερικη αγορα

                  Comment


                    #10
                    Αν δεν θέλουμε να κάνουμε αυτή τη διαδικασία, τουλάχιστον προς το παρών, τι προβλέπεται για αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες;

                    Πόσο καιρό θα μπορούν να είναι γερμανία, θα μπορούν να είναι ασφαλισμένα σε γερμανική εταιρία;

                    Επίσης περίπου πόσο είναι τα ασφάλιστρα και πόση επιπλέον επιβάρυνση έχει αν είσαι "νέος" οδηγός (δυστυχώς είχα ασφάλεια σε άλλο όνομα);Πχ Ελλάδα ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο θέλει 200Ε το εξάμηνο (με τα πάντα εκτός απο μικτή)
                    Εκτός απο ασφάλεια πληρώνεις κάτι άλλο για πάγια έξοδα όπως τα τέλη κυκλοφορίας στην Ελλάδα;

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Dealer View Post
                      Αν δεν θέλουμε να κάνουμε αυτή τη διαδικασία, τουλάχιστον προς το παρών, τι προβλέπεται για αυτοκίνητα με ελληνικές πινακίδες;

                      Πόσο καιρό θα μπορούν να είναι γερμανία, θα μπορούν να είναι ασφαλισμένα σε γερμανική εταιρία;

                      Επίσης περίπου πόσο είναι τα ασφάλιστρα και πόση επιπλέον επιβάρυνση έχει αν είσαι νέος οδηγός (δυστυχώς είχα ασφάλεια σε άλλο όνομα);Πχ Ελλάδα ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο θέλει 200Ε το εξάμηνο (με τα πάντα εκτός απο μικτή)
                      Εκτός απο ασφάλεια πληρώνεις κάτι άλλο για πάγια έξοδα όπως τα τέλη κυκλοφορίας στην Ελλάδα;
                      Απ ότι ξέρω το κόστος ασφάλισης στη Γερμανία είναι περίπου 280 ευρω το τρίμηνο χωρις να έχεις bonus απο Ελλαδα. Δηλαδή να πηγαίνεις καινόυργιος εκεί.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by sportbilly79 View Post
                        Απ ότι ξέρω το κόστος ασφάλισης στη Γερμανία είναι περίπου 280 ευρω το τρίμηνο χωρις να έχεις bonus απο Ελλαδα. Δηλαδή να πηγαίνεις καινόυργιος εκεί.
                        Αν ισχύει με βλέπω να κάνω τον αστυνόμο Σαίνη

                        -Εμπρός καλά μου πόδια

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Dealer View Post
                          Αν ισχύει με βλέπω να κάνω τον αστυνόμο Σαίνη

                          -Εμπρός καλά μου πόδια

                          απο τα λίγα πράγματα που κοστίζει περισσότερο από την Ελλάδα είναι το κόστος ασφάλισης αυτοκινήτου. Για μενα δεν χρειάζεται δικό σου αμάξι τουλάχιστον στην αρχή μεχρι να σταθείς στα πόδια σου! Άλλωστε η Γερμανία έχει πολύ καλό σιδηρόδρομο, λεωφορεία μοντέρνα και τακτικά όλες τις ώρες, επομενως περττό έξοδο το βλέπω. και συν τοις αλλοις όπως είπα υπάρχει και η λύση της ενοικίασης κάποιες μέρες με 20 ευρώ τη μέρα! Δεν με χαλάει καθολου!

                          Comment


                            #14
                            Για τον νέο οδηγό το ξέρω πολύ καλά γιατί η συζυγός μου ήταν 2 χρόνια στην Γερμανία και αν και είχε δίπλωμα 8 χρόνια περίπου έκανε ασφάλιση σαν νέα οδηγός για αυτοκίνητο το οποίο αγόρασε από την Γερμανία.
                            Η ασφάλιση είναι όντως τόσο όσο λέει ο φίλος sportbilly για ένα μικρού-μεσαίου κυβισμού αυτοκίνητο για μικτή ασφάλεια όμως.
                            Δεν ξέρω που βρήκες ενοικιαζομενο αυτοκίνητο με 20 ευρώ την ημέρα αλλά έχω νοικιάσει πάνω απο 20 φορές αυτοκίνητο στην Γερμανία με τιμές:
                            60-80 ευρω (1 ημέρα) για 2-3-4 ημέρες και ίσως 40-50 ευρώ (1 ημέρα)για μία εβδομάδα.
                            Αν νοικιάσεις για ένα μήνα ίσως να πάρεις αυτήν την τιμή και πάλι δύσκολα.
                            Τώρα αν έχεις βρει κάποια μικρή εταιρία (όχι τις γνωστές HERTZ, SIXT, BUDGET....)
                            με χαμηλές τιμές μπράβο σου!

                            Comment


                              #15
                              Για αυτοκίνητο με Ελληνικές πινακίδες δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για το 6μηνο αλλά και να ισχύει πουθενά δεν αποδεικνείετε εφόσον πουθενά (σύνορα κρατών) δεν μπαίνει σφραγίδα.
                              Για την ασφάλιση, μπορείς να μείνεις με την ασφάλεια που έχεις από την Ελλάδα και το μόνο που σου χρειάζεται είναι η πράσινη κάρτα.
                              Στην Γερμανία επειδή δεν υπάρχουν διόδια (μόνο στην Ελλάδα και διόδια και τέλη κυκλοφορίας) λογικά πληρώνεις κάποια τέλη κυκλοφορίας τα οποία δεν ξέρω πόσο είναι ακριβώς, αλλά δεν είναι υπερβολικά.

                              Comment

                              Working...
                              X