Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενικότητες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γενικότητες

    Τι έφαγε ρε παιδιά το άτομο !!

    Λοιπόν, λόγω του ότι περιμένω στο κεντρικό σταθμό της Στοκχόλμης κάθε βράδυ την ανταπόκριση του τρένου, έχω 19 λεπτά για διάβασμα Σουηδικών ( γιατί μέσα στα μέσα μεταφοράς ζαλίζομαι και δε μπορώ να διαβάσω).

    Σήμερα όμως την προσοχή μου την τράβηξε μια κοπέλα η οποία έκατσε δίπλα μου σε ένα παγκάκι στο σταθμό. Κράταγε μια πλαστική τσάντα στο ένα χέρι και ένα παγωτό ξυλάκι στο άλλο. Μέχρι στιγμής όλα καλά. Πολλοί τρώνε παγωτό. Επειδή όμως λόγω φύσης τρώω υπερβολικά αργά, εντυπωσιάστηκα με την ταχύτητα με την οποία το εξαφάνιζε. Ο τρόπος που το δάγκωνε, το έγλυφε , το ρουφούσε ήταν ανεπανάληπτος. Όχι, όχι δε θέλω να φανώ χυδαίος, ούτε να περάσω κανένα τέτοιο μήνυμα. Απλά θέλω να μεταδώσω το σόκ που προκαλούσε ο τρόπος εκτέλεσης του παγωτού. Η ζωή του παγωτού ‘έλιωσε’ σε δευτερόλεπτα.

    Και εδώ αρχίζουν τα ωραία.

    Ακολουθεί το άνοιγμα της τσάντας. Εμφανίζεται ένα τάπερ με μανεστράκι ( σίγουρο ) και κάτι άλλο αδιευκρίνιστο μέσα ( είπαμε δίπλα καθόμουν ), και ένα πλαστικό κουτάλι. Η ίδια κατάσταση. Το κουτάλι άρχισε να παίρνει φωτιά. Λογικά πρέπει να ανάπνεε από τη μύτη γιατί από το στόμα δε θα προλάβαινε να μπαίνει και ο αέρας. Στα γρήγορα και εφ΄όσον το τάπερ άδειασε πετάγεται όπως - όπως μέσα στη τσάντα και βγαίνει δεύτερο ( 2 ) τάπερ με μπουτάκια από κοτόπουλο. Με μία κίνηση τη φορά μπαίνει μπουτάκι στο στόμα και βγαίνει κόκαλο. Έξη… ναι 6 μπουτάκια παρέδωσαν πνεύμα. Κάτι σαν πιράνχας να πούμε. Ξανά πέταγμα του τάπερ στη τσάντα. Εμφανίζεται αλουμινόχαρτο με ένα τόστ. Μικρό μπορώ να πώ. Αυτό ήταν το σφάλμα του. Διπλώθηκε στα δύο και έγινε μία μπουκιά. ‘ Θα πνιγείς κοπέλα μου σκέφτηκα ‘ ατάραχη αυτή.

    Νομίζετε ότι τελείωσα ?? Λάθος !. Εμφανίζεται μικρό πλαστικό μπολ με σαλάτα και πιρουνάκι . Όχι πείτε μου. Πόσο γρήγορα μπορεί ένας άνθρωπος να φάει σαλάτα. Όσο νάναι το μαρουλάκι και το καρότο ( που να πάρει ) θέλει μάσημα. Για όλους εμάς ναι, για το κορίτσι της ιστορίας μας όχι. Αυτά είναι λεπτομέρειες.

    Δε τελειώσαμε. Ακολουθεί χάρτινο κουτάκι που περιέχει 2 πάστες σεβαστού μεγέθους. Ακολουθεί το φαινόμενο σταθερής ελλειπτικής τροχιάς (steady elliptical orbit ) … κατεβαίνει το κουτάλι, κόβει μπουκιά ανεβαίνει στο στόμα, εξαφανίζεται το γλυκό ( χωρίς ίχνος υπολείμματος ) ξανακατεβαίνει ! Σε 1 λεπτό άντε 2 το πολύ εξαφανίστηκαν οι πάστες. Ξανά πέταμα η άχρηστη συσκευασία μέσα στη τσάντα. Βγαίνει μισόλιτρο κόκα κόλα. Αδειάζεται μονορούφι.

    Δε μπορεί θα σκάει σκέφτομαι. Και είμαι και δίπλα της και αν σκάσει θα πάρει και μένα η καταστροφή.

    Και έρχεται και το κερασάκι στη τούρτα.

    Εμφανίζεται σακουλάκι με κάτι σαν ‘φουντούνια’ στρογγυλά μπαλάκια.
    Για όσους είναι από χωριό θα είναι οικείο το φαινόμενο του πως τρώνε οι πεινασμένες κότες το καλαμπόκι. Και να ‘λεγα πως ήταν και πεινασμένη. Τι να πώ φαινόμενο γλάρος. Δε μάσαγε, απλά κατάπινε ( θα μου πείς τόση ώρα τι έκανε ?? .. τέλος πάντων ).

    Ευτυχώς που ήρθε το τρένο. Δε ξέρω αν θα συνέχιζα να αντέχω να τη βλέπω να τρώει έτσι, και για πόσο ακόμα. Μετά από περίπου μισή ώρα έφτασα στο δωμάτιό μου χορτάτος και μόνο από το θέαμα.

    Σκέψη νούμερο 1. Μάλλον άρχισε με το παγωτό για να μην προλάβει να λιώσει ( λές και θα προλάβαινε )
    Σκέψη νούμερο 2. Σκέφτηκα το ντύσιμό της. Τίποτα το ιδιαίτερο έως αδιάφορο.

    Απόφαση. Τελικά είναι καλύτερα να την ντύνεις παρά να την ταΐζεις.

    #2
    καλυτερα να την ντηνης παρα να την ταιζης χαχαχαχαχα

    Comment


      #3

      Σπυρακο λατρευω τις αφηγησεις σου,να σαι καλα παλικαρι μου που μας χαριζεις εκτος απο χρησιμοτατες πληροφοριες και τοσο γενναιοδωρα το απιστευτο χιουμορ σου.

      Υ.Γ.βρε μπας και ειχε βαλει με κανεναν εκει κοντα στοιχημα οτι θα σε κανει να την προσεξεις?...........λεω τωρα εγω!!!
      χαχαχαχα

      Y.Γ 2 ....α και το Σπυρακος που χρησιμοποιω πυκνα-συχνα δεν ειναι υποτιμητικο, ειναι χαιδευτικο επειδη σε συμπαθω πολυ και σε θεωρω δικο μου ανθρωπο
      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

      Comment


        #4
        ποσα κιλα ηταν δεν μας ειπες....

        Comment


          #5
          Κοίτα ... δεν την έκοβε το μάτι ότι μπορεί να έτρωγε τόσο, γιατί ήταν κανονικών διαστάσεων. Ούτε λεπτή ούτε παχουλή.

          Ίσως να της είχαν πεί... ότι προλάβεις να φάς τώρα, γιατί μετά δεν έχει !

          Ίσως να φοβήθηκε ότι έρχεται κρίση και μνημόνιο και στη Σουηδία και είπε ότι προλάβω. Ίσως να φοβήθηκε ότι έρχεται ο Πάγκαλος και δεν ήθελε να είναι θύμα του " μαζί τα φάγαμε"... Ξέρω και εγώ ??

          Μα έπαθα πλάκα σου λέω. Και μη νομίζεις ότι όλα αυτά έγιναν στα 19 λεπτά που περίμενα εγώ το τραίνο. Άντε στο τελευταίο δεκάλεπτο, γιατί εγώ ήδη καθόμουν εκεί στο παγκάκι όταν ήρθε αυτή και έκατσε δίπλα μου.

          Βουλιμικό άτομο ?? Τι να πώ.

          Σπύρος

          Comment

          Working...
          X