Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδες στη σουηδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδες στη σουηδια

    Γεια χαρα! σε λιγοτερο απο 1 μηνα μετακομιζω σουηδια στην πολη Umeå για μεταπτυχιακο, ξερει καποιος αν μπορω να μαθω σουηδικα απο καπου αλλου εκτος του πανεπιστημιου? Γιατι εχω σκοπο να μεινω σουηδια μετα το περας των σπουδων μου. Επισης θα ηθελα να μαθω τι καιρο θα αντιμετωπισω οταν θα φτασω. Ευχαριστω

    #2
    Καλησπέρα Markot.

    Σε ένα μήνα μάλλον θα βρείς κάτι σε προχωρημένη Άνοιξη. Μην ξεχάσεις ομπρέλλα και το μπουφανάκι.

    Μετά όμως απο κανα μήνα ακόμα... τα πράγματα θα δυσκολέψουν. Είναι βλέπεις και αρκετά βόρεια εκεί στο Umeå, οπότε θα χρειαστείς πιο βαρύ εξοπλισμό, κάτι που συστήνεται να αγοραστεί απο εδώ, λόγω τιμών και εξειδίκευσης.

    Σουηδικά ο καθένας μαθαίνει όπου μπορεί. Μόνος, μέσω Ίντερνετ, με δάσκαλο, σε σχολείο δημόσιο ( SFI ) αν έχει βγάλει νούμερα, σε κοινότητες, όπου μπορείς. Δε ξέρω αν γίνονται στο πανεπιστήμιο μαθήματα.

    Αν είσαι καλός στα μαθήματά σου, το πιο πιθανό θα είναι να σε κρατήσουν εδώ οι ίδιοι οι Σουηδοί με δική τους πρόταση. Οπότε κοίτα να πηγαίνεις καλά και μην ανησυχείς για τα άλλα.

    Με το καλό και να έρθεις, και καλές σπουδές

    Σπύρος

    Comment


      #3
      ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, οποιαδηποτε αλλη συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη! τι εννοεις με το ''Αν είσαι καλός στα μαθήματά σου, το πιο πιθανό θα είναι να σε κρατήσουν εδώ οι ίδιοι οι Σουηδοί με δική τους πρόταση''? σου εχει τυχει κατι τετοιο?

      Comment


        #4
        Οι Σουηδοί δεν είναι χαζοί. Όταν δούν οτι έχουν έτοιμη μασημένη τροφή ( όπου άλλος πλήρωσε τα έξοδα σπουδών κάποιου ενδιαφερόμενου ), δηλαδή: 1ον ένα έτοιμο άτομο για παραγωγή, 2ον μέσα απο τα δικά τους πανεπιστημιακά ιδρύματα, 3ον που γνώρισε ή γνωρίζει τη κουλτούρα τους 4ον γνώστης της γλώσσας τους και 5ον με καλές επιδόσεις στα μαθήματα, έ !! τότε συνήθως του κάνουν και κάποια πρόταση συνεργασίας.

        Οι πιο πολλές προτάσεις γίνονται κατα την διάρκεια της πρακτικής εξάσκησης. Όμως το ίδιο καλά δουλεύει και η ενημέρωση ( με ένα βιογραφικό ) προς τυχόν ενδιαφερόμενες εταιρίες για την παρουσία σου στη χώρα τους, το επίπεδο γνώσσεών σου, το ήδη πρόγραμμα σπουδών σου και τις επιδόσεις σου.

        Ίσως να έκανες το καλύτερο δώρο στον εαυτό σου με αυτήν σου την απόφαση

        Σπύρος

        Comment


          #5
          σε ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικα σου λογια. πραγματικα τα χρειαζομουν γιατι αυτη ειναι μια αποφαση που την πηρα στα 30. οποτε οπως καταλαιβαινεις αφηνω πισω μου πολλα πραγματα.

          Comment


            #6
            Τα χρόνια σου νάχα

            Εγώ την απόφαση την πήρα στα 50 !

            Comment


              #7
              Originally posted by skonto View Post
              Τα χρόνια σου νάχα

              Εγώ την απόφαση την πήρα στα 50 !
              Κρυψε κανα χρονο παππου!Αλλιως θα σου στειλω καμμια τριαδα απο ξανθες πιτσιρικες για δωρο και μετα θα γινεις 30 ξανα

              Comment


                #8
                Καλησπέρα!! Μήπως έχει κάποιος ένα μικρό βιβλίο που λέγεται "Ελληνοσουηδικοί Διάλογοι" και δεν το χρειάζεται;;.. Το έψαξα στα public, το παρήγγειλα γιατί δεν το είχανε, και τελικά μου είπανε οτι δεν είναι διαθέσιμο, προφανώς γιατί έπαψε να εκδίδεται.. Όποιος δεν το θέλει ας μου στείλει ένα μήνυμα να μιλήσουμε, ευχαριστώ!!
                To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Georgia9 View Post
                  Καλησπέρα!! Μήπως έχει κάποιος ένα μικρό βιβλίο που λέγεται "Ελληνοσουηδικοί Διάλογοι" και δεν το χρειάζεται;;.. Το έψαξα στα public, το παρήγγειλα γιατί δεν το είχανε, και τελικά μου είπανε οτι δεν είναι διαθέσιμο, προφανώς γιατί έπαψε να εκδίδεται.. Όποιος δεν το θέλει ας μου στείλει ένα μήνυμα να μιλήσουμε, ευχαριστώ!!
                  Άκυρο, τελικά βρέθηκε!!
                  To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Georgia9 View Post
                    Άκυρο, τελικά βρέθηκε!!
                    Kαλημερα Georgia9,

                    Το βιβλιο που αναφερεις το εχω αλλα δεν ειναι και τοσο καλο οσο φανταζεσαι και εχει και αρκετα λαθη στην προφορα των λεξεων...
                    Βεβαια για αρχη εχει λιγη γραμματικη την οποια μπορεις να διαβασεις..
                    Δοκιμασε αν θελεις την "Πρωτοπορια" στην Αθηνα ή στην Θεσσαλονικη εαν το εχουν ακομα..

                    Θεωρω παντως οτι υπαρχουν και αλλα βιβλια με τα οποια μπορεις να αρχισεις να διαβαζεις σουηδικα... ψαξε να κατεβασεις απο ιντερνετ υλικο.

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα σας!!!Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από εσάς, για κάποιον που τον έχουν δεχτεί σε μεταπτυχιακό παίρνει το personnummer?Το προσωρινό ή το μόνιμο?Από ότι ξέρω μαθήματα ξεκινάνε Φλεβάρη. Εγώ πρέπει να πάω από τώρα στο immigrationverket?Επίσης δίνουν και επίδομα περίπου 2800κορώνες? Ισχύει κάτι τέτοιο?Και αν ναι, πού πρέπει αν απευθυνθώ? Αν κάποιος γνωρίζει θα με βοηθήσει αρκετά ώστε να ξέρω πού να απευθυνθώ για αρχή. Ευχαριστώ!

                      Comment


                        #12
                        Γραφείο Διασύνδεσης & Σταδιοδρομίας: Μεταπτυχιακές Σπουδές στην Σουηδία
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #13
                          Välkommen till Umeå universitet !

                          Välkommen till Umeå universitet !
                          Bostad
                          Under studietiden är det viktigt att bo bra. I Umeå finns det både studentbostäder och vanliga lägenheter i närheten av campus, samtidigt byggs det en hel del nya bostäder. Både i Skellefteå och i Örnsköldsvik garanterar kommunen ett bra boende på gångavstånd från campus.

                          Κατά τη διάρκεια της περιόδου των σπουδών, είναι σημαντικό να βρείτε σπίτι η δωμάτιο.
                          Στο Umeå υπάρχουν πολλά σπίτια και δωμάτια για την στέγαση των φοιτητών, κοντά στην πανεπιστημιούπολη.
                          Τόσο στην Skellefteå και Örnsköldsvik ο δήμος εξασφαλίζει μια καλή διαμονή σε κοντινή απόσταση με τα πόδια από την πανεπιστημιούπολη. Πληροφορίες στο παρακάτω link !




                          Välkommen till Umeå universitet !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment

                          Working...
                          X