Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ?

    Πολύ συχνά βλέπω να λένε πατριωτάκια θέλω να φύγω , δεν ξέρω ομως που να πάω , σε ποιά χώρα, ή να φύγω να πάω οπουδήποτε αρκεί να βρω δουλειά !!

    Κάπου εδώ λοιπόν έρχομαι εγώ και σας λέω. Αν πάτε να μεταναστεύσετε με αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ το σκεπτικό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα ΑΠΟΤΥΧΙΑΣ !!

    Επειδή όμως αυτό για μερικούς μπορεί να αποβεί καταστροφικό, να χάσουν λεφτά να απογοητευθούν κλπ εγω λοιπόν θα προσπαθήσω να σας βοηθήσω όσον αφορά τα βήματα του ΠΡΙΝ....

    Πάρε χαρτί μολύβι, κάτσε μπροστά στο pc και ξεκίνα. ΚΑΝΕ ΠΛΑΝΟ, σχεδίασε το, ανέπτυξε το, ολοκλήρωσε το και ακολούθησε το πλέον κατά γράμμα....Που πάς χωρίς πλάνο??? Δεν γίνετε να πετύχεις χωρίς αυτό. ΜΟΝΟ με πλάνο θα κάνεις κάτι....

    γράψε λοιπόν:

    - Γιατί θέλω να μεταναστεύσω? (Για να δω τον κόσμο? Για μια καλύτερη ζωή? Γιατί δεν έχω κουλτούρα Έλληνα? Γιατί ? Ποιος λόγος σε κάνει να θες να φύγεις? Γιατί θες να σπουδάσεις? Πίστεψε με κάνει την διαφορά...Άλλο να θες να μεταναστεύσεις γιατί δεν θες την Ελλάδα (απλά) και άλλο γιατί έχεις 2-3 παιδιά και πεινάνε στην Ελλάδα, μάνι μανι αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι εννοώ)
    - τι γνώσεις έχεις αν έχεις σκοπό να τις αναπτύξεις
    - τι γλώσσες ξέρεις αν έχεις σκοπό να μάθεις άλλες
    - τι δουλειές θες να κάνεις και από πόσο χαμηλά μπορείς να ξεκινήσεις εργασιακά
    - τι οικονομικό badget έχεις
    - Ποια κουλτούρα σου ταιριάζει (οι περισσότεροι Ελληνες ας πούμε θέλουν ήλιο και θάλασσα)
    - Έχεις σκοπό να ψάξεις (για την ακρίβεια έχεις σκοπό να καείς στο ψάξιμο)?
    - Ποιες είναι οι 5-10 -50 ανώτερες για σένα χώρες που θα ήθελες να μεταναστεύσεις....Γράψτες και ξεκινά να κάνεις έρευνα (να δεις αν η κάθε χώρα καλυπτει ΟΛΑ τα παραπάνω σου ερωτήματα )για μια μια και εις άτοπο απαγωγή θα βρεις πλέον την χώρα που θα κάνει για σένα

    Μόλις λοιπόν βρεθεί η μια χώρα που επιτέλους θα έχεις επιλέξει ξεκινάς να φτιάχνεις τα βήματα που θα ακολουθήσεις για να πας σε αυτή την χώρα.

    - Βιογραφικό με τα πρότυπα της ανάλογης χώρας
    - Να μάθεις ή να αρχίσεις να μαθαίνεις την γλώσσα της ΠΡΙΝ φύγεις
    - Να δεις τι γίνετε με την ενοικίαση σπιτιού η δωματίου (οι περισσότερες χώρες αν δεν εχεις συμβόλαιο εργασίας δεν σου νοικιάζουν σπίτι, εκτός και αν προπληρώσεις ΟΛΑ τα νοικια μπροστά)
    - Να δεις τι γίνετε με την αγορά εργασίας (που πρέπει να κοιτάξεις πριν φύγεις κιόλας)
    - Να δεις τι γίνετε με τα γραφειοκρατικά (τι πρέπει να πάρεις μαζί σου πριν φύγεις)
    - Να δεις πόσα λεφτά περίπου θα χαλάς για ΟΣΟ καιρό είσαι χωρίς δουλειά, μέχρι να βρείς κλπ κλπ (ενοίκιο, φαγητό, πάγια, μετακινήσεις, κάποια μικροέξοδα).

    Όπως βλέπεις δεν είναι εύκολη δουλειά ΌΛΟ το παραπάνω, όπως επίσης θα παρατήρησες ότι είναι πολύ χρονοβόρο. Ναι, είναι αλλά ΜΟΝΟ έτσι υπαρχει ενα καλό ποσοστό επιτυχίας απο το να ανοίξεις την πόρτα του σπίτιου σου και να φύγεις , ή να ρωτάς ποια χώρα να επιλέξεις...

    Αν για μένα η Ζιμπαπουε είναι ονειρική χώρα ας πούμε και τα βρήκα ΟΛΑ τέλεια εκεί και τακτοποιήθηκα και πας ΕΣΥ επειδή εγώ στο πρότεινα και δεις την παρακμή ή δεν ξέρω τι άλλο θα με βρίζεις για μια ζωή για το κακό που σου έκανα. Γιαυτό λοιπόν κανονίζουμε ΜΟΝΟΙ μας το πλάνο μας και την ζωή μας με μια μικρή πληροφόρηση και κατεύθυνση από αλλα πατριωτακια.

    Κάτι τελευταίο για να κλείσω, το έχω ΞΑΝΑΠΕΙ αλλά θα το ξαναπώ ορμόμενη και πάλι απο μηνύματα σας λέγοντας ότι την "πατήσατε" απο φίλους και συγγενείς που σας έταζαν "βοήθεια" και "λαγούς με πετραχήλια" όταν πήγατε ΕΚΕΙ και τελικά μείνατε στον δρόμο ή σας έκλεισαν την πόρτα .....


    ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΝ ΣΑΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ. ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΤΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΡΘΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΤΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ.


    Φιλικα
    Ευανθια
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    #2
    Παντα ακριβης ευανθια. Σ'ευχαριστουμε για τις πληροφοριες σου αλλα και τις συμβουλες σου.Ελπιζω να πανε τα πραγματα οπως τα σκεφτομαι και να κανω το επομενο βημα. Να σαι καλα και να βοηθας, εσυ και τα αλλα παιδια, ολους και ολες που σας ζητανε τα φωτα σας.
    Μπορεί να απογοητευτείς αν αποτύχεις, αλλά είσαι χαμένος αν δεν προσπαθήσεις.
    ~Beverly Sills~ | (Αμερικανίδα υψίφωνος) | γ. 1929

    Comment


      #3
      Πολύ σωστά τα λες Ευανθία αν και στη θεωρία όλα καλά όμως στην πράξη είναι δύσκολο. Δηλαδή πώς γίνεται να αποφασίσεις ποιά χώρα απ'τις τόσες που υπάρχουν θα ήθελες να πας αν δεν την έχεις επισκεφτεί ποτέ? Επίσης τις περισσότερες φορές δεν διαλέγεις εσύ τη χώρα αλλά η χώρα εσένα (βλ. Καναδά Ηπα Αυστραλία)
      Είναι τόσο μα τόσο δύσκολο γιατί απο μόνη της η μετανάστευση είναι μια πράξη απελπισίας (στη δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση) γιατί έχεις εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες εργασίας στη χώρα σου. Και όπως όλες οι πράξεις απελπισίας είναι λίγο σπασμωδικές και βιαστικές. Αν σκεφτείς ότι ο άντρας μου είναι σχεδόν 2 χρόνια άνεργος και γω γύρω στους 6 μήνες και δεν ξέρεις πως θα βγάλουμε τον επόμενο μήνα, η πρώτη δουλειά που θα βρεθεί φύγαμε. Φυσικά θα υπάρχουν και κάποιοι που έχουν μια δουλειά στην Ελλάδα και φεύγουν για κάτι καλύτερο και έχουν χρόνο να το σκεφτούν και μπορούν να μαζέψουν και λεφτά όμως δυστυχώς εμείς δεν είμαστε απ'αυτούς.

      Comment


        #4
        [QUOTE=Vavylona;51662]Πολύ σωστά τα λες Ευανθία αν και στη θεωρία όλα καλά όμως στην πράξη είναι δύσκολο. Δηλαδή πώς γίνεται να αποφασίσεις ποιά χώρα απ'τις τόσες που υπάρχουν.......................................... .............
        .................................................. .......
        Vavylona Καλησπέρα !
        Μου δίνεις την ευκαιρία να γράψω λίγα πραγματάκια ακόμη σχετικά με αυτό το θέμα !
        Καταρχήν ακόμη και αν δεν έχεις επισκεφτεί μια χώρα , μπορείς να συλλέξεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες από το ιντερνετ αλλά και απο άλλα πατριωτάκια. Εγώ προσωπικά πρίν επιλέξω την χώρα που βρίσκομαι είχα καταναλώσει πάρα πολλές ώρες και μέρες συλλέγοντας τις πληροφορίες που χρειαζόμουν . Ψάχνοντας λοιπόν κοιτάς και ποιά χώρα σε δέχεται πιο εύκολα . Μπορεί να είναι κάποια χώρα της Ευρώπης , μπορεί να είναι ο Καναδάς ή η Αυστραλία αν πληροίς τις προυποθέσεις ! Οταν επιλέγεις έναν προορισμό δέν είναι μόνο επειδή σου αρέσει, αλλά πρέπει να ψάχνουμε τον κάθε τομέα ξεχωριστά στην κάθε χώρα .Έχω visa? Μπορώ να μπω με την οικογένεια μου άνετα? Μπορώ να μείνω για πάντα εκεί? Το κλίμα το αντέχω? Από εργασία τι γίνεται? Από γραφειοκρατία? Είναι υψηλό το κόστος ζωής ή χαμηλό? Τέλος, και σημαντικότερο ίσως από όλα με την γλώσσα τι γίνετε την ξέρω? Μπορώ να την μάθω εύκολα? Κυρίως για την γλώσσα πρέπει να γνωρίζεις ότι πάνε οι καιροί που πήγαινες με τα λίγα Αγγλικά και έπιανες την καλή. Πρέπει να γνωρίζεις αρκετά καλά Αγγλικά σαν πρώτη γλώσσα και να αρχίσεις να μαθαίνεις άμεσα την ντόπια γλώσσα τους αν θες να ενταχθείς στο σύστημα τους έστω και σαν απλός εργάτης. Νομίζω ότι δεν είναι και η καλύτερη λύση , ανοίγω την πόρτα μου και πάω όπου νάναι ! Προσπαθείστε όσο μπορείτε να το οργανωσετε όσο καλύτερα είναι δυνατόν ! Απότι καταλαβαίνω απο τα γραφόμενα σου έχετε σκοπό να βρείτε πρώτα δουλειά για να μπορέσετε να φύγετε !
        Από την πλευρά μου σου Εύχομαι Καλή επιτυχία !!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #5
          Λες και διάβασε τη σκέψη μου η Ευανθία!!!

          Comment


            #6
            Έτσι είναι έχεις δίκαιο σ'αυτά που λες. Πρέπει να σκεφτείς τα πάντα. Δεν είναι εύκολο πράγμα αυτό. Η μετανάστευση είναι το δεύτερο πιο ψυχοφθόρο και αγχωτικό γεγονός στη ζωή ενός ανθρώπου (η απώλεια αγαπημένου προσώπου είναι το πρώτο). Είναι δύσκολο να διαχειριστείς το ότι όλη η ζωή σου θα αλλάξει τόσο δραστικά και χωρίς να ξέρεις που θα σε οδηγήσει αυτό. Εσύ Ευανθία είσαι ευχαριστημένη απ'τη Σουηδία? Πιστεύεις ότι τα ζύγισες όλα σωστά και είσαι καλύτερα απ'ότι στην Ελλάδα?

            Comment


              #7
              Originally posted by Vavylona View Post
              Έτσι είναι έχεις δίκαιο σ'αυτά που λες. Πρέπει να σκεφτείς τα πάντα. Δεν είναι εύκολο πράγμα αυτό. Η μετανάστευση είναι το δεύτερο πιο ψυχοφθόρο και αγχωτικό γεγονός στη ζωή ενός ανθρώπου (η απώλεια αγαπημένου προσώπου είναι το πρώτο). Είναι δύσκολο να διαχειριστείς το ότι όλη η ζωή σου θα αλλάξει τόσο δραστικά και χωρίς να ξέρεις που θα σε οδηγήσει αυτό. Εσύ Ευανθία είσαι ευχαριστημένη απ'τη Σουηδία? Πιστεύεις ότι τα ζύγισες όλα σωστά και είσαι καλύτερα απ'ότι στην Ελλάδα?
              Η απώλεια αγαπημένου προσώπου δεν συγκρίνεται με τίποτα .....είναι ότι χειρότερο μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος......

              Η μετανάστευση είναι διαδικασία δύσκολη αλλά δέν είναι και το τέλος του κόσμου !! Μεταναστεύουμε για μια καλύτερη ζωή και καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας !! Απλώς θέλει πολύ σκέψη και προσοχή στην επιλογή, αλλά και στην οργάνωση !!
              Κατά τα άλλα δεν πάμε να ζήσουμε και με εξωγήινους ,ούτε μας πάνε για εκτέλεση ....όλοι οι άνθρωποι παντού στον πλανήτη άνθρωποι σαν και εμάς είναι , με τα προτερήματα και τα ελαττώματα τους !!!!

              Αν είμαι ευχαριστημένη εγώ απο την επιλογή μου?

              Το έχω ξαναγράψει ...Ξυπνάω το πρωί και ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ !!!!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Originally posted by ευανθια View Post
                Αν είμαι ευχαριστημένη εγώ απο την επιλογή μου?

                Το έχω ξαναγράψει ...Ξυπνάω το πρωί και ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ !!!!!!
                Ειναι φορές που δυσκολέυομαι να το πιστέψω, οτι υπάρχουν άνθρωποι σαν εσένα και πολλους αλλους μέσα σε συτή την παρέα. Ανθρωποι που προσφέρουν που ενδιαφέρονται χωρίς ανταμοιβή. Να είσαστε ετσι παντα και να είσατε ευτυχισμένοι.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ευανθια View Post

                  Η μετανάστευση είναι διαδικασία δύσκολη αλλά δέν είναι και το τέλος του κόσμου !!
                  και εγω που θέλω πάλι να μεταναστεύσω, γιατι εχω καρφια στον ... ας πουμε για Αφρική, θα ερθεις μαζι μου να ανηξουμε ενα παγωτατζιδικο

                  Comment


                    #10
                    Η μετανάστευση είναι κάτι σχετικό.

                    Συζήτηση 2005 -βρε παιδιά βρηκα μία δουλειά στην Αμερική, απαντ. Καλά στην Αμερική θα πάς? αφου εδω είσαι μια χαρα. Ο παραπάνω μετανάστης είναι αυτο το είδος που πάει με επιθυμία δική του και όχι γιατι υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες.

                    Συζήτηση 2012 -Δεν αντεχω άλλο, έχω κατστραφεί είμαι άνεργος 5 μήνες, να σκεφτείς οτι τον αλλο μήνα μας κάνουν έξωση γιατι χρωστάμε και ενοίκεια. Θα κοιτάξω να πάω Γερμανία. απαντ. Ναι δεν παει άλλο εχετε τόσο ταλαιπωρηθεί και τι θα γίνει με το παιδί σε λίγο πως θα το ταίσετε? Ο παραπάνω μετανάστης ψάχνει να βρεί τρόπο να ζήσει και αναγκάζεται να μεταναστέυσει λόγω εξωγενών παραγόντων.

                    Στην πρώτη περίπτωση είναι κατι τις απο περιπέτεια στην δέυτερη έχεις πάθει ήδη 2 εγκεφαλικα και 3 καρδιακές λογικό επομένως είναι να είμαστε ανγχομένοι σε χάλια ψυχολογική κατάσταση και σίγουρα θα κάνουμε πολλά λάθη οπότε τι κάνουμε? παιρνουμε βαθιές ανάσες και ακολουθούμε τον οδηγο της Ευανθίας

                    Comment


                      #11
                      Παμε για Δράμα?

                      Comment


                        #12
                        synnefaki mia erotisi moy iepan 8.75 thn ora ayta einai kathara h mikta mipow gnorizeis??
                        Originally posted by ευανθια View Post
                        Η απώλεια αγαπημένου προσώπου δεν συγκρίνεται με τίποτα .....είναι ότι χειρότερο μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος......

                        Η μετανάστευση είναι διαδικασία δύσκολη αλλά δέν είναι και το τέλος του κόσμου !! Μεταναστεύουμε για μια καλύτερη ζωή και καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας !! Απλώς θέλει πολύ σκέψη και προσοχή στην επιλογή, αλλά και στην οργάνωση !!
                        Κατά τα άλλα δεν πάμε να ζήσουμε και με εξωγήινους ,ούτε μας πάνε για εκτέλεση ....όλοι οι άνθρωποι παντού στον πλανήτη άνθρωποι σαν και εμάς είναι , με τα προτερήματα και τα ελαττώματα τους !!!!

                        Αν είμαι ευχαριστημένη εγώ απο την επιλογή μου?

                        Το έχω ξαναγράψει ...Ξυπνάω το πρωί και ΧΑΜΟΓΕΛΑΩ !!!!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by milu View Post
                          και εγω που θέλω πάλι να μεταναστεύσω, γιατι εχω καρφια στον ... ας πουμε για Αφρική, θα ερθεις μαζι μου να ανηξουμε ενα παγωτατζιδικο
                          Παιδια ,ωραια ιδεα για το παγωτατζιδικο ,και εγω μεσα !!!! ....με θελετε για συνεταιρο ??
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #14
                            Akrivos John. Πιστεύω ότι υπάρχουν πάαααρα πολλοί σαν εμάς σήμερα που πάμε από ανάγκη γιατί δεν βγαίνουμε διαφορετικά, τόσο στην Ελλάδα όσο και εδώ στην Κύπρο τώρα. Είμαστε τόσο καιρό άνεργοι με τον άντρα μου και δεν βρίσκουμε ούτε προχειοδουλειές ούτε για delivery χωρίς έσοδα τόσο καιρό και κάναμε αίτημα για δημόσιο βοήθημα και ο λειτουργός μας λέει "σε δύο μήνες θα μπορέσω να σας δω και σε άλλους δύο -τρεις μήνες θα πάρετε βοήθημα" και όταν του λέω εμείς τί θα τρώμε για 5 μήνες? "πρόβλημα σας" μου λέει. Είναι να μην τα παίρνεις? Φεύγουμε και δεν κοιτάμε πίσω.

                            Comment


                              #15
                              Αυτά προέβλεπα πριν πάρω την απόφαση να φύγω απο Ελλάδα.

                              Μία πραγματικά πανέμορφη πόλη Διακοπές -Βόλος, μια πόλη με ιδιαίτερο χρώμα με μία ανεργία ( 42,5 % ) που σπάει κόκαλα Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ | Volos 247 News_Όλα τα νέα του Βόλου.

                              Σε λίγο καιρό κλείνω 8 μήνες και δόξα τω Θεώ όλα πάνε απο το καλό στο καλύτερο. Ήδη το πρόβλημα Ελλάδα - ανεργία έχει αρχίσει και γίνεται αχνό και δυσδιάκριτο στο μυαλό μου. Άντε σε 3 μήνες να έρθει και η υπόλοιπη οικογένειά μου εδώ και θα κατεβαίνω στην Ελλάδα μόνο για διακοπές ( αν στο μεταξύ δεν έχω αποφασίσει να πάω κάπου αλλού για διακοπές ).

                              Λυπάμαι για όλα αυτά που άφησα πίσω, μα το καλό της οικογένειάς μου ήταν και είναι πρώτης σημασίας για μένα.

                              Όλα μπορούν να πάνε καλά αρκεί να έχεις πολύ υπομονή, γιατί...
                              " Σουηδία σημαίνει υπομονή " ( Τάδε έφη Georgeman )

                              Σπύρος

                              Comment

                              Working...
                              X