Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 218
    Μετά από 1 εβδομάδα στη Σουηδία είπα να γράψω και εγώ αυτά που μου έκαναν εντύπωση στο λίγο χρόνο που είμαι εδώ ....
    Και αρχίζω με την ολιγόωρη παραμονή μου στη Νορβηγία (ένεκα προσγείωσης) .. Οι Νορβηγοί τουλάχιστον αυτούς που είδα είχαν όλοι μία ευγενική ... αγένεια !!!
    Και φτάνοντας στο Γκέτεμποργκ ... πάρα πολύ όμορφη πόλη , με πολύ πράσινο και πολλά σκουπίδια (στο κέντρο τουλάχιστον) .Δεν θυμίζει άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις...
    Εντυπωσιακές συγκοινωνίες ... αν και όχι εντελώς εκσυγχρονισμένος στόλος γενικά είναι απόλυτες στο χρόνο τους κατά 99% . Έχει και μία εφαρμογή για τηλέφωνο η συγκεκριμένη εταιρεία που για εμάς που είμαστε νεοφερμένοι εδώ είναι "χρυσός οδηγός".
    Οι άνθρωποι χαλαροί και ευγενικοί ....
    Α και κάτι άσχημο ...
    Την περασμένη Παρασκευή πίναμε καφέ στο Centralstation και δίπλα μας καθόταν 2 Ελληνίδες και ενώ μας άκουσαν που μιλούσαμε ελληνικά δεν μας μίλησαν καθόλου και άρχισαν να μιλάνε Σουηδικά, σε αντίθεση με κάποιον Ιρακινό (έζησε 20 χρόνια στην Ελλάδα και τώρα έχει 3 χρόνια στη Σουηδία) σήμερα και μας φώναξε μόνος του για να μας βοηθήσει σε κάτι με το λεωφορείο !!! (Ελπίζω να μην είναι έτσι όλοι οι Έλληνες εδώ ....)
    Για τις ελληνικές κοινότητες .....
    Στου Boras πήγαμε το Σάββατο το απόγευμα .... και ήταν κλειστή !!!
    Στου Goteborg πήγαμε σήμερα το πρωί .... και ήταν κλειστή λόγω διακοπών !!!
    Που θα πάει θα τις πετύχουμε ανοιχτές κάποια στιγμή ...( αν και δεν ξέρω τι να περιμένω από εκεί πέρα από κάποιες "τυπικές" γνωριμίες )
    Κατά τα άλλα από δουλειά έστειλα ήδη 110 e-mails .... αναμένω και συνεχίζω να στέλνω ...

Ελπίζω να μην σας κούρασα ...

Μαρία

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια. Δεν με παίρνει από κάτω και κανείς δεν μπορεί να μου αλλάζει το πρόγραμμα που έχω σχεδιάσει εγώ για το μέλλον μου. Το οτι είμαι μόνος το ήξερα και στην Ελλάδα και το ξέρω και εδώ. Για να κάνω ένα βήμα σε οποιοδήποτε επίπεδο επαγγελματικό, προσωπικό και άλλα ο καθένας προσπαθεί μόνος του. Το θέμα της γλώσσας και για το αν έχω χρόνο για κάτι άλλο είναι δύσκολο πράγμα. Σε αυτήν την φάση δεν γίνονται και τα δύο μαζί, στόχος όπως όλοι λένε είναι το νούμερο και όλα μετά έρχονται με την σειρά. Θα χάσω 2-3 μήνες από την ζωή μου για να βγάλω το νούμερο (γιατί για παραπάνω δεν είναι) και μετά θα ξεκινήσω από την αρχή σουηδικά σαν να πρωτοήρθα. Εδώ πήγαμε στρατό τζάμπα, δεν θα δώσω λίγους μήνες για το νούμερο?? Αντί να πληρώσω με λεφτά και να πάρω το νούμερο εγώ θα πληρώσω με εργατοώρες, έτσι το βλέπω γιατί είναι σχεδόν το ίδιο!!! Δεν πιστεύω ότι κανείς από τα παιδιά που ερχόμαστε εδώ δεν περιμένουμε να μας υποδεχτούν σαν βασιλιάδες και ούτε περιμένω από κανέναν να μου δώσει δουλειά. Αυτό που με πειράζει και το έδειξα στο προηγούμενο μήνυμα είναι όχι ότι δεν βρήκα κάπου καλά δουλειά αλλά η συμπεριφορά των ανθρώπων, των Ελλήνων και πόσο μάλλον κάποιου μεγαλύτερου σε έναν νεότερο. Δεν μπορώ να φανταστώ και να βάλω τον εαυτό μου στον 50αρη που είναι εδώ και να ειρωνεύομαι ένα παιδί μικρότερο από μένα σε ένα περιβάλλον που για εκείνον είναι εντελώς καινούργιο και δεν ξέρει τίποτα. Αυτό είναι το τελευταίο που περίμενα γιατί πίστευα πως οι μετανάστες έχουν αφομοιωθεί στην χώρα που ζούνε και λειτουργούν σε αυτήν την περίπτωση σαν τους Σουηδούς, ευγενικοί, ομιλητικοί και άλλα πολλά... αλλά λάθος... εκτός βέβαια και από κάποιες εξαιρέσεις, αν και σπάνιες έχω πετύχει!!! Οι άνθρωποι που μεταναστεύουν αυτόν τον καιρό είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν είχαν ποτέ χρησιμοποιήσει κάποιο βύσμα στην ζωή τους και οι οποίοι δεν είχαν την κακή πονηριά να βγάλουν χρήματα εις βάρος άλλων στην Ελλάδα... Χρήματα όπως είπε ο Παπανδρέου υπάρχουν.... υπάρχουν στο αφεντικό μου που δούλευα 5 χρόνια και δεν μου κόλλησε ούτε ένα ένσημο... υπάρχουν σε όλα τα καφέ που έπινα ποτά και καφέ και δεν μου έκοβαν αποδείξεις... υπάρχουν σε όλα τα καλοκαιρινά μαγαζιά που πλούτισαν από τις 3πλασιες τιμές στους τουρίστες... και υπάρχουν σε όσους πρόλαβαν και ασχολήθηκαν με το δημόσιο. Το ότι δεν υπάρχουν λεφτά στην Ελλάδα είναι ένα ψέμα... τα λεφτά τόσα χρόνια μαζεύτηκαν σε κάποιες τσέπες!!!! και άμα αδειάσουμε αυτές τις τσέπες θα ξεχρεώσουμε 5 φορές!!! Τέλος θέλω να πω με αυτό πως αυτοί που μεταναστεύσουν δεν έχουν καμία σχέση με αυτό, αν είχα μία καφετέρια όπως όλοι χαζός ήμουν να έφευγα από την Ελλάδα?? Τα παιδιά του αφεντικού μου νομίζετε θα μεταναστεύσουν ποτέ?? δεν υπάρχει λόγος... τα χαμένα μου ένσημα θα τους ταΐζουν!!! Γι' αυτό δεν θα ήταν κακό από κάποιους εδώ να πουν ένα απλό γεια σε νεομετανάστες..... μη φοβάστε δεν θα σας ρωτήσουμε για δουλειά και σπίτι.... ένα απλό γεια...

Φιλε Γιώργο
    Δεν ξέρω πως βρήκες το "πατριωτακι" αλλά εγώ το βρήκα από τύχη. Πήρα αρκετες πληροφορίες από τα παιδιά που έγραφαν και αποφάσισα να κάνω ένα ταξίδι στην Στοκχόλμη για να δω πως ειναι τα πραγματα και να βρώ δουλειά. Προσπαθησα να προετοιμαστω όσο μπορούσα περισσότερο. Σίγουρα δεν ήταν προτεραιότητα μου τα Σουηδικά. Προτεραιότητα μου ήταν να βρώ δουλεια. Και την βρήκα. Από εκει και πέρα ήρθαν τα νουμερα, ήρθε το SFI , ήρθε περισσότερη δουλεια, ήρθε αυτοκίνητο (για να προλαβαίνω και τη δουλεια και το σχολειο), πριν από 1,5 μήνα ήρθε και η οικογένεια και ω τι χαρά χθες ήρθε και η απόφαση για πρώτο χέρι σπίτι. Αν θα διαβάσεις τα ποστ μου θα καταλάβεις οτι φιλους για να με βοηθήσουν δεν είχα. Είχα μόνο μια παλιά συνάδελφο της γυναίκας μου που έπεισε τον άντρα της για να με φιλοξενήσουν 1 μήνα μέχρι να βρώ δωματιο.
    Τελικά με φιλοξένησαν 1,5 μήνα περιπου και αυτό με τα χίλια ζόρια. Η βοηθεια που βρηκα απο τις κοινοτητες ηταν μονο στο σχολιασμο της μπιριμπας που παιζαμε οταν δεν ειχαμε τι να κανουμε. Μεσα απο τη δουλεια μου εμαθα τα λιγα σουηδικα που ξερω και καταφερα να περασω ενα επιπεδο στο SFI. Απο Ελληνες φιλους εχω μονο μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου (πρεπει να λειπουν και δυο-τρια δαχτυλα). Το διαστημα που εχω καταφερει να κανω ολα αυτα ειναι απο τον Δεκεμβριο του 2011 μεχρι σημερα. Το μονο πραγμα που δεν ειχα στην Ελλαδα και εμαθα εδω και το εμαθα καλα ειναι οτι η Σουηδια θελει υπομονη.
    Αν εχεις στοχους, προγραμμα, και μπορεις να καταλαβεις που εισαι τοτε το μονο που σου χρειαζεται ακομα ειναι χρονος δηλαδη ΥΠΟΜΟΝΗ. Ολα τα αλλα ασ' τα για τη στιγμη που θα εχεις πατησει γερα στα ποδια σου.

Υ.Γ. : Σιγουρα υπαρχουν ατομα που εχουν καταφερει στο ιδιο χρονικο διαστημα πολυ περισσοτερα απο εμενα, πιστεψε με οτι αυτους ψαχνω.
    Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

[QUOTE=georgeman;52346]Φιλε Γιώργο
    Δεν ξέρω πως βρήκες το "πατριωτακι" αλλά εγώ το βρήκα από τύχη. ................ και ω τι χαρά χθες ήρθε και η απόφαση για πρώτο χέρι σπίτι..........................
    .................................................. ..............

Συγχαρητήρια για το σπίτι !!!!!!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

Για όλα συγχαρητήρια !!Απλά τα άλλα ήδη τα ξέρω , και τώρα που διάβασα για το σπίτι πολύ χάρηκα !!!! Μπράβο Γιώργο !!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

Ευχαριστώ Εύη, φαίνεται οτι είχα καλούς δασκάλους. Και εννοω με αυτό όλους εσας που γραφατε και συνεχίζετε να γραφετε.

Μπραβο Γιωργο, πολυ χαιρομαι για σενα, μακαρι να ακουμε παντα τετοια απ ολα τα παιδια εδω στο πατριοτακι,
    και οσοι αναζητουν την ελπιδα και οσα τους στερησε η πατριδα σε αλλες χωρες να εδραιωνονται τα ονειρα τους.
    Με το καλο να μπειτε και στο σπιτι σας!!
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

χιλια μπραβο Γιωργο!!! Ακομα και η δικη σου περιπτωση μας δινει ελπιδα, βεβαια εσυ πηγες σχετικα νωρις. Γιατι δεν ξερω τι θα συναντησουν οσοι ανεβουν τωρα η τους επομενους μηνες.... Παντως μπραβο σου και μπραβο και σε ολα τα παιδια που μας πληροφορουν και μας ενημερωνουν. Καλη συνεχεια, σου ευχομαι να εκπληρωσεις ολα τα ονειρα σου.

Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας, τις πληροφοριες σας και τις ευστοχες ερωτησεις σας. Γιατι αν δεν επερνα πληροφορηση απο εσας δεν θα μπορουσα να πετυχω οτι πετυχα. Παιδια η Σουηδια θελει υπομονη, οργανωση και υπομονη,επιμονη και υπομονη αλλα πανω απο ολα θελει πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!
    Οποιος δεν το καταλαβαινει δεν κανει για την Σουηδια

Συγχαρητήρια georgeman !!!!

Παιδιά μια ερώτηση !!! Υπάρχει κανένα μέρος στο Goteborg ή το Boras που να μαζεύονται Έλληνες (παλιοί και νέοι) εκτός από τις κοινότητες??? κανένα καφέ / εστιατόριο / μπαρ .... κάτι τέλος πάντων???

Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Μετανάστευση στη Σουηδία 7
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.03.2017, 04:59
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 12:00
  3. Μετανάστευση στη Σουηδία 5
    Από australian in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 231
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.08.2012, 16:04
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.06.2012, 12:30
  5. Μετανάστευση στη Σουηδία
    Από antogeor in forum Μετανάστευση στη Σουηδία
    Απαντήσεις: 1206
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.12.2011, 22:42

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like