Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδια παντως και οι υπαλληλοι στο skatteverket δεν ξερουν τι τους γίνεται!!! προχθές ενας φιλος με συμβόλαιο αοριστου χρονου (δηλαδη μονιμος) και με 40 ωρες την εβδομαδα και με αρκετα μεγαλο μισθο του ελεγαν να του δώσουν τα προσωρινα νουμερα και μετα απο 3 μηνες να ξανα κανει αιτηση και να παρει το personumber. Μας εξηγουσε οτι πρώτα πρέπει να μπει στο σουηδικο συστημα και να φαινεται οτι δουλευει και οτι πληρώνεται και μετα να παρει το personumber. Και εγω της ελεγα οτι χωρις τα νουμερα δεν μπορει να βγαλει ταυτοτητα την οποια χρειαζεται για να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο και τον οποιο χρειαζεται για να τον πληρώσει ο εργοδότης. Και στην ουσία για να φαινεται οτι δουλευει κανονικα. Και η ηλίθια μας ελεγε δεν ειναι δικο μας πρόβλημα αλλα της τραπεζας, του εργοδότη και δικό σας. Την ιδια μερα πήγαμε σε αλλο καταστημα του skatteverket και του ειπε οτι θα παρει τωρα το κανονικο νουμερο και οχι μετα απο 3 μηνες. Οτι να 'ναι... Δεν ξέρω αλλα εκεινη η υπάλληλος φαινόταν πολύ αρνητικη και ειχε και ενα υφος, σαν αυτη να μην ηθελε να βγαλει ο φιλος μου νουμερο και για αυτο δεν πήρε και την αιτηση μας.

    Comment


      Originally posted by georgetattoo View Post
      Παιδια παντως και οι υπαλληλοι στο skatteverket δεν ξερουν τι τους γίνεται!!! προχθές ενας φιλος με συμβόλαιο αοριστου χρονου (δηλαδη μονιμος) και με 40 ωρες την εβδομαδα και με αρκετα μεγαλο μισθο του ελεγαν να του δώσουν τα προσωρινα νουμερα και μετα απο 3 μηνες να ξανα κανει αιτηση και να παρει το personumber. Μας εξηγουσε οτι πρώτα πρέπει να μπει στο σουηδικο συστημα και να φαινεται οτι δουλευει και οτι πληρώνεται και μετα να παρει το personumber. Και εγω της ελεγα οτι χωρις τα νουμερα δεν μπορει να βγαλει ταυτοτητα την οποια χρειαζεται για να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο και τον οποιο χρειαζεται για να τον πληρώσει ο εργοδότης. Και στην ουσία για να φαινεται οτι δουλευει κανονικα. Και η ηλίθια μας ελεγε δεν ειναι δικο μας πρόβλημα αλλα της τραπεζας, του εργοδότη και δικό σας. Την ιδια μερα πήγαμε σε αλλο καταστημα του skatteverket και του ειπε οτι θα παρει τωρα το κανονικο νουμερο και οχι μετα απο 3 μηνες. Οτι να 'ναι... Δεν ξέρω αλλα εκεινη η υπάλληλος φαινόταν πολύ αρνητικη και ειχε και ενα υφος, σαν αυτη να μην ηθελε να βγαλει ο φιλος μου νουμερο και για αυτο δεν πήρε και την αιτηση μας.
      καλα τετοιους ειδους ιστοριες εχουν γραφτει παρα πολλες εδω μεσα.....
      ειναι να μην πεσεις σε τενεκε υπαλληλο....
      εμενα η πρωτη απο τις ιστοριες μου ηταν οταν τους ρωτησα 2 φορες μεσω μειλ πριν καν ερθω, το ποσα λεφτα χρειαζεται να εχω στην τραπεζα για να βγαλω τα νουμερα και την μια μου απαντησαν 10.000 ευρω και την αλλη 15.000...

      Comment


        Originally posted by georgetattoo View Post
        Παιδια παντως και οι υπαλληλοι στο skatteverket δεν ξερουν τι τους γίνεται!!! προχθές ενας φιλος με συμβόλαιο αοριστου χρονου (δηλαδη μονιμος) και με 40 ωρες την εβδομαδα και με αρκετα μεγαλο μισθο του ελεγαν να του δώσουν τα προσωρινα νουμερα και μετα απο 3 μηνες να ξανα κανει αιτηση και να παρει το personumber. Μας εξηγουσε οτι πρώτα πρέπει να μπει στο σουηδικο συστημα και να φαινεται οτι δουλευει και οτι πληρώνεται και μετα να παρει το personumber. Και εγω της ελεγα οτι χωρις τα νουμερα δεν μπορει να βγαλει ταυτοτητα την οποια χρειαζεται για να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο και τον οποιο χρειαζεται για να τον πληρώσει ο εργοδότης. Και στην ουσία για να φαινεται οτι δουλευει κανονικα. Και η ηλίθια μας ελεγε δεν ειναι δικο μας πρόβλημα αλλα της τραπεζας, του εργοδότη και δικό σας. Την ιδια μερα πήγαμε σε αλλο καταστημα του skatteverket και του ειπε οτι θα παρει τωρα το κανονικο νουμερο και οχι μετα απο 3 μηνες. Οτι να 'ναι... Δεν ξέρω αλλα εκεινη η υπάλληλος φαινόταν πολύ αρνητικη και ειχε και ενα υφος, σαν αυτη να μην ηθελε να βγαλει ο φιλος μου νουμερο και για αυτο δεν πήρε και την αιτηση μας.
        Μια μικρη διορθωση για να ειμαστε και σαφεις σε αυτους που ανεβαινουν και δεν γνωριζουν τις διαδικασιες....:

        Υπαρχουν και σουηδικες τραπεζες που μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο μονο με το διαβατηριο σου και τον προσωπικο αριθμο( το εγγραφο δηλ. που θα σου στειλει το skatteverket με τον αριθμο που τελικα σου δινει) για να μπει στον λογαριασμο σου ο μισθος... μια απο αυτες ειναι η SEB, νομιζω ομως οτι το εφαρμοζε και καποια αλλη αυτο... χωρις να εχεις βγαλει σουηδικη ταυτοτητα.

        Για την σουηδικη ταυτοτητα μπορεις να κανεις τα χαρτια σου και λιγο αργοτερα...

        Το χαρτι απο το skatteverket που δειχνει τον προσωπικο σου αριθμο ειναι και ενα ειδος προσωρινης ενδειξης οτι υπαρχεις στο συστημα τους, εαν καποιος σου ζητησει για παραδειγμα τα στοιχεια σου.
        Και βεβαια υπαρχει και το ελληνικο διαβατηριο που το λαμβανουν υποψη τους...
        "Στο χερι" ο μισθος δεν δινεται στην σουηδια, εκτος εαν δουλευεις "μαυρα" πραγμα που συμβαινει αλλα δεν θα σας το συμβουλευα...

        Σε πολλες υπηρεσιες θα βρειτε ανθρωπους που μπορει να μην σας εξυπηρετησουν σωστα για τους δικους τους προσωπικους λογους...
        ή ακομα και να μην καταλαβαινουν τι θελετε ενω ειστε σαφεστατοι!
        (Αυτο συμβαινει και στην πατριδα μας για να μην ξεχνιομαστε...)
        Το καλυτερο που εχετε να κανετε στην περιπτωση που πεσετε στα χερια καποιου τετοιου ειναι να πατε σε ενα αλλο υποκαταστημα της συγκεκριμενης υπηρεσιας και να κανετε την δουλεια σας!

        Γενικα διπλοτσεκαρετε αυτα που σας λενε!
        Μπορει το δευτερο ατομο που θα ρωτησετε να συμπληρωσει και κατι σε αυτα που ηδη γνωριζετε!

        Comment


          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
          "Στο χερι" ο μισθος δεν δινεται στην σουηδια, εκτος εαν δουλευεις "μαυρα" πραγμα που συμβαινει αλλα δεν θα σας το συμβουλευα...
          Μπορεί και να γίνεται να πάρεις λεφτα στο χερι, ο εργοδότης μου, μου ειχε πει οτι αν αργήσω να βγαλω τραπεζικο λογαριασμο μπορώ να παρω τα λεφτα στο χερι και να μου δώσει και ενα χαρτι οτι με πλήρωσε. Επίσης αυτο το ειπε και σε ενα παιδι ενας άλλος εργοδότης που ήθελε να τον πληρώσει για μία μόνο μερα που δουλεψε αλλα ηταν ασπρα. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλα για να μου το ειπε και ο εργοδότης μου καποια βαση πρεπει να εχει.

          Comment


            Καλησπέρα σε όλους σας,

            (Lucita) Ναι το skatterverket μου εδωσε νουμερα με 30 ωρες την εβδομάδα με συμβόλαιο διάρκειας 18 μηνών. Η υπόθεση προχώρησε όταν τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο. Δεν ξέρω αν καθυστέρησε για αυτό τον λόγο ή γιατί ήταν Αύγουστος και είχαν λιγότερο προσωπικό λόγω διακοπών. Πάντως από την μέρα που τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο όπως το ζήτησαν μου έστειλαν τα νούμερα σε 10 μερες.

            Όσον αφορά τις τράπεζες, πήγα και στην SEB για να ανοίξω λογαριασμό και μου ζήτησαν Σουηδική ταυτότητα. Εγώ μολις είχα κάνει τα χαρτιά μου στο skatterverket για ταυτότητα και είχα προσωρινό χαρτί που σου δίνουν μέχρι να βγεί η κανονική πλαστική. Δεν το δέχτηκαν και τελικά ο λογαριασμός ανοίχτηκε μετά από 10 μέρες με την ταυτότητα.
            Ισως να έπρεπε να το διασταυρώσω και σε άλλο υποκατάστημα.

            Δέσποινα

            Comment


              Εγώ πρίν 2 χρόνια πήγα στην Nordea και ήθελαν σουηδική ταυτότητα.
              H Swedbank δεν ήθελε όμως ταυτότητα και είχα ανοίξει εκεί λογαριασμό μόνο με τον προσωπικό αριθμό και το διαβατήριο.
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by debby2012 View Post
                Καλησπέρα σε όλους σας,

                (Lucita) Ναι το skatterverket μου εδωσε νουμερα με 30 ωρες την εβδομάδα με συμβόλαιο διάρκειας 18 μηνών. Η υπόθεση προχώρησε όταν τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο. Δεν ξέρω αν καθυστέρησε για αυτό τον λόγο ή γιατί ήταν Αύγουστος και είχαν λιγότερο προσωπικό λόγω διακοπών. Πάντως από την μέρα που τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο όπως το ζήτησαν μου έστειλαν τα νούμερα σε 10 μερες.

                Όσον αφορά τις τράπεζες, πήγα και στην SEB για να ανοίξω λογαριασμό και μου ζήτησαν Σουηδική ταυτότητα. Εγώ μολις είχα κάνει τα χαρτιά μου στο skatterverket για ταυτότητα και είχα προσωρινό χαρτί που σου δίνουν μέχρι να βγεί η κανονική πλαστική. Δεν το δέχτηκαν και τελικά ο λογαριασμός ανοίχτηκε μετά από 10 μέρες με την ταυτότητα.
                Ισως να έπρεπε να το διασταυρώσω και σε άλλο υποκατάστημα.

                Δέσποινα
                Εμεις παλι πηγαμε στην SEB μονο με τον χαρτι απο το skatterverket που ειχε τους προσωπικους μας αριθμους και τα διαβατηρια μας, γι αυτο πρεπει να τα συζηταμε που και που για να ξερουμε τι γινεται.... τελικα μαλλον εξαρταται απο το ατομο και το υποκαταστημα που θα πεσεις...

                Comment


                  παιδια καλησπερα....δωστε λιγο τα φωτα σε ασας που ζειτε ηδη στην σουηδια....
                  βρισκομαι σουηδια τωρα χωρις ομως το αυτοκινητο μου και θα σας εξηγησω γιατι το αναφερω αυτο...
                  η γυναικα μου εχει σουηδικη υπηκοοτητα και βρισκομαστε μαζι και τα δυο μας παιδακια εδω στην σουηδια.
                  με τους προσωπικους αριθμους δλδ περσονναμερ δεν ειχαμε κανα προβλημα τα βγαλαμε πολυ γρηγορα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
                  εχουμε επισκεφτει το σοσιαλ για βοηθεια οικονομικη περαν του επιδοματος για τα παιδια...
                  απο το σοσιαλ ακομα δεν μας εχουν απαντησει και βασικα δεν ζητησαμε κατι συγκεκκριμενο απλα ειπαμε οτι ειμαστε σε μικρο σπιτι και δεν χωραμε εκει μεσα και ειπαν οτι θα μασ απαντησουν (το ποτε δεν το γνωριζω)...
                  σημερα ομως απο μια οικογενειακη φιλη που ζουσε σουηδια ομως οχι τωρα γιατι ζει ελλαδα πληροφορηθηκαμε οτι εγω σε περιπτωση που φερω το αυτοκινητο μου απο ελλαδα και το δηλωσω εδω δεν θα μας δωσουν καμια οικονομικη βοηθεια απο το σοσιαλ ...
                  ισχυει κατι τετοιο? αν ναι , δεν θα μας δωσουν τιποτα η θα μας δωσουν πχ αλλο ποσο πιο μικρο ? ρωταω γιατι ειναι σε κανα μηνα να το ανεβασω εδω σουηδια το αυτοκινητο με σκοπο να εβγαζα σουηδικες πινακιδες και να το κρατουσα εδω.
                  οσο αφορα πωληση στην ελλαδα δεν το αναφερουμε καν διοτι ειναι μεγαλουτσικο σε κυβικα και δεν πωλειται ελλαδα ουτε για πλακα παρα μονο αν το πεταξω στον θερμαικο θα σωθω!
                  υπαρχει καποια αλλη λυση μηπως για να το κρατησω εδω σουηδια και να μην φαινεται στο ονομα μου το αυτοκινητο σαν σουηδος πολιτης ενοω...παραδειγμα να κρατησω ελληνικες πινακιδες η να το κανω μεταβιβαση σε οικογενειακο μου ανθρωπο στην ελλαδα αλλα να το εχω εδω στην σουηδια.!
                  παρακαλω αν γνωριζεται καποιος κατι ας μου απαντησει ,ευχαριστω!

                  Comment


                    Σωκράτη καλησπέρα και καλωσορίσατε στην σουηδία !

                    Σωκράτη απότι ξέρω οι μετανάστες ευρωπαικής ένωσης δεν δικαιούνται σοσιάλ. Επίσης ξέρω ότι για να πάρεις το επίδομα των παιδιών πρέπει να εργάζεσαι , αλλιώς δεν το δικαιούσαι.
                    Ελληνες που έπαιρναν επίδομα για τα παιδιά, μόλις ζήτησαν σοσιάλ τους έκοψαν το επίδομα των παιδιών.
                    Ξέρω ακόμα ότι για να νοικιάσεις σπίτι πρώτο χέρι πρέπει να έχεις εισόδημα από δουλειά , σύνταξη, επίδομα σπουδών , αλλά όχι από σοσιάλ.

                    Βέβαια επειδή η γυναίκα σου έχει σουηδική υπηκοότητα ίσως είστε διαφορετική περίπτωση.

                    Αυτό όμως για το ότι δεν θέλουν εισόδημα απο σοσιάλ για να νοικιάσεις σπίτι πρώτο χέρι , πρέπει να ισχύει και για τους σουηδούς.

                    Κάποιος πιο παλιός ας απαντήσει άν ξέρει κάτι σχετικά με την περίπτωση του Σωκράτη.

                    Και πάλι καλωσορίσατε Σωκράτη !! Καλή αρχή !!!!!!!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      s ευχαριστω για τα καλοσορισματα και καλως σας βρηκα ολους...
                      βασικα δεν ειναι ετσι ευανθια.
                      σπιτι υπηρχε αλλα ειναι μικρο,η γυναικα μου οπως και τα παιδια μου ειναι σουηδοι υπηκοοι και οχι ελληνες ,το επιδομα παιρνεται τωων παιδιων παντα ειτε δουλεουν ειτε οχι,θεωρειται οτι ειναι των παιδιων οποτε δεν εχει σχεση η δουλεια του γονεα.
                      βεβαια σ ευχαριστω για την απαντηση σου .
                      για το σπιτι τωρα επειδη δεν μου κανει αυτο ειναι μικρο αλλα ειναι στοκχωλμη, μαλον θα φυγω και θα βγω εκτος πολης για να μπορουμε και να βρουμε ευκολα σπιτι αλλα και περιπου αυτο που θελουμε και οχι τρυπες 50 τετραγωνικων μετρων του 1940 ετος κατασκευης με μουσαμαδες για δαπεδο κτλ κτλ κτλ και 10000 κορωνες ενοικιο!

                      Comment


                        Μάλλον αυτό για το επίδομα των παιδιών ισχύει για τους σουηδούς υπήκοους έτσι οπως λές.
                        Γιατί για εμάς τους έλληνες ευρωπαίους πολίτες πρέπει να προσκομίσουμε στο forsakringskassan συμβόλαιο εργασίας για να δικαιούμαστε επίδομα για τα παιδιά. Και μάλιστα γίνεται έλεγχος κάθε χρόνο . Μετά από ένα χρόνο που παίρνω το επίδομα του παιδιού , μου ζήτησαν με επιστολή να τους προσκομίσω ξανά συμβόλαιο εργασίας , και την τελευταία απόδειξη πληρωμής του μισθού. για τον ετήσιο έλεγχο όπως μου έγραφαν για να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα του παιδιού.

                        Εσείς αφού η γυναίκα σου και τα παιδιά σας είναι σουηδοί υπήκοοι προφανώς δεν σας αφορά !

                        Και για το σοσιάλ θα ισχύουν για εσάς άλλα !!

                        Εμείς οι έλληνες ευρωπαίοι μετανάστες δεν δικαιούμαστε σοσιάλ.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          ναι ευανθια ετσι ειναι ,αλλα για το αυτοκινητο εμενα με τρωωει ρε γαμ.το τι να κανω!!!

                          Comment


                            το αυτοκινητο απ οτι ξερω μπορεις να το κρατησεις ενα χρονο χωρις να το δηλωσεις...οποτε μη καιγεσαι και τοσο πολυ...

                            Comment


                              Originally posted by saetron View Post
                              το αυτοκιν
                              ητο απ οτι ξερω μπορεις να το κρατησεις ενα χρονο χωρις να το δηλωσεις...οποτε μη καιγεσαι και τοσο πολυ...
                              αληθεια? μακαρι να ειναι ετσι ...
                              σ ευχΡΙΣΤΩ ΠΟΛυ για την απαντηση σου.

                              Comment


                                Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο πληρώνει κανείς τις 400 κορώνες που χρειάζονται για να βγάλουμε σουηδική ταυτότητα. Στη σελίδα του skatteverket αναφέρει ότι καταβάλεις τα χρήματα μέσω bankgiro ή plusgiro. Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουμε σε μία οποιαδήποτε τράπεζα και κάνουμε κατάθεση των χρημάτων στον αριθμό που αναφέρει στο bankgiro / plusgiro ή δεν το έχω καταλάβει σωστά;
                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                                Comment

                                Working...
                                X