Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για το παιδικό επίδομα, το παίρνεις για το παιδί αν έχεις προσωπικό αριθμό και πρέπει να δηλωθείς στο ΙΚΑ (försäkringskassan). Το παιδικό επίδομα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμμιά σχέση με τα υπόλοιπα εισοδήματα.

    Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι. Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς. Επίσης δεν σου βρίσκουν σπίτι (παλιά γινόνταν αυτό) αλλά όπως σου είπα, σου πληρώνουν το νοίκι.

    Originally posted by sokratis-salonika View Post
    ναι ευανθια ετσι ειναι ,αλλα για το αυτοκινητο εμενα με τρωωει ρε γαμ.το τι να κανω!!!

    Comment


      Επίσης αν προσπαθήσεις να τους κοροιδέψεις (να το βάλεις σε άλλο όνομα στην Ελλάδα και να το οδηγείς εδώ, ή να το οδηγείς κρυφά και να μην το δηλώσεις...και γίνει κάποιο ατύχημα ή σε σταματήσει η τροχαία στον δρόμο...σου έκοψαν τον κώλο....

      Originally posted by sokratis-salonika View Post
      ναι ευανθια ετσι ειναι ,αλλα για το αυτοκινητο εμενα με τρωωει ρε γαμ.το τι να κανω!!!

      Comment


        Originally posted by Georgia2012 View Post
        Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο πληρώνει κανείς τις 400 κορώνες που χρειάζονται για να βγάλουμε σουηδική ταυτότητα. Στη σελίδα του skatteverket αναφέρει ότι καταβάλεις τα χρήματα μέσω bankgiro ή plusgiro. Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουμε σε μία οποιαδήποτε τράπεζα και κάνουμε κατάθεση των χρημάτων στον αριθμό που αναφέρει στο bankgiro / plusgiro ή δεν το έχω καταλάβει σωστά;
        Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
        Καταρχήν σουηδικές ταυτότητες βγαζουνε στο κεντρικο skatteverket, στο medborgarplatsen. Σου δίνουν ενα χαρτι το οποιο δεν ειναι 400 κορώνες αλλα 435 και πας απέναντι στο μεγαλο κτήριο. Εκει αντι να πας στην τράπεζα που πληρώνεις και κατι εξτρα, πας στο ισόγειο τέρμα αριστερα σε ενα μαγαζι με ψιλικα στο οποιο μέσα λειτουργει και ταχυδρομείο και το πληρώνεις με μετρητα.

        Και στην τραπεζα να πας, αυτοι θα σου προτείνουν να πας εκει. Αυτο μου προτειναν και εμενα.

        Comment


          Originally posted by Minos View Post
          Για το παιδικό επίδομα, το παίρνεις για το παιδί αν έχεις προσωπικό αριθμό και πρέπει να δηλωθείς στο ΙΚΑ (försäkringskassan). Το παιδικό επίδομα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμμιά σχέση με τα υπόλοιπα εισοδήματα.

          Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι. Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς. Επίσης δεν σου βρίσκουν σπίτι (παλιά γινόνταν αυτό) αλλά όπως σου είπα, σου πληρώνουν το νοίκι.
          φιλε ΜΙΝΟΣ επειδη βλεπω γνωριιζεις πολλα,γραφεισ πιο πανω θελω να σου κανω κανα 2 ερωτησεις και να μου απαντησεις αν μπορεις σε παρακαλω...
          1) (Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι.) ενοεις απο μονοι τους χωρις να τους ζητησεις βοηθεια? γιατι πιο κατω μετα γραφεις
          2) (Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς)
          Η νουμερο 2 ερωτηση απευθηνετε για την ελλαδα το τι εχουμε? γιατι αν ειναι να δουνε τα Ε9 κτλ της εφοριας τοτε καηκαμε,αλλα και απο την αλλη αυτα ουτε νοικιαζονται ουτε πουλιωνται αλλα αντιθετως τα πληρωνουμε με φορους και χαραστσια,οποτε δεν ειναι προσον αυτο ειναι μειον μου και επειτα για το αυτοκινητο αν ηταν τα πραγματα καλα στην ελλαδα να το πουλουσα αλλα τωρα με την κατασταση ετσι πως ειναι με την μαρκα του αυτοκινητου μου και τα κυβικα του δεν μπορω να το πουλησω παρα μονο για ανταλακτικα (καταλαβαινεις τι εννοω)
          αυτα δλδ αυτοι τα βρισκουν ολα ωραια και ροδινα? για το αυτοκινητο που δεν πιανει μια στην ελλαδα και για τα ακινητα που δεν παιρνω νοικια αλλα τα πληρωνω με τα σκατοχαρατσια τους? Σε μια χωρα που εχει καταστραφει μου ζητανε να πουλησω περιουσια? να καταστραφω και εγω δλδ? Νομιζα οτι ηταν πιο λαιτ κατασταση,δεν θελω και ουτε θα ηθελα να με ζουνε αυτοι οπως κανουν ολοι οι αραβες και γενικα ολοι αυτοι οι μουτζαχεντιν,απλα μια βοηθεια λογω και της υπηκοοτητας της γυναικας μου για αρχη θα μου ηταν ευπροσδεκτη και καλη οπως και τον καθε μας συνανθρωπο πιστευω.
          ευχαριστω

          Comment


            Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά

            Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Για το πρώτο: Πρέπει να κάνεις αίτηση.
              Για το δεύτερο: Όχι, μιλάμε για περιουσιακά στοιχεία στη Σουηδία. Αν φέρεις εδώ ένα αυτοκίνητο, είναι περιουσιακό στοιχείο. Ότι υπάρχει στην Ελλάδα δεν μετριέται, δεν σου ζητάνε φορολογική ενημερότητα από Ελλάδα.

              Originally posted by sokratis-salonika View Post
              φιλε ΜΙΝΟΣ επειδη βλεπω γνωριιζεις πολλα,γραφεισ πιο πανω θελω να σου κανω κανα 2 ερωτησεις και να μου απαντησεις αν μπορεις σε παρακαλω...
              1) (Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι.) ενοεις απο μονοι τους χωρις να τους ζητησεις βοηθεια? γιατι πιο κατω μετα γραφεις
              2) (Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς)
              Η νουμερο 2 ερωτηση απευθηνετε για την ελλαδα το τι εχουμε? γιατι αν ειναι να δουνε τα Ε9 κτλ της εφοριας τοτε καηκαμε,αλλα και απο την αλλη αυτα ουτε νοικιαζονται ουτε πουλιωνται αλλα αντιθετως τα πληρωνουμε με φορους και χαραστσια,οποτε δεν ειναι προσον αυτο ειναι μειον μου και επειτα για το αυτοκινητο αν ηταν τα πραγματα καλα στην ελλαδα να το πουλουσα αλλα τωρα με την κατασταση ετσι πως ειναι με την μαρκα του αυτοκινητου μου και τα κυβικα του δεν μπορω να το πουλησω παρα μονο για ανταλακτικα (καταλαβαινεις τι εννοω)
              αυτα δλδ αυτοι τα βρισκουν ολα ωραια και ροδινα? για το αυτοκινητο που δεν πιανει μια στην ελλαδα και για τα ακινητα που δεν παιρνω νοικια αλλα τα πληρωνω με τα σκατοχαρατσια τους? Σε μια χωρα που εχει καταστραφει μου ζητανε να πουλησω περιουσια? να καταστραφω και εγω δλδ? Νομιζα οτι ηταν πιο λαιτ κατασταση,δεν θελω και ουτε θα ηθελα να με ζουνε αυτοι οπως κανουν ολοι οι αραβες και γενικα ολοι αυτοι οι μουτζαχεντιν,απλα μια βοηθεια λογω και της υπηκοοτητας της γυναικας μου για αρχη θα μου ηταν ευπροσδεκτη και καλη οπως και τον καθε μας συνανθρωπο πιστευω.
              ευχαριστω

              Comment


                Originally posted by Minos View Post
                Για το πρώτο: Πρέπει να κάνεις αίτηση.
                Για το δεύτερο: Όχι, μιλάμε για περιουσιακά στοιχεία στη Σουηδία. Αν φέρεις εδώ ένα αυτοκίνητο, είναι περιουσιακό στοιχείο. Ότι υπάρχει στην Ελλάδα δεν μετριέται, δεν σου ζητάνε φορολογική ενημερότητα από Ελλάδα.
                για την πρωτη περιπτωση δλδ ετσι πως τα λες δε χρειαζεται να με ψαξουν? η λαθος καταλαβα?
                εδδω χαζα και καταθεσεις σε ελβετια μας ελεγε αν εχουμε αυτοι ξεψαχνιζουν τα παντα.
                ΑΝ φερω το αυτοκινητο και το δηλωσω σε κανα 3μηνο θα γινει κατι ?θα το καταλαβουν οσο το εχω αδηλωτο?
                βασικα κλεισαμε ραντεβου με διερμηνεα γιατι ακρη δεν βγαινει απ οτι εχω καταλαβει. αλλα και απο την αλλη τι να τους πω οτι δεν εχω αυτοκινητο ενω εχω στην ελλαδα? το ρωτησανε στην γυναικα μου οταν ηταν μονη της εδω.
                να πω κι εγω οχι και μετα οταν το φερω και αν γινει κατι να τους πω οτι τωρα το εφερα?(χαζομαρα?)
                δεν ξερω πως να αντιμετοπισω την κατασταση!
                να σαι καλα σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

                Comment


                  πας εκει που βγαζουν τις ταυτοτητες...και σου δινουν ενα πραμα σαν επιταγη στο οποιο βαζεις το περσοννουμερ σου και πας στην τραπεζα

                  Comment


                    Originally posted by jimathens View Post
                    Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά

                    Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά
                    Τζίμ σε ευχαριστούμε πολύ για την πολύ σημαντική είδηση !!!
                    Οταν ήρθαμε εμείς στην σουηδία ,ο γιός μου περίμενε αρκετούς μήνες μέχρι να πάρουμε τους αριθμούς και να τακτοποιηθούμε με τα χαρτιά μας και έχασε χρόνο !!
                    Πολύ σημαντική αλλαγή για τους νέους μετανάστες !!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!! God kvall!!! Μήπως ξέρετε κάποια διεύθυνση στο ιντερνετ όπου μπορώ να δω και να ακούσω σουηδικά, αλλά να υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι;; Σουηδικό ραδιόφωνο έχω βρεί και ακούω, αλλά ήθελα και κάτι με υπότιτλους ώστε να καταλαβαίνω και τίποτα.. Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα σουηδικό ραδιόφωνο στο: sverigesradio.se . Καλή εβδομάδα από αύριο!!
                      To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                      Comment


                        Originally posted by Georgia9 View Post
                        Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!! God kvall!!! Μήπως ξέρετε κάποια διεύθυνση στο ιντερνετ όπου μπορώ να δω και να ακούσω σουηδικά, αλλά να υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι;; Σουηδικό ραδιόφωνο έχω βρεί και ακούω, αλλά ήθελα και κάτι με υπότιτλους ώστε να καταλαβαίνω και τίποτα.. Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα σουηδικό ραδιόφωνο στο: sverigesradio.se . Καλή εβδομάδα από αύριο!!
                        Καλησπερα .


                        Ενα αρκετα καλο προγραμματακι με Ελληνικα και Σουηδικα ειναι αυτο Εδω.Και αλλο ενα Εδω.

                        Comment


                          Αntogeor tack mycket!!!
                          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                          Comment


                            Υπάρχει η σουηδική τηλεόραση
                            Kategorier | SVT Play
                            Είναι οι κατηγορίες που υπάρχουν. Αν πας για παράδειγμα στα φιλμ και σειρές και πατήσεις μιά σειρά ή ένα φίλμ Film & Drama | SVT Play βγαίνει μια μικρή οθόνη που μπορείς να την μεγαλώσεις. Αν πατήσεις το play δεξιά κάτω εκεί που μεγαλώνεις την οθόνη υπάρχει και ενα Τ, αν το πατήσεις μπορείς να κάνεις επιλογή με υπότιτλους (textning på) ή χωρίς υπότιτλους (textning av).

                            Originally posted by Georgia9 View Post
                            Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!! God kvall!!! Μήπως ξέρετε κάποια διεύθυνση στο ιντερνετ όπου μπορώ να δω και να ακούσω σουηδικά, αλλά να υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι;; Σουηδικό ραδιόφωνο έχω βρεί και ακούω, αλλά ήθελα και κάτι με υπότιτλους ώστε να καταλαβαίνω και τίποτα.. Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα σουηδικό ραδιόφωνο στο: sverigesradio.se . Καλή εβδομάδα από αύριο!!

                            Comment


                              Minos tack so mycket!! Το έκανα αυτό που λές, μήπως ξέρεις αν μπορώ και να αλλάξω τους υπότιτλους σε ελληνικούς?

                              Originally posted by Minos View Post
                              Υπάρχει η σουηδική τηλεόραση
                              Kategorier | SVT Play
                              Είναι οι κατηγορίες που υπάρχουν. Αν πας για παράδειγμα στα φιλμ και σειρές και πατήσεις μιά σειρά ή ένα φίλμ Film & Drama | SVT Play βγαίνει μια μικρή οθόνη που μπορείς να την μεγαλώσεις. Αν πατήσεις το play δεξιά κάτω εκεί που μεγαλώνεις την οθόνη υπάρχει και ενα Τ, αν το πατήσεις μπορείς να κάνεις επιλογή με υπότιτλους (textning på) ή χωρίς υπότιτλους (textning av).
                              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                              Comment


                                Tack själv!
                                Όχι δυστυχώς. Αυτό σε βοηθάει, να ακούς και να διαβάζεις ταυτόχρονα. Αν θέλεις με ελληνικούς υπότιτλους, κοίταξε για DVD με σουηδικές ταινίες, από Μπέργκμαν μέχρι σύγχρονους τραγούδια από το δέυτερο όροφο του Ρόι Άντερσον (αν είσαι σινεφίλ), οι ταινίες του Στιγκ Λάρσον, Millenium.

                                Originally posted by Georgia9 View Post
                                Minos tack so mycket!! Το έκανα αυτό που λές, μήπως ξέρεις αν μπορώ και να αλλάξω τους υπότιτλους σε ελληνικούς?

                                Comment

                                Working...
                                X