Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Καλησπέρα και μπαινω στο θέμα. Ετσι για να υπαρχουν και λιγα νέα απο τα βόρεια.
    Βρισκομαι εδω και 1 εβδομάδα στο Pitea. Εχω ήδη περιγράψει πώς βρέθηκα εδώ. Ειμαι αρχιτεκτονας και μετά απο 4 μήνες ερευνας σε ολα τα μηκη και τα πλατη της σκανδιναβίας και φιλοξενίας απο πολυ καλους φίλους, με προσέλαβε εταιρεία μελετών με εδρες στο Lulea και Pitea. H εταιρεία μεσολάβησε να βρώ σπίτι πρώτο χέρι, το συμβόλαιο μου στάλθηκε με email (ημουν ελλαδα για 1 μηνα το καλοκαιρι) και όλα έγιναν σωστά και γρήγορα. (Εγώ στο μεταξύ απο το Pitea ουτε απ έξω δεν είχα περασει διοτι η συνεντευξη έγινε στο Λουλεο). Μου στάλθηκε η κάτοψη του σπιτιου και ολοι οι συνάδελφοι απο το γραφειο μου εδωσαν να καταλαβω οτι η περιοχη ειναι βολικη , διπλα στο κέντρο και καλή. Το διαμερισμα ειναι 62 τμ πολυ φωτεινο και ευρυχωρο, ολα σε αριστη κατασταση, με εναν καταπρασινο κηπο που βλεπουμε απο το μπαλκόνι του σαλονιου και σαουνα του συγκροτηματος που μπορουμε να την κλεισουμε οποτε θελουμε. Το ενοικιο 4951 κορωνες (συμπερ. Θερμανση, ζεστο νερο, πλυντηρια, κοινοχρηστα). Εχω γραφτει και στο Pitebo και οι καθημερινες ενημερωσεις μου δινουν να καταλαβω οτι η ευρεση σπιτιου ειναι πολυ ευκολη και σε καποιες περιπτωσεις (πιο μακρυα απο το κεντρο) πολυ πιο φθηνη απο το δικο μου. Τα παιδια στο SFI μου το επιβεβαιωσαν αυτο.
    Παρκαρουμε στο δρομο (επιτρέπεται) αλλα μολις τακτοποιηθουν οι πινακιδες, οι απαραιτητες μετατροπές στο αμαξι ειναι: engine heater (motorvarmare βαλε Defa warm up sto youtube για να δεις τι ειναι)περιπου 700-1000 ευρω (αλλα θα το μαθω αναλυτικοτερα) και εξτρα προβολεις για ομιχλη. Ολες οι ανοιχτες οικιακες θεσεις σταθμευσης εχουν πριζες εδω και κοστιζουν περιπου 20 ευρω το μηνα (αυτο το συστημα δεν χρειαζεται απο στοκχολμη και κατω, εδω πιανει κρυο κ ειναι απαραιτητο)
    Μετα απο ταξίδι 6 ημερων με το αυτοκινητο (απο Αθηνα) φθασαμε στο Pitea. Η διαδρομη μας: Αθηνα, Ηγουμενιτσα, καραβι στο Μπάρι, Φλωρεντια διανυκτερευση, αποφυγαμε ελβετια και πηγαμε απο αυστρια, Ανόβερο διανυκτ, Γκετεμποργκ διανυκτ, Sundsvall διανυκτ και την επομενη το πρωι ειμασταν Pitea. 4700 χλμ και μαζευοντας ολα τα χαρτακια απο βενζινες διοδιa, Vignette Austria και γεφυρες Δανιας (δεν πηραμε καραβακι, ολο οδικως το καναμε) ηρθε 700 Ευρω (με ford focus 2007). Οι διανυκτερευσεις εγιναν σε σπίτια φίλων, εκτος απο Ανόβερο που μειναμε στο Ibis Hotel (πολυ καλο)70 euro μαζι με το βραδυνο που φαγαμε στο ξενοδοχειο γιατι ειμασταν ψοφιοι. Η διαδρομη ήταν υπέροχη, οι δρόμοι απο Ιταλια αρχίζουν να τελειοποιουνται . Απο γερμανια δεν συναντησαμε ουτε λακουβα, εκτος απο μεγαλα εργα στους εθνικους δρομους του Μονάχου...μεγααααλα έργα και καθυστερηση 2 ωρων...Αυτο μόνο. Απαραιτητο το καλό navigator με χαρτες ευρωπης για να μην αγχωνόμαστε και να μπορεi ο συνοδηγος να χαζευει οσο θελει. Για ένα τετοιο ταξιδι μπες στο Viamichelin για να δεις τους χρονους και ο,τι αλλο θελησεις.
    Ειμαστε 1 εβδομαδα εδω. Η πόλη ειναι πολύ ομορφη μεσα σε υπέροχη φύση. Οταν φθάσαμε ειχε 24 βαθμους (16 αυγουστου) και αυτη τη στιγμη 15 αλλα με πολυ ηλιο. Ο κοσμος ειναι πολυ φιλικος, η πόλη έχει τα πάντα. Μεγαλα supermarkets και γενικά όλα τα απαραιτητα μαγαζια ηλεκτρικων ειδων κλπ. Δυστυχως δεν έχει ΙΚΕΑ αλλα τα 2nd Hand και τα μαγαζια τυπου sova, EM, klp υπαρχουν ολα και σωζουν την κατασταση (αν και πολυ ακριβότερα) παντα υπάρχει και το blocket.se για καθε αναγκη. Τα μαγαζακια του κεντρου πολυ ομορφα και προσεγμενα, ενας κεντρικος δρομος με μαγαζια (φαντασου ενα μικρο προαστιο της αθηνας σε μεγεθος Δημου Βουλας ας πουμε) εχει σινεμα,εμπορικά κέντρα και μπαρακια (ειναι νωρις, δεν εχω ανακαλυψει ακομα πολλα να σας πω) . Εγω προσωπικά με τον συζυγό μου είμαστε πολύ ευχαριστημένοι σαν πρωτη αισθηση. Ο κοσμος ειναι πολύ φιλικός, οι συνάδελφοι κανουν τα πάντα για να αισθανθουμε ασφαλεις, η φυση προσφέρει απειρες δραστηριότητες ποδηλατα, κωπηλασίες, τρεξιμο κλπ και τα τοπία ειναι μοναδικά. Η πολή ειναι εξαιρετικά ασφαλής, δεν ειμαστε πολλοι οι ξένοι εδω...(στο sfi στην ταξη μου ειμαστε 10 ατομα) και ειναι απολαυστικη η ησυχια, η τάξη και η καθαριότητα. Εχει νέο κόσμο και γενικά όλο και οργανώνουν κάποια εκδήλωση. Ολα βρισκονται σε αποστασεις 20 λεπτων maximum. Επισης το Λούλεο που ειναι μεγαλυτερη πολη και εχει διεθνες αεροδρομιο, βρισκεται στα 35 λεπτα. Εχτές ελαβα απο το Pitea Kommun ενα ντοσιε καλοσωρίσματος με ολες τις πληροφοριες, ημερολογιο, χαρτες ,οδηγιες ανακυκλωσης και την καρτα παρκινγκ...α! εχει και wettex για τη σελα του ποδηλάτου (που θα πάρω σίγουρα γιατι οι διαδρομές είναι καταπληκτικές). Αυτά! Καλή τύχη σε όλους. Ολα οκ εδώ στο βορρά! Επόμενη ενημέρωση το χειμώνα.

    Comment


      #47
      Καλωσόρισες και πάλι στην Σουηδία G Ren !! Καλή αρχή στην νέα σας ζωή !!!
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #48
        Originally posted by G.Ren View Post
        Καλησπέρα και μπαινω στο θέμα. Ετσι για να υπαρχουν και λιγα νέα απο τα βόρεια.
        Βρισκομαι εδω και 1 εβδομάδα στο Pitea. Εχω ήδη περιγράψει πώς βρέθηκα εδώ. Ειμαι αρχιτεκτονας και μετά απο 4 μήνες ερευνας σε ολα τα μηκη και τα πλατη της σκανδιναβίας και φιλοξενίας απο πολυ καλους φίλους, με προσέλαβε εταιρεία μελετών με εδρες στο Lulea και Pitea. H εταιρεία μεσολάβησε να βρώ σπίτι πρώτο χέρι, το συμβόλαιο μου στάλθηκε με email (ημουν ελλαδα για 1 μηνα το καλοκαιρι) και όλα έγιναν σωστά και γρήγορα.
        Καλή τύχη σε όλους. Ολα οκ εδώ στο βορρά! Επόμενη ενημέρωση το χειμώνα.
        καλως πηγες και ευχομαι να σου πανε ολα καλα εκει...
        ηθελα να σε ρωτησω ...
        επειδη σε ενα μηνα δλδ τελη σεπτεμβριου ανεβαινω και εγω επανω με το αυτοκινητο ,(οχι πρωτη φορα και μαλιστα ανεβηκα -πριν ενα μηνα περιπου) ηθελα να σε ρωτησω...πρωφανως θα το κανεις με σουηδικα νοουμερα ε?
        πες μου μηπως και γνωριζεις κατι παραπανω απο εμενα διοτι θα το κανω και εγω αυτο!!!
        σ ευχαριστω και παλι σας ευχομαι να πανε ολα καλα!

        Comment


          #49
          Οβερ,ανταποκριση απο Ελλαδα...
          Ολα πανεμορφα,ζεστη να σκας ολη μερα,κουνουπια να μην ησυχαζεις,βρωμα απο τα σκουπιδια στους δρομους της πολης!
          Πατρα,μια υπεροχη πολη για το καλοκαιρι!
          Δεν βλεπω την ωρα να ανεβω πισω Στοκχολμη τελη Σεπτεμβρη
          Skonto,καλως τα δεχτηκες την οικογενεια σου
          Χαιρετισματα σε ολα τα παιδια και ωρες ωρες δυστυχως αν εχεις δει την ποιοτητα ζωης σε Σουηδικη πολη,εδω πραγματικα νομιζεις οτι εισαι σε καποια αφρικανικη πολη
          ΠΟΛΛΗ ζεστη,εσκασα!
          Τα σεβη μου....

          Comment


            #50
            Ευχαριστώ Γιάννη. Ακόμα δεν την έχω δεχθεί, αλλά που θα πάει όλο και μικραίνει ο καιρός που θάρθει αυτή η στιγμή.

            Comment


              #51
              γεια σας πατριωτακια και απο εμενα πολλη ζεστη στο Βολο και πολλα προβληματα με τα φαρμακα και γενικοτερα πολλα χαλια.Δεν βλεπω τηωρα και τηστιγμη που θα φυγω και θα ησυχασω απο αυτο το αλλαλουμ.Στο φαρμακειο που εργαζομαι ολοι με ρωτανε ποτε φευγω και να αφησω τηλ. Μεχρι στιγμης εχω μαζεψει ολοκληρο καραβανι.αν μεινω λιγοακομα θα συμπληρωσω ολα τα λεωφορεια του κτελ.

              Comment


                #52


                Αναλυτικα και στα αγγλικα, τα βηματα για αλλαγη πινακιδων. Μολις ολοκληρωσω τη διαδικασια θα ενημερωσω με αναρτηση.
                Originally posted by sokratis-salonika View Post
                καλως πηγες και ευχομαι να σου πανε ολα καλα εκει...
                ηθελα να σε ρωτησω ...
                επειδη σε ενα μηνα δλδ τελη σεπτεμβριου ανεβαινω και εγω επανω με το αυτοκινητο ,(οχι πρωτη φορα και μαλιστα ανεβηκα -πριν ενα μηνα περιπου) ηθελα να σε ρωτησω...πρωφανως θα το κανεις με σουηδικα νοουμερα ε?
                πες μου μηπως και γνωριζεις κατι παραπανω απο εμενα διοτι θα το κανω και εγω αυτο!!!
                σ ευχαριστω και παλι σας ευχομαι να πανε ολα καλα!

                Comment


                  #53
                  G.Ren καλησπέρα,

                  Ευχαριστούμε που μας χαρισες για ακόμα μια φορα τις εμπειρίες σου.

                  Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην νέα σου πολη. Καλή αρχή.

                  Παντα φιλικά
                  Βαγγέλης

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by G.Ren View Post
                    Import from start to finish - Transportstyrelsen

                    Αναλυτικα και στα αγγλικα, τα βηματα για αλλαγη πινακιδων. Μολις ολοκληρωσω τη διαδικασια θα ενημερωσω με αναρτηση.
                    !
                    σ ευχαριστω πολυ!

                    Comment


                      #55
                      Γεία σας κ απο μένα Λέμε να φύγουμε για Σουηδια ως τα Χριστούγεννα ... Εχει κανείς να μου πεί εντυπώσεις για την πολη Trollhattan ???

                      Comment


                        #56
                        Ευανθίααααα !!!

                        Έκλεισα τα εισιτήρια. 15 Δεκέμβρη, 15:05 στην Arlanda με SAS απο Αθήνα.

                        Άντε να μαζευόμαστε, και κουράγιο για εως τότε.

                        Σπύρος

                        Comment


                          #57
                          Επιτέλους Σπύρο !!Με το καλό να τους δεχτούμε !!!
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #58
                            Καλωσόρισες στην παρέα μας nasthan!! Καλή επιτυχια να έχετε στην νέα σας ζωή !! Η πόλη πού γράφεις βρίσκεται νότια ? Μάλλον έχω περάσει από εκεί αλλά δεν έχω μείνει . Δεν έχω πληροφορίες να σου δώσω. Αν ξέρει κάποιος άλλος σίγουρα θα σου απαντήσει !!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #59
                              Γεια σου Ευανθια ... ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ... το Trollhattan απ οτι ειδα στο χάρτη είναι κοντά στη Νορβηγία και μια ώρα απο το Γκετεμποργκ ... είδα και κάποια βιντεάκια απο την πόλη στο youtube θέλω όμως αν μένει κανείς εκει να μου τα πεί απο πρώτο χέρι !!!

                              Comment


                                #60
                                Καλησπέρα κι από εμένα!
                                με θυμάται κανείς? είχαμε παρατήσει την προσπάθεια μετά το Πάσχα λόγω κάποιων θεμάτων αλλά η επιθυμία να φύγουμε επανήλθε δριμύτερη! Ηρθε βλέπετε το εκκαθαριστικό και το 3 μας παιδί αποτελεί πλέον τεκμήριο!!!! Καλό ε? πρέπει να δώσουμε 2100 ευρώ...

                                Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο Οκτώβριος δεν είναι καλή εποχή για να ανέβει κανείς Σουηδία και να αρχίσει το ψάξιμο. Τιλέτε? Να περιμένουμε ως την άνοιξη? μακριά μου φαίνεται
                                Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους
                                Κατερίνα

                                Comment

                                Working...
                                X