Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    filia.jpg
    Ευχαριστω βρε κοριτσια, τουλαχιστον απ ολη αυτη τη διαδικασια ,περαν ολων των αλλων ,
    εχω κερδισει σημαντικες ανθρωπινες σχεσεις που ειναι θεμελιος λιθος στη ζωη καθε ανθρωπου
    και καθοτι οι ανθρωποι ειμαστε κοινωνικα οντα,
    ουτε να ζησουμε ουτε να ειμαστε ευτυχεις
    διχως φιλους μπορουμε.
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #3
      Καλημέρα Μαρία ... τουλάχιστον θα είμαστε κοντά !! Και φυσικά να ανταλλάξουμε νούμερα ... θα σου στείλω μήνυμα το τηλέφωνό μου !!!

      Ευχαριστώ πολύ Georgia 2012 , να σαι καλά !!

      Comment


        #4
        Καλημερα maria-8 και απο εμενα,

        Τωρα ειδα το μηνυμα της απογοητευσης σου και το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα ειπες!

        Τα Σουηδικα ειναι απαραιτητα ακομα και στην καθαριοτητα!! Οταν μπεις σε καποιο π.χ. σε καποιο γραφειο θελει ο αλλος να ξερει οτι μπορει να συννενοηθει μαζι σου, να σου δωσει διευκρινησεις και βεβαια θα προτιμουσε στα Σουηδικα και οχι στα Αγγλικα , παρολο που ο περισσοτερος κοσμος γνωριζει Αγγλικα...

        Καποιες απο τις δουλειες που κλεισαμε, γενικα ημιαπασχοληση, ηταν επειδη καταλαβαιναμε Σουηδικα και μιλουσαμε και λιγο... τωρα μετα απο τρεις μηνες τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα...

        Και οσον αφορα τα χρηματα εχεις και παλι δικιο... το ειχα καποια στιγμη αναφερει και εγω .... μεχρι να βρεις δουλεια και να περασει και ενα ς μηνας για να πληρωθεις με τι θα ζεις? Πρεπει να τα εχεις υπολογισει ολα αυτα πριν ανεβεις ... και μην ξεχνας οτι τα πραγματα δυσκολευουν μερα με την μερα περισσοτερο!! Και το λεω οχι για να απογοητευσω αλλα για να πω τα πραγματα οπως εχουν!!!
        Και γενικα ειμαι αισιοδοξο ατομο αλλα ειμαι και πολυ ρεαλιστρια.

        Γενικα οσο πιο προετοιμασμενος και ενημερωμενος απο τα καταλληλα ατομα εισαι, τοσο λιγοτερο θα βρεθεις προ εκπληξεων...
        Δυστυχως υπαρχουν και ανθρωποι που στην προσπαθεια τους να σε βοηθησουν μπορουν να σου κανουν και κακο, οχι εσκεμμενα αλλα τι να το κανεις....

        Και κατι τελευταιο: Εαν δεν ανεβει ο καθενας μας και δει την κατασταση με τα δικα του ματια και καταλαβει οσα μπορει με την δικη του παντα αντιληψη, οσα και να λενε οι ανθρωποι που βρισκονται πολυ ή και λιγο καιρο πανω ειναι δωρον αδωρον....

        Ας εκτιμησει ο καθενας μας μονος του την κατασταση στην οποια θα βρεθει γιατι και για τον καθενα απο εμας ειναι μια εντελως ξεχωριστη περιπτωση!!!

        Φιλικα

        Ελενη

        Comment


          #5
          Post n. 3 , ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ 10/12/2011
          Γράφω και για τα σουηδικά πόσο απαραίτητα είναι για εύρεση εργασίας , αλλά και για το πόσο σημαντικό είναι να έχει κάποιος χρήματα μαζί του για τους πρώτους μήνες μέχρι να βρεθεί κάποια δουλειά .
          Και το έχω γράψει σε πολλά απο τα πόστ μου ξανά και ξανά!!

          Εξάλλου βρέ παιδιά νομίζω σαν ενήλικες δεν θα πάμε σε μια ξένη χώρα με 100 ευρώ στην τσέπη ......
          Oσο για τα σουηδικα λογικο είναι οι εταιρίες στην σουηδία να ζητανε την γνώση σουηδικων οπως και στην γερμανία την γνώση γερμανικων κλπ....
          Απλώς στην αρχή όλοι προσπαθούμε με τα αγγλικά μήπως βρεθεί κάτι , που μπορεί να βρεθεί αλλά πάρα πολύ δύσκολα !!!

          Και τα πράγματα δυσκολεύουν όλο και περισσότερο , γιατί όλο και περισσότεροι μεταναστες έρχονται όχι μόνο από ελλάδα ,αλλά και από άλλες χώρες ....

          Μήν ξεχνάτε !!!!! Εκτός απο τις πληροφορίες που παίρνουμε απο το πατριωτάκι ή από άλλα φόρουμ , το καλύτερο πρέπει να ερχόμαστε σε άμεση επαφή και προσωπικά η τηλεφωνικά ή μέσω ιντερνετ με τις διάφορες δημόσιες σουηδικές υπηρεσίες για να είμαστε σίγουροι για τις διαδικασίες που απαιτούνται !!!!!

          Και αυτό το έχω γράψει πολλές φορές και καλό είναι να το τηρείται για να μην βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων !!

          ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΩΡΑ , ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ !!!
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            Ευχαριστώ πάρα πολύ τους έλληνες της Σουηδίας (αυτούς που είναι χρόνια εδω και έχουν και δικές τους επιχειρήσεις) για την βοήθεια τους... Που από την πρώτη μέρα που ήρθα (1 μήνα είμαι στην Σουηδία) δεν παρέλειψαν να μου που ότι ποτέ δεν θα βρω σπίτι να μείνω, ότι δεν έχει δουλειές για μένα, ότι γιατί να με πάρει κάποιος Έλληνας και να χάσει αυτός από την δουλειά του κάποια λεφτά (δείτε σκεπτικό του Έλληνα) ότι αν δεν έχω μπαμπά και θείο εδω δε θα πάρω το νούμερο, ότι στις κοινότητες άδικος κόπος να πάω αφού εκεί παίζουν χαρτιά και στην τελική καλύτερα να πάρω εισιτήριο για επιστροφή στην Ελλάδα. Ευχαριστώ επίσης πάρα πολύ αυτούς που πήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν άκυρο με πολύ ειρωνεία και με δικαιολογίες όπως... πρέπει να έχω νούμερο ή να ξέρω ΑΠΙΑΣΤΑ σουηδικά για καθαριστής και λάντζα (ενώ αυτοί δεν πήγαν καν σχολείο για σουηδικά) ή και επίσης με κάποιους που συναντήθηκα από κοντά και έκαναν τον κινέζο ότι δεν μιλήσαμε από το τηλέφωνο. Ευχαριστώ τους έλληνες που όχι μόνο ένας αλλά 2 διαφορετικά άτομα μας είπαν να πληρώσουμε για να πάρουμε το νούμερο... Ευχαριστώ κάποιους που είπαν ότι θα μας εκμεταλλευτούν και εμείς με κανένα δισταγμό δεν είχαμε πρόβλημα, αλλά ούτε αυτό δεν θέλησαν να κάνουν... και κάπου εδώ να πω πως μόνος μου μετά από πολλά τηλέφωνα βρήκα δουλειά σε fast food αλλά όχι σε Έλληνα, ο οποίος μάλλον φάνηκε πιο ντόμπρος από τους Έλληνες και μου εξήγησε από την αρχή ότι μπορώ να πιάσω δουλειά, να μου βγάλει και νούμερο (αν και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε αφού όλοι εκεί μιλάνε αραβικά νομίζω και κανείς αγγλικά) χωρίς να ξέρω σουηδικά, αλλά μου είπε για φουλ εκμετάλλευση... δεν λέω νούμερα και ωράριο εργασίας επειδή κάποιοι Έλληνες εδώ θα τους πέσουν τα μαλλιά... ούτε στην Ελλάδα έτσι... να δουλεύεις όλη μέρα για το κόστος τριών σάντουιτς!!! Ευχαριστώ τους Έλληνες στην Ελλάδα που δεν μου έδωσαν επιλογές να αποφασίσω για το μέλλον μου εκεί μιας και είμαι μόλις 25 χρονών και τις κυβερνήσεις τις ψηφίσαν μεγαλύτεροι από μένα εδώ και χρόνια και επίσης ευχαριστώ και τους Έλληνες εδώ που επίσης δεν μου δίνουν επιλογές πέφτοντας σε τέτοιες καταστάσεις να δουλεύω για 3 σάντουιτς όλη μέρα!!!

            Comment


              #7
              Originally posted by georgetattoo View Post
              Ευχαριστώ πάρα πολύ τους έλληνες της Σουηδίας (αυτούς που είναι χρόνια εδω και έχουν και δικές τους επιχειρήσεις) για την βοήθεια τους... Που από την πρώτη μέρα που ήρθα (1 μήνα είμαι στην Σουηδία) δεν παρέλειψαν να μου που ότι ποτέ δεν θα βρω σπίτι να μείνω, ότι δεν έχει δουλειές για μένα, ότι γιατί να με πάρει κάποιος Έλληνας και να χάσει αυτός από την δουλειά του κάποια λεφτά (δείτε σκεπτικό του Έλληνα)........................................... ..................... Ευχαριστώ τους Έλληνες στην Ελλάδα που δεν μου έδωσαν επιλογές να αποφασίσω για το μέλλον μου εκεί μιας και είμαι μόλις 25 χρονών και τις κυβερνήσεις τις ψηφίσαν μεγαλύτεροι από μένα εδώ και χρόνια και επίσης ευχαριστώ και τους Έλληνες εδώ που επίσης δεν μου δίνουν επιλογές πέφτοντας σε τέτοιες καταστάσεις να δουλεύω για 3 σάντουιτς όλη μέρα!!!
              georgetattoo μην στενοχωριέσαι και μην απογοητεύεσαι !!!

              Ξέρω έχεις δίκιο ....... Κάνε υπομονή , κάθε αρχή και δύσκολη !!!!!!

              Κάτι θα γίνει ! Στείλε μου με πμ το τηλέφωνό σου .
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                georgetattoo πολυ στεναχωρεθηκα με το ποστ σου,
                το διαβασα τρεις φορες και εκλαψα γιατι διεκρεινα ολη τη συναισθηματικη σου φορτiση, λυπη, πικρα, θυμο,παραπονο...
                και ξεχνωντας οτι εγω ειμαι ισως στην ιδια κατασταση απο δουλεια με σενα , αυθορμήτος σκεφτομουν με τι τροπο θα μπορουσα να βοηθησω...
                μακαρι να μπορουσα...
                εγω η αληθεια ειναι δεν εχω χτυπησει ελληνικη πορτα ακομα,
                οχι για καποιο ιδιαιτερο λογω απλα γιατι για αυτα τρεχει ο αντρας μου,
                εγω το ψαχνω πιο πολυ μεσω ιντερνετ, με μεηλ ,βιογραφικα κτλ.
                Ο αντρας μου παλι δεν ειναι Ελληνας, ειναι Αραβας, και οπως ειναι φυσικο για ολους μας
                πρωτα θα απευθυνθεις σε ανθρωπους της πατριδας σου ,της γλωσσας σου.
                Και οι Αραβες μας εχουν βοηθησει παρα πολυ, ανθρωποι αγνωστοι, που τους γνωρισαμε εδω,
                μας εχουν βρει δυο φορες σπιτι, μας εχουν βοηθησει μεχρι και με το κουβαλημα των βαλιτσων,
                τι να πρωτοπω , μας εχουν σκλαβωσει, δεν ξερω πως να τους το ξεπληρωσουμε.
                Αλλα και με Ελληνες που ειχα περισσοτερο ιντερνετικη επαφη,
                με τρεις συγκεκριμενα, απο τους παλιους που λες κι εσυ,
                οτι πληροφορια κι αν ζητησα ηταν εξυπηρετικοτατοι και ευγενεστατοι,
                για δουλεια δε μιλησα, γιατι εφοσων ξερουν οτι ψαχνομαι για αυτο αν ειχαν κατι υποψην,
                πιστευω, θα μου ελεγαν απο μονοι τους, και η αληθεια ειναι οτι η μια (ειναι γυναικα) εκ των τρειων
                κατι μου προτεινε η κοπελα απο μονη της, ασχετο αν δεν ταιριαξε λογω αποστασεων και γλωσσας,
                παντως ειχε την προθεση και την καλη θεληση να βοηθησει.
                Τι να σου πω? Κουραγιο και μην τα παρατας?
                Αν ηταν να τα παρατησεις θα το ειχες κανει μετα απ ολα αυτα.
                Θα σου ευχηθω μονο απο δω και περα να εισαι πιο τυχερος και να ερθει η μερα που ολα αυτα θα ειναι απλως ενας ξεχασμενος εφιαλτης.
                Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                Comment


                  #9
                  Φίλε Γιώργο,

                  Σου μιλάω εκ του ασφαλους μιας και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε το πρώτο βήμα. Να φύγω απ την Ελλάδα.
                  Απλά ήθελα να σου πω ότι παρόλο που μαλλον όλα τα λες καλά δεν είναι ώρα για απογοήτευση και πισω γυρίσματα.
                  Σίγουρα υπάρχουν ανθρωποι που μπορουν και θέλουν να βοηθήσουν. Απλά ισως ακόμα δεν βρέθηκαν στο δρόμο σου.

                  Εχω να σου δώσω δύο συμβουλές (αν και πιθανων όλοι στα λογια καλοι ημαστε)
                  Μην περιμένεις από κανενα βοήθεια. Εμπρος καλά μου χεράκια, ποδαράκια και μυαλουδάκι. Μόνος σου θα προσπαθησεις και τελικα θα βγεις νικητης. Ειμαι σιγουρος ότι αφου τα καταφερε ενας μπορουμε όλοι. Καταλαβαινω ότι σε πιανουν διαφορα, δεν ειναι μικρη η στροφη στη ζωη σου, οπως και στον καθενα μας, αλλα εμεις επιλεγουμε το δρόμο αυτό για κατι καλυτερο. Πρεπει να παλεψουμε γι αυτο με όλες τις δυναμεις μας. Στη δικια σου ζωη νικητης βγαινεις μονος σου, δεν υπαρχουν δυο νικητες σε καμια ζωη.

                  Και δευτερο, μηπως η δουλεια που βρηκες τελικα σου κανει κακό; Φανταζομαι ότι υπαρχει οικονομικο θέμα, αλλα με τόσες ώρες δουλειας, Ποτε θα ψάξεις για καλυτερη δουλεια; Πότε θα γνωρίσεις καινουργιο κόσμο που μπορει να φανει χρήσιμος; Πότε θα κάνεις μαθήματα για Σουηδικά ; Όλα αυτα νομιζω πρεπει να τα βαλεις σε μια ζυγαρια και να δεις τι πρεπει να κανεις.

                  Πάντως μην σε περνει απο κατω. Δεν είσαι ο μονος που ερχεσαι αντιμετωπος με όλα αυτά, και το κυριωτερο δεν είσαι μονος σου. Εχεις μαζί σου τοσα άτομα που παρακολουθουν αφανοι την προσπαθεια του καθενος και πιστεψε με, οι αγωνιες οι δικές σου γινονται και δικές μας μιας και κει που είσαι θα 'ρθουμε.

                  Σου ευχομαι καλη επιτυχεια και όλα να παρουν το δρόμο τους γρήγορα.

                  Πάντα φιλικα
                  Βαγγέλης

                  Comment


                    #10
                    Φίλε georgetattoo
                    Αυτά που έγραψες τα έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω γιατί… το post σου με ταρακούνησε αρκετά… Είμαι από αυτούς που δεν έχουν φύγει ακόμα και δυστυχώς μπορώ μόνο να φανταστώ αυτά που περνάς…
                    Σκέφτομαι τελικά ότι η μόνη απάντηση σε αυτούς που έφεραν την χώρα μας στο σημείο αυτό, είναι το ότι υπάρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ σαν και σένα και άλλους πολλούς από εδώ, που αγωνίζονται ολομόναχοι με αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια και στο τέλος τα καταφέρνουν!!!!

                    Comment


                      #11
                      Μετά από 1 εβδομάδα στη Σουηδία είπα να γράψω και εγώ αυτά που μου έκαναν εντύπωση στο λίγο χρόνο που είμαι εδώ ....
                      Και αρχίζω με την ολιγόωρη παραμονή μου στη Νορβηγία (ένεκα προσγείωσης) .. Οι Νορβηγοί τουλάχιστον αυτούς που είδα είχαν όλοι μία ευγενική ... αγένεια !!!
                      Και φτάνοντας στο Γκέτεμποργκ ... πάρα πολύ όμορφη πόλη , με πολύ πράσινο και πολλά σκουπίδια (στο κέντρο τουλάχιστον) .Δεν θυμίζει άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις...
                      Εντυπωσιακές συγκοινωνίες ... αν και όχι εντελώς εκσυγχρονισμένος στόλος γενικά είναι απόλυτες στο χρόνο τους κατά 99% . Έχει και μία εφαρμογή για τηλέφωνο η συγκεκριμένη εταιρεία που για εμάς που είμαστε νεοφερμένοι εδώ είναι "χρυσός οδηγός".
                      Οι άνθρωποι χαλαροί και ευγενικοί ....
                      Α και κάτι άσχημο ...
                      Την περασμένη Παρασκευή πίναμε καφέ στο Centralstation και δίπλα μας καθόταν 2 Ελληνίδες και ενώ μας άκουσαν που μιλούσαμε ελληνικά δεν μας μίλησαν καθόλου και άρχισαν να μιλάνε Σουηδικά, σε αντίθεση με κάποιον Ιρακινό (έζησε 20 χρόνια στην Ελλάδα και τώρα έχει 3 χρόνια στη Σουηδία) σήμερα και μας φώναξε μόνος του για να μας βοηθήσει σε κάτι με το λεωφορείο !!! (Ελπίζω να μην είναι έτσι όλοι οι Έλληνες εδώ ....)
                      Για τις ελληνικές κοινότητες .....
                      Στου Boras πήγαμε το Σάββατο το απόγευμα .... και ήταν κλειστή !!!
                      Στου Goteborg πήγαμε σήμερα το πρωί .... και ήταν κλειστή λόγω διακοπών !!!
                      Που θα πάει θα τις πετύχουμε ανοιχτές κάποια στιγμή ...( αν και δεν ξέρω τι να περιμένω από εκεί πέρα από κάποιες "τυπικές" γνωριμίες )
                      Κατά τα άλλα από δουλειά έστειλα ήδη 110 e-mails .... αναμένω και συνεχίζω να στέλνω ...

                      Ελπίζω να μην σας κούρασα ...

                      Μαρία

                      Comment


                        #12
                        Σας ευχαριστώ παιδιά για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια. Δεν με παίρνει από κάτω και κανείς δεν μπορεί να μου αλλάζει το πρόγραμμα που έχω σχεδιάσει εγώ για το μέλλον μου. Το οτι είμαι μόνος το ήξερα και στην Ελλάδα και το ξέρω και εδώ. Για να κάνω ένα βήμα σε οποιοδήποτε επίπεδο επαγγελματικό, προσωπικό και άλλα ο καθένας προσπαθεί μόνος του. Το θέμα της γλώσσας και για το αν έχω χρόνο για κάτι άλλο είναι δύσκολο πράγμα. Σε αυτήν την φάση δεν γίνονται και τα δύο μαζί, στόχος όπως όλοι λένε είναι το νούμερο και όλα μετά έρχονται με την σειρά. Θα χάσω 2-3 μήνες από την ζωή μου για να βγάλω το νούμερο (γιατί για παραπάνω δεν είναι) και μετά θα ξεκινήσω από την αρχή σουηδικά σαν να πρωτοήρθα. Εδώ πήγαμε στρατό τζάμπα, δεν θα δώσω λίγους μήνες για το νούμερο?? Αντί να πληρώσω με λεφτά και να πάρω το νούμερο εγώ θα πληρώσω με εργατοώρες, έτσι το βλέπω γιατί είναι σχεδόν το ίδιο!!! Δεν πιστεύω ότι κανείς από τα παιδιά που ερχόμαστε εδώ δεν περιμένουμε να μας υποδεχτούν σαν βασιλιάδες και ούτε περιμένω από κανέναν να μου δώσει δουλειά. Αυτό που με πειράζει και το έδειξα στο προηγούμενο μήνυμα είναι όχι ότι δεν βρήκα κάπου καλά δουλειά αλλά η συμπεριφορά των ανθρώπων, των Ελλήνων και πόσο μάλλον κάποιου μεγαλύτερου σε έναν νεότερο. Δεν μπορώ να φανταστώ και να βάλω τον εαυτό μου στον 50αρη που είναι εδώ και να ειρωνεύομαι ένα παιδί μικρότερο από μένα σε ένα περιβάλλον που για εκείνον είναι εντελώς καινούργιο και δεν ξέρει τίποτα. Αυτό είναι το τελευταίο που περίμενα γιατί πίστευα πως οι μετανάστες έχουν αφομοιωθεί στην χώρα που ζούνε και λειτουργούν σε αυτήν την περίπτωση σαν τους Σουηδούς, ευγενικοί, ομιλητικοί και άλλα πολλά... αλλά λάθος... εκτός βέβαια και από κάποιες εξαιρέσεις, αν και σπάνιες έχω πετύχει!!! Οι άνθρωποι που μεταναστεύουν αυτόν τον καιρό είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν είχαν ποτέ χρησιμοποιήσει κάποιο βύσμα στην ζωή τους και οι οποίοι δεν είχαν την κακή πονηριά να βγάλουν χρήματα εις βάρος άλλων στην Ελλάδα... Χρήματα όπως είπε ο Παπανδρέου υπάρχουν.... υπάρχουν στο αφεντικό μου που δούλευα 5 χρόνια και δεν μου κόλλησε ούτε ένα ένσημο... υπάρχουν σε όλα τα καφέ που έπινα ποτά και καφέ και δεν μου έκοβαν αποδείξεις... υπάρχουν σε όλα τα καλοκαιρινά μαγαζιά που πλούτισαν από τις 3πλασιες τιμές στους τουρίστες... και υπάρχουν σε όσους πρόλαβαν και ασχολήθηκαν με το δημόσιο. Το ότι δεν υπάρχουν λεφτά στην Ελλάδα είναι ένα ψέμα... τα λεφτά τόσα χρόνια μαζεύτηκαν σε κάποιες τσέπες!!!! και άμα αδειάσουμε αυτές τις τσέπες θα ξεχρεώσουμε 5 φορές!!! Τέλος θέλω να πω με αυτό πως αυτοί που μεταναστεύσουν δεν έχουν καμία σχέση με αυτό, αν είχα μία καφετέρια όπως όλοι χαζός ήμουν να έφευγα από την Ελλάδα?? Τα παιδιά του αφεντικού μου νομίζετε θα μεταναστεύσουν ποτέ?? δεν υπάρχει λόγος... τα χαμένα μου ένσημα θα τους ταΐζουν!!! Γι' αυτό δεν θα ήταν κακό από κάποιους εδώ να πουν ένα απλό γεια σε νεομετανάστες..... μη φοβάστε δεν θα σας ρωτήσουμε για δουλειά και σπίτι.... ένα απλό γεια...

                        Comment


                          #13
                          Φιλε Γιώργο
                          Δεν ξέρω πως βρήκες το "πατριωτακι" αλλά εγώ το βρήκα από τύχη. Πήρα αρκετες πληροφορίες από τα παιδιά που έγραφαν και αποφάσισα να κάνω ένα ταξίδι στην Στοκχόλμη για να δω πως ειναι τα πραγματα και να βρώ δουλειά. Προσπαθησα να προετοιμαστω όσο μπορούσα περισσότερο. Σίγουρα δεν ήταν προτεραιότητα μου τα Σουηδικά. Προτεραιότητα μου ήταν να βρώ δουλεια. Και την βρήκα. Από εκει και πέρα ήρθαν τα νουμερα, ήρθε το SFI , ήρθε περισσότερη δουλεια, ήρθε αυτοκίνητο (για να προλαβαίνω και τη δουλεια και το σχολειο), πριν από 1,5 μήνα ήρθε και η οικογένεια και ω τι χαρά χθες ήρθε και η απόφαση για πρώτο χέρι σπίτι. Αν θα διαβάσεις τα ποστ μου θα καταλάβεις οτι φιλους για να με βοηθήσουν δεν είχα. Είχα μόνο μια παλιά συνάδελφο της γυναίκας μου που έπεισε τον άντρα της για να με φιλοξενήσουν 1 μήνα μέχρι να βρώ δωματιο.
                          Τελικά με φιλοξένησαν 1,5 μήνα περιπου και αυτό με τα χίλια ζόρια. Η βοηθεια που βρηκα απο τις κοινοτητες ηταν μονο στο σχολιασμο της μπιριμπας που παιζαμε οταν δεν ειχαμε τι να κανουμε. Μεσα απο τη δουλεια μου εμαθα τα λιγα σουηδικα που ξερω και καταφερα να περασω ενα επιπεδο στο SFI. Απο Ελληνες φιλους εχω μονο μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου (πρεπει να λειπουν και δυο-τρια δαχτυλα). Το διαστημα που εχω καταφερει να κανω ολα αυτα ειναι απο τον Δεκεμβριο του 2011 μεχρι σημερα. Το μονο πραγμα που δεν ειχα στην Ελλαδα και εμαθα εδω και το εμαθα καλα ειναι οτι η Σουηδια θελει υπομονη.
                          Αν εχεις στοχους, προγραμμα, και μπορεις να καταλαβεις που εισαι τοτε το μονο που σου χρειαζεται ακομα ειναι χρονος δηλαδη ΥΠΟΜΟΝΗ. Ολα τα αλλα ασ' τα για τη στιγμη που θα εχεις πατησει γερα στα ποδια σου.



                          Υ.Γ. : Σιγουρα υπαρχουν ατομα που εχουν καταφερει στο ιδιο χρονικο διαστημα πολυ περισσοτερα απο εμενα, πιστεψε με οτι αυτους ψαχνω.
                          Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                          Comment


                            #14
                            [QUOTE=georgeman;52346]Φιλε Γιώργο
                            Δεν ξέρω πως βρήκες το "πατριωτακι" αλλά εγώ το βρήκα από τύχη. ................ και ω τι χαρά χθες ήρθε και η απόφαση για πρώτο χέρι σπίτι..........................
                            .................................................. ..............

                            Συγχαρητήρια για το σπίτι !!!!!!!!!
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #15
                              Για όλα συγχαρητήρια !!Απλά τα άλλα ήδη τα ξέρω , και τώρα που διάβασα για το σπίτι πολύ χάρηκα !!!! Μπράβο Γιώργο !!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X