Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Σουηδία 6

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ακουσα οτι "πουλανε διευθυνσεις" σε οποιον μενει σε σπιτι που δεν μπορει να δηλωσει διευθυνση!!!
    Κατι για 100 ευρω το μηνα ακουσα...
    Ωραιο επαγγελμα!!! κερδοφορο!!!
    Αν το νοικιαζουν δηλαδη σε 4-5 ατομα (αναλογα τα τ.μ) καθαριζουν μια 500αρα το μηνα...
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      Originally posted by maria-8 View Post
      Ακουσα οτι "πουλανε διευθυνσεις" σε οποιον μενει σε σπιτι που δεν μπορει να δηλωσει διευθυνση!!!
      Κατι για 100 ευρω το μηνα ακουσα...
      Ωραιο επαγγελμα!!! κερδοφορο!!!
      Αν το νοικιαζουν δηλαδη σε 4-5 ατομα (αναλογα τα τ.μ) καθαριζουν μια 500αρα το μηνα...
      Θα εντυπωσιαστεις πραγματικα οταν ανεβεις με το ποσους ευφανταστους τροπους εχουν βρει οι χρονια μεταναστες συμπατριωτες μας Ελληνες να εκμεταλλευονται τους νεομεταναστες Ελληνες που ανεβαινουν....

      Θα δεις αυτο που λεμε "ελληνικο δαιμονιο" στο μεγαλειο του!!!

      και λιγο αργοτερα θα παρατηρησεις οτι δεν ειμαστε οι μονοι που προσπαθουμε να εκμεταλλευτουμε τους συμπατριωτες μας... εχει και αλλες φυλες του Φαραω που κανουν ακριβως το ιδιο και κυριως γιατι δεν γνωριζουν σουηδικα οι νεοφερτοι και ειναι ευκολα θυματα!!!

      Comment


        Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν το ακουσα απο ελληνες αυτο για τις διευθυνσεις,και μεχρι στιγμης δεν ειχα καμμια ασχημη εμπειρια απο ελληνες, με οσους ηρθα σε επαφη ακομα κι αν δεν μπορουσαν ή δεν ηθελαν να βοηθησουν ήταν τουλαχιστον ευγενικοι,
        ευτυχώς δηλαδη γιατι θα στεναχωριομουν πολυ αν μου μιλουσε καποιος ασχημα ή χλευαστικα.
        Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

        Comment


          καλημέρα σε όλους από την ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη!
          (έχει βέβαια κρύο και τα καλοριφέρ παραμένουν κλειστά ...)
          η δασκάλα των σουηδικών μας πρότεινε κάποιες διευθύνσεις για να μάθουμε την προφορά και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας
          Sveriges Radio - lokala och rikst (σουηδικό ράδιο, επιλέγετε το πρόγραμμα 3) &
          www. svt.se (τηλεόραση)

          Καλή ακρόαση

          Comment


            Katbull καλησπέρα !

            Ελπίζω να πήρατε τα προσωπικά μηνύματα που σας έστειλα , σχετικά με πληροφορίες που μου ζητήσατε
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              Καλησπέρα σε όλους.
              Σήμερα τελείωσα το διάβασμα όλων των συζητήσεων και είναι σαν να σας γνωρίζω πια προσωπικά.

              6 Δεκέμβρη πετάω για Κοπεγχάγη και είμαι πολύ χαρούμενος γιατί ύστερα από 3 μήνες θα ξαναδώ τη γυναίκα και το παιδί μου, αλλά και φοβισμένος για το τι θα συναντήσω.

              Πρόκειται να μείνω στο Κρίστιανσταντ, το οποίο έχω επισκεφτεί 4-5 φορές κατά το παρελθόν, σαν τουρίστας όμως. Η σύζυγος είναι σουηδέζα, ζήσαμε μαζί 7 χρόνια στον Πειραιά αλλά τώρα ήρθε η ώρα να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Για αρχή θα μείνουμε με τα πεθερικά μου και ελπίζω σύντομα να βρούμε δουλειά και σπίτι ώστε να ξεκινήσουμε μια καινούργια ζωή.

              Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου για την βοήθεια που προσφέρεται. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να βοηθήσω και εγώ με κάποιο τρόπο.

              Με εκτίμηση

              Νίκος

              Comment


                antonius-block καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας
                Καλή τύχη στην νέα σου ζωή !!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  Ευχαριστώ Ευανθία.

                  Θα χρειαστώ την θετική σου ενέργεια…..

                  Comment

                  Working...
                  X