Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εξοικονόμηση χρημάτων.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλησπερα σε όλους,

    Εχω μια απορια. Συμφωνα με το λινκ που δινει η Γεωργια παραπανω και συμφωνα με το site της comviq η μια εταιρια χρεωνει σε χρονο
    και η αλλη σε ογκο δεδομενων; Σωστα εχω καταλαβει;

    Αν οντως ειναι ετσι, συμφωνω με το Σπυρο, η 3 βγαινει πιο συμφερον.
    Παντα φιλικα
    Βαγγελης

    Comment


      #17
      Originally posted by Georgia2012 View Post
      Έχει κανείς καμιά ιδέα για το ποιο είναι το πιο οικονομικό ασύρματο ιντερνετ με κάρτα (χωρίς συμβόλαιο). Με μία ερευνα αγοράς που έκανα βρήκα ότι μάλλον συμφέρει περισσότερο η 3 Mobilt Bredband Kontant - Kontantkort f Υπάρχει κάτι οικονομικότερο; Σε πρώτη φάση το δωμάτιο που νοίκιασα δεν θα έχει ίντερνετ, οπότε προσανατολίζομαι στη λύση του mobilt bredband.
      Προσωπικά χρησιμοποιώ το μεσαίο πακέτο Mobilt bredband - Surfa mobilt via 4G- eller 3G-n
      δηλαδή:
      Mobilt Bredband Medium
      Hastighet upp till 15 Mbit/s
      15 GB data ingår
      Perfekt för normalanvändare
      Från 169 kr/mån

      Για χρήση Skype είναι αρκετό πιστεύω, βέβαια τα 15Mbps download rate δεν τα έχω δει ποτέ...Αλλά και πάλι η επικοινωνία γίνεται χωρίς προβλήματα.

      Comment


        #18
        Originally posted by 73leonardo View Post
        Καλησπερα σε όλους,

        Εχω μια απορια. Συμφωνα με το λινκ που δινει η Γεωργια παραπανω και συμφωνα με το site της comviq η μια εταιρια χρεωνει σε χρονο
        και η αλλη σε ογκο δεδομενων; Σωστα εχω καταλαβει;

        Αν οντως ειναι ετσι, συμφωνω με το Σπυρο, η 3 βγαινει πιο συμφερον.
        Παντα φιλικα
        Βαγγελης
        Oι εταιριες δινουν πακετα χρονου ή δεδομενων(οποιο ληξει πρωτο).Πχ εαν παρεις πακετο για εναν μηνα με πχ 5 Gb ογκο δεδομενων σημαινει οτι διαρκει ενα μηνα Ή λιγοτερο εαν εξαντλησεις τον ογκο δεδομενων νωριτερα.Πληροφοριακα εμενα το πακετο το μηνιαιο με 20 Gb μου αρκει για ενα μηνα(με πολυ ωρα ομιλιας skype).Oσο πιο γρηγορα τρεχει η συνδεση σου τοσο περισσοτερο "καιει" ογκο δεδομενων.Τα δικα μου 20 Gb με εφταναν για ενα μηνα με ταχυτητα συνδεσης 6 Mbps
        Μιλαμε παντα για πακετα ιντερνετ με καρτα.Τα πακετα συνδρομων ειναι εννοειται πιο οικονομικα ε!

        Comment


          #19
          Σωστά Γιάννη.

          Εγώ που θα πάω στο Enkoping απο 1η Δεκέμβρη, και επειδή ξέρω ότι έξω απο το διαμέρισμα έχουν περάσει οπτικές ίνες, όπως λέει και το συμβόλαιο, μεταξύ της εταιρίας που παίρνω το σπίτι και της Telia, σκοπεύω να πάρω ( αν προλάβω έως τότε , αν ισχύει έως τότε , και αν δικαιούμαι επειδή κλείνω σαν κάτοχος personnummer 6μηνο +1 μήνα τέλη Οκτωβρίου) την νέα προσφορά που έχει βγάλει για ένα χρόνο ( και μετά βλέπουμε ). Αυτήν εδώ...

          Telia Bredband 250 via fiber - Privat - Telia.se

          στις 259 κορώνες το μήνα με ταχύτητα 250 Mbit/s και unlimited download.

          Σπύρος


          Πρόσθεση 19:47--> Η προσφορά ισχύει έως 22/11/2012

          Comment


            #20
            Originally posted by skonto View Post

            στις 259 κορώνες το μήνα με ταχύτητα 250 Mbit/s και unlimited download.

            Σπύρος
            Αντε με το καλο να σηκωσουμε κανα webserver με τετοια ταχυτητα χαχα!
            Μια μικρη απορια,μονο:να σε δω απο μετακινησεις πως θα τα καταφερεις,ειναι λιγο μακριουτσικα.Αλλα ολα ευκολα ειναι,αμα τα δεις με θετικη διαθεση.Θα γνωρισεις ακομα καλυτερα τα Σουηδικα τρενα χεχε!
            Με το καλο να τα πουμε παλι απο κοντα τον αλλο μηνα!

            Comment


              #21
              Originally posted by skonto View Post
              ...

              ( αν προλάβω έως τότε , αν ισχύει έως τότε , και αν δικαιούμαι επειδή κλείνω σαν κάτοχος personnummer 6μηνο +1 μήνα τέλη Οκτωβρίου)
              Απαντώντας στη δική μου ερώτηση, μάλλον θα προλάβω, αν τελικά ισχύει αυτό που οι ίδιοι γράφουν " Erbjudandet gäller privatpersoner t.o.m. 22/11 2012, ingen bindningstid. I erbjudandet ingår Telia Bredband 100, 100/100 eller 250 Mbit/s '

              Σπύρος

              Comment


                #22
                Καλησπερα σε όλους,
                Μιας και ειμαι εδω και λιγες ημερες στη Στοκχολμη, εψαξα λιγο το θεμα των κινητων.
                Θα συμπληρώσω, λοιπον, τα παραπανω ποστ του Skonto και θα πω οτι η Vectone εχει ενα προγραμμα που με 100κρ μπορεις να παρεις 1000 λεπτα προς σταθερα Ευρωπης ή
                100 λεπτά προς κινητά Ευρωπης (και Ελλαδα). Εγω το εκανα ήδη και ειναι πολλη βολικό. Νομιζω ειναι δυσκολο να μην σε φτασουν 1000 λεπτα σε ενα μηνα.
                Παντα φιλικά
                Βαγγέλης

                Comment


                  #23
                  Βαγγέλη, ακούγεται ενδιαφέρον το πρόγραμμα της Vectone που αναφέρεις.
                  Να ρωτήσω: που βρίσκουμε κάρτα sim της Vectone; Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και δεν φαίνεται στη σελίδα τους που έχουν καταστήματα.
                  Μπορούμε να βρούμε σε καταστήματα, όπως π.χ. το Phone House;
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                  Comment


                    #24
                    Καλημερα Γεωργια
                    Στα phone house σιγουρα δεν εχει, ρωτησα και εγω. Αυτοι με εστειλαν σε pressbyran. Εκει εχει και μαλιστα η κοπελα δεν ηξερε για το προγραμμα αυτο και απλα μου εβαλε 100kr στην καρτα. Οταν πηγα σπιτι μπηκα στο site τους και καπου γραφει να στηλεις ενα sms σε ενα τριψηφιο νουμερο. Αυτο ειναι ολο. παρα πολυ απλο.
                    Καλη συνεχεια
                    Παντα φιλικά
                    βαγγέλης

                    Comment


                      #25
                      Σε ευχαριστώ Βαγγέλη. Αγόρασα και εγώ την κάρτα από το pressbyrån.

                      Comment


                        #26
                        αυτη την κσρτα αν μπειτε στη σελιδα της βεκτον κανετε μια αιτηση και σασ την στελνουν δωρεαν...

                        Comment


                          #27
                          Χαζά έξοδα.

                          Όσοι είχαν κάρτα πιστωτική Maestro και ζήτησαν να την κάνουν Visa ας ξέρουν ότι:
                          1ον) Η κατοχή κάρτας χρεώνεται ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείται.
                          2ον) Η Maestro χρεώνεται με 15 κορώνες το μήνα και η Visa με 25.

                          Αν λοιπόν δεν χρειάζεστε και τις 2 κάρτες διακόψτε την λιγότερο χρήσιμη για σας.

                          Όσοι παίρνετε λογαριασμούς σε χαρτί να ξέρετε ότι χρεώνεστε έως και 25 κορώνες τον λογαριασμό.
                          Προσπαθήστε να παίρνετε e-faktura ( ηλεκτρονικό τιμολόγιο ) το οποίο δεν χρεώνεται.
                          Βέβαια τα μάτια σας 14 μιάς και δεν θα ειδοποιηθείτε απο πουθενά οτι σας έχει έρθει λογαριαμός στην τράπεζα με την
                          οποία συνεργάζεστε. Έτσι πρέπει στο τέλος κάθε μήνα να κοιτάτε ( γιατί συνήθως όλοι στο τέλος του μήνα πληρώνοντε ) αν έχει έρθει κάτι στο λογαριασμό σας.

                          Σκεφτείτε πόσοι λογαριασμοί έρχονται σε χαρτί και πολλαπλασιάστε επι 25 κορώνες. Ρεύμα, ενοίκιο σπιτιού, κινητό, internet, ενοίκιο parking, ασφάλεια ζωής, σωματείο, ασφάλεια αυτοκινήτου, δόσεις αγορών .... είναι πολλά τα άτιμα.

                          Προσοχή στο Autogiro των τραπεζικών πληρωμών σας. Όσοι έχετε ενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα να ξέρετε πως σίγουρα θα γλυτώσετε απο το άγχος των πληρωμών στην ώρα τους, όμως αν δεν έχετε χρήματα στο λογαριασμό σας ή θέλετε να πληρώσετε κάτι άλλο και να πάτε παρα πίσω την συγκεκριμένη πληρωμή ( να έχετε τον έλεγχο εσείς δηλαδή ) μπορεί να βρεθείτε ξεκρέμαστοι.

                          Σπύρος

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by skonto View Post
                            Χαζά έξοδα.

                            Όσοι είχαν κάρτα πιστωτική Maestro και ζήτησαν να την κάνουν Visa ας ξέρουν ότι:
                            1ον) Η κατοχή κάρτας χρεώνεται ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείται.
                            2ον) Η Maestro χρεώνεται με 15 κορώνες το μήνα και η Visa με 25.

                            Αν λοιπόν δεν χρειάζεστε και τις 2 κάρτες διακόψτε την λιγότερο χρήσιμη για σας.
                            ..........................................

                            Σπύρος
                            Καλησπερα,

                            Γενικα το πόσο χρεωνεται η καθε καρτα και ο καθε λογαριασμος που ανοιγεις σε τραπεζα αναφερεται σαφως στο συμβολαιο που σου δινουν με το που ανοιγεις τον λογαριασμο....
                            ενα αντιγραφο παιρνεις εσυ και ενα κρατα η τραπεζα..... βιβλιαριο τραπεζης δεν υπαρχει με την εννοια που υφισταται στην Ελλαδα, ας το εχετε υποψιν...

                            Καλο θα ειναι ο,τι εγγραφο σας δινουν να το μεταφραζετε οσο το δυνατον μπορειτε ή να το δινετε σε καποιον που γνωριζει σουηδικα να σας το εξηγησει για να ξερετε τι σας εχουνε στειλει ή τι υπογραφετε....

                            Στην περιπτωση που εισαστε ζευγαρι θα ηταν οικονομικο να εχετε 2 καρτες , μια ο καθενας στο ονομα του γιατι δεν θα ειστε παντα μαζι οταν θα "τραβατε" απο τον ιδιο σουηδικο λογαριασμο, και να πληρωνετε μονο 40 κορωνες το μηνα αντι για 50 που θα πληρωνατε εαν ειχατε και οι 2 Visa ονομαστικες στον ιδιο λογαριασμο....

                            Δεν ειμαι βεβαια σιγουρη εαν με την καρτα μαεστρο μπορεις να εχεις e-legitimation, ειναι το μπλε συμβολακι στο πισω μερος της καρτας που γραφει BankID. Στην περιπτωση που το γραφει μπορεις να "υπογραφεις" ηλεκτρονικα μεσω ιντερνετ για διαφορες διαδικασιες σε εφορια και οχι μονο....
                            Η "ηλεκτρονικη" υπογραφη e-legitimation εδω ειναι διαδεδομενη και καλο θα ηταν να μαθουμε τους 3 , απο οσο καταλαβα, τροπους με τους οποιους μπορουμε να την αποκτησουμε , πως κατεβαζουμε στον υπολογιστη μας το προγραμμα που χρειαζεται για να "δουλεψει" και γενικα σε ποιες περιπτωσεις την χρησιμοποιουμε....

                            Αυτα περι καρτων...

                            Ελενη

                            Comment


                              #29
                              Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
                              Καλή χρονιά!

                              Όσον αφορά το θέμα της καρτοκινητής, τειλικά η Conviq Amigos 300kr ειναι πιο συμφέρουσα από τη Vectone τόσο σε κλήσεις κινητλων όσο και σταθερών!

                              Ερώτηση: Οι εκπτώσεις τον Γενάρη πότε περίπου ξεκινάνε;

                              Comment


                                #30
                                Εχουν ήδη ξεκινήσει απο τον Δεκέμβριο....
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X