Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εξοικονόμηση χρημάτων.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλημέρα!! Επειδή έχω παρατηρήσει οτι οι τιμές των προιόντων στα διάφορα s/m διαφέρουν (Ica, Coop, κλπ), ακόμα και σε καταστήματα της ίδιας αλυσίδας, θα ήταν χρήσιμο πιστεύω όποιος ξέρει να μας πει σε ποιά καταστήματα έχει δει τις καλύτερες τιμές, ποιά συστήνει τελοσπάντων. Γενικά έχω δει οτι σε μεγάλα καταστήματα, πχ. Ica kvantum οι τιμές είναι λίγο καλύτερες. Κάνω και ταξίδι αν είναι να βρω κάτι πιο φθηνά.. hahah
    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

    Comment


      #32
      Prisma στο Skärholmen και Pulsen στο Flemmingsberg.Τα προιοντα ειναι λιγο χυμα,οχι πολλες πολυτελειες,αλλα οι τιμες πολυ καλυτερες.Σε πολλα πχ μπανιερικα-καθαριστικα μπορει να τα βρεις ακομα και 30% φθηνοτερα.Και το LIDL επισης εχει σε καποιες κατηγοριες καλα και φτηνα πραγματα πχ ψωμι,ακρως απαραιτητο,βρισκεις ψωμι με 10-15 κορωνες οταν στα μεγαλα θες 20 κορωνες για μια μπαγκετα ή 25 κορωνες για ενα αξιοπρεπες καρβελακι,εχει επισης καλες τιμες και στα γαλακτοκομικα.Εξω απο το centrum στο Skärholmen υπαρχει επισης και μαναβης υπαιθριος με ολα τα καλα,και σχετικα καλες τιμες

      Comment


        #33
        nai to Pulsen sto Flemingsberg to kserw giati prin ligo kairo emena ekei konta. Omws protimw na psonizw se Ica kai Coop perisotero giati vriskw poiotikotera proionta kai oxi aparaithta akrivotera! Apla paizei rolo to katasthma pou tha pas..
        To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

        Comment


          #34
          Originally posted by Georgia9 View Post
          nai to Pulsen sto Flemingsberg to kserw giati prin ligo kairo emena ekei konta. Omws protimw na psonizw se Ica kai Coop perisotero giati vriskw poiotikotera proionta kai oxi aparaithta akrivotera! Apla paizei rolo to katasthma pou tha pas..
          Κοιταξε στα WILLYS,
          εχουν ολα τα γνωστα προιοντα και μαλλον στις καλυτερες τιμες

          Comment


            #35
            παντως εχω δει οτι στο Ica του Liljeholmen εχει αρκετα καλες τιμες
            To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

            Comment


              #36
              καλημερα σε ολους
              έχω διαβάσει τα περισσότερα , όμως κάνεις δεν γράφει το ποσό μισθού (1 άτομο χωρείς να πεινάσει) το οποίο να είναι νορμaλ για να ζήσεις στην Σουηδία .

              Comment


                #37
                Originally posted by ΑΝΔΡEΑΣ View Post
                καλημερα σε ολους
                έχω διαβάσει τα περισσότερα , όμως κάνεις δεν γράφει το ποσό μισθού (1 άτομο χωρείς να πεινάσει) το οποίο να είναι νορμaλ για να ζήσεις στην Σουηδία .


                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #38
                  ευχάριστο patrioten για την απαντήσει . όμως αυτό είναι τα επίσημα . εγω ρωτάω από προσωπικής εμπειρία . αυτοί που έχουν ζήσει στην Σουηδία , ποσό θέλεις για να ζήσεις χωρείς να πεινάσεις νοικιού φως νερό θέρμανση , φάει , κάνα σινεμα , ρούχα κτλ . ενδιαφέρομαι για εργασία στις βιομηχανικές περιοχές περισσότερο (παρακαλώ γράψε τής πόλεις με βιομηχανία) , γνώσεις σπαστά σουηδικά . αγγλικά όπως όλοι μας ..

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by ΑΝΔΡEΑΣ View Post
                    ευχάριστο patrioten για την απαντήσει . όμως αυτό είναι τα επίσημα . εγω ρωτάω από προσωπικής εμπειρία . αυτοί που έχουν ζήσει στην Σουηδία , ποσό θέλεις για να ζήσεις χωρείς να πεινάσεις νοικιού φως νερό θέρμανση , φάει , κάνα σινεμα , ρούχα κτλ . ενδιαφέρομαι για εργασία στις βιομηχανικές περιοχές περισσότερο (παρακαλώ γράψε τής πόλεις με βιομηχανία) , γνώσεις σπαστά σουηδικά . αγγλικά όπως όλοι μας ..
                    Γειά σου Ανδρέα !...σου απαντώ αόριστα... γιατί και εσύ... αόριστα ρωτάς...π.χ. μόνος...?...οικογένεια...?...παιδιά...?...γκαρσονι έρα...?...τριάρι...?...τι αγγλικά ξέρεις...lower?...πως θα συνεννοηθείς για δουλειά...? με σπαστά σουηδικά...?...από δουλειά τι ξέρεις να κάνεις...?...οδηγός...?...μηχανικός...πτυχία έχεις...?...και πάει λέγοντας...!...τι εννοείς επίσημα...?...εδώ δεν υπάρχουν ανεπίσημα...!...το νερό είναι τζάμπα...!...η θέρμανση είναι μέσα στο ενοίκιο σε διαμέρισμα...τα τρόφιμα και τα ρούχα είναι πιο φτηνά από την Ελλάδα...
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by patrioten View Post
                      Γειά σου Ανδρέα !...σου απαντώ αόριστα... γιατί και εσύ... αόριστα ρωτάς...π.χ. μόνος...?...οικογένεια...?...παιδιά...?...γκαρσονι έρα...?...τριάρι...?...τι αγγλικά ξέρεις...lower?...πως θα συνεννοηθείς για δουλειά...? με σπαστά σουηδικά...?...από δουλειά τι ξέρεις να κάνεις...?...οδηγός...?...μηχανικός...πτυχία έχεις...?...και πάει λέγοντας...!...τι εννοείς επίσημα...?...εδώ δεν υπάρχουν ανεπίσημα...!...το νερό είναι τζάμπα...!...η θέρμανση είναι μέσα στο ενοίκιο σε διαμέρισμα...τα τρόφιμα και τα ρούχα είναι πιο φτηνά από την Ελλάδα...
                      καλημέρα patrioten
                      έχεις δίκιο , δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω
                      έχω κάνει μονός μου μαθήματα από το διαδίκτυο σουηδικά , 4 μήνες . δεν έχω λεφτά για ιδιαίτερα . είμαι με την κοπέλα μου . όμως μέχρι να βρω καμιά δουλειά , σουηδία θα μένω μονός μου μετά θα έρθει η κοπέλα μου .
                      τι ακριβός ψάχνω . καν μικρό διαμέρισμα για δύο . πτυχίο αγγλικά C1 advanced . πτυχίο ιδιωτικό κολέγιο στα οικονομικά διοίκηση επιχειρήσεων . 5 χρόνια εμπειρία πωλήσεις με ορθοπεδικά είδη . και σερβιτόρος . έχω δίπλωμα οδηγήσεις .
                      με το λινκ που μου έστειλες κι σε ευχάριστο για αυτό . για δουλειά σε εργοστάσιο είτε καθαριστής ο μισθός είναι σε 21 χιλιάδες κορόνες (αυτά φτάνουν για όλα τα έξοδα?) . είτε σε καμιά περιοχή πού ψάχνουν εργάτες , βιομηχανική περιοχή . καμιά δουλειά οπού ολίγοις γλώσσα δεν είναι πρόβλημα .
                      επίσημα δηλαδή ότι στο λινκ λέει 22χλ. κορόνες μα όταν πας στον αφεντικό σου λέει πχ 15χλ . αυτό εννοώ άλλα επίσημα και άλλα κάνουν στην αγορά .
                      ευχάριστο για την βοήθεια .

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by ΑΝΔΡEΑΣ View Post
                        καλημέρα patrioten
                        έχεις δίκιο , δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω
                        έχω κάνει μονός μου μαθήματα από το διαδίκτυο σουηδικά , 4 μήνες . δεν έχω λεφτά για ιδιαίτερα . είμαι με την κοπέλα μου . όμως μέχρι να βρω καμιά δουλειά , σουηδία θα μένω μονός μου μετά θα έρθει η κοπέλα μου .
                        τι ακριβός ψάχνω . καν μικρό διαμέρισμα για δύο . πτυχίο αγγλικά C1 advanced . πτυχίο ιδιωτικό κολέγιο στα οικονομικά διοίκηση επιχειρήσεων . 5 χρόνια εμπειρία πωλήσεις με ορθοπεδικά είδη . και σερβιτόρος . έχω δίπλωμα οδηγήσεις .
                        με το λινκ που μου έστειλες κι σε ευχάριστο για αυτό . για δουλειά σε εργοστάσιο είτε καθαριστής ο μισθός είναι σε 21 χιλιάδες κορόνες (αυτά φτάνουν για όλα τα έξοδα?) . είτε σε καμιά περιοχή πού ψάχνουν εργάτες , βιομηχανική περιοχή . καμιά δουλειά οπού ολίγοις γλώσσα δεν είναι πρόβλημα .
                        επίσημα δηλαδή ότι στο λινκ λέει 22χλ. κορόνες μα όταν πας στον αφεντικό σου λέει πχ 15χλ . αυτό εννοώ άλλα επίσημα και άλλα κάνουν στην αγορά .
                        ευχάριστο για την βοήθεια .
                        Γεια σου Αντρέα...λοιπόν,... σπίτι είναι σχεδόν αδύνατον να βρείς (αν βρείς θα το πληρώσεις πανάκριβα δλδ διαμερισματάκι για δύο 15.000sek+++, το ίδιο και για δουλειά θα πέσεις θύμα άγριας εκμετάλλευσης, τα ποσά που αναφέρεις είναι μικτά τα καθαρά είναι (μείον -30%+) λιγότερα και τα παίρνουν Σουηδοί με πτυχία...(εδώ Σουηδία έχουν έρθει όλες οι φυλές του πλανήτη, έχει παντού πολλούς μετανάστες, με αποτέλεσμα το βιοτικό επίπεδο να πέφτει συνεχώς)...sorry αν σε στενοχώρησα...αλλά τώρα τα πράγματα εδώ είναι έτσι...αν ζείς στα Χανιά όπως βλέπω, πάλεψε το εκεί, 100% είναι καλύτερα.
                        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                        Comment

                        Working...
                        X