Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - pmav

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...θα ηθελα αν μπορεσω να σας ενοχλησω(pmav) με καποιες ερωτησεις σε προσωπικο μηνυμα...για να μην γεμιζουμε το ποστ.....ευχαριστω πολυ!!

    Comment


      #17
      bravo bravo bravo!!!!!!!
      Καλη αρχη και με το καλο να ερθετε!!!!

      Comment


        #18
        Originally posted by alkat View Post
        Ευχαριστω πολυ για την απαντηση...θα ηθελα αν μπορεσω να σας ενοχλησω(pmav) με καποιες ερωτησεις σε προσωπικο μηνυμα...για να μην γεμιζουμε το ποστ.....ευχαριστω πολυ!!
        Θα ήταν προτιμότερο οι ερωτήσεις να γίνουν εδώ για να βοηθηθούν κι άλλοι!

        Comment


          #19
          Κανενα απολυτως προβλημα.....
          Επειδη δεν εχω δει ο pmav να εχει προσωπικο ποστ για να το διαβασω κανω λαθος???
          αν εχει ενημερωστε με να μην κανω ασκοπες ερωτησεις του τυπου..."τι ειδικοτητα εχει??","με το TRA πως κινηθηκε?"
          κτλ...Βεβαια εχει κανα δυο διαφορες απο τωρα με το skillselect αλλα ολο και κατι θα μαθουμε....εαν λοιπον δεν εχει ποστ να ξεκινησω τις ερωτησεις......δεν ειχα σκοπο να θιξω κανεναν....εχω σκοπο οτιδηποτε χρησιμο μαθω να το ποσταρω για να βοηθησω κι αλλους.....ευχαριστω πολυ!!!!

          Comment


            #20
            Originally posted by alkat View Post
            ......δεν ειχα σκοπο να θιξω κανεναν....
            Δεν έθιξες κανέναν,προς θεού!
            Σε αυτό το thread μπορείς κι εσύ και όποιος άλλος θέλει να υποβάλλει τις ερωτήσεις του, στον pmav

            Comment


              #21
              Για να σας δώσω εν' συντομία το προφίλ μου, μια και δεν έχω προλάβει ακόμα να γράψω μερικά λόγια που ίσως να είναι χρήσιμα και για τους άλλους:
              Είμαι 40 ετών, πολιτικός μηχανικός, με σπουδές εξ΄ολοκλήρου στη Μεγάλη Βρετανία. Ξεκίνησα τη διαδικασία να προετοιμάζομαι πέρυσι τον Νοέμβριο, με κάποια μαθήματα Αγγλικών, προκειμένου να δώσω IELTS τον Ιανουάριο. Τα αποτελέσματά τους βγήκανε τέλος του ίδιου μήνα, και στις αρχές Φεβρουαρίου έστειλα τα χαρτιά μου για αναγνώριση στους Engineers Australia μέσω Washington Accord. Τα παραλάβανε στις 15/2 και 17/2 με αναγνώρισαν ως Professional Engineer. 26 Μαρτίου μετά από αγώνα δρόμου με τις ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες, τα χαρτιά μου για την αίτηση της 175 ήταν στην Αυστραλία. Δύο μέρες μετά μου στείλανε το ενημερωτικό υλικό, και 1 Αυγούστου μου ζητήσανε να κάνω τις εξετάσεις. 23 Αυγούστου τελείωσα με τις εξετάσεις και αποστάλλησαν ηλεκτρονικά εκτός των ακτινογραφιών που δεν ήταν ψηφιακές. Στις 6 Σεπτεμβρίου έλαβα το χαρμόσυνο αποτέλεσμα της έγκρισης της μόνιμης βίζας.

              Comment


                #22
                Και τωρα αρχιζει το δυσκολο εργο ευρεσης εργασιας ε?
                Σου ευχομαι καλη επιτυχια!!!!!!!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by pmav View Post
                  Για να σας δώσω εν' συντομία το προφίλ μου, μια και δεν έχω προλάβει ακόμα να γράψω μερικά λόγια που ίσως να είναι χρήσιμα και για τους άλλους:
                  Είμαι 40 ετών, πολιτικός μηχανικός, με σπουδές εξ΄ολοκλήρου στη Μεγάλη Βρετανία. Ξεκίνησα τη διαδικασία να προετοιμάζομαι πέρυσι τον Νοέμβριο, με κάποια μαθήματα Αγγλικών, προκειμένου να δώσω IELTS τον Ιανουάριο. Τα αποτελέσματά τους βγήκανε τέλος του ίδιου μήνα, και στις αρχές Φεβρουαρίου έστειλα τα χαρτιά μου για αναγνώριση στους Engineers Australia μέσω Washington Accord. Τα παραλάβανε στις 15/2 και 17/2 με αναγνώρισαν ως Professional Engineer. 26 Μαρτίου μετά από αγώνα δρόμου με τις ελληνικές δημόσιες υπηρεσίες, τα χαρτιά μου για την αίτηση της 175 ήταν στην Αυστραλία. Δύο μέρες μετά μου στείλανε το ενημερωτικό υλικό, και 1 Αυγούστου μου ζητήσανε να κάνω τις εξετάσεις. 23 Αυγούστου τελείωσα με τις εξετάσεις και αποστάλλησαν ηλεκτρονικά εκτός των ακτινογραφιών που δεν ήταν ψηφιακές. Στις 6 Σεπτεμβρίου έλαβα το χαρμόσυνο αποτέλεσμα της έγκρισης της μόνιμης βίζας.

                  Καλή επιτυχία στο νέο σου ξεκίνημα εύχομαι τα Καλύτερα !!!
                  ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                  Comment


                    #24
                    Καλή επιτυχία.
                    Άρα αφού έκανες για την 175 δεν είχες καμία πρότερη σχέση με Αυστραλία.
                    Απλός Έλληνας που πήρες την working visa, σωστά?
                    Αν μπορείς λίγο να μας πεις για τα κόστη για το assessement γιατί σαν φυσικοθεραπέυτρια η κοπέλα μου τις ζητάνε τις παναγιάς τα μάτια.
                    Ευχαριστώ.

                    Συγχαρητήρια και πάλι και καλή νέα ζωή.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by alkat View Post
                      καλησπερα και μπραβο στον pmav αλλα και σε οσους εχουν καταφερει να πανε Αυστραλια με skilled visa ....δωσε μας τα φωτα σου γιατι κι εμεις μαλλον προς τα εκει κλινουμε....αλλα να ρωτησω κατι???η 175 ειναι κλειστη πλεον....κατι αντιστοιχο της ειναι η 189????περιμενω λεπτομερειες με αγωνια!!!!!!!!!!!Καλη αρχη στη νεα σας ζωη.....
                      λοιπον παιδια!σημερα μετα απο το ραντεβου μας με την κα Πεννυ Δημοπουλου που she was worth it every penny she got from us....ε ναι λοιπον ξεκιναμε κι εμεις τον αγωνα....με 2 επιλογες πλεον..ή την 457 αν βρουμε σπονσορα .....που ειναι πολυ πιθανον....ή την 189 απο μονοι μας....ξεκιναμε λοιπον την διαδικασια και θα ενημερωνω οσο συντομα μπορω για τις εξελιξεις και για περισσοτερες λεπτομερειες....τωρα γιορταζω την πρωτη μας επιτυχια...τα θετικα της λογια οτι μπορουμε να τα καταφερουμε!!!!να εισαστε καλα ολοι...θα σας κρατω ενημερους....Κατερινα και Λευτερης

                      Comment


                        #26
                        Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας.

                        Απαντώντας στον pagonelo το κόστος του assessment ήταν περίπου 500 ευρώ, + διάφορα διαδικαστικά έξοδα.

                        Όσο για την δουλειά μάλλον με λύπη μου καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να κατέβω κάτω για να αρχίσω να ψαχνω δουλειά αφού βλέποντας τηλεφωνα και διευθυνση εκτός Αυστραλίας μάλλον καίω το βιογραφικό μου.

                        Comment


                          #27
                          Καλή επιτυχία Πατριώτη. Έχεις καλά "χαρτιά" στα χέρια σου και δεν πρέπει να ανησυχείς. Σε εύλογο χρονικό διάστημα θα πετύχεις μια καλή δουλειά. Τις ευχές μου για ότι καλύτερο.

                          Comment


                            #28
                            Καλημερα και πάλι
                            Μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα και έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία, μένει τώρα να τακτοποιήσω το ΤΣΜΕΔΕ, και να στείλω το βιογραφικό μου για να φτιαχτεί σύμφωνα με τα Αυστραλιανά πρότυπα και μετά να βγάλω εισιτήριο... Κοντοζυγώνει ο καιρός... Τα συναισθήματα ανάμικτα, και οι αντιδράσεις επίσης ανάμικτες...

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by pmav View Post
                              Μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα και έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία,
                              Αφού ξέμπλεξες με την εφορία, ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.....

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by australian View Post
                                Αφού ξέμπλεξες με την εφορία, ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.....
                                Μου φαίνεται ότι αυτό ήταν το εύκολο, το ΤΣΜΕΔΕ όμως είναι το θέατρο του παραλόγου, δε μπορείς να ξεγραφτεις, δε μπορείς να μην πληρώνεις είτε είσαι άνεργος είτε όχι, είτε είσαι μόνιμος κάτοικος της χώρας είτε μεταναστεύεις... Θα είναι ο Γολγοθάς μου...

                                Comment

                                Working...
                                X