Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - pmav

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Καλος να την δεχθείς την γυναίκα και καλή αρχή στην νέα σου ζωή!!!!

    Comment


      #92
      Originally posted by Greece4ever View Post
      ....εκει αφου εχεις δουλεια εχεις κ ασφαλιση καποια αυτονοητα πραματακια που εδω δεν υπαρχουν!!!
      Ουτε δουλειες δεν υπαρχουν εδω!
      Ασφάλιση θα είχε και χωρίς να είχε δουλειά.....κάποια αυτονοητα πραματακια που εκεί δεν υπήρχαν...

      Τώρα που το ξανασκέφτομαι, να είσαι Έλληνας Πολίτης και να μην έχεις πρόσβαση στο σύστημα υγείας επειδή δεν είχες 50-60 ένσημα την προηγούμενη χρονιά. Πόσο καταπιεστικό μπορεί να είναι αυτό για έναν casual worker!
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #93
        Originally posted by leyteris77 View Post
        Ασφάλιση θα είχε και χωρίς να είχε δουλειά.....κάποια αυτονοητα πραματακια που εκεί δεν υπήρχαν...

        Τώρα που το ξανασκέφτομαι, να είσαι Έλληνας Πολίτης και να μην έχεις πρόσβαση στο σύστημα υγείας επειδή δεν είχες 50-60 ένσημα την προηγούμενη χρονιά. Πόσο καταπιεστικό μπορεί να είναι αυτό για έναν casual worker!
        Eλα ντε!!
        “Nothing is forever”

        Comment


          #94
          Φίλοι συνταξιδιώτες στο όνειρο της μετανάστευσης σε μια καλύτερη ζωή
          (ωχ πολύ μελό ακούγεται οπότε λέω να μην το ρίξω στο μελό)

          Κάποιοι από δω μέσα με ξέρετε και όσοι δε με ξέρετε, προφανώς και μπορείτε να δείτε την ανταπόκρισή μου ως τώρα αν και δεν είναι πολύ λεπτομερής όπως άλλων παιδιών εδώ μέσα. Μετά από καιρό θα συνεχίσω την ανταπόκρισή μου με λίγο απρόοπτη εξέλιξη ακόμα και για μένα. Συνοπτικά να αναφέρω ότι είμαι στη Μελβούρνη από το Γενάρη του 13 με μόνιμη βίζα που βγήκε λόγω επαγγέλματος (είμαι Πολιτικός Μηχανικός). Μετά από ενάμιση χρόνο στην χώρα λοιπόν μάλλον ήρθε η ώρα να πω αντίο μια και σε μένα προσωπικά το project Australia δεν εξελίχθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Με λίγα λόγια έπιασα δουλειά από τη δεύτερη βδομαδα μου εδώ σε εταιρεία με ξυλοτύπους κάνοντας τις κοστολογήσεις για την εταιρεία ψάχνοντας παράλληλα κάτι καλύτερο και κάτι πιο κοντά στο επάγγελμά μου. Δυστυχώς το Μάιο η εταιρεία έκανε μείωση προσωπικού μετά από την επιτυχή κοστολόγηση δυο έργων και έκρινε ότι για την επόμενη διετία δε χρειάζεται άλλο τις υπηρεσίες μου. Δυομιση μήνες μετά και με πολύ αγώνα να καταφέρω να πιάσω δουλεία πλεον η κατάσταση έχει αρχίσει να βγαίνει εκτός ελέγχου οικονομικά και αυτό με οδήγησε να πάρω κάποιες αποφάσεις μια και το επάγγελμα του μηχανικού στη χώρα τουλάχιστον κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία (ξέρω πως υπάρχουν συνάδελφοι που θα έχουν αντίθετη αποψη αλλα κρίνω από την δική μου περίπτωση μόνο) είναι κλειστό θεωρώντας την τοπική προϋπηρεσία αναγκαία συνθήκη για να δουλέψεις ως μηχανικός στη χώρα. Δυστυχώς εγώ αυτή την τοπική προϋπηρεσια δεν την είχα (πως να την είχα άλλωστε αφού είμαι φρεσκος στη χώρα) και το να επιμένω σε κάτι το οποίο δεν φαίνεται να υπάρχει περίπτωση να συμβεί μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει σε μενα και στην οικογένεια μου.

          Ετσι λοιπόν μετά από πολύ σκέψη και πολλές συζητήσεις μπήκα στη διαδικασία αποχώρησης από τη χώρα. Μια αρχική ημερομηνία που έχει μπει είναι μέσα στον Οκτώβριο ώστε να μπορέσω να κανονίσω τη μεταφορα των πραγμάτων μας και ταυτόχρονα να αρχίσω την αναζήτηση εργασίας στη Μέση Ανατολή ή στην Ευρώπη. Φυσικά και δε σκέφτομαι να γυρίσω στην Ελλάδα μια και εκεί το τοπίο είναι τραγικό και ξέρω ότι δεν πρόκειται να προσφέρει τίποτα.

          Ταυτόχρονα απο εδώ θα ήθελα να ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται ότι κάποια απο τα πράγματα που αγοράστηκαν εδώ όπως ψυγείο πλυντήριο τηλεόραση και στερεοφωνικο, καθώς και ένα γραφείο μια καρέκλα γραφείου και δύο βιβλιοθήκες μια μικρή και μία μεγάλη θα τα βγάλω προς πώληση μαζί με ένα αυτοκίνητο Peugeot 207GT με 65,000 χιλιομετρα. Όποιος ενδιαφέρεται ή γνωρίζει κάποιον να ενδιαφερεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

          Ελπίζω ειλικρινά να είμαι ο μόνος που η προσπάθεια μιας νέας ζωής στην Αυστραλία δε βγήκε και να ευχηθώ ολόψυχα σε όλους σας και στον καθένα ξεχωριστά να εχετε καλύτερη τύχη από μένα.

          Φιλικά

          Πάνος

          Comment


            #95
            Λυπάμαι
            Πάνος για την κατασταση αυτή
            εύχομαι όπου κι αν πάτε τα καλύτερα
            αν και τελικά δεν προλάβαμε να τα πούμε
            πέρα απο τις 2 τυχαίες φορές.
            Δεν ειναι και ο,τι ευχαριστο
            πάνω που
            πας να τακτοποιηθείς φτού και πάλι
            απο την αρχή.
            Καλή τύχη
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #96
              KEEP CALM AND STAY IN AUSTRALIA !

              Originally posted by pmav View Post
              Συνοπτικά να αναφέρω ότι είμαι στη Μελβούρνη από το Γενάρη του 13 με μόνιμη βίζα που βγήκε λόγω επαγγέλματος (είμαι Πολιτικός Μηχανικός).
              Μετά από ενάμιση χρόνο στην χώρα λοιπόν μάλλον ήρθε η ώρα να πω αντίο μια και σε μένα προσωπικά το project Australia δεν εξελίχθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

              Με λίγα λόγια έπιασα δουλειά από τη δεύτερη βδομαδα μου εδώ σε εταιρεία με ξυλοτύπους κάνοντας τις κοστολογήσεις για την εταιρεία ψάχνοντας παράλληλα κάτι καλύτερο και κάτι πιο κοντά στο επάγγελμά μου.
              Δυστυχώς το Μάιο(2014 ?) η εταιρεία έκανε μείωση προσωπικού μετά από την επιτυχή κοστολόγηση δυο έργων και έκρινε ότι για την επόμενη διετία δε χρειάζεται άλλο τις υπηρεσίες μου.

              Δυομιση μήνες μετά και με πολύ αγώνα να καταφέρω να πιάσω δουλεία πλεον η κατάσταση έχει αρχίσει να βγαίνει εκτός ελέγχου οικονομικά και αυτό με οδήγησε να πάρω κάποιες αποφάσεις μια και το επάγγελμα του μηχανικού στη χώρα τουλάχιστον κρίνοντας από την προσωπική μου εμπειρία (ξέρω πως υπάρχουν συνάδελφοι που θα έχουν αντίθετη αποψη αλλα κρίνω από την δική μου περίπτωση μόνο) είναι κλειστό θεωρώντας την τοπική προϋπηρεσία αναγκαία συνθήκη για να δουλέψεις ως μηχανικός στη χώρα.
              Δυστυχώς εγώ αυτή την τοπική προϋπηρεσια δεν την είχα (πως να την είχα άλλωστε αφού είμαι φρεσκος στη χώρα) και το να επιμένω σε κάτι το οποίο δεν φαίνεται να υπάρχει περίπτωση να συμβεί μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει σε μενα και στην οικογένεια μου.
              Φιλικά
              Πάνος
              Γεια σου φίλε pmav !

              Διάβασα την ανταπόκρισή σου και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες (φαντάζομαι και σε όποιον την διάβασε).
              Γράφεις ότι έπιασες δουλειά από τον Γενάρη του 2013 και σε απέλυσαν τον Μάιο του 2014, δηλαδή σχεδόν 1,5 χρόνο,...μετά από απόλυση δεν δικαιούσαι Αυστραλέζικο ταμείο ανεργίας ?
              Πώς είναι δυνατόν μια τόσο οργανωμένη χώρα να σε αφήσει ακάλυπτο μετά από 1,5 χρόνο δουλειάς ?
              Θεωρώ ότι, η απόφαση σου να φύγεις από την Αυστραλία είναι λάθος 100%(φιλικά στο λέω)γιατί όπου και να πας (Ευρώπη κ.λ.π.) θα αντιμετωπίσεις τα ίδια προβλήματα από την αρχή(+ότι υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός).
              Έχεις περάσει ήδη τα πολύ δύσκολα μετά από 1,5 χρόνο στην Αυστραλία, το μόνο πρόβλημα σου είναι μία δουλειά, που θεωρώ ότι θα την βρεις αργά η γρήγορα.
              Για να εξασκήσεις το επάγγελμα σου (πολιτικός μηχανικός) πρέπει πρώτα να λύσεις το θέμα της επιβίωσης με μια οποιαδήποτε δουλειά, και μετά να δεις τι πρέπει να κάνεις, τι χρειάζεται για να αντιμετωπίσεις τον "ντόπιο" ανταγωνισμό (που υπάρχει παντού), για να βρεις δουλειά σαν πολιτικός μηχανικός, π.χ. εγώ ξέρω περιπτώσεις, ακόμα και γιατρών που στην αρχή δούλεψαν σε εταιρίες καθαρισμού μέχρι να καταφέρουν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να βρουν δουλειά σαν γιατροί, μηχανικοί, νοσηλευτές κ.λ.π.,... όλοι τα έχουμε περάσει αυτά (και άλλα πιο άσχημα που δεν φαντάζεσαι).
              Φεύγοντας τώρα από την Αυστραλία που έχεις "μισοτακτοποιηθεί" και έχεις περάσει τα πολύ δύσκολα (μόνιμη βίζα, σπίτι κ.λ.π.)πραγματικά κινδυνεύεις να καταστραφείς σπαταλώντας και τις τελευταίες οικονομίες σου (για μετεγκατάσταση σε άλλη χώρα)και γκρεμίζοντας όλα αυτά που έχεις καταφέρει μέχρι τώρα, για να πας... στο άγνωστο και να ξαναρχίσεις από την αρχή...
              Εγώ σε συμβουλεύω να πάρεις βαθιά ανάσα (θα τελειώσει η ανηφόρα και θα αρχίζει να ισιώνει από εδώ και πέρα)...να αναθεωρήσεις τις αποφάσεις σου...και να προχωρήσεις...in Australia.


              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                #97
                .....εκτος και αν έχει κάνει ολες τις προσπάθειες για να μεινει (υπομονη, επιμονη, ψαξιμο CV) και βλέπει οτι δεν πάει αλλο και θελει να δοκιμασει τη τυχη του αλλου.
                Αλλα ναι, Πατριοτεν συμφωνω κι εγω μαζι σου.... Αφου εχεις φαει το λουκι, εχεις τακτοποιηθει, εχεις μια προυπηρεσια στην Αυστραλια (που παντου μετραει η τοπικη προυπηρεσια) κανε λιγο υπομονη μεχρι να βρεις κατι αλλο.... γιατι κριμα ειναι να βρεθεις παλι στο μηδεν και φτου και απο την αρχη σε αλλη χωρα (εκτος και αν εχεις βρει ηδη δουλεια και σε περιμενουν)

                Αληθεια ταμειο ανεργιας δεν δικαιουσε;;; Μια χωρα με τοσα επιδόματα και δεν εχει ταμειο ανεργιας;

                Comment


                  #98
                  Originally posted by patrioten View Post
                  Διάβασα την ανταπόκρισή σου και μου δημιουργήθηκαν μερικές απορίες (φαντάζομαι και σε όποιον την διάβασε).
                  Γράφεις ότι έπιασες δουλειά από τον Γενάρη του 2013 και σε απέλυσαν τον Μάιο του 2014, δηλαδή σχεδόν 1,5 χρόνο,...μετά από απόλυση δεν δικαιούσαι Αυστραλέζικο ταμείο ανεργίας ?
                  Πώς είναι δυνατόν μια τόσο οργανωμένη χώρα να σε αφήσει ακάλυπτο μετά από 1,5 χρόνο δουλειάς ?---------
                  Yπάρχει το Newly Arrived Resident's Waiting Period....
                  Οποιος ,κατεβαινει με μονιμη work visa - και άρα offshore ,ειχε κανει την αιτηση και offshore ,του ειχε χορηγηθεί η βιζα-,δικαιουται ,τα όποια επιδοματα ,αφου περασουν ,104 βδομαδες ,δλδ 2 χρονια ,απ την ημερα εισοδου ,στην Αυστραλια.''(Αν ειχε κανει onshore την αιτηση ,για την work visa και αρα onshore ,θα του ειχε χορηγηθεί ,οι 104 βδομαδες ,μετρανε απ την ημερα της χορηγησης).
                  Αρα ,ο φίλος pmav , με 1,5 χρόνο ,στην Αυστραλια ,απ την ημερα εισοδου του ,με μονιμη work visa ,δεν δικαιουται ,επιδόματα.
                  Θα μπορεί να ζητησει επιδομα ,μετα τον Γεναρη του 2015 ,που θεωρω ,οτι το γνωριζει.
                  (Αν και απο το Ιουλη του 2015 θα μπει σε ισχύ , για ολους ,το "Work for *the Dole program ",που θα δυσκολεψει ,οσους παιρνουν επιδοματα ,ειναι απο 18 -60 χρονών και δεν ενδιαφερονται ,στην πραγματικοτητα ,να βρουν δουλεια , ή παιρνουν επιδοματα και δουλευουν ''μαυρα'' ,που ομως ,δεν αφορά το thread ,αυτο).
                  *The Dole=unemployment benefits from the government

                  Του ευχομαι κι εγω ,του φίλου pmav ,να τους ερθουν ,ολα βολικα ,απο δω και πέρα.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by afrodite View Post
                    Αληθεια ταμειο ανεργιας δεν δικαιουσε;;; Μια χωρα με τοσα επιδόματα και δεν εχει ταμειο ανεργιας;

                    Newly Arrived Resident's Waiting Period....
                    Βεβαια και κατά την Waiting Period , μπορεί ,καποιος να εγγραφεί στο Job Services Australia ,για να βρεί δουλειά.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment

                    Working...
                    X