Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - pmav

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - pmav

    Καλημέρα από Αθήνα.

    Θα ήθελα να κάνω δύο γρήγορες ερώτησεις και αν ξέρει και μπορει να μου απαντήσει κάποιος ή κάποια.

    Στις 6 Σεπτεμβρίου απέκτησα εγώ και η σύζυγός μου μόνιμη βίζα (subclass 175). Πρέπει τα διαβατήριά μας να σφραγιστούν από την πρεσβεία της Αυστραλίας ή δεν είναι απαραίτητο, αφού οι αριθμοί των διαβατηρίων ειναι συνδεδεμένοι ηλεκρονικά με τον αριθμό της βίζας?
    Και μια δεύτερη ερώτηση: Υπάρχει πρόβλημα στο να κατεβούμε εγώ και η σύζυγός μου σε διαφορετικούς χρόνους, ή θα πρέπει να κατεβούμε και οι δύο μαζί και να εισέλθουμε στη χώρα ως αντρόγυνο?
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Πάνος

    #2
    Originally posted by pmav View Post
    Καλημέρα από Αθήνα.

    Θα ήθελα να κάνω δύο γρήγορες ερώτησεις και αν ξέρει και μπορει να μου απαντήσει κάποιος ή κάποια.

    Στις 6 Σεπτεμβρίου απέκτησα εγώ και η σύζυγός μου μόνιμη βίζα (subclass 175). Πρέπει τα διαβατήριά μας να σφραγιστούν από την πρεσβεία της Αυστραλίας ή δεν είναι απαραίτητο, αφού οι αριθμοί των διαβατηρίων ειναι συνδεδεμένοι ηλεκρονικά με τον αριθμό της βίζας?
    Και μια δεύτερη ερώτηση: Υπάρχει πρόβλημα στο να κατεβούμε εγώ και η σύζυγός μου σε διαφορετικούς χρόνους, ή θα πρέπει να κατεβούμε και οι δύο μαζί και να εισέλθουμε στη χώρα ως αντρόγυνο?
    Σας ευχαριστώ πολύ

    Πάνος
    Πάνο συγχαρητήρια!!!!Είσαι ο δεύτερος στο πατριωτάκι που παίρνει skilled visa! Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα με το διαβατήριο. Ο αριθμός τους είναι γραμμένος και στο Visa Grant Notice. Καλό είναι αυτό το έγγραφο να το έχεις εκτυπωμένο στο ταξίδι. Μου το ζήτησαν στο Abu Dhabi, οχι οτι αν δεν το είχα τι θα γινότανε? Αλλά γιατί να ταλαιπωρείσαι. Αν δεν έχεις το παρακάτω condition όπως εμείς δεν υπάρχει πρόβλημα. Και άν το έχεις είναι οτι δεν μπορει να πάει o second applicant (η γυναικα σου φαντάζομαι) πριν από τον πρώτο. Εσύ να πας πρώτος μπορείς. Οπωσδήποτε όμως και οι δύο πριν την τελική ημερομηνία (First entry date). Σε ποια πόλη σκέφτεστε να πάτε?

    8502 - Must not enter Australia before specified person
    The holder of the visa must not enter Australia before the entry to Australia of a person specified in the
    visa.
    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

    Comment


      #3
      Originally posted by pmav View Post
      Στις 6 Σεπτεμβρίου απέκτησα εγώ και η σύζυγός μου μόνιμη βίζα (subclass 175).
      Well done mate !

      Comment


        #4
        Originally posted by pmav View Post
        Καλημέρα από Αθήνα.
        Στις 6 Σεπτεμβρίου απέκτησα εγώ και η σύζυγός μου μόνιμη βίζα (subclass 175).
        Πάνο, συγχαρητήρια και απο εδώ. χίλια μπράβο, τα κατάφερες! Ότι καλύτερο απο δω και περα. άντε ένας ένας να πέρνουμε σειρά!
        i don't do drugs, i am drugs!

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Αν και νιώθω για πρώτη φορά τον φόβο, μια και ως τώρα είχα επικεντρωθεί στη διαδικασία, τώρα όλη τη μέρα έχω στο μυαλό μου τι θα συναντήσω στη νέα μας πατρίδα! Είμαι ενθουσιασμένος για το ότι είμαι πλέον κάτοχος της βίζας, αλλά απο δω και πέρα πρέπει να κάνω μικρά και συνετά βήματα. Αφού κλείσω όλες τις ανοιχτές υποθέσεις μου στην Ελλάδα θα βγάλω εισιτήριο για να κατέβω στην Αυστραλία, μάλλον Μελβούρνη αρχικά αλλα χωρίς να σκέφτομαι και άλλες πόλεις. Πάντως πιστεύω να είμαι κάτω πριν το τέλος του χρόνου. Ότι συμβουλές έχετε να δώσετε σε εναν rookie είναι ευπρόσδεκτες!!!

          Για μια ακόμη φορά σας ευχαριστώ όλους!

          Comment


            #6
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Επιτέλους και ένας δεύτερος!!!!pmav καλή επιτυχία και υπομονή!!!!!!!!!!!!!!
            Χίλια ευχαριστώ, τώρα νέα οργάνωση για να προετοιμασω τον πρώτο μου καιρό εκει στη νέα πατρίδα!

            Comment


              #7
              Thanks!!! Thanks to everybody!

              Comment


                #8

                Comment


                  #9
                  Νομίζω οτι μιας και είσαι και ο δεύτερος που παίρνει την βίζα αυτή, και επειδή θα ακολουθήσει και καταιγισμός απο post καλό είναι να έχεις την δική σου ανταπόκριση στο σχετικό θέμα.
                  Θα μεταφερθούν τα μηνύματα εκεί λοιπον, αύριο.

                  Συγχαρητήρια και καλή δύναμη.


                  **μεταφέρθηκαν ήδη.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    Σε ευχαριστώ Agoriani, είμαι έτοιμος να μοιραστώ τη γνώση μου και την εμπειρία μου για να βοηθηθούν όσο γίνεται περισσότεροι!

                    Comment


                      #11
                      καλησπερα και μπραβο στον pmav αλλα και σε οσους εχουν καταφερει να πανε Αυστραλια με skilled visa ....δωσε μας τα φωτα σου γιατι κι εμεις μαλλον προς τα εκει κλινουμε....αλλα να ρωτησω κατι???η 175 ειναι κλειστη πλεον....κατι αντιστοιχο της ειναι η 189????περιμενω λεπτομερειες με αγωνια!!!!!!!!!!!Καλη αρχη στη νεα σας ζωη.....

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by pmav View Post
                        Καλημέρα από Αθήνα.

                        Θα ήθελα να κάνω δύο γρήγορες ερώτησεις και αν ξέρει και μπορει να μου απαντήσει κάποιος ή κάποια.

                        Στις 6 Σεπτεμβρίου απέκτησα εγώ και η σύζυγός μου μόνιμη βίζα (subclass 175). Πρέπει τα διαβατήριά μας να σφραγιστούν από την πρεσβεία της Αυστραλίας ή δεν είναι απαραίτητο, αφού οι αριθμοί των διαβατηρίων ειναι συνδεδεμένοι ηλεκρονικά με τον αριθμό της βίζας?
                        Και μια δεύτερη ερώτηση: Υπάρχει πρόβλημα στο να κατεβούμε εγώ και η σύζυγός μου σε διαφορετικούς χρόνους, ή θα πρέπει να κατεβούμε και οι δύο μαζί και να εισέλθουμε στη χώρα ως αντρόγυνο?
                        Σας ευχαριστώ πολύ

                        Πάνος
                        συγχαρητήρια

                        Comment


                          #13
                          @ pmav:

                          Congrats mate!

                          Comment


                            #14
                            Αν και εγώ στα έχω πεί και από κοντά, congratulations!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by alkat View Post
                              καλησπερα και μπραβο στον pmav αλλα και σε οσους εχουν καταφερει να πανε Αυστραλια με skilled visa ....δωσε μας τα φωτα σου γιατι κι εμεις μαλλον προς τα εκει κλινουμε....αλλα να ρωτησω κατι???η 175 ειναι κλειστη πλεον....κατι αντιστοιχο της ειναι η 189????περιμενω λεπτομερειες με αγωνια!!!!!!!!!!!Καλη αρχη στη νεα σας ζωη.....
                              Καλησπέρα σε όλους, και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

                              Απ' όσο μπορώ για την ώρα να πω, η 189, όντως είναι αντίστοιχη με την 175, με κάποιες μικροδιαφορές όπως του ότι πρέπει να εκδηλώσεις ενδιαφέρον για την συγκεκριμένη βίζα, και στην συνέχεια να σου απαντήσουν με πρόσκληση να αιτηθείς. Το λίνκ που παραθέτω είναι απο τα αποτελέσματα που μου έβγαλε απαντώντας σε ένα ερωτηματολόγιο στο οποίο έβαλα στην ουσία την δική μου περίπτωση με ηλικία μικρότερη κατά ένα χρόνο.

                              Australian Visa Wizard - Visas & Immigration

                              Επίσης απ' ότι είδα οι πόντοι από 65 που ήταν όταν έκανα εγώ την αίτηση έχουν μειωθεί στους 60, το οποίο βρίσκω πολύ θετικό, μια και εγώ έκανα αγώνα δρόμου για να καταφέρω να αποστείλω την αίτηση πριν τα γεννέθλια των 40 μου χρόνων! Εύχομαι σε όσους ξεκινάνε τη διαδικασία καλή επιτυχία. Μέσα απ' αυτο το thread θα προσπαθήσω και γω να περάσω την εμπειρία μου και τις δυσκολίες που τυχόν θα αντιμετωπίσω.

                              Comment

                              Working...
                              X