Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Γερμανία ;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    καλησπερα παιδια!σπυρο μου ολα καλα?βασιλη διαβασα το μηνημα προς εμενα κ αλλαξα γιατι εχεις δικιο κ δεν τοχα σκεφτει!ομως με συγχωρεισ αλλα θα διαφωνισω μαζι σου γιατι φιλε μου δεν χτυπαμε εμεις την ελλαδιτσα...αυτη μας χτυπαει!κ μας χτυπαει γιατι απλουστατα δεν υπαρχει κατι που να σου προσφερει!η βασο παρακατω εξηγησε κ πολλους λογους που δεν μας προσφερει τιποτα κ εχει απολυτο δικιο!οπως επισης μιν παιφτεις στιν παγιδα με τους πολιτικους.δεν φταινε μονο αυτοι!φταιμε κ εμεις που κατηε φορα πανε κ τους ψηφιζουν ενο ολοι ξερουν τι διαφθορα υπαρχει αλλα ολοι ελπιζουν πος καποιος πολιτικος θα τους βοηθησει....κ οι πολιτικοι ελληνες ειναι!δυστιχως ειναι η ρατσα μας κ δυστιχως ολοι εχουν κλεψει στο μετρο που μπορει ο καθενας...ελπιζω να καταλαβαινεις...δεν εχει ο ελληνας σωστη παιδια κ νοοτροπια δυστηχως!βασω αν μπορεις στειλε μας αν μπορεις κ εσυ καποιο site σαν αυτο που βρηκες κ εσυ δουλεια κ αν μπορεις εκσηγησε μας λιγο πως να ψαξουμε...π.χ πως κλεινεις δουλεια?δεν χρειαζετε να σε δουν εκει πρωτα πριν σε παρουν?μηπως ειναι διαφορετικα με σενα που ξερεις γερμανικα κ που βλεπουν αυτοι οτι εκει μεγαλωσες?γιατι δεν πιστευω ναναι το ιδιο με μας που κανουμε καινουργια αρχη.εκτος αν κανω λαθος.ο φιλος ο σπυρος εχει βοηθησει πολυ αλλα αν μπορεις εξηγησε μας κ εσυ τον τροπο για ολα αυτα...εγω θα παω nurnberg οποτε αν καποιος ειναι κοντα σαυτην την περιοχη ας μου μιλησει παρακαλω.ευχαρηστω πολυ!τα ξαναλεμε παιδια!

    Comment


      #32
      k παιδια μην πεθανετε στα γελια με τα ορθογραφικα μου λαθοι γιατι δεν εχω συνηθισει να γραφω με ελληνικα!δεν ειμαι ανορθογραφος!χαχαχαχαχχαχαα τα λεμε!

      Comment


        #33
        ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ HAMMER MHN ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΣΟΥ ΛΑΘΗ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΑΝΕΤΑ.ΣΥΓΧΩΡΑ ΜΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΖΗΣΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΣΤΗ ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ.

        Comment


          #34
          Καλησπέρα.
          Βασίλη, sorry, για την καθυστέρηση, αλλά δεν μπαίνω πολύ συχνά στο ιντερνετ……δεν υπάρχει χρόνος!!!!!
          Υπάρχουν site για εύρεση εργασίας, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλη γλώσσα εκτός των γερμανικά.
          www.monster.de & www.jobscout24.de & www.jobs.de & www.jobpilot.de
          Όσο για τα γερμανικά, μπορείς να πας και να τα μάθεις σε σχολείο, όπως θα κάνει και ο σύζυγος μου. Πώς ακριβώς, θα το δούμε εκεί.
          Πήρα και πληροφορίες για παιδικούς σταθμούς και δεν ήξερα αν πρέπει να κλάψω η να γελάσω. Για τη φύλαξη του παιδιού από 08.30 – 17.30 το κόστος είναι € 109,00!!!
          109,00 € (αντί 400,00 εδώ στην Ελλάδα – και μόνο έως τις 4.00) σε μια χώρα που ο κατώτερος μισθός είναι περίπου τα 1.000,00 €. Όσο για τα supermarket, βρήκα ελληνικά προϊόντα (ακουσον ακουσον) τα οποία ήταν πολύ πιο φθηνά στη Γερμανία απ΄ ότι εδώ. Μας δουλεύουν κανονικά! Με 65,00 € αγοράσαμε τα πάντα για το σπίτι (με κρέατα & απορρυπαντικά).
          Τη λατρεύω την Ελλαδίτσα μας, και αν μπορούσα να επιλέξω, θα έμενα εδώ, αλλά με τον ήλιο και την Θάλασσα δεν χορταίνεις.

          Κουράστηκα να αγωνίζομαι για τα αυτονόητα!

          Comment


            #35
            καλησπερα βασω!ολα καλα εξω?κ εγω μετα το καλοκαιρι θα ανεβω νυρεμβεργη.απλα το μονο που θα θελα να σε ρωτησω μιασ κ εισαι κ εσυ γερμανια ειναι γενικως πως τα βλεπεις με τις δουλειες?εγω εχω ηδη ξεκινησει απο δω γερμανικα κ μεχρι τον οκτωμβρη που θα ανεβω θα χω ενα απλο επιπεδο που να μπορω να συννενοηθω.επισης πως το βλεπεις?γενικα ζητανε πολυ τα γερμανικα? κ τι δουλειες ειναι πιο προσβασιμες για αρχη εχοντας μονο το proficiency οπως εχω εγω ας πουμε....?επισης εχω διπλωμα Γ' κατηγοριας κ ελπιζω να βρω σαν οδηγος σε διαφορες θπηρεσιες γιατι ουτε οι γερμανοι εχουν ολοι αυτο το διπλωμα....επισης αυτον τον καιρο τι παιζει με τους μισθους?μονο αν ξερεις γερμανικα βρισκεις δουλεια ανω των 1500 ευρω ας πουμε?σευχαρηστω πολυ!καλη συνεχεια!πολλα χαιρετησματα στον θεο σπυρο!να σαι καλα αδερφε.

            Comment


              #36
              ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ.ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΚΑΛΗ ΔΙΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΕΡΜΑΝΟΦΩΝΟΣ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ.ΑΥΤΑ. Υ.Γ.ΓΕΙΑ ΣΟY hammer ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

              Comment


                #37
                Καλημέρα,
                παιδιά, δεν έχω φύγει ακόμα.....τον Απρίλη θα φύγουμε. Όλα αυτά τα ξέρω γιατι ζούσα έκει και γιατι πηγαίνω 2 φορές το χρόνο μιας και η μητέρα μου & η αδερφή μου ζούνε ακόμα εκεί.
                Την δουλειά τη βρήκα απο το ιντερνετ, πήγα σε interview και μετά μου στείλανε το συμβόλαιο, το υπογράψαμε και τότε άρχισα να οργανώνω την "απόδραση".
                Η αλήθεια είναι πως αν κάποιος δεν ξέρει τα γερμανικά, είναι αρκετά δύσκολο να βρεί δουλειά.Οί γερμανοί έχουν κι αυτοί τα κολλήματά τους..........
                Δουλειές υπάρχουν, αλλά αυτό που έχει αλλάξει σε σχέσει με το πως ήταν πριν 5-10 χρόνια είναι ότι οι περισσότερες δουλειές είναι μεσω εταιριών έυρεσης εργασίας (τύπου Adecco) και αυτό δεν είναι και τόσο καλό. Βέβαια, για αρχή μπορεί να σε βοηθήσει και κάτι τέτοιο, μέχρι να βρεθει αυτό που θέλεις η να μάθεις ΚΑΛΑ τα γερμανικά.
                Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω, ότι άλλο θέλετε......

                Comment


                  #38
                  Kαλησπέρα Βάσω. Σε ποιά πόλη της Γερμανίας υπάρχουν αυτές οι τιμές για σταθμούς παιδικούς. Γιατι εγώ που κοίταξα στο Μόναχο και ρώτησα και την ξαδέρφη μου, μου ειπε για φύλαξη απο 8:30 εως 17:30 ζητάνε 500 ευρώ μαζί με το φαϊ. Εκτός αν εννοείς δημοτικούς. Γιατί για αυτο δεν ρώτησα την ξάδερφή μου.

                  Comment


                    #39
                    Καλημέρα Αντώνη, εγώ θα πάω Φρανκφούρτη και ναι, φυσικά για δημοτικό παιδικό μιλάω. Γιατί να θέλω να στείλω το παίδί μου σε ιδιωτικό; Εσύ γιατι κοιτάζεις για ιδιωτικό;;;

                    Comment


                      #40
                      Όχι τι λες τώρα. Απλά ήθελα να μάθω. Που να βρουμε λεφτά για ιδιοτικά. Ευχαριστώ για την απάντηση.

                      Comment


                        #41
                        Καλησπερα σε όλους,εδω και καιρο σκεφτομαι την ιδεα του να φυγουμε,πιο πολυ για ενα καλλυτερο αυριο των παιδιων μου.
                        Εχω τρια μικρά αγορια και η ιδεα οτι εδω δεν θα μπορω να τους δωσω τα εφοδια να προχωρησουν με τρελαινει.Ο συζυγος ειναι πιο θετικος στο να φυγουμε (πριν 13 χρονια ειχε δουλέψει στην Γερμανια για δυο χρονια)και απο ότι λέει ειναι το κρατος προνοιας που εδω δεν ξερω αν θα γινουμε ποτε, οι οποιεσδηποτε δραστηριοιτητες ειναι πιο προσιτες απο ότι εδω,ειναι οτι ακριβως ζητάει μια οικογενεια.Θα ηθελα να ξερω ομως καλλυτερα καποια πραγματα π.χ. η ζωη εκει ειναι οικονομικη;υπαρχουν ελληνικα σχολεια;θα παιρνω καποιο επιδομα τριτεκνης ως ευρωπαια πολιτης, οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη
                        ετοιμαζομαστε να ξεκινησουμε σιγα σιγα να μαθαινουμε μονοι μας για αρχη την γερμανικη, και βλεπουμε...

                        Comment


                          #42
                          Σπυρο καλησπέρα, σ΄ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, επειδη μαθαινουμε οτι μπορουμε ψαχνοντας αν γνωριζεις τι γινεται με το επιδομα ανεργιας; ειναι οδηγος σε φορτηγά ο συζυγός μου και μεχρι να βρει κάτι εκεί μπορεί να μπει στο ταμείο ανεργίας;Να' στε καλά, όποιαδηποτε αλλη απορία θα ξαναενοχλήσω.

                          Comment


                            #43
                            Σπυρο καλημερα, να' σαι καλά για τις πληροφορίες μπηκα και στο μπλοκ του δασκάλου που μου είπες, αν είναι ετσι σκέφτομαι ολοενα και περισσοτερο την διαμονη μας εκεί.Εδώ δεν βλέπω φως απο πουθενά, οι δουλειές κλείνουν η μια μετά την άλλη. ο σύζυγός μου άνεργος εδώ και καιρό,το μονο εισόδημα είναι 900 ευρώ απο την δουλειά μου, αποκλείεται λοιπόν εκεί να είναι όπως εδώ σε καμία περιπτωση!!!!πολύ πιθανόν να κοιτάξουμε και για Αυστρία.

                            Comment


                              #44
                              ΕΙΜΑΙ 22 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΑΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΤΥΡΟΚΟΜΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΧΕΙΡΟΝΑΚΤΙΚΗ

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by spiros
                                Αθηνα,στην Αυστρια που ειμαι,εχω μαθει οτι για καθε παιδι,δινουν επιδομα 170 ευρω το μηνα.
                                Φανταζομαι και Γερμανια καπως ετσι θα ειναι,λιγο πολυ Αυστρια-Γερμανια ακομα και Ολλανδια τα ιδια συστηματα εχουν.
                                Ελληνικα σχολεια,υπαρχουν στις μεγαλες πολεις της Γερμανιας.
                                Ξερω ενα μπλοκ,οπου γραφει καποιος Ελληνας δασκαλος σε ελληνικο σχολειο στο Μοναχο http://gmallos.blogspot.com/
                                Μπορεις αν θελεις να του στειλεις μαιλ και να ρωτησεις αν εχει ελληνικο σχολειο στην πολη που θα πας.
                                Το κοστος ζωης στην Γερμανια,δεν νομιζω οτι ειναι ακριβοτερο απο Ελλαδα.Ας απαντησει καποιος που ειναι Γερμανια.
                                Αυστρια ας πουμε,ειναι φθηνοτερα τα ψωνια σε σουπερ μαρκετ απο Ελλαδα.
                                Γεια σας.
                                Είμαι 4 μήνες τώρα στη Γερμανια τα ψωνια του μήνα μου σε εμας μια τριμελης οικογενεια στην Ελλαδα ήταν περίπου 200 ευρω στην Γερμανια τα ψωνια μας ακριβώς τα ίδια χωρίς να αλλαξουμε κάτι έιναι 90 ευρω το μήνα με αυτό μπορείτε να καταλάβεται παιδιά τι γίνετε για όσους το σκέφτεστε καντε το αυτο που κάνετε τωρα το έκανα και εγω για ένα χρονο όταν ήμουν Ελλαδα μεχρι που ειπαμε τέλος το κανουμε και ότι ειναι είναι . φυσικα αυτο που έχω να πω έιναι ότι κανένας να μη περιμένει κοκκινο χαλί στρωμενο , και φυσικα όλα μαθένονται και η γλώσσα και δουλειες φυσικα υπάρχουν πολλές ... δεν σε πέρνουν όμως ευκολα αν δεν μιλάς γερμανικα αλλα έχει και δουλειες που μπορούν να σε πάρουν . Εγω δεν ξέρω πώς ήταν η γερμανια πριν μερικα χρονια αλλα ξέρω πως ειναι τωρα και εμας προσωπικα μας έχουν βοηθήσει πολλοι οι γερμανοι στη γειτονια μου... συγνώμη αν σας κουρασα φυσικα θα μπορουσα να σας πω περισσοτερα. ο καθένας που το σκέφτετε αν δεν το τολμήσει δεν θα μαθει ποτε αν ειναι καλυτερα η όχι και στο κατω κατω αν δεν εχει και δουλεια στην έλλαδα δεν χανει τιποτα να το δοκιμασει !!!

                                Comment

                                Working...
                                X